Lviv Ulaşım Rehberi | Lviv’de Ulaşım FULL Rehber

Ukrayna‘nın kültür başkenti Lviv, mimarisi, doğası ve canlı şehir yaşamı ile görülmeye değer bir şehir. Tüm bu güzelliklerin üzerine vizesiz seyahat edilebilen şehirler arasında olması da Lviv’i birçok seyahatseverin gezi planlarında ilk sıraya taşıyor. Bu güzel şehri görmek isteyenler için Lviv’e ulaşım ve Lviv’de ulaşım konularını içeren Lviv Ulaşım Rehberi adında bir rehber hazırlamak istedim.

Lviv ulaşım konusunda yeterince gelişmiş, ziyaretçilerine birçok seçenek sunuyor. Lviv’e nasıl gelineceği, Lviv’e ulaşımda hangi ulaşım araçlarının kullanılabileceği ve Lviv şehir içi ulaşım hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Lviv Ulaşım Rehberi: Nerede ve Lviv’e Nasıl Gidilir?

Lviv ulaşım rehberi Lviv nerede

Lviv, Ukrayna’nın batısında yer alır. Şehir, Oblastı Bölgesi sınırları içerisindedir ve bu bölgenin başkentidir. Ülkenin en batısında yer alan şehir olmasından dolayı Ukrayna’nın Avrupa’ya en yakın şehri olarak anılır. Nüfus sıralamasında Batı Ukrayna’nın birinci, Ukrayna’nın ise en büyük 7. şehridir.

Kültür ve turizm açısından bakıldığında da Lviv ilk sıralarda gelir. Lviv şehir merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alır. Ayrıca tarihi Galiçya Bölgesi’nin merkezi olarak bilinir.

Lviv’e gitmek isterseniz ülkemizden neredeyse her gün düzenlenen uçak seferleri ile gidebilirsiniz. Avrupa’nın neredeyse her yerinden de Lviv’e uçak ile ulaşım mümkün. Havayolu ulaşımı harici Avrupa’dan Lviv’e otobüs, tren ve araba ile de ulaşım mümkün.

Özellikle sınır komşusu olduğu Polonya’dan Lviv’e ulaşım oldukça kolay. Yine Ukrayna’nın diğer şehirlerinden Lviv’e gitmek için birçok seçenek bulunuyor.

Lviv Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı

Lviv ulaşım rehberi havaalanı ulaşım

Lviv Havaalanı resmi adıyla Lviv Danylo Halytskyi Uluslararası Havaalanı şehrin güneybatısında bulunuyor. Lviv şehir merkezi ile arası yalnızca 7 km.

Devasa havaalanlarından olmamasına rağmen oldukça hareketli sefer ağına sahip. Bu özelliğiyle Batı Ukrayna’nın en işlek havaalanı kabul ediliyor. Havaalanından şehir merkezine ulaşım ise oldukça rahat.

Lviv Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için her bütçeye uygun seçenek var. Bu seçenekler arasında bireysel ulaşım imkanı sunan seçenekler olduğu gibi daha ekonomik ulaşım imkanı sunan toplu taşıma araçları da mevcut.

Öncelikle araç kiralayabilir, özel transfer hizmeti veren firmalar ile anlaşabilir ya da taksi tutabilirsiniz. Bunlar haricinde Lviv Havaalanı’ndan şehir merkezine otobüs ile ulaşmak da mümkün. Havaalanı ulaşımı için trolleybus ve matruşka isimli otobüs türleri hizmet veriyor.

Trolleybus ve matruşka Lviv toplu taşıma ağının birer parçası. Birçok gezginin de havaalanı şehir merkezi ulaşımı için ilk tercihleri denilebilir.

48 numaralı matruşka ile havaalanı şehir merkezi arası yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor. 9 numaralı trolleybus yolculuğu ise ortalama 15 dakika sürüyor. Bilet fiyatları ise sırasıyla 5.00 UAH ve 3.00 UAH.

Lviv Havaalanı şehir merkezi ulaşımı hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz “Lviv Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım” başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Lviv Tren Ulaşımı

Lviv ulaşım rehberi tren

Havayolu haricinde Lviv’e tren ile de ulaşım sağlamak mümkün. Türkiye’den Lviv’e ulaşım için tren imkanı yok ancak Avrupa şehirlerinden ve Ukrayna’nın diğer şehirlerinden trenle ulaşım mümkün.

Lviv’de 2 tane tren istasyonu bulunuyor: Lviv Suburban Train Station (Lviv Bölgesel Tren İstasyonu)ve Lviv Rail Terminal (Lviv Tren İstasyonu). İlk istasyon bölgesel trenler için, ikincisi sınır aşırı trenler için kullanılıyor.

Ukrayna’nın farklı bir şehrinden Lviv’e gelmek isterseniz neredeyse her şehir için kolayca sefer bulunuyor. Özellikle Kiev’den Lviv’e tren ile ulaşım oldukça popüler bir seçenek. Yolculuk süresi trenin çeşidine göre 5 ila 10 saat arasında değişiyor.

Odessa’dan Lviv’e tren ile ulaşım ise ortalama 11 saat sürüyor. Ukrayna içi tren seferleri, bilet fiyatları, destinasyonlar gibi konular hakkında daha detaylı bilgi için şu linke göz atabilirsiniz: gd.tickets.ua/en

Ukrayna dışında özellikle Batı Avrupa ülkelerinden Lviv’e trenle ulaşım oldukça kolay. Polonya, Macaristan, Romanya ve Belarus Lviv’e tren ile ulaşımda en çok sefere sahip ülkeler ancak direkt sefer sayısı az oluyor.

Batı Avrupa tarafından geliyorsanız genellikle Varşova veya Krakow aktarmalı; Güney Avrupa tarafındansa Slovakya ve Macaristan aktarmalı tren seferleri bulunuyor.

Lviv Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Lviv ulaşım rehberi

Lviv şehir içi ulaşım seçenekleriyle şehrin her yerine gitmek mümkün. Şehir içi ulaşım için tramvay, trolleybus, otobüs ve taksi kullanılabilir.

Lviv’de gezilecek yerler birbirine yürüme mesafesinde olduğu için havaalanı ulaşımı haricinde toplu taşımaya çok ihtiyaç duyacağınız söylenemez. Tabii bu durum şehir merkezinde kalanlar için geçerli olacaktır.

Yürüme: Lviv kesinlikle yürüyerek keşfedilmesi gereken şehirlerden biri. Yürümeyi çok sevmiyorsanız bile Lviv’i yürüyerek gezebilirsiniz çünkü görülmesi gereken çoğu şey birbirine 5-10 dakikalık mesafelerde yer alıyor.

Özellikle tarihi kent merkezi – Rynok Meydanı ve çevresi – kendinizi sokakların güzelliğine bırakıp kaybolacağınız rotalar sunuyor.

Lviv ulaşım rehberi tramvay

Tramvay: Şehir içi ulaşım için 11 tane tramvay hattı bulunuyor. 9 numaralı tramvay ile Lviv Tren İstasyonu’na ulaşabilirsiniz. Şehrin merkezi sayılan Rynok Meydanı durağından ise 1, 2 ve 10 numaralı hatlar geçiyor.

Şehrin simge yapısı kabul edilen Lviv Opera Binası ise 4, 5 ve 7 numaralı hatların kesişiminde bulunuyor. Kısacası şehrin en turistik ve merkezi yerlerinden tramvayın tüm hatlarına ulaşmak mümkün. Tramvay için tam bilet ücreti 3 UAH, indirimli bilet ise 1,5 UAH. Tüm hatların detayları için şu linke göz atabilirsiniz.

Trolleybus: Trolleybus isimli otobüsler Lviv şehir içi ulaşımında önemli bir yere sahip. 9 numaralı trolleybus havaalanı şehir merkezi ulaşımı için kullanılıyor. 3 numaralı trolleybus ise Lviv Ana Otobüs Terminali ulaşımı için kullanılabilir.

Şehir merkezi kalkışlı trolleybusların ilk durağı Ivan Franko Üniversitesi oluyor. Tam bilet ücreti 3 UAH, indirimli bilet 1,5 UAH. Biletleri durakların yanında bulunan makinelerden satın alabiliyorsunuz. Tüm hatların detaylı bilgisi için şu linke göz atabilirsiniz.

Lviv'de ulaşım Trolleybus
Trolleybus, Lviv

Otobüs / Matruşka: Yerliler tarafından Matruşka olarak adlandırılan otobüsler Lviv’de en popüler toplu taşıma araçları. Toplamda 53 tane hat bulunuyor. Şehir merkezi ve çevresi için birçok sefer olduğu gibi daha şehrin daha uzak bölgeleri için de hatlar mevcut.

48 numaralı matruşka havaalanı şehir merkezi ulaşımında kullanılıyor. Otobüslere binmek için duraklarda beklemeniz ve binmek istediğiniz için elinizi kaldırmanız gerekiyor. Bilet ücreti 5 UAH.

Taksi: Şehir içi ulaşımınız için taksi de kullanabilirsiniz. Özellikle merkezi yerlerde elbet taksiler oluyor. Taksiye binmeden önce gideceğiniz yeri söylemeniz ve şoförle ücret konusunda anlaşmanız olası problemleri önleyecektir.

Herhangi bir taksiye binmek istemezseniz aklınızda bulunsun Lviv’de UBER yaygın olarak kullanılıyor. Lviv taksi firmalarının oluşturduğu UKLON isimli uygulamayı da telefonunuza indirip seyahatiniz süresince kullanabilirsiniz. Uygulamada kayıtlı olan firmalardan bulunduğunuz noktaya online taksi çağırabiliyorsunuz.

Tüm toplu taşıma araçları için rota sorgulaması yapmak isterseniz şuraya bakabilirsiniz.

Bir de toplu taşıma araçlarını anlık takip edebileceğiniz, saat ve rota sorgulaması yapabileceğiniz bir uygulama var. Uygulamanın adı “Lviv Transport Online”.

Lviv Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Bilet Satın Alma

Lviv'de ulaşım bilet fiyatları, indirim kartları

Lviv toplu taşıma ücretleri her bütçenin karşılayabileceği seviyelerde. Ücret ortalaması 3 ila 5 UAH arası değişiyor. Bilet fiyatlarında öğrenci, yaşlı, çocuk vs. gibi klasik indirimler de uygulanıyor. İndirimli fiyatlar genelde tam bilet fiyatının yarısı kadar oluyor.

Toplu taşıma araçları için kullanabileceğiniz 2 bilet tipi var: tek kullanımlık bilet ve aylık bilet. 

Aylık bilet Lviv’de uzun zaman geçirmeyi planlıyorsanız mantıklı olacaktır, 3-4 günlük turistik bir gezi için hiçbir artısı yok.

Gelelim tek kullanımlık biletlerin nereden satın alındığına. Trolleybus isimli otobüsler için biletinizi otobüs duraklarında bulunan makinelerden satın alabilirsiniz.

Matruşka bileti otobüsün içerisine bindiğinizde şoförden satın alınıyor. Bu nedenle yanınızda bozuk para bulundurmaya gayret edin.

Sistem Türkiye’deki minibüs parası mantığıyla aynı işliyor. Arka kapıdan da binseniz insanlardan paranızı uzatması için rica edebilirsiniz.

Tramvay biletleri de yine durakların çevresinde bulunan makinelerden satın alınabilir. Tramvay ve trolleybus kullanacaksanız dikkatli olmanız gereken bir nokta var: Araç içine bindiğinizde ya da binmeden önce bileti makinelere okutmanız gerekiyor.

Bu makinelerin nerede olduğu değişiyor, bir yerele sormakta fayda var. Bu işlem biletinizi onaylattığınız anlamına geliyor. Biletiniz olsa dahi okutmamışsanız kontrol esnasında başınız belaya girebilir. Bu nedenle biletinizi inene kadar asla atmamalısınız.

Lviv Hop On Hop Off Otobüs Turları

Lviv şehir içi ulaşım Wonder train
Wonder Train, Lviv

Hop on hop off turlar dendiğinde akla ilk olarak otobüsler geliyor ancak Lviv’de durum daha farklı. Az çok Lviv’i araştırmış, fotoğraflarını görmüş kişilerin önüne illa Lviv’in nostaljik treni gelmiştir.

Şehrin sembollerinden biri haline gelmiş bu tren, hop on hop off otobüsleri mantığında çalışıyor. Tren tarihi şehir merkezi olarak kabul edilen daha dar bir alanı gezerken, otobüs daha geniş bir alanı geziyor.

Tren, Wonder Train olarak anılıyor. Treni işleten tur şirketi ise Chudo Tour. Yolculuk boyunca şehrin en turistik meydanlarını, yapılarını ve simgelerini görme fırsatı bulunuyorsunuz.

Rotada Lviv’in eski kilisesi St. Nicholas Klisesi, meşhur Opera Binası, Latin Katedrali, Potots’ki Sarayı gibi yerler bulunuyor. Yaklaşık 10 km uzunluğundaki yolculuk 1 saat sürüyor.

Başlangıç noktası Rynok Meydanı. 10.00’da ilk sefer, 20.00’da son sefer düzenleniyor. Yaz dönemi her yarım saatte bir sefer var. Kış dönemi ise sefer aralıkları 1 saate çıkıyor.

Wonder Train kişi başı yetişkin fiyatı 80 UAH. 13 yaş altı çocuklar içinse 40 UAH. Tren içerisinde sesli rehber var. Kulaklığınız ile gezdiğiniz yerler hakkındaki bilgileri dinleyebiliyorsunuz. Kendi kulaklığınız yoksa 20 UAH karşılığında kulaklık kiralayabilirsiniz.

Aynı firmanın hop on hop off otobüs hizmeti de bulunuyor. Bu otobüsler ise Wonder Bus ismiyle anılıyor. Wonder Bus, trene göre daha geniş bir rotaya sahip.

Otobüslerin ilk durağı Opera Binası yanında bulunan Svobody Kavşağı (Svobody Avenue). 20 km uzunluğundaki rota 1.5 saatte tamamlanıyor.

Wonder Bus yetişkin ücreti 120 UAH, 13 yaş altı çocuklar içinse 60 UAH.09.00-19.00 saatleri arasında her gün sefer var. Sefer aralıkları ise 2 saat.

Hem Wonder Train hem Wonder Bus için aynı anda bilet alırsanız 20 UAH indirim kazanıyorsunuz.

Bu firma haricinde de hop on hop off otobüs hizmeti sunan farklı firmalar var. Fiyatlar ve rota genelde az çok aynı.

Eğer yakınlarda bir Lviv seyahati planlıyorsanız aşağıdaki yazılardan da faydalanmanızı tavsiye ederim.

Yorum yapın