Los Angeles'ta ne yapılır listesi

Los Angeles’ta Ne Yapılır? Yapılacak Şeyler Listesi

Los Angeles’ta ne yapılır? Güney Kaliforniya’nın güneşli şehirlerinden Los Angeles, başka bir deyişle “Melekler Şehri“, yüz yıla yakın bir süredir eğlence sektörünün başkenti konumunda. Ancak çok kültürlü yapısı, zengin alışveriş seçenekleri ve okyanus iklimi de şehrin atmosferini oluşturan diğer detaylardan.

Los Angeles’ta yapılacak şeyler listeside aslında şehrin bu farklı özelliklerinden doğan, eğlenceli, keyifli veya kültürel aktivitelerin birleşimi diyebilirim. Burada geçireceğiniz zaman ve harcayabileceğiniz bütçe belli ise hadi plan yapmaya başlayın.

Los Angeles’ta yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Hollywood, Santa Monica, Downtown, Venice Beach, Beverly Hills ve West Hollywood şehirde konaklama için en uygun yerler. Los Angeles’ta nerede kalınır? başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Residence Inn by Marriott, 4★ DoubleTree Suites by Hilton, 5★ Fairmont Miramar Hotel & Bungalows şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Los Angeles’ta Ne Yapılır?

Los Angeles'ta ne yapılır lsitesi

Los Angeles’ta yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Hollywood’u görün.
 2. Rodeo Drive’da yürüyün.
 3. Sunset Boulevard’da nostaljik bir tur yapın.
 4. Ünlülerin evlerini görün.
 5. Universal Studios’u gezin.
 6. Warner Bros Stüdyoları’nı görün.
 7. Disneyland’da eğlenin.
 8. Venice Beach’de denizin tadını çıkarın.
 9. Santa Monica’yı keşfedin.
 10. Walt Disney Concert Hall’da konsere gidin.
 11. Hollywood Bowl’da konsere gidin.
 12. La Brea Tar Pits ve Page Müzesi’nde tarih öncesi canlıları keşfedin.
 13. Getty Center ve Getty Villa’yı görün.
 14. Pahalı bir araba sürün.
 15. Şehri bir de havadan seyredin.

1. Hollywood’u görün.

hollywood turu Los Angeles'ta yapılacak şeyler

Los Angeles’ta ne yapılır diye araştıranların listesine alabileceği ilk madde şehri dünya çapında ünlü yapan Hollywood Bölgesi’ni gezmek.

Başlı başına bir şehir sayılabilecek bölge Hollywood yazısının yer aldığı tepe, Hollywood Bulvarı ve Çin Tiyatrosu gibi turistik yerler yanında her caddesinde ayrı bir eğlence barındırıyor.

Ancak bunlar arasında en dikkat çekici ve belki de Hollywood’a gitme sebebiniz olabilecek Walk of Fame Yolu.

1958 yılından beri çoğunluğu film endüstrisinden olmak üzere çeşitli alanlarda yıldız olmuş isimlerin adına birer yıldızın bulunduğu Walk of Fame, Hollywood Bulvarı ve Vine Caddesi üzerinde bir yol.

Hollywood’a kadar gittiyseniz sevdiğiniz yıldızların adını yolda aratıp, fotoğrafını çekmekten daha güzel bir Las Vegas seyahati başlangıcı olabilir mi?

2. Rodeo Drive’da dünyanın en zengini gibi hissederek yürüyün.

Rodeo Drive Los Angeles'ta ne yapılır

Her şehirde lüks mağazaların olduğu böyle bir cadde vardır ancak Rodeo Drive ultra zenginlerin caddesi diyebiliriz.

1967 yılında Giorgio Beverly Hills’in açılışından itibaren gittikçe daha da zenginleşen Rodeo Drive Caddesi’ni Julia Roberts’ın oynadığı Pretty Woman filminden de hatırlayabilirsiniz.

Tabii buraya gittiniz diye ille de alışveriş yapmak zorunda değilsiniz, biraz vitrinlere bakıp geniş bulvarda yürüyüş yapmanın tadını çıkarmak ücretsiz.

3. Sunset Boulevard’da nostaljik bir tur yapın.

Sunset Boulevard Los Angeles'ta ne yapılır

Los Angeles’ta Ne Yapılır yazısının bir diğer otantik bölgesi de Batı Hollywood’da yer alan Sunset Boulevard.

60’ların, 70’lerin ve 80’ların farklı rock türlerinden etkilenerek atmosferi sürekli yenilenen ikonik yolun Sunset Strip isimli kısmı neonlarla süslü tabelalarını filmlerden hatırlayacağınız, bu yüzden de özellikle görmek isteyebileceğiniz kısmı.

4. Ünlü yıldızların evlerini görün.

Hollywood evleri Los Angeles'ta yapılacak şeyler

Los Angeles’ta Ne Yapılır yazısında Hollywood Bölgesi’nde dolaşmaya devam edelim isterseniz, ki buraya kadar gelmişken görmeden dönmek istemeyeceğiniz diğer bir şey de ünlü yıldızların evleridir sanırım.

Daha çok Batı Hollywood ve Beverly Hills Bölgeleri’nde yer alan ünlü yıldızların evleri -malikaneleri demek daha doğru olur- her ne kadar iyi korunan devasa alanlarda yer alıyor olsa da isterseniz tek başınıza ister bir turla gezebilirsiniz. Tabii evlerin içini değil.

Üstü Açık Minibüsle Hollywood &Ünlülerin Evleri Turu: Kişi başı 37 USD ücreti olan tur kapsamında eğer Hollywood Bölgesi’nde bir otelde kalıyorsanız otelden alınma ve bırakılma, rehber eşliğinde tüm Hollywood turu ve bu sırada da Tom Cruise, Leonardo Di Caprio gibi ünlülerin evleri gezisi yapılıyor. Turu almış olan 100’ün üzerinde kullanıcının puanı ise 4,1. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

5. Universal Studios’u gezin.

Universal Studios Los Angeles'ta ne yapmalı

Los Angeles’ta Ne Yapılır yazısında film endüstrisine ilgi duyanlara, ilgi duymasa da oraya kadar gitmişken film stüdyolarını görmek isteyenlere ve elbette ailelere, çocuklara çok uygun bir atraksiyon da ünlü Universal Stuios’u gezmek.

Bu devasa stüdyolar kompleksinde turistler için özel olarak tasarlanmış oyun parkları yanında güncel film çekimleri de devam ediyor.

Jurrasic Park, Harry Potter, Geleceğe Dönüş gibi dünya çapında ses getiren filmlerin setleri veya bu filmlere özgü atmosferlerin oluşturulduğu oyun parkları ile dolu olan Universal Studios yoğun bir turistik atraksiyon olduğu için girişte uzun kuyruklar olabileceğini unutmayın. Biletinizi önceden almak size fazlasıyla zaman kazandırır.

Universal Studios Bileti: Kişi başı 109 USD ödeyerek (ki resmi web sitesi fiyatı da aynı) bir tam gün boyunca Universal Studios’daki tüm aktivitelere katılabilirsiniz. Bu fiyat belirli tarihler için ve bazı günlerde de ücret 129 USD, ki o tarihler için resmi web sitesinden bilet alırsanız da aynısı.

Paketin size faydası ise Türkçe dilinde hizmet sunan bir siteden, tüm koşulları okuyup anlayarak bir problem yaşamadan, kolaylıkla satın alma yapabiliyor olmanız.

Bileti almış olan 1300 kullanıcının puanı ise 5 üzerinden 4,7. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

6. Warner Bros Stüdyoları’nı görün.

Warner Bros Los Angeles'ta ne yapılır

Beyaz perdede görmüş olduğunuz mekanların içine girmek, kendinizi bambaşka bir dünyada bulmak için Los Angeles’ta Ne Yapılır yazısında size önereceğim diğer adres de bir başka ünlü film stüdyosu Warner Bros.

Midwest Town, New York & Western veya Picture Car Vaoult gibi farklı bölümlerinde farklı tatlar alabileceğiniz film stüdyoları turuna 3-4 saat ayırmanızı ve günlük dertlerinizden biraz uzaklaşmanızı öneririm.

Warner Bros Studios Bileti: Warner Bros Stüdyoları’nda 3 saat süren rehberli turun ücreti 69 USD. Turu daha önceden yapmış olan 1000’e yakın gezgin 4,4 puan vermiş ve planlarınızın değişmesi halinde son 24 saate kadar iptal etme hakkı da mevcut. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

7. Disneyland’da eğlenin.

Disneyland Los Angeles'ta yapılacak şeyler

Şehrin hemen dışında yer alan Disneyland çocuklu aileler için Los Angeles’ta ne yapılır listesinin en başında yer alması gereken yerlerden.

1950’li yıllardan beri Disney karakterleri ve bu karakterlerin dünyalarını ziyaretçilere açan tema parkı iki bölümden oluşuyor.

Karayip Korsanları, Space Mountain gibi filmler esas alınarak tasarlanan oyun parklarına sahip, daha eski Disneyland Park ve 2001 yılında açılan, Star Wars: Galaxy’s Edge gibi daha yeni filmler esas alarak tasarlanan, biraz daha adrenalin dolu Disneyland California Adventure. Hangisine giderseniz gidin, fazlasıyla eğleneceksiniz.

8. Venice Beach’de denizin, güneşin tadını çıkarın.

Venice Beach Los Angeles'ta ne yapılır

Los Angeles’ta ne yapılır listenize denize girip güneşlenmeyi de ekleyebilirsiniz. Bunun için en güzel adres de Venice Beach. Ancak bu 4 kilometre uzunluğundaki bölge sadece deniz ve güneşten ibaret değil.

Her türlü ürünü bulabileceğiniz dükkanları, cafeleri ve atıştırmalık tezgahları, sokakta müzik yapan veya dans eden performans sanatçıları ve altın kumlu Muscle Beach ile Venice Beach Bölgesi biraz yemek, biraz dolaşmak, biraz insanları görmek, biraz görülmek ve bol bol da güneşlenmek için Los Angeles’ta yaratılmış bir cennet. Dolayısıyla şortunuzu, mayonuzu kapın, gidin ve biraz LA güneşi alın.

9. Santa Monica’yı keşfedin.

Santa Monica Los Angeles'ta ne yapılır

Los Angeles’ta Ne Yapılır yazısında bahsetmek istediğim keyifle dolaşmalık bir başka bölge de yine deniz kıyısında yer alan Santa Monica.

Daha çok sporcuların, sanatçıların ve çalışan kesimin yaşadığı bölge hareketli limanı, zengin alışveriş ve yeme içme seçenekleriyle sosyal hayatın hiç durmadığı bir bölge.

Şehrin lüks ve abartılı zenginlik showundan sıkılıp biraz da “normal” yerler görmek isteyenleri Santa Monica’ya alabiliriz.

10. Walt Disney Concert Hall’da bir konsere gidin.

Walt Disney Concert Hall Los Angeles'ta ne yapmalı

2003 yılında açılan ve modern mimarinin en sınır tanımayan mimarlarından Frank Gehry’nin tasarladığı Walt Disney Concert Hall, Los Angeles Filarmoni Orkestrası’nın da evi.

Uzaktan bakıldığında herhangi bir nesneye benzemeyen, 2200 kişi kapasiteli dev konser salonu kulaklarınızın pasını alacak konserlere ev sahipliği yapmanın yanı sıra rehberli turlarla da gezilebiliyor.

Seyahatiniz Ekim – Haziran ayları arasındaysa ve Los Angeles’ta ne yapılır diye düşünüyorsanız burada mutlaka bir konsere gitmenizi öneririm.

Şehri yaz aylarında ziyaret ediyor veya konsere gitmek istemiyorsanız da konser salonunun ilginç mimarisini detaylarıyla görebileceğiniz bir tura katılmayı ihmal etmeyin.

11. Hollywood Bowl’da bir konsere gidin.

Hollywood Bowl Los Angeles'ta ne yapmalı

Hazır müzikten bahsetmişken, Los Angeles’ta Ne Yapılır yazısında çok daha geniş bir müzik yelpazesi bulunan bir konser salonundan da bahsedeyim.

Yaz aylarında Los Angeles Filarmoni Orkestrası’na ev sahipliği yapan, bunun dışında açıldığı günden beri Beatles’dan Louis Armstrong’a aklınıza gelebilecek tüm ünlü müzisyenlerin sahne aldığı, poptan jazza, rocktan elektronik müziğe son derece geniş bir skalada konserlerin verildiği Hollywood Bowl 17.500 kişi kapasiteli bir konser salonu.

Umarım seyahat tarihlerinize denk gelen bir konser olur da bu salonda müzik dinlemenin tadını alırsınız ama yoksa da üzülmeyin. Hollywood Bowl Müzesi’ni ve konser salonunu gezerek burada olmanın nasıl bir duygu olduğunu ucundan da olsa tadabilirsiniz.

12. La Brea Tar Pits ve Page Müzesi’nde tarih öncesi canlıları keşfedin.

La Brea Tar Pits Los Angeles'ta yapılacak şeyler

Tarih öncesi dönemlere ve bu dönemlerde yaşamış, günümüzde artık göremeyeceğimiz canlılara merak duyuyorsanız Los Angeles’de ne yapılır listenize La Brea Tar Pits Parkı’nı (aslında katran çukurları) ve bu park içerisinde yer alan Page Müzesi’ni ekleyebilirsiniz.

La Brea Tar Pits oluşumu 40 bin yıl önce başlayan, burada sıkışan hayvanları bozulmadan korumuş olan katran çukurları aslında.

Page Müzesi’nde ise 10 ila 40 bin yıl öncesinde yaşamış mamutlar, sivri dişli kediler ve korkunç görünümlü çeşitli kurtların fosilleri yanında, müze dışında soyu tükenmiş hayvanların iskeletleri sergileniyor.

Elbette fosil oluşum sürecine dair görseller ve dokümanlarla desteklenmiş bilgilendirmeler de burada görecekleriniz arasında.

Uzun lafın kısası bilime ve tarih öncesi hayvanlara, fosillere ilgi duyuyorsanız, şehri çocuklarınızla geziyor ve onları merak duygularını harekete geçirecek yerlere götürmek istiyorsanız La Brea Tar Pits’i mutlaka değerlendirmelisiniz.

13. Getty Center ve Getty Villa’yı görün.

Getty Center Los Angeles'ta ne yapılır

Santa Monica Tepeleri’nde yer alan Getty Villa ve buradaki müze de Los Angeles’ta Ne Yapılır yazısında sanat severlere önermek istediğim bir adres.

Richard Meier tarafından tasarlanan devasa kompleks ve çevresindeki bahçeler 19 ve 20. YY fotoğraf eserlerinin yanı sıra Avrupa resim ve heykel sanatının en güzel örneklerine sahip bir müze.

Roma dönemi evlerinin bir kopyası olan Getty Villa ise koleksiyonunda Taş Devri’nden Roma İmparatorluğu’na uzanan döneme ait eserleri barındırıyor.

14. Pahalı bir araba sürün.

Los Angeles'ta ne yapılır araba turu

Los Angeles’ta Ne Yapılır yazısında lüks ve ihtişamlı hayatlara geri dönelim isterseniz. Sonuçta şehrin en önemli numarası bu.

Eğer bir kez olsun Ferrari, Mc Laren veya Maserati gibi bir araba kullanmak istiyorsanız ama bunlardan birini satın alma ihtimalini de uzak görüyorsanız Los Angeles’ta sürüş deneyimi tam da ihtiyacınız olan şey. Bunun için size önerim ise:

Lüks Araba Sürüşü: Kişi başı 299 USD ücret ödeyerek 3,5 saat boyunca Maserati, Ferrari, Lamborghini ve Mc Laren marka 4 araç kullanabilirsiniz. Pakete arabalar, rehberlik hizmeti ve hafif ikramlar dahil.

NOT: Yalnız bir kişi 4 arabayı da sırasıyla kullanabiliyor.  Diyelim ki 2 kişi gidip, kişi başı 2’şer araba kullanamıyorsunuz. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

15. Los Angeles ve Hollywood’u bir de havadan seyredin.

Los Angeles'ta ne yapılır los angeles turu

Hollywood, Venice Beach, Santa Monica diye saydım ama daha bunun Malibu’su var, Palm Springs’i var… Kısacası var da var… O yüzden, bütçenize bir bakın ve ücretini karşılayabilecek gibiyseniz keyifli bir helikopter turu ile Los Angeles’ı bir de havadan seyredin. Bunun için çok popüler bir öneri:

Los Angeles Üzerinde 1 Saatlik Uçak Turu: Küçük motorlu uçaklarla 2 kişilik turun toplam bedeli 259,97 USD, kapsamı ise şehir üzerinde 1 saat süren bir uçuş. Paketi almış olan 200 kullanıcının puanı 4,6. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Los Angeles’ta Yapılacak Diğer Şeyler

Los Angeles’ta Ne Yapılır yazısında sizlere popüler veya popüler olmayan, farklı insanların farklı beklentilerine uygun olabilecek çeşitli atraksiyonlar ve geziler önerdim ama şehir o kadar zengin ki, yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil. İsterseniz;

 • Eş zamanlı cinayet ve intihara sahne olan Greystone Mansion’u gezebilir,
 • Paramount Pictures Studious turu yapabilir,
 • Downtown Los Angeles’in doğusunda yer alan ve neredeyse bir açık hava müzesi sayılabilecek Art District’te dolaşıp grafittileri görebilir,
 • Griffith Park’ta dinlenip Los Angeles Hayvanat Bahçesi’nde sıra dışı hayvanları görebilir,
 • California Science Center’da uzay araştırmaları ve çalışmalarını gözlemleyebilir,
 • Pacific Park’ta çocuklar gibi eğlenebilir,
 • The Broad’da modern sanatlar sergisini gezebilir,
 • Comedy Store, The Virgil, Sunset veya The Laugh Factory’de bir stand up show izleyebilirsiniz.

Özetle Los Angeles’ta Ne Yapılır?

Los Angeles'ta ne yapılır rehberi, Los Angeles'ta yapılacak şeyler

Los Angeles’ta ne yapılır listesindeki her şeyi yapmak istiyor ama zaman ve bütçe açısından sıkıntı yaşıyorsanız belki işinizi biraz kolaylaştırabiliriz.

Şehre ilk defa gidiyorsanız Hollywood, burada yer alan Walk of Fame ve Rodeo Drive Caddesi mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Ünlülerin evlerini de bu sırada görürsünüz zaten.

Yine görülmesi gereken yerlerden devam edecek olursak Sunset Boulevard’ı da ihmal etmeyin.

Film stüdyoları gezisini ben kişisel olarak çok ilgi çekici bulmuyorum ama bu endüstriye ilgi duyuyorsanız veya şehri çocuklarınızla gezecekseniz Universal Studios veya Warner Bros Stüdyoları’ndan en az birini gezmelisiniz.

Kalan zamanınızda ise, eğer bütçeniz müsaitse mutlaka lüks arabalarla bir sürüş deneyimi yaşamanızı tavsiye ederim, bu heyecanı ve keyfi unutamazsınız.

La Brea Tar Pits ve Getty Center gezilerini de seyahatlerinde mutlaka en az bir kültürel aktiviteye katılmak isteyen veya müze gezmek isteyen herkese öneririm ki bunlar için birkaç saat ayırmanız yeterli olacaktır.

Los Angeles’ta Ne Yapılır yazısında daha çok kentteki keyifli aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Önümüzdeki günlerde Los Angeles’a gidecekseniz aşağıdaki yazıları da okumanız faydalı olacaktır:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top