Madrid gezi rehberi blog

İspanya‘da Endülüs kentleri olarak anılan Malaga ve Sevilla, gezginleri kendilerine Arap döneminden izler taşıyan özgün atmosferleri ile çekiyor.

Ülke sınırları içerisindeki özerk bölgelerin yönetim merkezleri olan Barselona ve Bilbao, kültürel farklılıkları sayesinde popüler kalmayı başarıyor. Başkent Madrid’de ise tatilciler ülkenin kökenine inme ve İspanyol kültürü hakkında değerli bilgiler edinme fırsatına sahip oluyor.

Eğer sizin de aklınızda bu fırsatları değerlendirmek için İspanya’nın başkentine gitmek fikri varsa tatil planlaması için ihtiyaç duyacağınız bilgileri Madrid gezi rehberi aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Madrid Nerede?

Madrid konumu

Madrid, İber Yarımadası’nın kuzeydoğusundaki Kastilya Platosu’nun orta kesiminde yer alıyor. Ulusal park statüsünde koruma altında olan Guadarrama Dağları’nın 60 kilometre kadar güneyine kurulu kent, Jarama ve Manzanares nehirlerinin arasında kalan 1.020 kilometrekarelik alanı kaplıyor.

Madrid’in şehir merkezinin yüz ölçümü ise 604,3 kilometrekare. Dalgalı bir yapıya sahip kentin denizden yüksekliği 543 ila 846 metre arasında değişiyor. Ayrıca merkezinin dörtte birinden fazla bölümünde El Pardo’nun geniş ormanlık alanları bulunuyor.

Kültürel ve mimari alanlarda etkileyici mirasa sahip İspanya’nın başkentinde gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu kent merkezinde yer alıyor. Özellikle kentin sembolik merkezi konumundaki Puerta de Sol çevresinde Madrid’in kültürel zenginliğini anlamanızı kolaylaştıracak çok sayıda ayrıntıyı görebilirsiniz.

Kentin tarihini ise ilk kurulduğu yeri de kapsayan La Latina’yı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Madrid’in sahip olduğu doğal çeşitliliği incelemek için oldukça büyük boyutlara sahip şehir parkı Retiro’ya gidebilirsiniz.

Müzeler Bölgesi olarak da adlandırılan Paseo del Arte; El Greco, Velázquez, Dali, Goya, Picasso gibi ünlü isimlerin çalışmalarını görme fırsatı yakalayacağınız, zengin koleksiyonlara sahip kültürel tesisleri barındırıyor.

Madrid Nasıl Bir Yer? Tarihi, Nüfusu…

Madrid gezi notları rehberi
Madrid gezi rehberi blog

Madrid Tarihi: Madrid gezi rehberi yazımıza şehrin tarihi hakkında bilgiler vererek başlayalım. Keşfedilen arkeolojik buluntulara göre İspanya’nın başkentinin bulunduğu alandaki ilk yerleşimler tarih öncesi devirlerde kurulmuş.

Ancak çoğu tarihi kaynakta kentin tarih sahnesine çıkışı, Córdoba Emiri I. Muhammed’in 9. yüzyılın ikinci yarısında Manzanares Nehri kıyısına inşa ettirdiği kale ile ilişkilendiriliyor.

Bu kale uzun süre boyunca Müslümanlar’ın kurdukları savunma ağının önemli bir parçası olarak kullanılmış. Ancak kent, 1085 yılında Kastilyalı VI. Alfonso tarafından ele geçirilmiş.

Tarihi boyunca pek çok isyan hareketine ve savaşa şahit olmuş Madrid, II. Philip’in 1561’de tahtı Valladolid’den buraya ilk kez taşıması sonucu kısa süreli gelişim sürecine girmiş.

Bu dönemin ardından Miguel de Cervantes, Diego Velázquez gibi isimler sayesinde kent, kültürel anlamda da gelişme fırsatı bulmuş.

1807’den 1814’e kadar Fransız işgali altında kalan Madrid, 1936-1939 yılları arasında yaşanan Sivil Savaş’ın etkilerini üzerinden attıktan sonra yükselen ekonomik profilinin sayesinde kişi başına düşen gelirde İspanya’da birinci, Batı Avrupa’da ise üçüncü sıraya yükselmiş.

Bu gelişme ile beraber kültürel ve politik çok sayıda reform gerçekleştirilerek şehir günümüzdeki turizm potansiyeline kavuşmuş.

Nüfus & Toplum: Manzanares ile Jarama nehirleri arasında kalan 1.020 kilometrekarelik alanı kaplayan başkent, 3,2 milyona yakın nüfusa sahip.

Resmi dili İspanyolca olan kentin nüfusunun %11’lik kısmını farklı ülkelerden gelen göçmenler oluşturuyor. Bu durum %63’ü Katolik olan kente dil ve din çeşitliliği katıyor.

Madrid’e Nasıl Gidilir?

İstanbul Madrid uçuş bilgileri

Havayolu İle Ulaşım: İspanya’nın başkentine ülkemizden ulaşım için en cazip seçenekleri Türk Hava Yolları, Pegasus ve Atlasglobal sunuyor. İstanbul çıkışlı olarak gerçekleştirilen direkt uçak seferleri, yaklaşık 4 saat 30 dakika sürüyor.

Varış noktası konumundaki Madrid-Barajas Havalimanı’nda THY ve Pegasus 1 numaralı terminal binasını kullanıyor. Atlasglobal ise ağrılıklı olarak havalimanının en küçük terminal binası konumundaki 3 numarayı tercih ediyor.

Havalimanına ulaştıktan sonra kent merkezine gitmek için metro, otobüs veya tren gibi toplu taşıma araçları vasıtasıyla düzenlenen seferlerden veya özel firmaların sunduğu transfer hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Tren İle Ulaşım: Eğer Malaga, Sevilla, Córdoba gibi Endülüs şehirlerinden veya Barselona’dan başkente yolculuk etmeyi planlıyorsanız, ulaşım için önceliği RENFE gözetiminde sefer yapan AVE trenlerine verebilirsiniz.

Yüksek hızlı trenlerle Madrid’den bu şehirlere ulaşmak, 2 saat 20 dakika ila 3 saat arasında bir süreye mal oluyor. Firma ayrıca Bilbao, Valencia, Zaragoza şehirlerinden de seferler düzenliyor.

Sevilla, Córdoba gibi kentlerden gelen trenler, güneydeki Atocha Tren Garı’nda yolculuklarını noktalıyor. Bask Bölgesi’nden, Barselona’dan ve Fransa’dan gelen araçlar içinse kuzeydeki Chamartin varış noktası konumunda. Her iki gardan da şehir içi toplu ulaşım ağına geçiş imkânı bulunuyor.

RENFE’ye ait trenlerde 40 ila 50 Euro arasında değişen fiyatlarla bilet bulabilirsiniz. Daha da uygun fiyatlar peşindeyseniz, Loco2 ve Trainline’ın sunduğu teklifleri inceleyebilirsiniz.

Otobüs İle Ulaşım: Eğer zaman kısıtlamanız yoksa Endülüs şehirlerinden veya Barselona’dan Madrid’e otobüs seferleri aracılığıyla da ulaşabilirsiniz. Gezginlere bu imkânı tanıyan pek çok firma bulunuyor.

Flixbus gibi uluslararası markaların yanı sıra Alsa, Continental Auto, Autocares Herrantz, Auto-Res ve La Sepulvedana gün içerisinde İspanya’nın farklı kentlerinden Madrid’e çok sayıda sefer düzenliyor. Hizmet kalitesi sizin için önemliyse bilet alırken önceliği Alsa veya Flixbus’a vermenizi öneririm.

Madrid’e Ne Zaman Gidilir?

Madrid gezi notları gezi zamanı

İber Yarımadası’nın kuzeydoğusuna kurulmuş olan Madrid, tüm yılı karasal iklimin etkisi altında geçiriyor. İkliminden dolayı kentte kışın kar yağışları görülebiliyor. Yağışın kar şeklinde olması kentin atmosferini daha romantik ve zarif hale getiriyor.

Yaz aylarında, özellikle Temmuz ve Ağustos’ta, bunaltıcı sıcaklıklar etkili olabiliyor. Bu aylarda yağışın olmaması gece hayatının kapalı mekanlardan sokaklara kadar taşmasına olanak tanıyor. Yılın başı ile ortasında yaşanan bu koşullar nedeniyle kente seyahat edilebilecek en ideal dönemler olarak ilkbahar ve sonbahar ayları gösteriliyor.

Eğer kente seyahat için kış mevsimini tercih ederseniz, planlarınızı Nochevieja kapsamında gerçekleştirilen yeni yıl kutlamalarına göre yapmanızı tavsiye ederim. Daha garantici olup Madrid tatili için Mart ayını seçerseniz, kentin koruyucu azizine adanmış San Isıdro Festivali’ni ve yerel kültürü anlamanıza yardımcı olacak Las Ventas’taki boğa güreşlerini izleme şansını yakalayabilirsiniz.

Hem kültürel ve tarihi birikimine hem de eğlence hayatına odaklı bir tatil için Ağustos’ta Madrid’e gidecekseniz, gezi programınıza renkli sokak partilerine ev sahipliği yapan San Cayetano, San Lorenzo ve La Paloma’yı dahil edebilirsiniz. Sonbahar mevsiminde İspanya’nın başkentine olan ilginin artmasında payı olan etkinlikse Kasım’da gerçekleştirilen Festival de Otoño.

Madrid’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

madrid gezi rehberi otel tavsiyeleri

Madrid’in sahip olduğu yüz ölçümü, başta konaklama yeri seçimi konusunda zorluk çıkarabilecek gibi gözüküyor. Ancak çoğu gezilecek yerin kent merkezinde bulunması gezginlere araştırma yaparken büyük kolaylık sağlıyor. Tabi böyle bir araştırma sırasında kente gidiş amacınızı ön planda tutmanız gerekiyor.

Kentin tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinirken gece hayatına da yakın olmak isteyenler için en ideal konaklama fırsatları Puerta del Sol, Gran Via, Plaza Mayor ve Plaza de Santa Ana çevresinde yer alıyor. Bu bölgelerin kalabalık olması sizi alternatif bir yer arayışına iterse yakın mesafedeki Paseo del Prado ve Recoletos sınırları içerisindeki otellere de göz atabilirsiniz.

Plaza de Espana, Opera, Prado Müzesi, Plaza de Colon ve Calle Serrano çevresinde de kentin popüler turistik noktalarına kolayca ulaşmanızı sağlayacak konumdaki oteller faaliyet gösteriyor. 3 yıldızlı Hostal Abadia Madrid, 3 yıldızlı Ibis Styles Madrid Prado ve 4 yıldızlı Catalonia Gran Vía bu bölgelerde bulunan otellerden bazıları.

Kente gidiş amacınız gece hayatının sunduğu fırsatlardan yararlanmaksa konaklama açısından önceliği Malasana ve Chueca’daki otellere verebilirsiniz. İspanya’nın başkentine iş amaçlı gidecekseniz, Cuatro Torres’te bulunan 5 yıldızlı Eurostars Madrid Tower ya da Chamartin yakınındaki 4 yıldızlı Hotel Vía Castellana gibi tesislerde konaklayabilirsiniz.

Madrid gezi rehberi yazımızın bu bölümünde bahsetmiş olduğum konaklama bölgeleri ve tesisler hakkında tüm detayları okumak için tıklayın: Madrid’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Otel Rezervasyonu: Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Madrid otellerini incelemek için tıklayın.

Madrid’de Gezilecek Yerler

Madrid gezi rehberi gezilecek görülecek yerler

Madrid gezi rehberi yazımızın bana göre en önemli bölümlerinden biri gezilecek yerler konusu. Yazımın başında da belirttiğim gibi İspanya’da tatil yapmak isteyen çoğu gezgin önceliği Endülüs kentlerine veya Barselona’ya veriyor. Ancak başkentte konukları Kastilya Krallığı’ndan miras kalan zengin tarihi, kültürel birikim, hareketli sosyal hayat ve ilgi çekici mimari ögeler bekliyor.

Kentin barındırdığı tüm bu özelliklerin toplu olarak görebileceğiniz yerlerin başında Ayı ve Çilek Ağacı ile III. Charles heykelleri ile süslenmiş Puerta del Sol geliyor.

Bir diğer gösterişli meydan olan Plaza Mayor ise mimari çekiciliğe sahip Casa dela Panaderia ile çevrelenmiş. Plaza de Cibeles, Almudena Katedrali, Puerta de Alcalá ve Real Basílica de San Francisco el Grande kentin mimari yönden çekici diğer yerleri.

Kastilya sanatının ne kadar gösterişli olduğunu anlamak için ziyaret listenizin başına Caravaggio, Goya, Sorolla gibi ünlü isimlerin tablolarının yanı sıra 13. yüzyıldan itibaren kraliyet üyeleri tarafından kullanılan zırhların ve silahların sergilendiği Madrid Kraliyet Sarayı’nı ekleyebilirsiniz.

Ayrıca zengin koleksiyonları sayesinde Prado, Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Merkezi ile Thyssen-Bornemisza müzeleri de kente giden sanat tutkunu gezginler tarafından mutlaka ziyaret ediliyor.

Gezintiniz sırasında dinlenmek isterseniz yeşillikler içerisindeki Parque del Retiro veya Plaza del Espana’da mola verebilirsiniz. Yürüyüş yapabileceğiniz daha geniş bir yeşil alana ihtiyaç duyduğunuzda soluğu 1.722 hektarlık Casa de Campo’da alabilirsiniz.

Kentin Barselona ile demir yolu bağlantısını sağlayan Atocha Tren Garı içerisinde görenleri kendisine hayran bırakan bir botanik bahçesi bulunuyor.

Madrid gezi rehberi dahilinde bahsetmiş olduğum mekanlar hakkındaki tüm detayları ve görselleri “Madrid Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Madrid’de Ne Yapılır?

Madrid gezi notları yapılacak şeyler

Madrid “görkemli” kelimesinin hakkını sonuna kadar veren bir başkent. Barselona, Bilbao veya Endülüs kentlerinden farklı olarak buraya geldiğinizde günümüz İspanyası’nın öncülü Kastilya Krallığı’ndan miras kalan pek çok değeri anlama fırsatına sahip olabilirsiniz.

Kentte geçireceğiniz tatil günleriniz sırasında bilgi dağarcınızı genişletmek, keyfili vakit geçirmek ve stres atmak için şu aktiviteleri yapmaya öncelik verebilirsiniz:

  • Madrid tatilinizin ilk günlerini tarihi yapıları ve müzeleri ziyarete ayırabilirsiniz.
  • Gezerken yorulursanız, sosyal hayatın merkezinde yer alan meydanlardaki kafelerde dinlenebilirsiniz.
  • Alışveriş olanakları ve çevresindeki mimari zenginlikle dikkat çeken Gran Vía’da yürüyebilirsiniz.
  • Sakinlik aradığınızda Madrid’in park ve bahçelerinde zaman geçirebilirsiniz.
  • Teatro Compac Gran Vía, Teatro Coliseum veya Teatro Lope de Vega’da Flamenko gösterisi izleyebilirsiniz.
  • Enerjiye ihtiyaç duyduğunuzda San Gines’de çikolatalı hamur işi Churros yiyebilirsiniz.
  • Santiago Bernabeu’nun müzesini ziyaret edip maç izleyebilirsiniz.
  • Alışveriş tutkunuysanız, Madrid’in çeşitli yerlerinde kurulan semt pazarlarındaki fırsatları değerlendirebilirsiniz.
  • Circulo de Bellas Artes’in terasına çıkıp kentin eşsiz manzarasının keyfini sürebilirsiniz.

Madrid gezi rehberi yazısını bu bölümde sıralamış olduğum aktivitelerle hakkında ayrıntıları merak ediyorsanız, “Madrid’de Ne Yapılır? Yapılacak Şeyler Listesi” adlı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

 Tur Rezervasyonları:  Madrid çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Madrid’de yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Madrid’de Ulaşım

Madrid gezi notları ulaşım rehberi

Her gelişmiş kentte olduğu gibi Madrid’de de ulaşım sistemi her ihtiyaca cevap verecek şekilde tasarlanmış. Bu durumu kent merkezine uzaklığı 12 kilometre olan Adolfo Suárez Madrid-Barajas Uluslararası Havalimanı’na ulaştığınız andan itibaren rahatlıkla hissedebilirsiniz.

Madrid Havaalanı kent merkezi ulaşım için toplu taşıma hizmetinden yararlanmak isterseniz, hız avantajından dolayı önceliği metroya verebilirsiniz.

Ekonomik fiyatları nedeniyle tercih edilen ekspres otobüsler de bir an önce kent merkezindeki otellerine ulaşmak isteyen gezginler tarafından sıkça tercih ediliyor. Zamanı olanlar içinse banliyö trenleri konforlu seyahat olanağı yaratıyor.

Havaalanında ayrıca kişiye özel hizmeti öne çıkaran seçenekler de bulunuyor. Taksi ve otel pickup gibi klasik olanakların dışında AeroCity ve Ares Mobile tarzı firmalar sayesinde varmak istediğiniz noktaya sefer saati bekleme ve kalabalıktan etkilenme gibi sorunlar yaşamadan gidebilirsiniz.

Havaalanı Özel Transferi: Dilerseniz otelinize size özel turlar ile de rahatlıkla ulaşabilirsiniz, tıklayın: Havaalanı ve otel arasında Madrid 1-Way Lüks Transfer (Başlangıç fiyatı 50 Euro)

Madrid şehir içi toplu ulaşım sisteminde de metro ana taşıyıcı konumunda. 13 hattan oluşan metro ağı, otobüsler ve hafif raylı sistem ile destekleniyor.

Banliyöye gideceklere tren seferleri yardımcı olurken, doğa dostu ve çevre ile etkileşime girerek yolculuk fırsatı arayanlara BiciMAD ile Baja Bikes farklı kiralama seçenekleri sunuyor.

Tüm bunlarla uğraşmak istemeyenler içinse Hop On Hop Off Madrid, indi-bindi otobüs gezintileri düzenliyor. İki farklı rotada gerçekleştirilen turlar sırasında karşınıza çıkacak turistik mekanlar hakkında detaylı bilgiyi sesli rehberlik hizmetinden yararlanarak zahmetsizce öğrenebilirsiniz.

 Satın Al:  Hop on hop off otobüs biletinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Madrid: Otobüs ile İndi Bindi Şehir Turu (Başlangıç fiyatı 22 Euro)

Madrid gezi rehberi dahilinde haklarında kısa bilgiler verdiğim ulaşım seçenekleri ile ilgili tüm detaylar aşağıda başlıklarını sıraladığım içeriklerimizde sizleri bekliyor.

Şehir İçi Ulaşım İndirim Kartı: Madrid Tourist Travel Pass

Madrid gezi rehberi bilet fiyatları, indirim kartları

Madrid gezi rehberi bünyesinde hazır ulaşım konusundan bahsetmişken, seyahat bütçenizi rahatlatacak indirim kartı hakkında da sizlerle kısa bilgiler paylaşmak istiyorum.

Madrid’de standart biletlerin fiyatları durak sayısına bağlı olarak 1,5 ve 2 Euro arasında değişiyor. Az yer gezip toplu taşıma sistemini nadiren kullanacaklar için bu ücretler bir sorun yaratmasa da kendilerine yoğun bir gezi programı hazırlayanlar için tatil bütçesini zorlayıcı olabiliyor. Başkente gelen gezginlere sunulan Madrid Tourist Travel Pass tam da bu noktada devreye girerek ulaşım giderlerini kayda değer oranda azaltıyor.

Gezginlere özel seyahat pasosu, 1 ila 7 gün arasında değişen geçerlilik süresiyle 8,40 Euro’dan başlayan fiyatlarla piyasaya sürülüyor. Kartı satın alırken seyahat programınızı göz önünde bulundurup “zone” seçimi yapmanız gerekiyor. Zira kart ya sadece Zona A’da veya Zone T’de geçiyor.

Şehir içi ulaşım araçlarına geçerlilik süresi boyunca ücret ödemeden binmenize olanak veren kartı, online rezervasyon yaptırdıktan sonra Calle Mayor, Atocha Tren İstasyonu veya Plaza de Oriente’de bulunan ofislerden teslim alabilirsiniz.

Madrid’de Alışveriş

Madrid gezi notları alışveriş, hediyelik eşyalar

Zeytinyağları, şarapları, şekerlemeleri ile alışverişe düşkün bireylere keyif verici seçenekler sunan Madrid’de ayrıca deriden yapılma şarap keseleri, farklı renklerde yelpazeler, tarzınızı yansıtmanıza yardımcı olacak espadril ayakkabılar ve usta ellerde şekillenmiş seramik objeler satın alma fırsatına kavuşabilirsiniz.

Madrid’e özgü ürünlere ek olarak birçok ünlü markanın etiketini taşıyan giyim eşyalarını Gran Vía, Calle Jorge Juan ve Calle Serrano gibi alışveriş caddelerindeki mağazalarda bulabilirsiniz. Üstelik bu bölgelerdeki mağazalarda yapacağınız alışverişin bedeli 90,15 Euro’yu geçerse vergi iadesi olanağından yararlanabilirsiniz.

Alışveriş caddelerinin barındırdığına benzer fırsatları AVM’lerde de bulabilirsiniz. Gerçi çoğu alışveriş merkezi yerel esnafı korumak için kentin dış bölgelerine çıkartılmış. Ancak 1-2 tanesi halen daha Madrid’in kalbinde varlıklarını korumayı sürdürüyor. El Corte Ingles, bu tesislerin en popülerlerinden.

Centro Commercial Principe Pio bünyesindeyse yüzlerce mağaza ile küresel çapta isim yapmış fast food zincirlerinin şubeleri faaliyet gösteriyor. Eğer alışveriş için kent merkezinin dışına çıkmaya karar verirseniz, rotanıza cazip indirimleri ile tanınan La Rozas Village’ı ekleyebilirsiniz.

Hem pazarlık yapma şansım olsun hem de otantik ürünler bulma fırsatına kavuşayım diyorsanız, Madrid’in renkli atmosfere sahip pazarlarını ziyaret edebilirsiniz. 1.000’in üzerinde satış standının kurulduğu El Rastro giyim üzerine yoğunlaşmışken, Plaza Mayor’a yakın konumdaki Mercado de San Miguel’de taze çiftlik ürünlerinin satışı yapılıyor.

Madrid gezi rehberi dahilinde anlatmış olduğum alışveriş olanakları ile ilgili detayları şu yazılarımızı okuyarak öğrenebilirsiniz:

Madrid’de Yeme İçme

Madrid gezi notları yeme içme

Alışveriş konusunda da bahsettiğim gibi Madrid, gastronomi alanında konuklarına damak çatlatan sayısız imkan sunuyor.

Kentte öğle ve akşam yemekleri için deneme fırsatı bulabileceğiniz yemek çeşidi sayısı bir hayli fazla. Ancak kahvaltı için aynı şeyi söyleyebilmek mümkün değil. Bu nedenle günün ilk öğünü için kaldığınız otelin restoranında sizlere sunulan seçenekleri değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Kentte öğle yemekleri daha ayrıntı hazırlanıyor. Akşam ise görece daha hafif geçiştiriliyor. Bu iki öğünde cocido, huevos rotos, paella ve callos a la madrileña gibi yerel mutfağa özgü yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Öğünler arasındaki farklılık ve Madrid halkının eğlenceye düşkün olması atıştırmalık çeşitlerinin de tüketimini yaygınlaştırmış. Böylece tatlı krizi tutanların imdadına koşan churros, kalamarlı sandviç bocadillo de calamare gibi özgün lezzetlere ek olarak küresel çapta popüler tortilla ve tapas çeşitleri ortaya çıkmış.

Gezinti sırasında veya eğlence arasında ekstra enerjiye ihtiyacınız olduğunu hissettiğinizde flan, leche frita, torrijas, crema catalana yiyebilirsiniz. İtalya ve Fransa ile yarışır düzeyde bir şarap çeşitliliğine sahip olan kentte serinlemek istediğinizdeyse sangria içebilirsiniz.

Tur Tavsiyeleri: Dilerseniz şehirdeki en popüler yeme içme ve flamenko turlarından birine katılarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Madrid’deki en en popüler turlardan bazıları:

Her ne kadar yerel yemekler bizim damak tadımıza yakın olsa da kimileri için alışık oldukları tatlardan vazgeçmek pek kolay değil. Madrid bu durumdaki konuklarına da çeşitli alternatifler sunabiliyor. Siz de alışık olduğunuz lezzetleri tüketmeyi tercih ediyorsanız New Istanbul, Omar, Mundo Kebab gibi mekanlarda aradığınız kolaylıkla bulabilirsiniz.

Aşağıdaki içeriklerimize göz atarak kentin yemek kültürü hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Madrid Gece Hayatı

Madrid gezi notları gece hayatı

Madrid gezi rehberi dahilinde sizlere biraz da kentin hareketli gece hayatını anlatmak istiyorum. Kent, Franco’nun ölümünün ardından yükselişe geçen bu konuya verdiği önemi İspanyolca adı La Noche en Vivo olan Canlı Müzik Mekanları Birliği’ni kurarak fazlasıyla kanıtlamış durumda.

Birliğe üye işletmelerde her gece çeşitli şovlar düzenleniyor. Bu tarz eğlenceler aracılığyla gezginler yerel müzisyenleri tanıma olanağı yakalıyor. Ayrıca birlik sayesinde mekanların kalitesi de dengelenmiş oluyor.

Kentte eğlenceye yönelik ilk mekanlar Plaza Mayor‘un çevresinde açılmış. Burası halen daha kentin eğlence konusunda kalbi sayılıyor. La Movida adlı kültürel atılımın bir parçası olarak sonrasında Atocha, Moncloa ve Puerta del Sol gibi bölgelerde birbiri ardına eğlence kulüpleri, tapas barlar, caz salonları ve Flamenko tiyatroları varlık göstermeye başlamış. Hatta Chueca ve Madrilenian’da eşcinsel bireylere özel yerler faaliyete geçmiş.

Madrid gezi rehberi yazısı boyunca Avrupa’nın en güzel şehirlerinden, İspanya’nın başkenti Madrid hakkında detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştım.

Eğer sizin de Madrid gezi rehberi yazısında olmasını düşündüğünüz önemli notlar varsa lütfen yorum olarak bizimle paylaşın.

Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın