Louvre Müzesi Paris

Louvre Müzesi yalnızca Paris’in değil, dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Sanat ile aranız iyi olsun olmasın bu müze, Paris gezisi boyunca mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biridir. Louvre içindeki sanat eserleri ilginizi çekmiyor olsa bile müzeyi mutlaka Paris gezilecek yerler listesinde üst sıralara kaydedin. Müzeyi 2012 yılında yaklaşık 10 Milyon kişi ziyaret etmiştir. Müzede 35.000’e yakın önemli eser sergilenmektedir.

Bu yazıyı da okuyun: Paris'te nerede kalınır?

Louvre Müzesi dünyanın en önemli tarihi sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapması dışında Paris’in de en büyük saraylarından biridir. Yapının tarihi Ortaçağ’a kadar uzanır. 1190 yılında Philippe-Auguste tarafından Paris’i Viking akınlarına karşı korumak amacıyla kale olarak yapılmıştır. Zindan ve burçları da I. François zamanında yerini Rönesans bir yapıya bırakmıştır. O yıllardan günümüze kadar Louvre, krallar ve imparatorlar tarafından sürekli genişletilmiş. Louvre Müzesi tarihteki önemli olaylardan biri, devrimcilerin 1793 yılında sanat koleksiyonunu halka açmasıdır. Daha sonra Napolyon tarafından müzeye dönüştürülen yapıya 1989 yılında ünlü cam piramidi eklenmiştir.

Müzenin ana girişi bu cam piramittendir. Müze girişinde zaman zaman uzun kuyruklar oluşabiliyor. Bu nedenle dilerseniz biletinizi internet ya da çevrede yer alan otomatik bilet makinelerinden alabilirsiniz.


Eğer Paris'te kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Paris'te nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca Paris seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3★ Hotel Terminus Lyon başta olmak üzere 3★ Europe Saint Severin, 4★ Novotel Paris Les Halles, 5★ Hotel du Collectionneur Arc de Triomphe gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Louvre Müzesi’nde 3 adet kanat bulunur. Bunlar: Richelieu Kanadı, Sully Kanadı ve Denon Kanadı’dır. Bu kanatlarda her kat numaralanmış alanlar ile bölünmüş ve katların planlarında renk kodlarıyla gösterilmiştir. Dilerseniz Louvre Müzesi’nin danışma masasından, katların renk kodlarıyla belirtildiği ve müzedeki önemli eserlerin bazılarının da gösterildiği ücretsiz kitapçıkları alabilirsiniz.

Louvre Müzesi İçi
Louvre Müzesi, Paris

Louvre Müzesi Koleksiyonu: Müze içindeki koleksiyonlar birbirinden ünlü sanat eserlerini görebilirsiniz. Louvre Müzesi’ndeki koleksiyonlar:

 • Fransız Tabloları
 • Fransız Heykelleri
 • Antik Mısır
 • Antik Yunan
 • Doğu Sanatı
 • İtalyan Tabloları
 • İtalyan Heykelleri
 • Flemenk Resimleri
 • Objects d’Art
 • İslam Sanatı

Louvre Müzesi Sanat Eserleri

Louvre Müzesi dünyanın en önemli sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle müzede yer alan önemli eser sayısını sınırlamak yanlış olur. Ama yine de her yapının ve müzenin olduğu gibi Louvre Müzesi’nin de mutlaka görülmeli denilen önemli bölümleri ve eserleri vardır. (Müze içerisinde fotoğraf çekimi yasak değildir.)

Mona Lisa Tablosu: Dünyanın bu en ünlü resmini yerinde görmek heyecan verici olabilir. Leonardo Da Vinci’nin bu ustalık eseri 1503-1506 yılları arasında tamamlanmıştır. Mona Lisa’nın gizemli gülümsemesi ve renk tonları arasındaki geçiş eserin öne çıkan önemli ayrıntıları. Mona Lisa Tablosu, Louvre Müzesi’nde tek bir duvarda aslı duran tek tablodur. Tablo kurşungeçirmez bir camın ardında sergileniyor.

Louvre Müzesi Mona Lisa Tablosu
Mona Lisa Tablosu, Louvre Müzesi, Paris

Milo Venüsü: Louvre Müzesi’nin en ünlü eserlerinden bir diğeri Milo Venüsü’dür. Giriş holünün sonunda sergilenen heykel M.Ö 2. Yüzyıldan kalma. 1820 yılında Milo Adası’nda bulunmuş ve müzeye getirilmiştir.

Milo Venüsü, Louvre Müzesi 2
Milo Venüsü, Louvre Müzesi, Paris

Cam Piramit: I.M. Pei tarafından tasarlanan bu ünlü piramit 1989 yılında yılından beri müzenin ana giriş kısmını oluşturuyor. Paslanmaz çelikten oluşan yapı 21 metre yüksekliktedir.

Marly Atları: Cousteau tarafından XIV. Louis’in Marly Şatosu için 1745 yılında yapılmıştır. Eserde şahlanmış atlar betimlenir.

Medusa’nın Salı: Theodore Gericault’un 1819 yılında yaptığı eserde sala çıkmış kazazedeler betimlenir.

Dantelci Kız: Jan Vermeer tarafından 1665 yılında yapılmış bir eserdir.

İki Köle: Papa II. Julius’un Roma’daki mezarı için Michelangelo tarafından yapılmış heykeldir.

Ortaçağ Hendeği: Yakın tarihte yapılan kazılarda ortaya çıkarılan Ortaçağ kalesinin kalıntılarıdır.

Perrault Sıra Sütunları: Louvre Müzesi’nin doğu cephesinde, Claude Perrault (1613-88) tarafından tasarlanan sütunlarla dolu cephedir.

Louvre Müzesi Gece
Louvre Müzesi Gece Görünümü

Louvre Müzesi Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Musee du Louvre, 75001, Paris (Otomatik bilet gişeleri Carrousel du Louvre tarafındadır.)
 • Metro: “Palais Royal – Musee de Louvre” metro durağı üzerinden müzeye ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Bilgileri: Salı günü ve resmi tatillerde kapalıdır. Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar (09.00-18.00), Çarşamba, Cuma (09.00-22.00).
 • Giriş Ücretleri: 9,5€ (Çarşamva Cuma saat 18.00’dan sonra indirimli, 6€). Her ayın ilk Pazar günü ücretsiz. Güncel bilet fiyatlarını müzenin internet sitesinden öğrenebilirsiniz.
 • Web: www.louvre.fr
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

 1. Müzenin ortasında bulunan cam piramit her ne kadar ana giris olsa da ve inanilmaz bir kalabaligin icine suruklensenizde aslinda cok basit bir girisi var Cam piramitin tam karsisinda duran minyatur zafer takindan gecin, zafer takinin solunda yeralti carsisina inen bir merdiven var, ordan muzenin girisi cook daha basit ve zamaninizi almiyor. Zaten cam piramitten de ayni bolgeye inis oluyor. 14 temmuzda da muzenin girisi ucretsiz

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın