Jardin du Luxembourg

Lüksemburg Bahçesi, Paris’in ünlü yeşil alanlarından biridir. 25 hektarlık alana sahip park 17. yüzyılda Kraliçe Marie de Medicis için yaptırılmış. Bahçenin köşesinde bugün Fransız Senatosu’na ev sahipliği yapan Palais du Luxembourg bulunmaktadır. Kraliçe, saray ve bahçesini Floransa mimarine uygun şekilde yaptırmıştır. Günümüzde Lüksemburg Bahçesi Parislilerin en sevdiği gezi noktalarından biridir. Bahçenin tam ortasında, sekizgen biçiminde bir göl bulunmaktadır. Göl üzerinde kiralayıp kullanabileceğiniz model botlar bulunur.

Parkta yer alan heykeller ise dikkat çekicidir. Bunlar dışında parkta açık hava kafesi, bando sahnesi, tenis kortları ve kukla tiyatrosu yer alıyor. Paris’te bulunduğunuz süre içinde Lüksemburg Bahçesi’ne uğrayıp şehrin uğultusundan uzaklaşıp keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Lüksemburg Bahçesi, Paris
Jardin du Luxembourg, Paris

Palais du Luxembourg

Lüksemburg Bahçesi’nde yer alan Palais du Luxembourg, Paris’in tarihi saraylarından biridir. Bahçenin kuzey sınırında bulunan yapı,  IV. Henri’nin dul eşi olan Marie de Medicis için 17. yüzyıl başlarında yaptırılmıştır. Saray, Marie de Medicis’e memleketi Floransa’yı hatırlatması için Floransa’daki Palazzo Pitti örnek alınarak yapılmıştır. Her ne kadar sarayın tamamlandığı 1631 yılında Marie çoktan sürgüne gönderilmiş olsa da Devrim’e kadar kraliyet sarayı olarak kullanılmıştır.

Palais du Luxembourg Paris
Palais du Luxembourg, Paris

Palais du Luxembourg ilerleyen yıllarda önce hapishane, 2. Dünya Savaşı sırasında da Alman Hava Kuvvetleri Karargâhı olarak kullanılmıştır. Günümüzde Fransız Senatosu’na ev sahipliği yapmaktadır. Sarayın önündeki Lüksemburg Bahçesi gün boyu ziyaret edebilirsiniz, saray bölümünü ise önceden rezervasyon ile ziyaret edilebilir.

Medici Çeşmesi

Lüksemburg Bahçesi’nin en güzel noktalarından biri de köşede yer alan Medici Çeşmesi’dir. Çeşme, 1630 yılında Marie de’ Medici için yaptırılmıştır. Bu süslü 17. yüzyıl çeşme ve havuzu günümüzdeki konumuna 1864-66 yılları arasında getirilmiştir.

Lüksemburg Bahçesi, Medici Çeşmesi Paris
Medici Çeşmesi, Lüksemburg Bahçesi, Paris

Lüksemburg Bahçesi ve Sarayı Ziyarat Bilgileri

  • Adres: 15 rue de Vaugirard, 75006, Paris
  • Metro: “Odeon” metro durağı ya da “Luxembourg” RER durağını kullanarak yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Web: www.senat.fr
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın