Machu Picchu gezi rehberi

Machu Picchu Gezi Rehberi (Tarihi, Ulaşım, Ücretler)

Dünya üzerinde çok az yer nefes kesici bir doğa ve insan emeğinin birleşiminden oluşan sihirli bir güzelliğe sahip. Machu Picchu işte bu nadir bulunan sihirli güzelliklerden biri.

Peru’nun Cusco şehrine 80 kilometre mesafede bulunan ve 1911 yılında keşfedilen Machu Picchu, İnka Krallığı’nın dünyaya bıraktığı miraslar arasında en güzel ve en popüler olanlarından. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği ve aslında yavaş yavaş çöktüğü için ziyaret sayısında sınırlama da olan Machu Picchu bir Peru seyahatinin en önemli durağı.

Machu Picchu hakkında yazacağım bu yazıda Türkçesi “Eski Tepe” olan bu şehir kalıntılarının tarihçesinden coğrafi özelliklerine, içerisinde yer alan bölümler ve yapılardan, ulaşım bilgileri ve maliyetine kadar tüm detaylara değineceğim. Yazı sonunda size sadece rezervasyon yapmak kalacak.

Machu Picchu Hakkında Bilgiler

Machu Picchu turu hakkında bilgiler

İnka Krallığı’nın eşsiz mimari becerilerini ve şehir planlamacılığını göstermesinin yanında, içinde yer aldığı ekosistemin çeşitliliği ve burayı çevreleyen dağların güzelliği sayesinde popüler olan Machu Picchu gezginler için neredeyse bir haç destinasyonu.

And Dağları’nın doğu eteklerinde, 2.435 metrede yer alan tarihi kent ulaşım açısından son derece zorlu bir yerde. Gerçi 1911 yılındaki keşfi ve gün yüzüne çıkarılmasından sonra buraya en yakın olan Aguas Calientes Köyü’ne bir tren yolu da inşa edilmiş ancak bu seyahatin bir kısmı sadece.

Neden yapıldığı ve neden bu kadar yüksekte olduğu bilinmemekle birlikte arkeolojik çalışmalar şehrin İnka İmparatoru Pachacuti tarafından yaptırıldığı ve burada İnka aristokratları ve din adamlarının yaşadığını gösteriyor.

Yazının devamında daha detaylı bahsedeceğim “tarım arazileri” ve “şehir” olarak ikiye ayrılan Machu Picchu, İnka Medeniyeti’nin günlük hayatına, şehir planlamacılığına, mimari becerilerine ve kutsal saydıklarına ışık tutması açısından tarihi öneme sahip. Aynı zamanda çevresinde bir yarım daire çizen Urubamba Nehri, zorlu dağlık coğrafya ve kalın tropik bitki örtüsü ile de büyüleyici bir doğanın merkezinde yer alıyor.

Machu Picchu Tarihçesi

Machu Picchu gezi rehberi tarihi

Arkeolog ve tarihçilere göre Machu Picchu 1450 – 1460 yılları arasında İnka İmparatoru Pachacuatec tarafından kendisine resmi bir saray inşa edilmesi amacıyla yaptırılmış. Ve özellikle İspanyol istilası sırasında İnka Krallığı’nın aristokratları ve din adamları burada yaşamışlar.

700-800 kişi arasında nüfusu olduğu tahmin edilen şehir muazzam bir tarım endüstrisine sahipmiş. Ancak son İnkalar da İspanyollara yenildikten sonra Machu Picchu’da yaşayanlar ya şehri terk etmiş ya da ölmüşler.

İçinde yaklaşık 100 yıl yaşanmış olan şehir, ki aslında İspanyolların böyle bir yerin varlığından haberleri bile olmamasına rağmen, yüzyıllar boyunca terk edilmiş ve bir “kayıp şehir” olarak kalmış.

Machu Picchu’nun gün yüzüne çıkarılması ve modern dünya ile tanışması ise 1911 yılında Amerikalı Hiram Bingham’ın keşfine dayanıyor. Ancak tarih kitapları bundan bir süre önce de çeşitli kaşifler ve yerliler tarafından şehrin varlığının bilindiğini gösteriyor.

Machu Picchu gezisi hakkında detaylı bilgi ve tavsiyeler

Fransız seyyah Charles Wiener 1870’li yıllarda kaleme aldığı seyahat notlarında Ollantaytambo yerlilerinin yaşadığı yerde bir kayıp şehirden söz etmiş. Kendisi bu şehri bulmaya da çalışmış ama arazinin zorluğu ve başka sebeplerle amacına ulaşamamış.

1874 yılında ise Alman seyyah ve girişimci Hermann Goering tarafından Machu Picchu’nun lokasyonunu gösteren bir harita çizilmiş. Ardından İtalyan Antonio Raimondi de 1888 yılında yayımladığı Peru haritasında Machu Picchu’nun lokasyonuna yer vermiş.

Hatta Cusco’lu Agustin Lizarraga’nın şehre girdiği ve kayalardan birine “14 Temmuz 1902” yazdığı da biliniyor. Vizyoner yerlinin hali de bir başka, neyse ki “Agustin kalp Maria” gibi bir şey yazmamış. Kısacası 1911 yılından önce de böyle bir kayıp şehrin varlığı biliniyormuş.

Keşfinin ardından Bingham 2 yıl boyunca şehri ortaya çıkarmaya çalışmış ve 1913 yılında National Geographic’de Machu Picchu hakkında geniş bir yazıya yer verilmiş. Ve kayıp şehir bunun ardından tüm dünyada tanınır olmuş. 1983 yılında da UNESCO Kültür Mirasları arasına girmiş.

Machu Picchu Bölümleri

Machu Picchu gezilecek yerler

Machu Picchu şehrini daha yakından tanımak, içerisinde ve çevresinde görebileceklerinizin ne olduğunu anlayabilmek için bölümlere ayırabiliriz. Ki genelde buraya düzenlenen turlarda da Machu Picchu  “tarım alanları” ve “yerleşim alanları – şehir” olarak sınıflandırılıp gösteriliyor. Kendiniz gezmeye çalıştığınızda da bu gözle bakıyorsunuz zaten.

1. Machu Picchu Tarım Arazileri

Machu Picchu tarihi tarım

Machu Picchu tarım arazileri büyük oranda tarihi şehrin güneydoğu kısmında dik bir yamaca teraslar halinde inşa edilmiş. Bunun bir benzeri şehrin kuzeybatı kanadında da var ancak o kısım daha küçük bir alan.

İnkaların tarım alanını teraslar halinde yapmalarının sebebi ise toprağın verimliliğini arttırmak, suyu daha verimli kullanmak ve erozyona engel olmakmış.

Güneydoğuda yer alan terasların hemen yanında ikişer katlı binalar tarım ürünlerinin depolanmasında kullanılıyormuş. Bu bölümün en yüksek yerinde bulunan yapı ise “bekçi kulübesi” olarak adlandırılıyor ve nefis bir manzaraya sahip.

Kuzeybatı kanadında yer alan ve daha küçük olan teraslarda da tarım yapılmasına rağmen bu kısım aslında yapısal amaçlarla inşa edilmiş. Başka bir deyişle İnkalar toprağı sıkıştırıp kaymasını önleyerek  yüksek kesimdeki yerleri desteklemeyi amaçlamışlar.

2. Machu Picchu Şehir, Yerleşim Bölgeleri

Machu Picchu fotoğrafları

Machu Picchu içerisindeki yerleşim alanları tarım alanlarından tahliye amacıyla kullanılan hendekler ve geçitlerle ayrılmış. Ki bu bölüm de kendi içinde ikiye ayrılıyor.

Tam ortada yer alan, ve İnkalar’ın çeşitli sosyal amaçlarla bir araya geldiği ana meydan (Chawpi Pata – 14) yerleşim alanlarını “yukarı şehir” ve “aşağı şehir” olarak ikiye bölüyor.

Hanan da denilen Yukarı Şehir kısmında yer alan yapılarla ilgili kısa kısa bilgi vermem gerekirse:

Kraliyet Sarayı (8): Bir avluyu çevreleyen 4 bölümden oluşan saray Machu Picchu içerisindeki en kaliteli işçiliğe sahip yapı. Ve buradan ana meydan da seyredilebiliyor.

Depolar (4): Güneydoğu kanadındaki tarım alanlarından hendeklerle ayrılan bu yapılara depo denmesine rağmen, bir kısmının atölye olarak kullanıldığı düşünülüyor. İnka mimarisine güzel bir örnek olmakla birlikte saray ve tapınaklar kadar titiz yapılmamış bu binalar.

Güneş Tapınağı (5): Granit taşının mükemmel kullanımı dışında dini açıdan da önemi olan Güneş Tapınağı ve kulesi kuzey, güney ve doğuda 3 pencereye sahip. Sürekli gün ışığı alacak şekilde tasarlanmış yapı İnkaların astronomiye ilgisini göstermesi açısından da dikkat çekici.

Machu Picchu tarihi sun temple

Çeşmeler (7): Aslında bir kilometreden uzun bir su taşıma sisteminin parçası olan çeşmeler şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmış. Suyun sürekli aynı miktarda ve yavaş yavaş akabildiği sistem ve çeşmeler de eski krallığın mimari dehasını göstermesi açısından önemli bir detay.

Kutsal Meydan, 3 Pencereli Tapınak ve Altar Tapınağı (10, 11 ve 12): İnka İmparatorluğu’nun ortaya çıkışına ve kurucu 3 kardeşe atıfta bulunan 3 Pencereli Tapınak ve Kutsal Meydan’ın kuzey kısmında yer alan, ilk keşfedildiğinde içerisinde okyanus kumu bulunduğu için suya adanmış olduğu düşünülen U şeklindeki Altar Tapınağı Machu Picchu şehrinin en kutsal kısmı.

Intihuatana Piramidi (13): Yukarı şehrin en yüksek noktasında bulunan ve kırık bir piramidi andıran Intihuatana bazı tarihçilere göre İnkaların gölgesine bakarak günün hangi saatinde olduklarını anlamaları amacıyla (kısaca saat olarak kullanmak için) yapılmış, bazı tarihçilere göre ise Huayna Picchu Dağı’nın bir kopyası olarak, dağa saygı amacıyla yapılmış. Ki sebebi ne olursa olsun Intihuatana Piramidi Machu Picchu’daki en popüler yerlerden.

Ana meydan Chawpi Pata’nın doğusundaki Hurin de denilen Aşağı Şehir kısmında yer alan yapılar ise:

Dükkanlar (19): Üç sıralı iki parçadan oluşan yapıların İnka Krallığı’ndan mağaza olarak kullanıldığı düşünülüyor. Yapıların sırası ve birbirlerine olan mesafeleri hava sirkülasyonu sağlayarak buralarda satılan ürünlerin taze kalması içinmiş.

Intimachay (20): Güneş Mağarası da denilen Intimachay Aşağı Şehir’in en alt kısımlarında yer alıyor ve İnka Krallığı’nın önemli günlerinde kutlama yapmak amacıyla kullanılıyormuş.

Machu Picchu hakkında bilgiler mostar district

Mortars Tapınağı (21): Odalar ve geçitlerden oluşan Mortars Tapınağı’nın en dikkat çekici yeri ne amaçla yapıldığı bilinmeyen zemindeki iki dairesel figür.

Condor Tapınağı (22): Sadece Machu Picchu’da görülebilecek bir İnka mimarisine sahip tapınak zeminindeki Güney Amerika akbabası (condor) figüründen dolayı bu adı almış. Artık yıkılmış üst katların hapishane olarak kullanıldığı düşünülüyor.

Kutsal Kaya (15): Huayna Picchu Dağı’na çıkan yolun girişinde yer alan kayanın Yanantin ve Pumasillo Dağları’nı temsil ettiği düşünülerek kutsal kaya olarak adlandırılmış. İnkalar için dağlar genellikle kutsal yerlermiş zaten.

Yazıyı çok uzatmamak için Machu Picchu içerisindeki bazı önemli yapılardan kısaca bahsettim ancak şehirde bundan çok daha fazları var. Hatta özellikle hem Aşağı Şehir hem de Yukarı Şehirdeki dönemin insanlarının evlerini görmelisiniz.

Kullanılan malzeme ve işçiliklerden halk arasında bir hiyerarşi olduğu, daha elitlerin evlerinin daha kaliteli olduğu dikkatinizi çekecektir.

3. Huayna Picchu

Machu Picchu fotoğrafları Huayna Picchu

Adı “Yeni Tepe” anlamına gelen Huayna Picchu Dağı da İnkalar için kutsal yerlerden. Kutsal Kaya’nın yanından başlayan yoldan trekking yaparak ulaşılabilecek dağın zirvesinden Machu Picchu şehri seyrediliyor.

Yürüyüş boyunca kayalara oyulmuş merdiven basamakları, patikalar, İnkaların dik yamaçlara yaptığı heykeller gezginlere eşlik ediyor.

Machu Picchu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Machu Picchu gezi rehberi, Machu Picchu'ya nasıl gidilir, Machu Picchu nerede

Cusco’nun 80 kilometre kuzeybatısında yer alan Machu Picchu’ya ulaşım biraz zorlu, baştan söyleyeyim. Öte yandan bu güzelliği görmeye değer ki her yıl milyonlarca turist bunu göze alıyor.

Machu Picchu’ya gitmek için önce Cusco’ya gitmeniz lazım. Buradan sonra da Machu Picchu’ya en yakın yerleşim yeri olan Aguas Calientes Köyü’ne gideceksiniz. Bunun için izleyebileceğiniz 4 farklı yöntem var:

1. Trekking

Machu Picchu gezi rehberi trekking

Cusco’dan başlayarak 4 gün yürüyüşle, yol üzerindeki kasabalarda konaklayarak, Machu Picchu’ya ulaşım mümkün. Bunun için iki farklı rota var.

Inca Trail Rotası; İnkalar’ın bir zamanlar kullandığı yol olan Inca Trail rotası yürüyüşü Sun Gate Kapısı’ndan girilerek Machu Picchu’nun içerisinde sonlanıyor.

Salkantay Trek Rotası ise; Aguas Calientes Köyü’nde sonlanıyor ve buradan sonra da ister yürüyerek ister yarım saatlik otobüs yolculuğuyla Machu Picchu’ya giriliyor.

Eğer bir tur grubuyla yürüyecekseniz her iki rota için de ortalama fiyat 500 USD civarında seyrediyor. Ancak Inca Trail Rotasına sınırlı sayıda izin verildiği için ortalama 1 yıl öncesinden turu satın almak lazım. Salkantay Trek içinse katılım veya izin limiti yok, son gün bile alsanız olur.

Ayrıca Salkantay rotasında yürümek için bir tura veya gruba katılmak da şart değil. Kendiniz yürümek isterseniz rotada yürüyüşçüler için yapılan barakalarda veya kendi çadırınızda konaklayabilir, 500 USD’ı bulan herhangi bir tur ücreti vermek zorunda kalmazsınız.

Her iki rotayı da turla yapmak isterseniz maliyete nelerin dahil olduğunu öğrenmenizi öneririm.

2. Tren Yolculuğu

Machu Picchu seyahati tren ulaşımı

Peru Rail ve Inca Rail firmaları tarafından her gün düzenlenen tren seferleriyle Cusco’dan yaklaşık 3,5 saatte Aguas Calientes Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Buradan sonra da isterseniz Peru Ways Otobüsleri’ne binerek yarım saatte, isterseniz ortalama 2 saatlik bir yürüyüşle Machu Picchu’ya varıyorsunuz.

Tren biletleri doluluğa, hangi sınıftan bilet aldığınıza, yemekli yemeksiz vagon tercihine göre 60 ila 120 USD arasında değişken. Peru Ways otobüsü ise tek yön için 17 USD.

Aguas Calientes – Machu Picchu Otobüs Bileti: Kişi başı 36 USD ödeyerek Aguas Calientes – Machu Picchu gidiş-dönüş biletini şimdiden alabilirsiniz. Bileti almış olan 100 kişinin puanı ise 4,4. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3. Otobüs & Tren Yolculuğu

Machu Picchu'na nasıl gidilir, tren ile ulaşım

Tren yolculuğu gördüğünüz gibi biraz masraflı. Bu masrafı azaltmak adına Cusco’dan Ollantaytambo Kasabası’na otobüsle gidip, trene buradan binebilirsiniz. Sonrası Tren Yolculuğu kısmında anlattığımla aynı zaten. Aguas Calientes Köyü’nde trenden inip, ister yürüyerek ister Peru Ways Otobüsleri ile Machu Picchu’ya ulaşıyorsunuz.

Otobüs & Tren yolculuğu yöntemi maliyeti sadece trene göre %30-35 daha düşük. Kombine otobüs & tren biletini Inca Rail Ofisleri’nden alabileceğiniz gibi, internet sitesinde “Biomodal” olarak adlandırılan biletleri de alabilirsiniz.

Biomodal: Otobüs & tren yolculuğunun tamamına deniyor Inca Rail’de.

Bu yolculuğu organize etmek zor gelirse, üstelik Machu Picchu’yu rehberle gezmek isterseniz popüler bir tur önerisi:

Cusco’dan Machu Picchu Turu: Ücreti kişi başı 330 USD olan tura; Cusco – Ollantaytambo gidiş-dönüş otobüs bileti, Ollantaytambo – Aguas Calientes gidiş-dönüş tren bileti, Aguas Calientes – Machu Picchu otobüs bileti, Machu Picchu’ya giriş ücreti ve içeride 2 saatlik rehberli tur dahil.

Turu daha önceden almış olan 200’a yakın kişinin puanı ise 4,3. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4. Minibüs & Yürüyüş

Machu Picchu gezisi, nasıl gidilir, minibüs seçenekleri

En ucuz yöntem olan bu seçenekte Cusco’dan Hidroelectrica Kasabası’na kadar minibüsle gidiyorsunuz. Bu yolculuk ücreti 12 – 15 USD arasında değişiyor. Oradan da yaklaşık 3 saatlik bir yürüyüşle Aguas Calientes Köyü’ne varıyorsunuz.

Sonrasında isterseniz yukarıda bahsettiğim 17 USD ücretli Peru Ways Otobüsleri’ne binerek, isterseniz de 2 saat daha yürüyerek Machu Picchu’ya ulaşabilirsiniz.

Machu Picchu Güncel Giriş Ücretleri

Machu Picchu hakkında bilgiler giriş ücreti, tur ücretleri

Machu Picchu giriş ücreti 2019 itibariyle yetişkinler için 152 PEN (45 USD civarı), öğrenciler ve 18 yaş altı için 70 PEN (21 USD).

Aynı zamanda Huayna Picchu’ya da çıkmak isterseniz ücret yetişkinler için 200 PEN, öğrenci ve 18 yaş altı için 125 PEN.

Biletinizi resmi internet sitesi üzerinden (machupicchu.gob.pe/general/visitantes) alabilirsiniz ve bilet alırken tarihi şehri hangi saatte ziyaret edeceğinizi de seçmeniz gerekiyor.

Eğer Machu Picchu resmi web sitesi İspanyolca’dan dolayı zor gelirse, popüler bir başka seçenek:

Machu Picchu Giriş Bileti: Kişi başı 60 USD ödeyerek Machu Picchu biletinizi hızlı ve sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz. Ki bileti almış olan 200’e yakın kullanıcı bu hizmete 4,6 puan vermiş. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Machu Picchu Ziyaret Gün ve Saatleri

Machu Picchu turu, ne zaman gitmeli, hangi günler açık

Machu Picchu Şubat ayı dışında yıl boyunca her gün ziyarete açık. Sadece Şubat’ta bir aylık bir ara veriliyor turistik ziyaretlere.

İlk seans ve turist alımı sabah 6’da başlıyor. Ancak içeri bir kez girdikten sonra istediğiniz kadar kalabilirsiniz. İçeride kalmak için bir süre sınırı koyulmamış.

İdeal zamanlama ise güneşin doğduğu ama güneş ışınlarının her yeri parlatmadığı sabah 6 ve 7 seansları. En güzel fotoğraflar genellikle bu saatte çekiliyor, aklınızda bulunsun.

Machu Picchu Yakınında Otel Tavsiyesi:

Machu Picchu yazısında bir de otel tavsiyesinde bulunayım. Zira Cusco’da konaklıyor olsanız bile yolun uzunluğu ve zahmetinden dolayı ziyaretten 1 gün önce ve / veya sonra Aguas Calientes Köyü’nde konaklamanız gerekecek.

5★ Belmond Sanctuary Lodge: Bu lüks otel aslında Aguas Calientes’de değil, daha ileride, tam Machu Picchu’nun girişinde yer alıyor. En önemli avantajı konumu ancak otel lüks odaları, restoranı ve SPA’sı ile de gecelik 700 USD ücretin karşılığını veriyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3★ Gringo Bill’s Boutique Hotel: Gecelik 70 – 120 USD fiyat seviyesindeki otelde kalmış olan 2.500 konuğun puanı 8,4. Otel Aguas Calientes’de yer alıyor ve doğal malzemelerle dekore edilmiş ferah odaları, restoranı ve nefis bahçesi ile misafirlerini ağırlıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3★ Machu Picchu Adventure House: Gecelik 45 – 100 USD fiyat seviyesindeki otelde kalmış olan 500 konuğun puanı 8. Aslında diğerleri kadar şık olmasa da temiz ve konforlu bir seçenek olan oteli bütçesine önem veren turistlere tavsiye ederim. Rezervasyon için tıklayın.

Machu Picchu gezi rehberi yazısı boyunca dünyanın en ünlü turistik yapılarından Machu Picchu hakkında çok detaylı bilgiler vermeye çalıştım. Sizin de eklemek istediğiniz şeyler varsa lütfen yorum olarak ekleyin.

Son olarak, Peru hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyelerimi de Peru gezi rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top