Madrid Demirolları Müzesi
Railway Museum Madrid

Madrid Demiryolları Müzesi (Museo del Ferrocarril), Madrid‘in en ilginç ve güzel müzelerinden biridir. İspanyol demiryolu tarihi 1848 yılında başlasa da ülkedeki ilk tren istasyonu olan Delicias ancak 1880 yılında açılmıştır. 1971 yılına kadar kullanılan bu istasyon, 1984 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Museo del Ferrocarril’de ana terminalde trenlerin orijinallerini, yaklaşık 30 tane buharlı, dizel, elektrikli lokomotifi, vagonları görebilirsiniz. Vagonların birinde yer alan şık ve küçük bir kafede dinlenip bir şeyler içebilirsiniz.

Müzede yer alan 1884 İngiltere yapımı “La Pucheta” lokomotifi, gerekli olan suyu tepesinde yer alan melon şapkasını andıran buhar kazanından alması ile ünlüdür. Görülmeye değer bir başka parça ise İspanyol devlet demiryolları RENFE’ye ait olan 25 metre uzunluğundaki lokomotiftir. Müzenin yan kısmında sinyal, ışık, telgraf gibi işlerde kullanılan aletler ve gelişimleri ile ilgili bir sergiyi gezmek de mümkündür.

Museo del Ferrocarril
Madrid Demiryolları Müzesi, Madrid

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Paseo de las Delicias, 61, 28045 Madrid
  • Ulaşım: Delicias metro istasyonundan müzeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Pazar 10:00 – 15:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 6, indirimli bilet 4 Euro’dur. Pazar günleri ise giriş 2.5 Euro’dur.
  • Web sitesi: http://www.museodelferrocarril.org/
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın