Lviv'de ne yapılır rehberi

Lviv’de Ne Yapılır? & Lviv’de Yapılacak Şeyler Listesi

Lviv’de ne yapılır? Ukrayna‘nın en gözde ve turistik şehri Lviv, Polonya sınırında yer alıp Avrupai bir hava taşımasıyla diğer Ukrayna şehirlerinden bir adım öne çıkıyor. Gerek mimarisi gerekse insanların sıcakkanlılığıyla kendini oldukça sevdiriyor. 

THY ya da Pegasus ile ulaşabileceğiniz Lviv’in havaalanından taksi yerine Uber kullanarak özel ulaşım sağlayabilirsiniz çünkü taksiler turistlere oldukça yüksek ücret uyguluyor. Eğer toplu taşıma tercih ederseniz 48 numaralı otobüs ya da 9 numaralı Troleybüs kullanarak şehir merkezine varabilirsiniz. Bilet ücretleri 2-4 Grivna arası değişiyorken şehir merkezine yolculuk 15-20 dk kadar sürüyor.

Lviv nüfusunun büyük bir kısmı Ukraynalılar ve Ruslardan oluşuyor. Bir kısmının aile kökenlerinde ise Polonya’dan göç bulunuyor.

Lviv Ukraynaca “Lion” anlamına geliyor ve 2. Dünya Savaşı’nın izlerini en çok hissedeceğiniz şehirlerden birisi. Lviv aynı zaman da Hürrem Sultan‘ında Roxelana olarak doğduğu soğuk kış aylarında bile içinizi ısıtan şehir.

Geniş caddeleri, meydanı ve nostaljik tramvaylarıyla birlikte yorulduğunuzda dinlenmek için harika konseptli mekanları ve kafeleri olan yapılacak şeyler listesi kabarık, beklentilerinizin çok üstünde bulabileceğiniz masal gibi şehir Lviv.

Para birimi Grivna, bizim para birimimize göre oldukça düşük bir değer taşıyor. Birde üstüne şehrin ucuz olmasıyla birlikte eğer kafanızda hem vizesiz hem de bütçemi sarsmayacak bir yere gideyim düşüncesi varsa Lviv bunun için biçilmiş kaftan.

Lviv’de yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Rynok Square ve Opera Binası ve çevresinin oluşturduğu tarihi merkez Lviv’de konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Lviv’de nerede kalınır başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Modern Art Hotel, 4★ Astoria Hotel ve 5★ Nobilis Hotel şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Lafı daha fazla uzatmadan Lviv’de ne yapılır içeriğimize geçelim…

Lviv’de Ne Yapılır?

Lviv'de ne yapılır listesi, Lviv'de yapılacak şeyler

Lviv’de yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

  1. Rynok Square’den kuş bakışı şehir merkezini seyredin.
  2. Pravda Beer Theatre’da bir şeyler için.
  3. Italian Courtyard’da bir mola verin.
  4. Opera House’da bir tur atın.
  5. Virmenska sokağında gezintiye çıkın.
  6. Potocki Sarayı’nın farklı mimarisi ile büyülenin.
  7. Lychakiv Mezarlığı’nda açık hava müzesinin tadını çıkarın.
  8. Ivan Franko Parkı’nda yeşilliğe doyun.
  9. Boim Şapeli ve Latin Katedrali’ni görmeden dönmeyin.
  10. Konsept mekanlara uğramadan dönmeyin.

1. Rynok Square’den kuş bakışı şehir merkezini seyredin.

Lviv'de ne yapılır Rynok Square

Rynok Square tam olarak Lviv Old Town dediğimiz kısım. Meydanda şehir turu yapabileceğiniz sevimli bir tren bulunuyor. Düşük bir ücret ödeyerek kullanabilirsiniz. Ama bizim gibi şehri yürüyerek keşfetmeyi tercih ederseniz çok yorulmayacağınızın garantisini verebilirim.

Meydanda belediye binası bulunuyor. Her şehrin meydanın da şehre kuş bakışı bakabileceğiniz bir kule bulunur ya burası da işte öyle. Belediye binasının girişinde 20 Grivna ödeyerek bir kat yukarı merdivenlerden çıkıyorsunuz.

Daha sonraki katları asansör ile devam etmek kulenin uzunluğu açısından büyük rahatlık. Benim tavsiyem şehri ilk keşfedeceğiniz gün bu kuleye çıkıp yukarıdan gezmek istediğiniz yerlerin yerini belirlemek çünkü Lviv’de gezilecek yerler genel de binaların içerisinde kalan avlulardan oluşuyor ve yukarıdan baktığınızda bunları çok net görebiliyorsunuz. Eğer sadece haritadan bulmaya çalışırsanız biraz zorlanabilirsiniz.

2. Pravda Beer Theatre’da bir şeyler için.

Lviv'de ne yapılır Pravda Beer Theatre

Pravda Beer Theatre Lviv’in en gözde mekanlarından birisi birisi bu yüzden Lviv’de Ne Yapılır yazısında da yer vermek istedim. Kendi biralarını üreten bir mekan. Çeşit çeşit biralar bulunuyor ve üzerinde mekana özel çizimler mevcut. Bunların çoğu Rusya’ya ithafen olabiliyor.

Mekan içerisinde ilk girdiğiniz katta bira tankları bulunuyor. Üretime ilk başladıklarında kullanılan tanklardanmış. İlk katta bir de hediyelik bölümü bulunuyor. Oraya ait tişörtler, çoraplar, rozetler ve çantalar mevcut ve fiyatları da oldukça uygun. Lviv’den anı olarak götürülmesi gereken hediyelik eşyalardan.

Mekanın ikinci katında oturma yerleri ve canlı orkestranın çalacağı yer mevcut. Canlı orkestra akşam saat 19.00 ile 21.00 saatleri arasında her gün oluyor. Turistlere özel yaptıkları bu gösteriler popüler müziklerin orkestra ile çalınmasından oluşuyor.

Aynı zaman da orkestraya eşlik edebilmeniz için herkese pet şişeler dağıtılıyor ve onları masalara vurarak eşlik edebiliyorsunuz. Oldukça turist çeken bir etkinlik. Eğer yemek yemek isterseniz menülerinde çeşitler de mevcut.

3. Italian Courtyard’da bir mola verin.

Lviv'de yapılması gerekenler italian Courtyard

Şehir turundan sonra eğer yorulduysanız ve hava da güzel ise İtalyan bir mimar tarafından yapılmış tatlı bir avlu da dinlenebilirsiniz. Belediye binasının tam karşısında 6 numaralı binanın içinde. 2 Grivna ödeyerek içeri girebiliyorsunuz.

4. Opera House’da bir tur atın.

Lviv'de yapılacak şeyler Opera House

Opera House Lviv’in şehir simgelerinden birisi birisi ve Lviv’de Ne Yapılır yazısının da önemli maddelerinden. Oldukça görkemli olan yapıyı Lviv halkı diğer şehirlerdeki opera binalarıyla yarıştırmakta çok haklılar.

Opera binasına dışarıdan bakmakla yetinmek istemiyorsanız girişte bilet alarak opera salonlarına kadar görmeniz mümkün. Hatta zamanınız varsa burada bir opera oyunu izlemelisiniz.

Programa ve bilet fiyatlarına Lviv Opera House kendi sitesinden öğrenebilirsiniz her gün maalesef ki olmuyor ama opera izlemek bu ülkede bir lüks değil bunu bilmelisiniz. Fiyatlarda çok ucuz. Opera binasının hemen karşı sokağından girince de yiyecek veya ucuz hediyelik eşyaların satıldığı her gün açık olan bir pazar mevcut.

Lviv Yürüyüş Turu: Ücreti 29 Euro olan bu turu almanız halinde rehber eşliğinde 3 saat süren bir yürüyüş turuna katılıyorsunuz. Opera House’un da dahil olduğu bu turda kentteki en önemli tarihi ve turistik yerleri dışarıdan görebilir, sonrasında ilginizi çekenleri ziyaret edebilirsiniz. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

5. Virmenska sokağında gezintiye çıkın.

Lviv'de ne yapılır Virmenska

Virmenska sokağı Ermeni Sokağı olarak da biliniyor. Bu sokakta birkaç kafe mevcut ve aynı zaman da küçük bir Ermeni kilisesine de ev sahipliği yapıyor.

Kilisenin içi çok şatafatlı ancak sokakta vakit geçirirken görülebilir. Bu sebeple Lviv’de Ne Yapılır yazısında da yer vermek istedim.

6. Potocki Sarayı’nın farklı mimarisi ile büyülenin.

Lviv'de ne yapılır Potocki Sarayi Lviv

Potocki Sarayı Fransız mimarisi ile yapılmış bir saray. Adından da anlaşılacağı üzere Potocki Ailesi adına yaptırılmış. Şehir merkezinden yürüyerek 20 dk sürdüğü için bizim gibi kış ayında gittiyseniz soğuk havayı göze alamayarak otobüs kullanabilirsiniz.

Saray 3 bölümden oluşuyor. Dilerseniz içerisini gezebilirsiniz. İçinde aynı zamanda da Lviv Art Gallery bulunuyor.

7. Lychakiv Mezarlığı’nda açık hava müzesinin tadını çıkarın.

Lviv'de ne yapılır Lychakiv Mezarlığı

Evet mezarlık gezmek size garip gelebilir ancak bu sıradan bir mezarlık değil. 1787 yılından beri var olan bu mezarlık, heykelleri ve ihtişamıyla tam anlamıyla bir açık hava müzesi.

Gündüz gitmeniz fotoğraf çekmeniz açısından daha faydalı olacaktır ayrıca gece ürkütücü olduğunu da söylememe gerek yok. Buraya ulaşmak için de yine otobüs kullanabilirsiniz çünkü şehir merkezinin biraz dışında kalıyor.

8. Ivan Franko Parkı’nda yeşilliğe doyun.

Lviv'de yapılacak şeyler Ivan Franko park

Eğer gezinizi oldukça güzel bir havada gerçekleştirecekseniz bu parka uğramalısınız. Parkın girişinde kahve satan seyyar bir büfe var.

Buradan kahvenizi alıp hafif bir yürüyüş yapabilir ya da çimenlere oturup parkın ve yeşilliğin tadını çıkarabilir, Lviv’de Ne Yapılır listesine buradan devam edebilirsiniz.

9. Boim Şapeli ve Latin Katedrali’ni görmeden dönmeyin.

Lviv'de yapılması gerekenler Boim şapeli

Boim Şapeli, Rynok Meydanı katedraller bölgesinde yer alan Unesco Dünya Mirasına girmiş Lviv’lilerin çok önem verdiği bir şapel.

Siyah olması nedeniyle hemen dikkatinizi çekecektir zaten. İçerisini uygun bir ücret ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Şapel, 1600 yılında inşa edilmiş ve hala da oldukça ziyaretçi çeken bir yapı.

Latin Katedrali ise belediye binasının kulesinden baktığınız da ilk dikkatinizi çeken yapı olacak çünkü Lviv’deki en büyük ve en görkemli katedral olma özelliğini taşıyor ve bunu oldukça hak ediyor.

Heybetli bir kapısı ve fotoğraf kadrajına sığmayan bir uzunluğu var. Bohem tarzda yapılan yapıyı ücretsiz olarak girip gezebiliyorsunuz. İçerisinde büyük bir arp yer alıyor ve oldukça ziyaretçi çekiyor.

Sadece Boim Şapeli ve Latin Katedrali’ni değil, Lviv’deki diğer tarihi eserleri de hikayelerini dinleyerek keşfetmek isterseniz size önerim bir yürüyüş turu.

Lviv Kişiye Özel Yürüyüş Turu: Kişi başı 30 Euro ücreti olan bu turu satın almanız halinde size ve/veya arkadaşlarınıza özel, rehber eşliğinde Lviv’in tarihi yerlerini, UNESCO koruması altındaki bölgelerini ziyaret edebilir, bu yapıların hikayelerini dinleyebilirsiniz. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

10. Konsept mekanlara uğramadan dönmeyin.

Lviv'de yapılacak şeyler Lviv Handmade Chocolate Factory

Lviv’de Ne Yapılır yazısında sizlere sıradaki önerim ise kentin en keyifli mekanları…

House Of Legends binanın dışında türlü ejderha resimleri olan üç katlı tatlı ve kahve mekanı diyebileceğiniz ancak çatı katında bir baca temizleyicisi heykeli ve bir de uçan araba olan tatlı bir mekan. Aslında eskiden burada yaşayan baca temizleyicisi olan bir aileye ait ev burası. Ancak günümüz de onlara ithafen yapılmış çatıdaki heykeli ve güzel kahveleriyle yerli, turist herkesin uğrak yeri.

Eğer bu cafe ve çikolata deneyimlerini kendi başınıza değil de organize edilmiş turlarla yapmak isterseniz aşağıdaki seçeneği de değerlendirebilirsiniz:

Lviv: Çikolata ve Kahve Kültürü Özelinde Yürüyüş Turu: Kişi başı 35 Euro ücreti olan bu 2,5 saatlik tura katılarak kentin kahve ve çikolata hakkındaki ilginç hikayelerini dinleyebilir, önemli cafelerde bu lezzetleri tadabilirsiniz. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Gas Lamp, gaz lambasının mucidi anısına kurulan bir mekan. İçeride içecekler tüpler de geliyor ve her yerde gaz lambaları var. İçeri de isterseniz kahve isterseniz alkollü içeceklerden tercih edebilirsiniz.

Lviv Handmade Chocolate, çikolatalarını kendileri yapan özellikle çocuklu ailelerin uğraması gereken yerlerden. Üç katlı olan bu binanın girişinde çikolatanın nasıl yapıldığını izleyebiliyorsunuz. Diğer katlar da ise çeşit çeşit çikolatalar satılıyor. En üst çatı katında oturup sıcak çikolata içebilirsiniz.

Lviv Coffee Manufacture, kahveyi içebileceğiniz en iyi yerlerden. Buranın konsepti ise girişte ise bir kasket veriyorlar ve madene iniyorsunuz. Burada kahvenin yapılışını görüp isterseniz tren raylarının kenarlarındaki masalar da oturabiliyorsunuz.

Kryjivka Cafe, aslında Ukraynalı askerlerin savaş zamanında kullandığı bir sığınak. Ama şuan restorana çevrilmiş durumda. Girişte kapıyı açmadan bir amca size parolayı soruyor “Slavi Ukraini” derseniz kapı açılıyor ve girişte ballı votka ikram ediyor. Daha sonra aşağı da dilediğiniz yemek ve içecekten bulabilirsiniz. Rynok Square’de 14 numaralı binanın giriş katında.

Özetle Lviv’de Ne Yapılır?

Lviv'de yapılması gerekenler

Lviv’de ne yapılır diye düşünenlerin bütçe sorunu olmamalı, orası kesin. Ancak zamanınız kısıtlıysa mutlaka Rynok Meydanı‘nda dolaşın ve burada şehri yukarıdan seyredin, Virmenska Sokağı‘ndan geçin, Boim Şapeli, Latin Katedrali ve Potocki Sarayı‘nı mutlaka gezin.

Yazı boyunca Lviv’de ne yapılır sorusuna eliminden geldiğinde detaylı cevaplar vermeye çalıştım.

Son olarak, eğer yakınlarda bir Lviv seyahati planlıyorsanız aşağıdaki yazılardan da faydalanmanızı tavsiye ederim.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top