Paris Louvre Müzesi hakkında bilgiler

Louvre Müzesi: Dünyanın En Büyük Müzesi

Dünyanın en etkileyici yerlerinden ve müzelerinden biri olan, hatta belki de listenin başında olan Louvre Müzesi 73 bin metrekare alan üzerinde (başka bir deyişle 10 futbol sahası kadar) yer alması ve hepsi ziyaretçilere gösterilmese de toplamda 350 binden fazla esere sahip olması sebebiyle Dünyanın En Büyük Müzesi olarak kayıtlara geçmiş.

Koleksiyonunda yer alan eserlerin maddi ve manevi değerleri de göz önüne alınacak olursa her yıl 10 milyona yakın turistin burayı ziyaret etmesi hiç de şaşılacak bir durum değil.

Bu yazıda sizlere müzenin tarihinden içerisindeki galerilere ve sahip olduğu en önemli eserlere kadar geniş bir yelpazede bilgi vermekle kalmayıp aynı zamanda müzenin ziyarete açık olduğu zaman dilimleri, ulaşımı ve giriş ücretlerinden de bahsetmek istiyorum. Kısacası Dünyanın En Büyük Müzesi hakkında her şeyden.

 

Louvre Müzesi Hakkında Bilgiler

Louvre Müzesi Paris hakkında bilgiler

Louvre Müzesi koleksiyonunda 350 binden fazla eser olmakla birlikte, herhangi bir zaman diliminde ziyarete açık olup sergilenen eser sayısı 35 bin civarında.

Bu rakamlar size henüz bir anlam ifade etmiyorsa bir de şu şekilde söyleyeyim: Eğer müzede sergilenen her bir eseri 1 dakika kadar inceleyecek olursanız tüm eserleri görmeniz 35 bin dakika, yani 73 gün sürecektir. Ki bu sırada her gün aralıksız 8 saat boyunca eserlere bakıyor olmanız lazım.

Başka bir deyişle; eğer bu Dünyanın En Büyük Müzesi ziyaretini yapacaksanız ve 73 gün zamanınız yoksa, yazının ilerleyen bölümlerinden bahsedeceğim farklı galerileri, buralarda sergilenen eserleri önceden biraz araştırıp sadece ilgi alanınıza girenleri görmeniz şiddetle tavsiye olunur.

Ancak o kısma geçmeden önce biraz da Louvre Müzesi tarihinden kısaca bahsedelim ve bu etkileyici yeri ilk gününden itibaren tanıyalım.

Louvre Müzesi Tarihi

Paris Louvre Müzesi geçmişi

Aslında bugün müze olarak kullanılan bina ilk başta bir kale olarak yapılmış. 1190 yılında Kral Philippe Auguste tarafından yaptırılan bu kale 14. YY başlarında Kral V. Charles tarafından malikaneye dönüştürülmüş ve 16. YY’da da Kral I. François burayı Kraliyet Sarayı olarak kullanmış.

Bu dönemde İtalya’dan getirtilen 12 tablo ile de Kraliyet Sanat Koleksiyonu’nun temelleri atılmış ve ardından geçen sürede koleksiyona sürekli eklemeler yapılmış. Ayrıca dönemin kraliyet ailesi sadece sanat eserleri toplamakla da yetinmemiş, 1692 yılında Kral XIV. Charles burada iki sanat akademisi kurmuş.

1793 yılına gelindiğinde ise Kraliyet Ailesi’nin resmi konut olarak Versailles Sarayı’na taşınmasıyla Louvre bir müze olarak toplamda 537 adet eserle halkın ziyaretine açılmış.

Tabii koleksiyonun genişlemesi de bu tarihten sonra hızlanmış ve bugünkü 350 binden fazla sayıda esere çok kısa bir sürede ulaşılmış.

Louvre Müzesi Bölümleri

Louvre Müzesi Paris gezisi

Louvre Müzesi Batı Avrupa, Doğu Avrupa, Mısır ve diğer İslam eserlerinin, resim, heykel ve dekoratif eserlerin sınıflandırılarak farklı galerilerde sergilenmesinin yanında müzenin tarihi ile ilgili bilgi alabileceğiniz Pavillon De L’Horloge, kraliyet bahçeleri ve müzenin önünde yer alan cam piramit gibi farklı bölümlere de sahip.

Başta koleksiyonların sergilendiği galeriler olmak üzere bu bölümlerin hepsinden biraz bahsedelim isterseniz.

Louvre Müzesi Resim Koleksiyonu

Resim Koleksiyonu Louvre Müzesi Paris

Müzenin 1793 yılındaki açılışında koleksiyonun en büyük bölümünü oluşturan resimler bugün de Dünyanın En Büyük Müzesi içerisindeki en etkileyici eserlerden.

Koleksiyon ilk olarak Kral I. François tarafından Michelangelo, Raphael, Leonardo De Vinci, Rosso, Primaticcio gibi ustaların eserleriyle başlamış ve 13. YY ile 19. YY arasında hızla büyümüş.

Bugün İtalyan, Fransız, İspanyol ressamlar başta olmak üzere dünyanın önde gelen sanatçılarının eserlerinden oluşan, aralarında Mona Lisa, Saint Jean Baptiste, Madame Récamier gibi eserlerin de bulunduğu koleksiyonun en değerli parçaları Louvre Müzesi Resim Koleksiyonu içerisinde sergileniyor.

Louvre Müzesi Heykel Koleksiyonu

Louvre Müzesi heykeller

Aslında müze 1793 yılında açıldığında koleksiyonunda nadir sayıda heykel bulunuyormuş. Michelangelo, Raphael, Carracci gibi ustaların eserlerine ek olarak zamanla, hatta özellikle Fransız Devrimi sonrasında hem antik heykeller hem de modern heykeller arasından pek çok değerli eser Louvre Müzesi heykel koleksiyonuna kazandırılmış ve 1824 yılında modern heykeller bölümü de ziyarete açılmış.

Bugün müzenin sahip olduğu koleksiyon içinden Michelangelo’nun Köleler isimli eseri başta olmak üzere en değerli eserler sergileniyor.

Louvre Müzesi Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu

Dekoratif Sanatlar bölümü Louvre Müzesi

Ortaçağ’dan 19. YY’a uzanan geniş bir yelpazede takı, gümüş, fildişi, bronz gibi farklı materyallerle yapılan dekoratif eserlerin yer aldığı koleksiyon son derece etkileyici.

Ait olduğu dönemin günlük hayatı ve toplumsal değerlerine ışık tutan eserler arasında antika vazo, biblo, konsol, değerli taşlardan oluşan taçlar gibi eserler mevcut. Gotik, Rönesans ve Orta Çağ’a ait en değerli eserlerin ziyaretçilere sergilendiği Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu Dünyanın En Büyük Müzesi Louvre’un önemli bölümlerinden biri.

Louvre Müzesi Baskı ve Çizim Koleksiyonu

Aslında Baskı ve Çizim diyerek belki de bu zengin koleksiyonu yeterince ifade edemeyebilirim. İçerisinde el yazması kitaplar, taslak çizimler, minyatürler, baskı ve gravürlerin yer aldığı koleksiyon, eserlerinin ışık ve sıcaklığa duyarlı olması sebebiyle en nazik şekilde korunan koleksiyonlardan da biri. Geniş koleksiyonun içerisinde en değerli eserler ziyaretçilere sergileniyor.

Louvre Müzesi turu

Louvre Müzesi Antik Mısır Koleksiyonu

M.Ö 4000 yılından M.S. 4. YY’a kadar uzanan bir aralıkta Nil Deltası’nda yapılan resim, heykel gibi Mısır sanat eserleri yanında mumyalar, sfenksler ve Mısır Kültürü’ne ait dekoratif objelerin de yer aldığı koleksiyon Dünyanın En Büyük Müzesi şanına yakışır zenginlikte diyebilirim.

Bu eserlerin Fransa’ya kadar nasıl gittiği konusuna ise hiç girmeyelim. Aslında bu bölüm müze ilk açıldığında mevcut değilmiş, 1824 yılında 9 bine yakın eserin Louvre Müzesi koleksiyonuna eklenmesiyle ilk defa Antik Mısır Koleksiyonu müzenin kalıcı bölümlerinden biri olmuş ve zamanla eser sayısı da artmış.

Louvre Müzesi Yunan, Etrüsk ve Roma Koleksiyonu

Louvre Müzesi heykel sergisi

Louvre Müzesi ilk açıldığında sadece resim ve heykel koleksiyonu mevcutmuş. Yunan, Etrüsk ve Roma Eserleri’nin de yer aldığı diğer koleksiyonlar sonradan müze envanterine eklenmiş.

Neolitik Çağ’dan M.S. 4. YY’a uzanan aralıkta Yunanistan, İtalya ve genel olarak tüm Akdeniz kıyısında yapılan Apollon, Artemis, Afrodit gibi heykeller ile dekoratif objelerin yer aldığı Yunan, Etrüsk ve Roma Koleksiyonu’nun en değerli parçaları ziyaretçilere sergileniyor.

Louvre Müzesi Antik Yakın Doğu Koleksiyonu

Kuzey Afrika ve Orta Asya Coğrafyası’na ait, İslam öncesi dönemin en değerli eserlerinin yer aldığı Yakın Doğu Koleksiyonu 9 bin yıllık bir periyodu temsil ediyor. Bu zengin koleksiyonun sıradışı eserlerini görebileceğiniz bölüm şüphesiz Dünyanın En Büyük Müzesi içerisindeki en ilgi çekici yerlerden biri.

Louvre Müzesi İslam Eserleri Koleksiyonu

Paris Louvre Müzesi Celestial Globe baghdad

Louvre Müzesi içerisindeki en yeni bölümlerden biri olan İslam Eserleri Koleksiyonu 2012 yılında açılmış. İspanya’dan Güneydoğu Asya’ya uzanan bir coğrafyaya ait, 1300 yıllık bir dönemi kapsayan bölüm Dünyanın En Büyük Müzesi içerisindeki diğerlerinden en farklı yer de diyebilirim aslında. 3 binin üzerinde eserin sergilendiği bölümde yer alan parçalar arasında minyatürler, heykeller ve taş yazıtlar bulunuyor.

Pavillon De L’Horloge

Napolyon Salonu ile Carrée Salonu arasında yer alan Pavillion De H’ Horloge 2016 yılında açılmış ve misyonu da müzenin tarihi hakkında ziyaretçilere detaylı bilgi vermek.

En başta kale olarak yapılan binanın önce Kraliyet Sarayı sonra da bir müze haline gelmesinin hikayesi, burada yaşayan Fransa Kralları, yapının neden müze olduğu, koleksiyonda yer alan eserler ve müze hakkında bilmek isteyebileceğiniz her şeyin cevabı hiç de sıkıcı olmadan Pavillon De L’Horloge’de veriliyor.

Louvre Müzesi Cam Piramiti

Cam Piramit Louvre Müzesi Paris geizisi

Çinli Mimar I.M. Pei tarafından 1989 yılında yapılan 21 metre yüksekliğindeki cam piramit Louvre Müzesi’nde yer alan bir başka ilgi çekici eser. Aslında resimlerde, belgesel ve filmlerde sıkça görülen bu piramit tek değil, Louvre çevresindeki 4 cam piramit içerisinde en büyüğü.

Tarihi ve antik dönem eserlerine adanan Louvre Müzesi ile bu modern yapının birbiriyle alakasız olması başta tepki toplasa da zaman içerisinde cam piramit eski ve modernin zarif bir kombinasyonunu temsil eder hale gelmesi açısından görmeye değer.

Louvre Müzesi Bahçeleri

Dünyanın En Büyük Müzesi sadece kapalı alanları değil açık alanları ile de ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunuyor. 30 hektarlık bir alana yayılmış bahçelerin elbette hepsi ziyarete açık değil ancak açık olanlar da sizi tatmin etmeye yeter. The Tuileries ve Carousel isimli iki ana bahçeden oluşan açık alanların her ikisi de ziyarete açık.

Carousel Bahçeleri’nde Aristide Maillol tarafından yapılan 20 heykel, The Tuileries’de ise 17. ve 20. Yüzyıllar arasında yapılmış 200’ün üzerinde heykel ve tarihi eseri görebilirsiniz.

Elbette bu bahçelerin yemyeşil ve huzurlu atmosferinin içinde. Seine Nehri Boyunca Louvre Müzesi ve Place de la Concorde arasında uzanan bu bahçeler UNESCO koruması altında ve yılda 10 milyonun üzerinde turisti kendine çekiyor.

Louvre Müzesi’nde Yer Alan En Önemli Eserler Hakkında

Louvre Müzesi Mona Lisa Tablosu Paris

Sergilenen 35 bin eserin elbette hepsi son derece değerli ancak yazının başında da söylediğim gibi bütün müzeyi gezmek haftalar, hatta aylar sürecek bir ziyaret olurdu. Dolayısıyla yapılacak en akıllıca iş bu Dünyanın En Büyük Müzesi içerisinde ilginizi çeken koleksiyonları yakından incelemek olacaktır.

Bunun yanında müzedeki en önemli eserleri de ait oldukları galerilerde hızlıca ziyaret edebilirsiniz. Yazı da çok uzadı aslında ancak Louvre Müzesi içerisinde en çok ziyaret edilen, en popüler eserlerden ismen de olsa bahsedeyim ki belki meraklıları için faydalı bir liste olur.

Paris Louvre Müzesi Mona Lisa Tablosu

Müzenin en popüler eserlerinin başında elbette Da Vinci’nin Mona Lisa’sı geliyor. Bunun dışında Gericault’un Medusa’nın Salı isimli tablosu, Jan Vermeer’in Dantelci Kız adlı tablosu, Milo Venüsü ve Marly Atları heykelleri, Michelangelo’nun İki Köle isimli heykeli, Ortaçağ Hendeği kalıntıları ve Perrault Sıra Sütunları da görmeden müzeden ayrılmamanız gereken eserlerden.

Louvre Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Louvre Müzesi harita konumu

Paris‘in tam merkezinde yer alan Louvre Müzesi’ne otobüs ve metro ile ulaşım sağlanabiliyor. Ayrıca araba ile gelenler için de müzenin altında kapalı bir otopark var ve bu otoparkın girişi Général Lemonnier Caddesi’nde.

 • Metro ile ulaşım için 1 no’lu metro hattını kullanarak Palais-Royal–Musée du Louvre İstasyonu’nda inebilirsiniz.
 • Otobüs ile ulaşım için 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81, 95 numaralı otobüslere binerek tam olarak cam piramitin önünde inebilirsiniz.

Louvre Müzesi Güncel Giriş Ücretleri

Paris Louvre Müzesi giriş ne kadar

Louvre Müzesi giriş ücreti eğer biletinizi Louvre Müzesi’nin resmi internet sitesinden alırsanız 17 Euro, kapıda gişeden alırsanız 15 Euro. İsterseniz tiquets.com, getyourguide.com gibi sitelerden online bilet satın alabilirsiniz. Altta getyourguide’daki en popüler turlar hakkına bilgiler paylaştım, göz atabilirsiniz.

Ayrıca bazı kimseler için sürekli olarak, ve bazı özel günlerde de herkes için Louvre Müzesi’ne ücretsiz giriş mümkün.

18 yaşından küçükler, Sanat, Sanat Tarihi ve Uygulamalı Sanat Öğretmenleri ve engelliler müzeyi her zaman ücretsiz ziyaret edebilirler. Elbette geçerli bir kimlik veya belge ile yaş, öğretmenlik gibi durumlarını kanıtlamaları gerekiyor.

Bunun dışında;

 • Her Cuma saat 18:00’den sonra tüm milletlerden 26 yaşından küçükler,
 • Sadece Ekim ve Mart ayları arasında her ayın ilk Pazar günü her yaştan tüm ziyaretçiler,
 • 14 Temmuz Bastille Günü her yaştan tüm ziyaretçiler,

Louvre Müzesini ücretsiz ziyaret edebilirler.

Louvre Müzesi İle İlgili Popüler Turlar

 

Yazı başında belirttiğim gibi burası şehrin en ünlü müzesi. Yılın her dönemi girişinde uzun bilet kuyrukları olabiliyor. Kuyruklardan kaçıp zaman kazanmanın tek yolu biletinizi önceden satın almak. Louvre Müzesi giriş biletinizi resmi sitesinden satın alabileceğiniz gibi Getyourguide üzerinden rehberli/rehbersiz olarak da satın alabilirsiniz. Özellikle rehberli turlara katılarak müzeyi daha keyifle gezmek mümkün.

İşte müze ile ilgili en popüler turlardan bazıları: (Turlar hakkında detaylı bilgi ve rezervasyon için linklere tıklayabilirsiniz.)

Louvre Müzesi: Zamanlı Giriş Bileti (Hızlı Giriş, yazdırılmış veya mobil kuponlar kabul edilir, 48 saat içinde bilet teyidi) 17 Euro + 3 Euro Rezervasyon Ücreti

Hızlı Giriş: Paris Louvre Müzesi’ne Rehberli Tur (Süre: 2 saat, hızlı giriş, yazdırılmış veya mobil kuponlar kabul edilir, hızlı onay, canlı rehber) 65 Euro’dan başlayan fiyatlar

Ziyaret Gün ve Saatleri

Paris Louvre Müzesi ziyaret gün ve saatleri

Louvre Müzesi Salı günü hariç her gün 09:00-18:00 arası ziyarete açık. Ve Salı günleri tamamen kapalı. Sadece Çarşamba günleri ise ziyaret saatleri daha uzun, 09:00–21:45 arasında.

 • Müze önemli tatillerin arifesi olan 24 Aralık ve 31 Aralık tarihlerinde ise saat 17:00’de kapanıyor.
 • Tamamen kapalı olduğu resmi tatiller ise; 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık.
Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

6 thoughts on “Louvre Müzesi: Dünyanın En Büyük Müzesi”

  1. Merhaba Emre Bey,
   Haklısınız çok daha zengin bir yazı olurdu ancak uzamaması için böyle yazdık. Ama bize güzel bir fikir verdiniz. Ayrı bir yazı olarak Louvre Müzesi’ndeki En Önemli Eserler hakkında bir yazıyı planlamamıza alalım.

 1. Müzenin ortasında bulunan cam piramit her ne kadar ana giris olsa da ve inanilmaz bir kalabaligin icine suruklensenizde aslinda cok basit bir girisi var Cam piramitin tam karsisinda duran minyatur zafer takindan gecin, zafer takinin solunda yeralti carsisina inen bir merdiven var, ordan muzenin girisi cook daha basit ve zamaninizi almiyor. Zaten cam piramitten de ayni bolgeye inis oluyor. 14 temmuzda da muzenin girisi ucretsiz

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top