Madrid Kraliyet Sarayı (Palacio Real), 18. yüzyılda Madrid’de yapılan bir saraydır. Sarayın yapıldığı tepede bulunan kraliyet kalesi 18. yüzyılda yanınca onun yerine V. Felipe tarafından bir sarayın inşa edilmesi emri verilmiştir. Madrid Kraliyet Sarayı mimarisinin yanı sıra eşsiz ve görkemli iç dekorasyonuyla da dikkat çekmektedir. Sarayın iç düzenlemesi III. ve IV. Carlos’un eseridir.

Saray, 1931 yılında XIII.Alfonso’nun tahttan çekilmesine kadar hükümdar ikametgahı olarak kullanılmaktaydı. Madrid gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Madrid Kraliyet Sarayı günümüzde devlet törenleri için kullanılmaktadır. Kraliyet ikametgahı olarak ise Zarzeula Sarayı kullanılmaktadır. Sarayın etrafı Sabatini ve Campo del Moro Bahçeleri ile çevrilidir.

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen noktalarından olan Kraliyet Sarayı’nda sergi, giriş, III. Carlos, IV. Carlos Salonları ve Şapel Odaları bulunmaktadır. Mutlaka görmeniz gereken eser ve kısımlar arasında 19. yüzyılda yapılan görkemli yemek salonu, özel üretim porselenlerle kaplanan Porselen Salon, Rokoko Çin işleriyle bezeli olan Gasparini Salonu, III. Carlos taht dönemi havasının korunduğu Taht Salonu, seramik kavanozları ve şifalı otlarıyla meşhur eczane kısmı, ana kata çıkışın sağlandığı giriş holü, Plaza de Armas Meydanı bulunmaktadır.

Madrid Kraliyet Sarayı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Calle Bailén, s/n, 28071 Madrid
  • Ulaşım: Opera veya Sol metro istasyonlarından saraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Nisan – Eylül Pazartesi – Cumartesi 09:00 – 18:00, Pazar ve resmi tatil günleri 09:00 – 15:00, Ekim – Mart Pzt – Cumartesi 09:30 – 17:00, Pazar ve resmi tatillerde 09:00 – 14:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücreti 10 Euro’dur. Çarşamba günleri AB vatandaşı ziyaretçilere giriş ücretsizdir.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın