los angeles alışveriş

Söz konusu alışveriş ise çoğumuzun aklına gelecek ilk yerlerden biri muhtemelen Amerika olacaktır. Önceki yıllarda çok daha büyük bir cazibe merkezi olarak değerlendirelen ülke, Türk lirasının dolar karşısında hızla değer kaybettiği bu günlerde cazibesinden az da olsa bir şeyler kaybetmiş gibi görünebilir.

Fakat ülkemizde uygulanan yüksek vergiler dolayısıyla bir ürünü Amerika’dan almak ile ülkemizde almak arasında hala azımsanmayacak bir fark olduğunu belirtelim. Eyaletlere göre farklılık göstermekle birlikte Los Angeles alışveriş konusunda geniş seçeneklere sahip!

Los Angeles’da Alışverş Hakkında Genel Bilgiler

Hepimizin bildiği gibi para birimi Amerikan Doları ve farklı bir birim kullanmak mümkün değil. Yurt dışı kullanımına açık olan kredi kartlarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz ama kartın size ait olduğunu kesinlikle ispatlamak gerekiyor.

Farklı eyaletlerde istisnalar olsa da Los Angeles’da size ait olmayan bir kredi kartı ile alışveriş mümkün değil. Banka kartı kullanımı ise mağazalara göre farklılık gösteriyor.

Bir diğer önemli konu ise vergi. Amerika’da vergi sistemi farklı bir şekilde işlemektedir. Bir ürünün üzerinde göreceğiniz fiyat genellikle vergi hariç fiyat olacaktır ve ödeme noktasında vergi eklenecektir. Bu durum sizi yanılmasın!

Uygun Fiyatlar İçin Mutlaka Deneyin!

Los Angeles alışveriş rehberi başlığında, markaları çok uygun fiyatlara bulabileceğiniz zincir mağazalar önceliğimiz!

Nordstrom Rack

nordstrom rack glendale fashion center

İlk olarak Nordstrom Rack ile meşhur Nordstrom mağazalarının karıştırılmaması gerektiğini belirtelim. Nordstrom, şehrin birçok turistik bölgesine yayılmış, lüks kategori mağazalar zinciri iken Nordstrom Rack ise yine aynı marka bünyesinde, önceki sezon ürünleri daha uygun fiyatlara sunulduğu ve outlet sisteminin işlediği alt kol mağazalardır.

En popüler marka ürünleri ‘designer’ olarak ayrılan alanda sunuluyor. Designer bölümünün haricinde yer alan kıyafetler arasında oldukça uygun seçeneklere rastlamak mümkün. Mağaza içerisinde tasarım tutkunları ve özellikle kadınların kendini kaybettiği ayakkabı bölümünün en önemli özelliklerinden biri normalden büyük veya küçük numara giyenlerin de birçok alternatif bulabiliyor olması. Kadınlar için 34-43 numaraya kadar seçenek mevcut.

TJMAXX

TJMAXX los angeles

‘Tjmaxx’ şehrin birçok turistik bölgesinde kolayca rastlayabileceğiniz ve ‘Nordstrom Rack’lara benzer bir sistemde alışveriş yapabileceğiniz zincir mağazalardan bir diğeri. Tjmaxx mağazalarında da dünyaca ünlü markaların kıyafet ve çantalarını bulabileceğiniz alan ‘Designers’ olarak ayrılmaktadır.

Mağazada kozmetik, ev tekstili, seyahat, spor, günlük ihtiyaç vb. farklı ürün gruplarında uygun fiyatlara birçok şey bulabilirsiniz. Ürüne ve markaya göre farklılık gösterse de Tjmaxx’in Nordstrom Rack ile karşılaştırıldığında bir ölçü daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Marshall’s

marshalls los angeles alışveriş

Los Angeles alışveriş rehberi başlığında ilk sıralarda yer almasa da ‘Marshall’s’ mağazalarını incelemekte fayda var.

Nordstrom Rack ve Tjmaxx’e oranla çok daha ucuz olan Marshall’s içerisinde askılarca uzayan kıyafetleri tek tek inceleme vaktiniz var ise içlerinde hem marka hem de oldukça ucuz fiyatlara rastlamak mümkün. Özellikle marka mont, kaban vb seçenekleri çok cazip fiyatlara bulabilirsiniz.

Ross

los angeles alışveriş ross

Şehrin bir çok noktasında ‘Ross’ mağazalarına rastlamak mümkün. Listenin başından itibaren alışveriş deneyimi konusunda bir kalite sıralaması yapmak gerekirse Nordstrom Rack, Tjmaxx, Marshall’s, Ross diyebiliriz.

Ross bu anlamda en ucuz fiyatları sunmaktadır. Ürün sisteminde günlük bir sirkülasyon bulunuyor. Bir gün zevkinize uygun bir şey bulamayıp, ertesi gün oldukça cazip bir ürüne çok ucuz fiyatlara rastlayabilirsiniz. Türkiye’de 200-300 TL aralığındaki marka spor ayakkabıları 24.90$ gibi fiyatlara bulmak mümkün!

Çoğu marka için aynı durum geçerli. Seyahat sırasında tüm temel ihtiyaçlarınızı Ross mağazalarından çok ucuz fiyatlara temin edebilirsiniz.

İndirimli Marka Deneyimi İçin Premium Outletler!

Los Angeles alışveriş başlığında yer alacaklar, en az şehir kadar geniş! Listenin en başından itibaren yer alan mağaza zincirleri şehir merkezlerinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz güzergahlarda, depo mantığı ile çok seçkin alışveriş deneyimi sunmayan ama oldukça cazip fırsatlara rastlanabilecek mağazalardır.

Ben direkt sevdiğim markanın mağazasına gireyim ama fiyatlar da o markaya göre uygun seçenekler sunsun derseniz, sizi şehrin biraz dışına, premimum outletlere alalım! Meşhur outletlere yolunuzu düşürecekseniz bütün bir günü ayırmak gerektiğini belirtelim.

Cabazon

cabazon

Şehir merkezine yaklaşık 1-1.5 saatlik mesafede bulunan ‘Cabazon Outlet’, oldukça geniş bir alana kurulmuş, dünyaca ünlü markaların kendi mağazalarını bünyesinde bulunduran outletlerden sadece biri. Normal bir dönemde markaların sezon dışı ürünlerini yalnızca %25-30 aralığında bir indirimle bulma şansınız varken, belli sezonlarda bu oranlar %75‘lere varabiliyor. İndirim dönemlerinde çok daha keyifli bir alışveriş deneyimi yaşamanız mümkün.

Camarillo

los angeles camarillo

Premimum Outler başlığı altında sayabileceğimiz tüm seçenekler için benzer şeyleri söylemek mümkün. Aynı markalar, aynı fiyat politikaları ve uygulama ile işlemektedir. Cabazon Outlet’de rastlayacağınız bir indirim oranı aynı zamanda ‘Camarillo Outlet’ için de geçerli olacaktır.

Sizin için en uygun olanını belirlemek için konaklayacağınız yere en yakın olanı seçmeniz yeterli. Camarillo Outlet de yine şehrin bir diğer yönünde 1-1.5 saatlik mesafede benzer bir outlettir.

Sezon Ürünleri İçin Los Angeles Alışveriş Merkezleri

Los Angeles’da birçok mağazayı tek bir çatı altında toplayan alışveriş merkezleri kültürü bizdeki kadar yaygın değil. Var olanlarda oldukça geniş alana yayıldıkları için şehir her tarafı avmlere teslim olmuş gibi görünmüyor.

Şehir içerisinde yer alan alışveriş merkezlerinin hiçbir şekilde cazip fiyat fırsatı sunmadığını belirtelim. Sezon modası tercih ederseniz en merkezi ve turistik olanları gezme amaçlı ziyaret edebilirsiniz.

The Grove

the grove los angeles

‘The Grove’, turistlerin öncelikli uğrak yerlerinden bir tanesi. Açık havada yine oldukça geniş bir alana kurulmuş olan Grove, şehrin en merkezi alışveriş merkezlerinden.

Hem lüks tüketim hem de ortalama fiyatlara sahip marka seçeneklerinden birkaç tane bulmanız mümkün. Grove içerisinde en çok turist çeken mağazalardan birisi hiç şüphesiz Apple. İndirim dönemleri haricinde alışveriş merkezlerinde uygun fiyat beklentisinin hayal kırıklığı olacağını belirtelim.

Hollywood Highland

Hollywood Highland los angeles

Bir turist olarak şehre geldiğinizde yolunuzda kesinlikle Hollywood’a düşecektir. Hollywood Bulvarı’nın tam üzerinde, meşhur Dolby ve Chinese Tiyatro’nun hemen yanında yer alan ‘Highland’, uygun fiyat sistemine sahip değil.

Şehrin en turistik bölgesinde yer alan ve bunun her türlü imkanını kullanan Highland’in en ilgi çeken kısmı, Hollywood tepelerine yerleştirilen meşhur ‘Hollywood’ işaretini görebileceğiniz balkonlara sahip olması diyebiliriz.

Los Angeles’ın En Keyifli Alışveriş Caddeleri

Rodeo Drive

los angeles'ta alışveriş rodeo drive

Los Angeles alışveriş rehberi başlığı altında şehrin en meşhur noktası Beverly Hills’den bahsetmeden olmaz. Lüks yaşamın ve tüketimin en üst seviyede olduğu bölgede, hiç bir şekilde uygun fiyatlardan bahsedilemeyecek ama fiyatlarla doğru orantıda yükselen keyifte bir alışveriş deneyimi sunulacaktır.

Meşhur ‘Rodeo Drive’ caddesi üzerinde dünyanın en ünlü markaları sizi karşılıyor olacak. Hem mağaza hem vitrin tasarımı ile hayal gücünü zorlayan markalar birbirleriyle yarışır vaziyette! Böylesi lüks bir alışveriş bütçenize uymasa bile turistik açıdan dileğiniz gibi vakit geçirebileceğiniz keyifli bir bölge!

Santa Monica

Santa Monica los angeles

Los Angeles’da alışveriş konusu başta olmak üzere, Santa Monica farklı alternatifleri bir arada bulabileceğiniz ve keyifli vakit geçireceğiniz en popüler noktalardan biri. Trafiğe kapalı meşhur 3. Cadde, sokak sanatçılarının müzikleri eşliğinde keyifli bir alışveriş deneyimi sunmakta!

Fiyatlarda dikkat çekici bir ucuzluktan söz edilemez ama indirim dönemlerine denk gelmeniz durumunda ortalama bir avantaj sağlayabilir. Herkesin öncelikli uğrak yeri Apple, bu cadde üzerinde oldukça büyük ve güzel bir mağaza bulunduruyor.

Dünya markalarından bazılarına rastlayabileceğiniz gibi henüz Türkiye’de bulunmayan Amerikan markalarını da deneyimleyebilirsiniz. Bu anlamda Urban ‘Outfitters’, ‘Madewell’, ‘Nasty Girl’ favorilerimiz arasında!

Melrose

los angeles alışveriş melrose

‘Melrose’, bize göre şehrin en cool bölgelerinden. Büyük veya ulaşılabilir markaların aksine tamamen tasarıma ve ‘limited edition‘ parçalara ilgisi olanları memnun edecek. Melrose üzerinde birbirinden farklı, stil sahibi tasarım butik ve mağazalar göreceksiniz.

Böyle bir ortamda uygun fiyatlardan bahsetmek mümkün değil. Tasarım parçalara merakınız var ise ‘Creatures of Comfort’, ‘Tenoversix’, ‘Resurection’ daha lüks bir deneyim sunarken. ‘Wasteland’, ‘Joyrich’, ‘Brooklyn Project’ gibi seçeneklerde sokak modasından ilham alabilirsiniz.

Los Angeles’tan neler alınır?

Los Angeles alışveriş konusunda böylesi popüleriteye sahip olacak kadar ne vaat ediyor, Los Angeles’dan neler alınır konusunda fazlaca seçenek var. Kıyafet, ayakkabı, çanta, tasarım ve orijinal ürünler, tüm elektronik eşyalar, müzik ve oyun tutkunlarını her türlü memnun edecek yüksek teknoloji ürünleri, spor malzemeleri, henüz ülkemize gelmemiş olan birçok markanın farklı ürün seçenekleri ve ilgi alanlarınıza göre daha birçok şeyi Los Angeles’da cazip fiyatlara bulmak mümkün!

Amerika, her türlü alışveriş için hala gerçek bir cennet. Marka endüstrisini büyük ölçüde elinde bulunduran sistemde, sadece alışveriş bile insanların Amerika’ya gitme sebeplerinin başında geliyor. Melekler şehri ve cazibe merkezi Los Angeles da Amerika’da alışverişin en keyifli olduğu şehirlerin başında geliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Avatar
Gittiği bir ülkenin tek bir şehrini veya en turistik bölgelerini görmekle yetinmeyen, böyle bir seyahatten yeterince tatmin duygularla dönmeyen bu yüzden farklı, cazip, çok tüketilmemiş alternatiflerin peşinden giden, hayata dokunmaya çalışan, deneyimleyen..

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın