Lviv nerede rehberi, nasıl gidilir

Lviv nerede? Lviv’e nasıl gidilir? Lviv rengarenk meydanları ve Sovyet etkilerinin hakim olduğu mimarisi ile sokak sokak gezmeyi seven gezginlerin mutlaka görmesi gereken bir şehir. Mimarinin haricinde Lviv’de gece hayatı, restoranlar ve antika pazarları da keşfedilmeye değer.

Sizin de aklınızda Lviv gezi planı varsa bu rehberde Lviv’le ilgi temel sorulara cevap bulabilirsiniz. Özellikle kafasında Lviv nerede, Lviv’e ne zaman gidilir ve Lviv’e nasıl gidilir soruları olan seyahat severler için olabildiğince ayrıntılı bir rehber oluşturmaya çalıştım.

Lviv Nerede?

Lviv'e nasıl gidilir

Ukrayna sınırları içerisinde yer alan Lviv, ülkenin batısında yer alıyor. Batı Ukrayna’nın en büyük, Ukrayna’nın ise 7. en büyük şehri.

Lviv, Roztocze Tepesi kıyısında bulunuyor. Polonya sınırı 70 kilometre, Carpathian Dağları ise 160 kilometre mesafede yer alıyor.

Şehrin en yüksek noktası Vysokyi Zamok / High Castle isimleri ile bilinen yer. Tepede bulunan kaleden harika bir Lviv manzarası görmek mümkün.

Ukrayna’nın neredeyse en batısında bulunduğu için Slovakya, Polonya, Macaristan ve Romanya sınırlarına diğer ülkelere göre daha yakın.

Lviv’e Ne Zaman Gidilir? Lviv İçin En İdeal Gezi Zamanı

Lviv'e nasıl gidilir, gezi zamanı

Tipik Batı Avrupa iklim özelliklerinin görüldüğü Lviv’de nemli karasal iklim koşulları hakim. Yani kışlar oldukça soğuk, yazlar ise ılıman geçiyor denebilir.

Şehirde sene boyunca belirgin yağış görülür. En sıcak geçen ay Temmuz, en soğuk geçen ise Ocak ayıdır. Bunun yanında Lviv’de en çok yağış Temmuz,en az yağış ise Ocak ayında görülür.

Lviv’e ne zaman gidilir diye düşünüyorsanız kısaca bahsettiğim hava koşullarını göz önüne alarak karar verebilirsiniz.

Ortalama sıcaklık değerleri göz önüne alınınca Lviv’e gitmek için en iyi zaman Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları denilebilir. 10-25 derecelik sıcaklık değerlerine rağmen bu ayların şehrin en yağışlı dönemi olduğunu da unutmamak gerek.

Yağmurla aranız yoksa özellikle Temmuz ayından uzak durmanızı öneririm. Ayrıca yaz dönemi de olsa akşamları ciddi serin olduğu için bavulunuzu ona göre düzenlemeniz faydalı olacaktır. Bir de bu aylar güneş ışığından yararlanma süresinin en uzun olduğu aylar yani gezmek için çok daha uzun günlere sahip olacaksınız.

Lviv'e nasıl gidilir, mevsim

Soğukla aranız iyiyse özellikle kar ve karlı manzaraları seviyorsanız kış aylarını tercih edebilirsiniz. Ben seyahatimi Şubat ayında gerçekleştirmiştim. Gün içerisinde -0 ila -5 gibi değerler olsa da geceleri hissedilen sıcaklık -17 derecelere kadar düşüyordu.

Kişisel olarak uzun süre dışarıda gezmekte zorlanmıştım ancak çok üşüyen biri değilseniz ve hava koşullarına uygun giyinirseniz Lviv’de kar manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz. Kış döneminin bir iyi yanı da yılbaşı pazarları ve süslemeleri denilebilir. Şehri cıvıl cıvıl görmek mümkün.

İlkbaharda ortalama sıcaklıklar Mart sonu – Nisan başına doğru artmaya başlıyor. Sonbahar döneminde ise Kasım ayı itibariyle kış soğukları hissedilmeye başlıyor. Bahar dönemleri yaza göre kurak geçiyor.

Hem havalar sıcak olsun hem çok yağış olmasın derseniz Nisan ayı ideal olacaktır. Üstelik bahar dönemi için Lviv’in ne kadar yeşil bir şehir olduğunu anlayacağınız bir dönem denilebilir.

Lviv’e Nasıl Gidilir?

Lviv'e nasıl gidilir rehberi

Lviv’e farklı şehir ve ülkelerden birçok şekilde ulaşabilirsiniz. Avrupa’nın farklı yerlerinden ve Ukrayna’nın diğer şehirlerinden Lviv’e ulaşım için havayolu, tren, otobüs veya karayolu tercih edilebilir.

Lviv’e ulaşım seçeneklerine geçmeden önce vize konusunu hatırlatmak istedim. Ukrayna, Schengen Bölgesi ülkeleri arasında değil.

Avrupa’nın birçok şehri için zorunlu olan Schengen Vizesi ihtiyacınız olmuyor. Lviv’e gitmek için kimliğinizin/pasaportunuzun olması yeterli. Tabii ki bu durum Türkiye’den Ukrayna’ya girişler için böyle.

Eğer Avrupa’nın herhangi bir şehrinden Lviv’e geçecek olursanız, hangi yolla geçerseniz geçin, o ülkenin vize gerekliliğini yerine getirmek zorundasınız.

Örneğin, ilk Polonya’ya gidip sonra Ukrayna’ya geçerim gibi ya da tam tersi bir planınız varsa bunun için Polonya Vizesi / Schengen Vizesi almanız gerekiyor.

Lviv’e Havayolu İle Ulaşım

Lviv nerede, uçak ulaşım

Lviv Havaalanı, resmi adıyla Lviv Danylo Halytskyi Uluslararası Havaalanı, şehir merkezinden yalnızca 7 km uzakta bulunuyor.

Lviv Havaalanı, Batı Ukrayna’nın en işlek havaalanı olarak kabul ediliyor. Yapı olarak devasa bir alan kaplamasa da uçuş yoğunluğu ve uçuş noktaları açısından oldukça işlek. Ukrayna’nın diğer şehirlerinden ve Avrupa’nın birçok şehrinden Lviv Havaalanı’na uçuş bulunuyor.

Türkiye’den Lviv’e de havayolu ile seyahat etmek mümkün. İstanbul Lviv arası direkt uçuş yaklaşık 2 saat sürüyor. Türkiye’nin diğer şehirlerinden ise aktarmalı uçuşlar ile Lviv’e ulaşabilirsiniz. Aktarma genellikle İstanbul üzerinden gerçekleşiyor.

Lviv Havalimanı’na sefer düzenleyen firmalar arasında Türk firmaları olduğu gibi yabancı firmalar da var. Direkt uçuşlar için Pegasus, Atlasglobal ve Türk Hava Yolları firmalarını kullanabilirsiniz.

Belavia, KLM, LOT, Lufthansa ve Ukraine International firmaları ise genelde aktarmalı uçuşlar düzenliyor ancak yoğun dönemlerde direkt seferler bulmak da mümkün.

Lviv’e ucuz uçak bileti bulmak için havayolu firmaların kampanya dönemlerini takip edebilirsiniz. Özellikle kış ayları süresince İstanbul’dan Lviv’e uygun fiyatlı birçok uçuş oluyor.

Türkiye haricinde Polonya’dan Lviv’e ucuz uçak bileti bulmak mümkün. Aynı şekilde Almanya’dan Lviv’e de birçok ucuz sefer bulunuyor. Bu iki ülke kadar uygun fiyatlı olmasa da büyük Avrupa şehirlerinin neredeyse hepsinden Lviv’e uçuş var.

Lviv’e Tren İle Ulaşım

Lviv nerede Lviv tren ulaşımı

Lviv’de 2 tane tren istasyonu bulunuyor. Banliyö, yani Lviv Oblast bölgesi içerisinde ulaşım sağlayan trenlerin kalktığı istasyonun adı Lviv Suburban Train Station. Uzak mesafe, sınır aşırı işleyen trenler içinse Lviv Rail Terminal – Lviv Tren İstasyonu kullanılıyor.

Lviv Tren İstasyonu, resmi adıyla Lviv Holovnyi Tren İstasyonu, 1861 yılında inşa edilmiş ve 1904 yılında halkın kullanımına açılmış.

Lviv Tren İstasyonu, Ukrayna’nın en eski istasyonlarını arasında geliyor. Ayrıca istasyon binası Galicia dönemi mimari akımlarından Art Nouveau akımının en önemli temsilcilerinden biri.

Lviv’e, Avrupa ülkelerinden, özellikle Ukrayna’ya komşu ülkelerden tren ile ulaşım sağlamak mümkün. Ukrayna, Polonya, Macaristan, Romanya, Moldova, Belarus ve Slovenya Lviv’e tren ile ulaşım için en rahat sefer bulabileceğiniz ülkeler.

Batı Avrupa ve merkez Avrupa ülkelerinden Lviv’e trenle ulaşım için de yine en mantıklısı Varşova veya Krakow’a ulaşıp direkt tren seferleriyle Lviv’e ulaşmak olacaktır.

Güney Avrupa tarafından geliyorsanız Slovakya ve Macaristan tercih edilebilir. Bu iki ülkeden Kiev’e giden trenler mecburi olarak Lviv’de duruyor.

Ukrayna içi yolculuklar içinse Lviv’e direkt tren seferi ile ulaşabileceğiniz birçok şehir var. Özellikle Kiev’den Lviv’e tren ile ulaşım en popüler seçeneklerden biri. Yolculuk tren tipine göre 5 ila 10 saat arası sürebiliyor.

Bilet fiyatları ise ortalama 110 UAH. Odessa Lviv arası tren ise ortalama 11 saat sürüyor. Bilet fiyatları ortalama 133 UAH.

Ukrayna içi tren seferleri, bilet fiyatları vs. hakkında daha çok bilgi almak isterseniz şu linke: bus.tickets.ua/en göz atabilirsiniz

Lviv’e Otobüs İle Ulaşım

Lviv nerede otobüsle nasıl gidilir

Ukrayna’nın diğer şehirlerinden ve Avrupa’nın belirli şehirlerinden Lviv’e otobüs ile ulaşabilirsiniz. Kısa mesafeler için direkt otobüsler var ancak uzun mesafe yolculuklar için aktarmalı otobüsleri kullanmanız gerekiyor.

Ukrayna şehirlerinden -özellikle Ukrayna’nın batısında yer alan şehir ve kasabalardan- neredeyse her gün Lviv’e otobüs bulmak mümkün.

Örneğin, Kiev’den Lviv’e otobüs yolculuğu yaklaşık 8 saat sürüyor. Bilet fiyatları mevsimden mevsime, bileti ne zaman aldığınıza, firmaya vs. göre değişiklik gösterebilir ancak bir ay sonrası için bakıldığında genelde 280 UAH’dan başlayan fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.

Aynı şekilde Avrupa şehirlerinden de Lviv’e otobüs ile gelebilirsiniz. Özellikle Polonya şehirlerinden -Varşova, Krakow, Lodz, Katowice, Lublin, Przemysl- yapacağınız otobüs yolculuğu daha kısa sürecektir.

Örneğin, Krakow’dan Lviv’e otobüs ile gitmek ortalama 8 saat sürüyor. Bilet fiyatları üstte belirttiğim gibi değişiklik gösterse de başlangıç fiyatı olarak 350 UAH düşünebilirsiniz.

Prag’dan Lviv’e otobüs ile ulaşımda popüler destinasyonlar arasında. Prag’a yolculuk yaklaşık 15 saat sürüyor. Bilet fiyatları ise ortalama 800 UAH’dan başlıyor.

Lviv’e otobüs ile ulaşım için daha detaylı bilgi isterseniz şu linke göz atabilirsiniz.

Güzergah ve tarih seçtikten sonra bilet fiyatları hakkında net bir fikir de edinebilirsiniz.

Lviv’e Araba İle Ulaşım

Lviv nerede araba ile ulaşım

Lviv’e ulaşım için araba tercih edecekseniz karayolunu takip ederek şehre kolaylıkla varabilirsiniz.

E-40 Uluslararası Otobanı Lviv’e ulaşım için en kolay yol olacaktır. Bu otobana bağlanmak için Lviv’e batı sınırından geliyorsanız M-11, Kiev tarafından geliyorsanız M-06 otobanını takip etmelisiniz.

Macaristan üzerinden geliyorsanız E-50 Uluslarası Otobanıve E573 sizin için uygun olacaktır. Krakow içinse E-40’ı takip etmelisiniz.

Almanya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya, Belarus ve diğer Avrupa şehirlerinden de Lviv’e uluslararası otobanlar ile ulaşmak mümkün. Ukrayna ve Avrupa Birliği Bölgesi arasında toplam 8 tane sınır noktası bulunuyor.

Lviv’e araba ile ulaşım hakkında dikkat etmeniz gereken konu hız sınırları oluyor. Şehir içinde hız sınırı 60 km/h, diğer bölgelerde ise genellikle 90 km/h. Bu değerler değişiklik gösterebilir. Bu nedenle trafik işaretlerini dikkatlice incelemenizde fayda var. Daha detaylı bilgi için şu linke bakabilirsiniz.

Eğer yakınlarda bir Lviv seyahati planlıyorsanız aşağıdaki yazılardan da faydalanmanızı tavsiye ederim.

Avatar
Hayatını yeni yerler keşfetme ve aşık olduğu yerleri tekrar tekrar ziyaret etme üzerine kurmuş biriyim. Ani kararları ama planlı gezileri, yalnızca görmeyi değil keşfetmeyi seviyorum. Seyahatlerimin bana kattıklarını iyi kötü yazıya dökerek hem yaşadıklarımı başkaları ile paylaşmanın verdiği keyfi tadıyor hem de seyahat etmediğim zamanlarda bile yolda olma duygusunu hissediyorum.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın