Madrid Arkeoloji Müzesi

Madrid Arkeoloji Müzesi, tarih öncesi devirlerden 19. yüzyıla kadar birçok eserin sergilendiği Madrid’deki en büyük müzelerden biridir. Arkeoloji Müzesi 1867’de II. Isabel tarafından kurulmuştur. Madrid gezilecek yerler listesinde mutlaka yer verilen bu müzede İspanya’ya ait eserlerin yanı sıra Mısır, Antik Yunan, Etrüsk medeniyetlerine ait eserlerin de görülebileceği bir yerdir.

Köklü bir tarihe sahip olan müze 2011 yılına kadar süren kapsamlı bir yenileme çalışması geçirmiştir. Müze içerisinde İspanya’nın İslam Medeniyeti üzerindeki etkiyi betimleyen eserleri görmek mümkündür. Madrid Arkeoloji Müzesi’nde görülebilecek temel eserlerin başında inci, lal, safirle süslü 7. yüzyıldan kalma “Vizigot Adak Tacı”, Cordoba Emiri II. El Hakem tarafından yaptırılan “Fildişi Kutu”, bronz çağdan kalma “Tören Kılıcı”, dövme desenli bronz çağ eserlerinden “Altın Kaplar”, 3. yüzyıldan kalma “Gladyatörler Mozaiği”, San Isidoro Kilisesi’ne bağışlanan “Çarmıhındaki İsa Heykelciği”, MÖ 4. yüzyıldan kalma “Dama de Elche” heykeli gelmektedir.

Museo Arqueologico Nacional
Madrid Arkeoloji Müzesi

Madrid Arkeoloji Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Calle de Serrano, 13, 28001 Madrid
  • Ulaşım: Serrano veya Colon metro istasyonlarından ya da 1, 5, 9, 14, 19, 21, 27, 45, 51, 53, 74 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Cumartesi 09:30 – 20:00, Pazar 09:30 – 15:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 3, indirimli bilet 1.5 Euro’dur.
  • Web sitesi: http://www.man.es/man/home.html
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın