Madame Tussauds Müzesi Amsterdam

Dünyaca ünlü balmumu müzesi olan Madame Tussauds Müzesi’nin Amsterdam şubesi kentin merkezi konumunda olan Dam Meydanı’nın hemen yanındaki Peek & Cloppenburg Binası’nda yer almaktadır.

Marie Tussaud, 1761 – 1850 yılları arasında yaşamış Fransız doğumlu bir hizmetçidir. Yaptığı mum masklar ile özellikle ünlü kişilerin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlaması ile hayatı  değişmiştir. Londra’da öldüğünde 400 kadar çalışması vardır ve ilk Madame Tussauds Müzesi Londra’da açılıp sonrasında tüm dünyaya yayılmıştır. Bu ünlü müze zincirinin en güzel örneklerinden biri de Amsterdam’ın merkezinde yer almaktadır.

Amsterdam’ın en gözde yerlerinden olan Madame Tussauds Müzesi’nde kraliyet ailesinden, ünlü sanatçı, oyuncu ve sporculara birçok ismin bal mumu heykelini görebilirsiniz. Lady Gaga, Einstein, Prenses Maxima, Kraliçe Beatrix, Angelina Jolie, George Clooney, Brad Pitt, David Beckham, Ronaldinho, Rafael van der Vaart ve James Bond müzede balmumu heykeli olan ünlü isimlerden sadece birkaçıdır. Dilerseniz müze turu boyunca bu ünlü isimlerle birbirinden eğlenceli fotoğraflar çektirebilirsiniz.

Madame Tussauds Müzesi Amsterdam 2
Madame Tussauds Müzesi

Balmumu heykeller dışında müzede çeşitli etkinlikler de yer alır. Amsterdam tarihi ile ilgili çok güzel bir sunumu da müzede görebilirsiniz. Ayrıca müze gezisi sırasında Dam Meydanı ve Amsterdam’ın güzel manzarasını da bir de bu noktadan seyredebilirsiniz.

Madame Tussauds Müzesi biletlerini dilerseniz şehir içindeki tur acentelerinden dilerseniz de müze girişindeki gişelerden satın alabilirsiniz. Müze biletleri birkaç çeşittir. Bazı biletler müze ziyaretinin düşük olduğu sabah erken ve akşam geç giriş saatlerini kapsamaktadır. Bu biletler belirli zaman kısıtlamalı olup bilette yazan saatler dışında müzeye giriş yapamazsınız. Ayrıca biletlerini internetten de satın alabilirsiniz. Bilet sahipleri Madame Tussauds Müzesi girişinde günün çoğu vakti oluşan uzun bilet kuyruklarını beklemekten de kurtulurlar.

Dileyen gezginler için Madame Tussauds Müzesi ve şehrin bir diğer ünlü müzesi olan The Amsterdam Dungeon giriş biletleri ortak bilet olarak daha ekonomik olarak da satılmaktadır.

Madame Tussauds Müzesi Chantal Janzen
Chantal Janzen ve balmumu heykeli

Müze giriş ücretleri çok ucuz olmasa da eğer daha önceden Madame Tussauds Müzesi gezme şansınız olmamış ve Amsterdam gezisi boyunca zaman kısıtlamanız yoksa bu dünyaca ünlü müzeyi Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Madame Tussauds Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Peek & Cloppenburg Binası, Dam 20, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım seçenekleri: Dam: 4, 9, 16, 24; Dam/Paleisstraat:14; Dam/RaadHuisstraat: 1, 2, 4, 5, 9, 13, 16, 17
  • Ziyaret Bilgileri: 09.30-10.30 girişli yetişkin bilet 22€ (internette 12€), 18.00’den sonra girişli yetişkin bilet 22€ (internette 14€), 15.30’dan sonra girişli yetişkin bileti (sadece internette 16,5€), Madame Tussauds Müzesi + Amsterdam Dungeon yetişkin ortak bilet 30€.
  • Web: https://www.madametussauds.com/amsterdam/en/
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın