Madrid Şehir İçi Ulaşım Rehberi (Metro, Otobüs, Taksi…)

İspanya‘nın başkenti Madrid, Londra’dan sonra Avrupa’nın en büyük metro ağına sahip. Ayrıca kentte oldukça kapsamlı otobüs ve tren hatları ile gelişimini sürdüren hafif raylı sistem bulunuyor. Ulaşımda güvenliğin ön planda olduğu, sefer düzeninin nadiren bozulduğu Madrid, sunduğu seçenekler ve hizmet kalitesinin yüksekliği nedeniyle gezilmesi en keyifli kentlerden biri olarak anılıyor.

Madrid Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Başkentte tüm toplu taşıma sisteminin denetimi, CTM tarafından yapılıyor. Ulaşım ağlarının denetiminin tek bir çatı altında toplanmış olmasına rağmen kendi yönetim mekanizmalarına sahip olması, gezginlerin yaralanabileceği bilet seçeneklerinin artmasına yol açmış.

1. Metro

Madrid şehir içi ulaşım metro

2007 yılında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda toplam uzunluğu 287 kilometreye çıkan metro ağı, Madrid şehir içi ulaşım seçeneklerinin en gelişmişi konumunda.

12 klasik hat ve Ópera-Príncipe Pío tren yolundan oluşan bu kapsamlı ağ üzerinde 2,394 araçtan oluşan bir filoyla yolcu taşınıyor. Metro ağı dâhilinde ayrıca 238 durak bulunuyor. Bu duraklarda bilgilendirme hem İspanyolca hem de İngilizce yapılıyor.

Metro hatlarının çoğunda seferler 06.00’da başlayıp, 01.30’da sona eriyor. Ancak kimi güzergâhta çalışma saatlerinde farklılık olabiliyor.

Yoğunluğun fazla olduğu dönemlerde sefer sıklığı 2 ila 4, diğer saatlerde zaman aralığı 5-8 dakika arasında değişiyor. 23.00’dan sonraysa iki trenin sefer başlangıç saati arasındaki süre 15 dakikaya kadar çıkıyor.

Metro araçlarında bisiklet ve taşıyıcı kabinlerinde olmaları şartıyla evcil hayvan ile yolculuğa izin veriliyor. Metroda bisiklet taşınmasının yasak olduğu saatlerse 07.30-09.30, 14.00-16.00 ve 18.00-20.00 arası.

2. Otobüs

Madrid şehir içi ulaşım otobüs

İspanya’nın başkentinde metronun ardından en yaygın ulaşım araçlarıysa otobüsler. 1947 yılında kurulan EMT bünyesinde, yolcu taşıyan 1.903 araç bulunuyor.

Bu araçlar, toplamda 3,562 kilometre uzunluğa sahip ve 10.172 durak içeren 203 hatta faaliyet gösteriyor.  Araçların birçoğunda ücretsiz kullanabileceğiniz kablosuz internet bağlantısı bulunuyor.

Gün içerisindeki çalışma saatleri metro ile aynı olan otobüslerin sefer sıklıkları, 15 dakikada bir olacak şekilde belirlenmiş. Ancak çoğu hatta sefer aralıkları trafiğe ve yolcu yoğunluğuna bağlı olarak uzayabiliyor. Gezi programınız aksamaması için dilerseniz EMT’nin mobil uygulamasını indirebilirsiniz.

Standart sefer saatlerinin dışında kalan zaman diliminde ise yerel halkın ve gezginlerin ulaşım ihtiyacını karşılamak için 20 farklı hatta gece seferleri devreye alınıyor. Yerel dildeki adı “Búho (Baykuşlar)” olan gece otobüsleri, kent merkezine yakın mesafedeki Plaza de Cibeles’ten 20 dakikalık aralıklarla hareket ediyor.

3. Hafif Raylı Sistem

Madrid şehir içi ulaşım tramvay

Avrupa’daki çoğu kentte halen daha kullanımda olan ve gezginlere çevreyi daha rahat tanıma fırsatı veren tramvay hatlarının Madrid’deki tarihi 19. yüzyılın sonlarına kadar uzanıyor.

70 yıla yakın süre Madrid halkına hizmet veren nostaljik araçlar, metro ağının genişlemesi ve trafiği tıkadıkları gerekçesiyle 1967 yılında kullanımdan kaldırılmış.

Bunun üzerine ortaya çıkan yerleşim bölgeleri ile ticari alanlar arasında ulaşım ihtiyacına çözümse doğa dostu hafif raylı sistemin 2007 yılı ortasında hizmete alınmasıyla getirilmiş.

Madrid’in hafif raylı sistemi, toplamda 35,4 kilometre uzunluğa sahip, 52 duraklı 4 hattan oluşuyor. ML1 hattı Pinar de Chamartin’den Las Tablas’a kadar uzanıyor.

ML2 Colonia Jardin – Estación de Aravaca arasında yolcu taşırken, ML3 hattında taşıtlar Colonia Jardin’den yola çıkıp Puerta de Boadilla’ya gidiyor. ML4 ise daire şeklindeki hat planıyla yolcularına klasik tramvay deneyimi yaşatıyor.

Durakların bir bölümünden metro, tren ve otobüs seferlerine aktarma yapılabiliyor. ML1, ML2 ve ML3 hatları 06.00-01.30 saatleri arasında aktifken, ML4’te seferler 05.00’dan 00.45’e kadar yapılıyor.

4. Tren

Madrid'de ulaşım lokal tren

Eğer Madrid gezilecek yerler listenizde banliyölerdeki veya köylerdeki turistik alanlar varsa ulaşım ihtiyacınızı trenler vasıtasıyla karşılayabilirsiniz.

19. yüzyılın ortalarında temelleri atılan demir yolu ağı, günümüzde 391 kilometre uzunluğa ulaşmış. 9 hattı bulunan ağ üzerinde 92 istasyon yer alıyor.

RENFE’nin kontrolündeki demir yolu araçları, her gün 06.00-23.00 saatleri arasında 3-7 dakikalık aralıklarla sefere çıkıyor. Trenlerin bilet ücretleri, yolculuk yapılacak mesafeye göre değişiyor.

Trenlerin Atocha, Chamartin, Príncipe Pío, Nuevos Ministerios, Delicias, Méndez Alvaro ve Pirámides metro istasyonları ile bağlantısı bulunuyor. Ayrıca kent merkezindeki Recoletos Metro İstasyonu’ndaki platformdan banliyö trenlerine direk binilebiliyor.

5. Taksi

Madrid şehir içi ulaşım taksi

Kentte lisanslı taksiler, beyaz üzerine kırmızı şeritleri ve ön kapılarında bulunan Madrid logosu ile kolayca diğerlerinden ayrılıyor.

Madrid şehir içi ulaşım seçenekleri arasından konforları ile ön plana çıkan araçların müsait olup olmadıklarını üst kısımlarındaki yeşil ışığın durumundan kolayca anlayabilirsiniz.

Lisanslı araçlarda saate ve güne bağlı olarak 3 farklı tarife uygulanıyor. 07.00-21.00 saatleri arasında uygulanan Tarife 1’de kilometre başına eklenen ücret 1,05 Euro.

Günün geri kalanını kapsayan Tarife 2 içinse kilometre başına ücret 1,20 Euro olarak belirlenmiş. Tarife 3, resmi tatillerde uygulamaya alınıyor ve kilometre ücreti 1,25 Euro. Araçta o an için hangi tarifenin geçerli olduğu üst kısmındaki yeşil ışığın hemen yanında yazıyor.

Çoğu Avrupa şehrinin aksine Madrid’de hafta sonu, özellikle hava yağmurluysa, taksi bulmak zor olabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, yakınlık durumunuza bağlı olarak tren ve metro istasyonlarında bekleyen araçları tercih edebilir ya da taksi çağırabilirsiniz. Telefonla rezervasyon yaptırıldığında taksimetre araç hareket eder etmez açılıyor.

6. Bisiklet

Madrid'de ulaşım bisiklet

Bisiklet, çevreyle daha fazla etkileşime girmek için tercih edebileceğiniz alternatif yöntemlerinden bir tanesi. Son yıllarda alınan kararların sonucunda iki teker üzerinde kenti keşfetmek daha keyifli ve güvenli hale getirilmiş.

Bu kararlar dâhilinde tarihi kent merkezindeki trafik önceliği 4 tekerlekli taşıtlardan alınarak, yaya ve bisikletlilere verilmiş. Ayrıca nehir kenarlarını çevreleyen ve parkları birbirine bağlayan bisiklet yolları açılmış.

Bisiklet kiralamak isterseniz, kent geneline yayılmış 123 istasyonu ve 1.560 elektrikli bisikleti olan BiciMAD’ı tercih edebilirsiniz. Web sitesi İspanyolca olmasına rağmen istasyondaki bilgilendirmeler farklı dillerde yapılıyor.

Kiralamak isteyenlerden üyelik ücreti alınmazken; ilk saat için 2, ikincisi için 4 Euro talep ediliyor. Bu firmaya alternatif olarak tarihi kent merkezinde faaliyet gösteren Baja Bikes’ın tekliflerini değerlendirebilirsiniz. Firma, kiralama seçeneklerinin yanı sıra rehber eşliğinde bisiklet ve yürüyüş tur teklifleri de sunuyor.

7. Hop On Hop Off Otobüs

Madrid'de ulaşım hop on hop off

Madrid şehir içi ulaşım sistemini çözmekle zaman kaybetmek istemiyorsanız, duraklamalı otobüs turlarına katılabilirsiniz. Özellikle Hop On Hop Off Madrid, bu konuda gezginlerin işini bir hayli kolaylaştırıyor.

Sesli rehberlik hizmetinin 14 farklı dilde verildiği turlar, kent merkezindeki popüler turistik alanların tümünü kapsayan 2 farklı rotada gerçekleştiriliyor. Museo del Prado’dan başlayan mavi rota üzerinde 21 durak bulunuyor. Başlangıç noktası Plaza Neptuno olan yeşil hatta ise otobüsler 16 farklı noktada duraklıyor.

Yıl boyunca düzenlenen hop on hop off otobüs turlarında sefer sıklığı sezona bağlı olarak 7 ila 15 dakika arasında değişiyor. Otobüsler ilk seferlerine yaz sezonunda 09.00, kış aylarında 10.00’da başlıyor. Son seferlerin saatleriyse yaz döneminde 22.00, kış sezonunda 18.00.

Biletler hem otobüslere binerken hem de online satış kanalı üzerinden satın alınabiliyor. İnternetten bilet satışında 1 ve 2 günlük yetişkin biletlerine 2 Euro’luk indirim yapılıyor.

Yani normal fiyatı 23 Euro olan 24 saatlik yetişkin bileti 21, 27 Euro’luk 48 saatlik biletse 25 Euro’ya satışa sunuluyor. 7-15 yaş arası bireyler için bilet fiyatları 10 Euro’dan başlıyor.

Madrid Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Madrid Tourist Travel Pass

Madrid'de ulaşım bilet fiyatları

Madrid’de standart biletlerin fiyatları, yolculuğun kapsadığı durak sayısına göre değişiyor. Bu uygulamaya göre 5 istasyonu kapsayan tek bilet 1,50 Euro fiyatla satışa sunuluyor.

10 İstasyonluk versiyonunun satış bedeli ise 2 Euro. Bu biletlerin 10 seferlik daha geniş seçenekleri 12,20 ve 18,30 Euro bedelle satılıyor. 4 yaşın altındaki çocuklar ulaşım araçlarına ücretsiz, 4-11 yaş arası ise %50 indirimle binebiliyor.

Toplu taşıma sisteminde günlük kartlar da kullanılıyor. Bu kartlar içerisinde gezginler için en avantajlısı Madrid Tourist Travel Pass. 1 ila 7 gün arasında değişen geçerlilik sürelerine sahip seçenekler halinde satışa sunulan kart, Zone A ya da Zone T içerisinde faaliyet gösteren tüm toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yaralanabilmenize olanak tanıyor.

“Zone” seçimi yapma zorunluluğu olduğundan, kararınızı gezi rotanızın içeriğine göre vermenizi tavsiye ederim.

Madrid şehir içi ulaşım harcamalarınızı en aza indirmeyi amaçlayan kartın fiyatları, 8,40 Euro’dan başlıyor. Online rezervasyon yaptırdıktan sonra kartınızı Calle Mayor, Atocha Tren İstasyonu veya Plaza de Oriente’deki ofislerden teslim alabilirsiniz.

Madrid gezinizde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

“Madrid Şehir İçi Ulaşım Rehberi (Metro, Otobüs, Taksi…)” üzerine bir yorum

Yorum yapın