Lületaşı Müzesi

Eskişehir’in çok ufak ama önemli müzelerinden olan Lületaşı Müzesi, dünyanın ilk ve tek lületaşı konseptine sahip müzesidir. 2008 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından hizmete açılan müze, şehrin tarihi ve turistik olarak büyük öneme sahip yapısı Kurşunlu Camii ve Külliyesi içerisinde yer alıyor.

Lületaşı Müzesi’nin kuruluş tarihi 1989 yılına dayanıyor. Eskişehir Valiliği tarafından düzenlenen Lületaşı Festivali’nde sergilenen eserler müze fikri dolayısıyla satın alınmış ve günümüzün en önemli müzeleri arasına bu müze de dahil olmuş.

Müzede şehrin ünlü madeni olan lületaşının ham halini ile bu madenden üretilen çeşitli eserler sergileniyor. Giriş ücretinin bulunmadığı müze küçük olsa da sergilenen eserler insanı etkileyeme fazlasıyla yetiyor.

Her ne kadar yapının adı müze olarak geçse de burası gerçekten ufak bir sergi türünde. İçerisinde ufak tefek hediyelik eşya satışı yapılan mağazalar var. Eğer Eskişehir’in en tarihi ve popüler bölgelerinden Odunpazarı’na gitmeyi düşünüyorsanız yine şehrin en önemli gezi noktalarından Kurşunlu Külliyesi içerisinde yer alan bu noktayı gezebilirsiniz.

Lületaşı Müzesi, Eskişehir
Lületaşı Müzesi, Kurşunlu Külliyesi’nin önemli bölümlerinden biri.

Şehrin tarihi ve turistik bölgesi olan Odunpazarı’nda yer alan Kurşunlu Camii ve Külliyesi çevresinde birçok turistik yapı bulunuyor. Külliyenin hemen karşı çaprazında yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, lületaşından üretilen hediyelik eşya alışverişi için en uygun yerlerden biridir.

Bunun dışında çevrede yer alan Eskişehir Balmumu Müzesi ve Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, gezi boyunca görebileceğiniz önemli yerlerden bazılarıdır.

Eskişehir Lületaşı Müzesi
Lületaşı Müzesi, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir

Lületaşı Müzesi Ziyaret Bilgileri

Müze şehrin önemli gezi noktalarından Kurşunlu Camii ve Külliyesi içerisinde yer alıyor. Adres: Paşa Mahallesi, 26030 Eskişehir Türkiye

Müzenin giriş ücreti bulunmuyor. Külliyenin de içinde yer aldığı Odunpazarı Bölgesi’ne tramvay ya da otobüs ile ulaşabilirsiniz. Bölgeye en yakın tramvay durağının adı “Atatürk Lisesi”dir. Bunun dışında Odunpazarı, Eskişehir’deki şehir içi otobüslerin çoğunun duraklarından biridir.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın