Madrid nerede ve Madrid'e nasıl gidilir

Madrid nerede? Madrid’e nasıl gidilir? Berlin ve Londra’nın ardından Avrupa Birliği’nin üçüncü büyük kenti konumundaki Madrid, İspanya Krallığı’nın yönetim merkezi olmasından dolayı yüzyıllar içerisinde kültürel bakımdan zengin bir birikim elde etmiş.

Kültürel zenginliğine ek olarak mimarisi, gece hayatı ile ilgi odağı haline gelen İspanya‘nın başkentine seyahat için en uygun dönemleri ve ulaşım yöntemlerini merak ediyorsanız, aklınıza takılan soruların cevaplarını Madrid nerede rehberinde bulabilirsiniz.

Madrid Nerede?

Madrid konumu

Madrid, İber Yarımadası’nın kuzeydoğusundaki Kastilya Platosu’nun orta kesiminde yer alıyor. Ulusal park statüsünde koruma altında olan Guadarrama Dağları’nın 60 kilometre kadar güneyine kurulu kent, Jarama ve Manzanares nehirlerinin arasında kalan 1.020 kilometrekarelik alanı kaplıyor.

Madrid’in şehir merkezinin yüz ölçümü ise 604,3 kilometrekare. Dalgalı bir yapıya sahip kentin denizden yüksekliği 543 ila 846 metre arasında değişiyor. Ayrıca merkezinin dörtte birinden fazla bölümünde El Pardo’nun geniş ormanlık alanları bulunuyor.

Kültürel ve mimari alanlarda etkileyici mirasa sahip İspanya’nın başkentinde gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu kent merkezinde yer alıyor. Özellikle kentin sembolik merkezi konumundaki Puerta de Sol çevresinde Madrid’in kültürel zenginliğini anlamanızı kolaylaştıracak çok sayıda ayrıntıyı görebilirsiniz.

Kentin tarihini ise ilk kurulduğu yeri de kapsayan La Latina’yı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Madrid’in sahip olduğu doğal çeşitliliği incelemek için oldukça büyük boyutlara sahip şehir parkı Retiro’ya gidebilirsiniz.

Müzeler Bölgesi olarak da adlandırılan Paseo del Arte; El Greco, Velázquez, Dali, Goya, Picasso gibi ünlü isimlerin çalışmalarını görme fırsatı yakalayacağınız, zengin koleksiyonlara sahip kültürel tesisleri barındırıyor.

Madrid’e Ne Zaman Gidilir?

Madrid gezisi için en uygun zaman

Madrid nerede sorusunun ardından şimdi sizlere biraz da kentin iklimi hakkında ve seyahat tarihinizi oluşturmanıza yardımcı olacak bilgiler vereceğim.

Coğrafi yapısı itibariyle Ankara’ya benzeyen Madrid, karasal iklimin etkisi altında olan bir şehir. Bu nedenle kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlarsa çoğu zaman bunaltıcı geçiyor.

Kentin ikilim özellikleri göz önünde bulundurulduğunda seyahat için en uygun dönemler olarak ilkbahar ve sonbahar ayları öne çıkıyor. Ancak kışın giderseniz, etkileyici manzaralar görme fırsatı yakalayabilir; turizm sezonu olması nedeniyle gayet renkli geçen yaz aylarında ise hareketli gece hayatının keyfini sürebilirsiniz.

Madrid’e ister kültürel ve tarihi birikimini tanımak için isterseniz de eğlence amaçlı gidin, seyahatinizi festivallere denk getirerek tatilinizi daha keyifli hale dönüştürebilirsiniz.

Mart ayında kent iki büyük etkinliğe sahne oluyor. Bunlardan biri, kentin koruyucu azizi adına 15 Mart’ta başlayan dokuz günlük San Isıdro Festivali. Diğeri ise konserler ve sergilerle içeriği zenginleştirilen, Las Ventas’taki boğa güreşleri.

Madrid’e gitmek için Mayıs ayını tercih ederseniz, Dos de Mayo bünyesinde Fransızlar’a karşı başlatılan halk ayaklanmasının kutlamalarını izleme olanağı yakalayabilirsiniz.

Ağustos’ta Madrid’in zaten gayet canlı olan gece hayatı, daha da görkemli bir kimliğe bürünüyor. Bu dönemde sırasıyla San Cayetano, San Lorenzo ve La Paloma’da çok sayıda sokak partisi düzenleniyor.

Müzik ve tiyatro temalı Festival de Otoño ekim ayında başlayıp kasım ayının ilk haftası son buluyor. Kasım ayının ikinci haftasının hemen başında Madrid halkı bu sefer kentin koruyucu azizesini anıyor. Kentte yeni yılın gelişiyse Nochevieja kapsamında ilgi çekici etkinliklerle kutlanıyor.

Madrid’e Nasıl Gidilir?

Madrid nerede ve ne zaman gidilir gibi gezginler açısından önemli iki soruya cevap bulduktan sonra sıra kente ulaşım için kullanılabilecek seçenekleri anlatmaya geldi.

Kültür ve eğlence turizmi açıdan önemli bir merkez olması, kenti yıl içerisinde çok sayıda bireyin ziyaret etmesine neden oluyor. Madrid’e hava yolu ile gelenleri ilk karşılayan tesis, Madrid-Baraja Uluslararası Havalimanı oluyor.

Buraya ek olarak tren ve otobüs seferleri için kentin farklı noktalarında ikişer adet gar ile terminal faaliyet gösteriyor.

Madrid’e Hava Yolu İle Ulaşım

İstanbul Madrid uçuş bilgileri

İspanya’nın başkentine ülkemizden ulaşım için en cazip seçenekleri Türk Hava Yolları, Pegasus ve Atlasglobal sunuyor. İstanbul çıkışlı olarak gerçekleştirilen direkt uçak seferleri, yaklaşık 4 saat 30 dakika sürüyor.

Varış noktası konumundaki Madrid-Barajas Havalimanı’nda THY ve Pegasus 1 numaralı terminal binasını kullanıyor. Atlasglobal ise ağrılıklı olarak havalimanının en küçük terminal binası konumundaki 3 numarayı tercih ediyor.

Havalimanına ulaştıktan sonra kent merkezine gitmek için metro, otobüs veya tren gibi toplu taşıma araçları vasıtasıyla düzenlenen seferlerden veya özel firmaların sunduğu transfer hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Transfer seçenekleri hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz, “Madrid Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Madrid’e Endülüs ve Barselona’dan Tren İle Ulaşım

İspanya içinden trenle Madrid'e ulaşım

Eğer Malaga, Sevilla, Córdoba gibi Endülüs şehirlerinden veya Barselona’dan başkente yolculuk etmeyi planlıyorsanız, ulaşım için önceliği RENFE gözetiminde sefer yapan AVE trenlerine verebilirsiniz.

Yüksek hızlı trenlerle Madrid’den bu şehirlere ulaşmak, 2 saat 20 dakika ila 3 saat arasında bir süreye mal oluyor. Firma ayrıca Bilbao, Valencia, Zaragoza şehirlerinden de seferler düzenliyor.

Sevilla, Córdoba gibi kentlerden gelen trenler, güneydeki Atocha Tren Garı’nda yolculuklarını noktalıyor. Bask Bölgesi’nden, Barselona’dan ve Fransa’dan gelen araçlar içinse kuzeydeki Chamartin varış noktası konumunda. Her iki gardan da şehir içi toplu ulaşım ağına geçiş imkânı bulunuyor.

RENFE’ye ait trenlerde 40 ila 50 Euro arasında değişen fiyatlarla bilet bulabilirsiniz. Daha da uygun fiyatlar peşindeyseniz, Loco2 ve Trainline’ın sunduğu teklifleri inceleyebilirsiniz.

Madrid’e Endülüs ve Barselona’dan Otobüs İle Ulaşım

Eğer zaman kısıtlamanız yoksa Endülüs şehirlerinden veya Barselona’dan Madrid’e otobüs seferleri aracılığıyla da ulaşabilirsiniz. Gezginlere bu imkânı tanıyan pek çok firma bulunuyor.

Flixbus gibi uluslararası markaların yanı sıra Alsa, Continental Auto, Autocares Herrantz, Auto-Res ve La Sepulvedana gün içerisinde İspanya’nın farklı kentlerinden Madrid’e çok sayıda sefer düzenliyor. Hizmet kalitesi sizin için önemliyse bilet alırken önceliği Alsa veya Flixbus’a vermenizi öneririm.

Madrid gezinizde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın