Madeleine Kilisesi Paris

Madeleine Kilisesi, Paris’in en önemli dini yapılarından biridir. 1794 yılında Yunan Tapınağı biçiminde inşa edilen yapı 1845 yılında Mecdelli Meryem’e adanmış ve kilise olarak kullanılmaya başlanmıştır. Aradaki yıllarda Madeline Kilisesi; Fransa Bankası, borsa binası ve tiyatro olarak kullanılmıştır. Hatta Napolyon yapıyı zafer tapınağına çevirmiş ancak mimarı Zafer Takı’nı önermiştir.

Korint düzeninde 52 adet sütunla çevrili olan yapının ön cephesi şehrin en ünlü meydanlarından olan Concorde Meydanı’na bakar. Dış cephede görülmeye değer noktalardan biri bronz kapılarda yer alan ve On Emir’i tasvir eden kabartmalardır. Ayrıca Kıyamet Günü’nü tasvir eden güney alınlık da dış bölümdeki bir diğer dikkat çeken noktadır.

La Madeleine Interior
La Madeleine, Paris

Madeleine Kilisesi’nin iç kısmında ise Francois Rude’nin eseri “İsa’nın Vaftizi” adlı heykel de görülmeye değer. Altın varaklar ve mermer sütunlar iç kısmında dikkat çeken detaylardır. Kilisede org dinletileri düzenlenmektedir.

Madeleine Kilisesi Paris 3
Madeleine Kilisesi, Paris

Madeleine Kilisesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Place de la Madeleine, 75008 Paris
  • Metro: “Madeleine” metro durağı üzerinden kiliseye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Saatleri: Her gün açık, 09.30-19.00. (Ayin saatleri değişebilir.)
  • Giriş Ücretleri:  Kilise girişi ücretsizdir.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın