Madrid ulaşım rehberi bilgi ve fotoğraflar

İspanya Krallığı’nın başkenti Madrid, mimarisi ve kültürü ile konuklarına keyifli zaman geçirme fırsatı veren bir tatil destinasyonu. Hareketli gece hayatı ile tanınan kentin, ülkenin yüzyıllardır siyasi açıdan yönetim merkezi olması ulaşım olanaklarının gelişmesine neden olmuş. Bu olanakların tümünü, Madrid ulaşım rehberi dâhilinde öğrenebilirsiniz.

Madrid Ulaşım Rehberi & Nerede ve Nasıl Gidilir?

Doğal güzellikleri nedeniyle koruma altında olan Guadarrama Dağları’na 60 kilometre uzaklıktaki Madrid, İber Yarımadası’nın kuzeydoğusunda bulunan Kastilya Platosu’nun orta kesiminde yer alıyor.

Jarama ve Manzanares nehirleri arasında kalan 1.020 kilometrekarelik alanı kaplayan kentin denizden yüksekliği en alçak noktasında 543, en yüksek bölümünde ise 846 metre olarak ölçülmüş.

Karasal iklimin etkisi altında olan kentte romantik atmosferin öne çıktığı kış ayları kar yağışlı geçerken, gece hayatının iyice hareketlendiği yaz mevsiminde hava sıcaklıkları kimi zaman bunaltıcı olabiliyor. Bu nedenle çoğu gezgin kente ilkbahar veya sonbahar aylarında gitmeyi tercih ediyor.

Bu aylarda San Isıdro, Dos de Mayo, Festival de Otoño gibi kültürel etkinliklerin olması, tatil dönemini daha da keyifli hale getiriyor.

İspanya’nın başkentine Türkiye’den ulaşım, uçak seferleriyle gerçekleştiriliyor. Türk Hava Yolları, Pegasus ve Atlasglobal bu konuda gezginlere pek çok seçenek sunuyor. Avrupa’nın farklı noktalarından, Endülüs şehirlerinden ve Barselona’dan ise kente otobüs ya da yüksek hızlı trenlerle seyahat edilebiliyor.

Madrid ulaşım rehberinde kısaca değindiğim kentin konumu, seyahat için ideal dönemleri ve ulaşım seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, “Madrid Nerede? Madrid’e Nasıl Gidilir?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Madrid Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı

Madrid ulaşım rehberi havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Kentte aslında sivil havacılık faaliyetleri için iki havalimanı bulunuyor. Ancak günümüzde sadece kent merkezine 12 kilometre uzaklıktaki Adolfo Suárez Madrid-Barajas Uluslararası Havalimanı hizmet vermeye devam ediyor.

4 terminal binasına sahip havalimanından kent merkezine gitmek isteyen konuklara çeşitli seçenekler sunuluyor.

2 ve 4 numaralı terminal binalarından yolcu alan metro, bu seçeneklerin en hızlılarından. Kısa sürede kent merkezine ulaşmanızı sağlayacak bir diğer araçsa 24 saat kesintisiz sefer yapan havaalanı ekspres otobüsü.

Ekspres otobüse ek olarak belediyenin havalimanından yolcu taşıyan 3 hattı daha bulunuyor. Tercihinizi toplu taşıma araçlarından yana kullanmak sizlere daha cazip gelirse 4 numaralı terminalden kalkan trenlerle de Madrid’in kalbine ulaşabilirsiniz.

Havaalanı transferi konusunda tüm seçenekler, toplu taşıma araçlarından oluşmuyor. Paylaşımlı servis hizmeti ile uygun fiyatlı ancak konforlu yolculuk fırsatı için AeroCity’nin, kişiye özel hizmet almak içinse Ares Mobile’ın tekliflerini inceleyebilirsiniz.

Hatta bu konuda eğer bünyesinde veriliyorsa rezervasyon yaptırdığınız otelle de anlaşabilirsiniz. Ayrıca Madrid’deki lisanslı taksiler 30 Euro’luk sabit tarife karşılığı havalimanından kent merkezine ulaşım sağlıyor.

Madrid Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım” başlıklı yazımızda Madrid ulaşım rehberinin bu bölümünde bahsetmiş olduğum transfer seçenekleri ile ilgili ayrıntılar yer alıyor.

Madrid Tren Ulaşımı

Madrid'de ulaşım hızlı tren seferleri
Madrid Atocha Tren İstasyon

Eğer Sevilla, Córdoba, Malaga gibi Endülüs şehirlerinde veya Barselona’da tatil yapıyorsanız, yüksek hızlı tren seferlerinden yararlanıp Madrid’e ulaşabilirsiniz.

Konforun ön plana çıktığı seferler, RENFE gözetiminde yolcu taşıyan AVE trenleri vasıtasıyla yapılıyor. Trenler kalkış noktalarına bağlı olarak Madrid’e 2 saat 20 dakika ila 3 saat arasında değişen sürelerde ulaşıyor.

Endülüs şehirlerinden yola çıkan trenler seferlerini güneydeki Atocha Tren Garı’nda noktalıyor. Kuzeydeki Chamartin ise Bilbao ve Barselona’nı yanı sıra Fransa’dan gelen demir yolu araçlarını ağırlıyor.

RENFE trenlerinde, eğer önceden rezervasyon fırsatlarını değerlendirirseniz, 40 ila 50 Euro arasında bir fiyata bilet bulabilirsiniz. Daha uygun seçenekler içinse Loco2 ve Trainline’ı inceleyebilirsiniz.

Madrid Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Madrid'de ulaşım şehir içi ulaşım

CTM tarafından denetlenen Madrid toplu ulaşım ağında güvenlik ön planda tutuluyor. Ayrıca tüm ağlarda düzenlenen seferlerde nadiren aksaklıklar yaşanıyor. Bu durum taksiler için de geçerli. Lisanlı araçların tümünde taksimetre bulunuyor ve şoförler tarife sisteminin dışına çıkmıyor.

Metro

Madrid ulaşım ağındaki en kapsamlı seçenek konumundaki metronun Ópera-Príncipe Pío tren yolu ile birlikte toplam 13 hattı bulunuyor.

238 durağa sahip ağda araçlar, kimisinde farklılık göstermekle birlikte, genelde 06.00’dan 01.30’a kadar sefer yapıyor. Yoğunluğun arttığı saatlerde sefer sıklığı 2-4 dakikada bire düşerken, günün geri kalanında metro araçlarının duraklara uğrama sıklığı 5 ila 8 dakika arasında değişiyor.

Otobüs

Eğer şehir içi ulaşım ihtiyacınızı çevreyi görerek gidermek isterseniz, 203 hat üzerinde 10.172 durağa sahip otobüs ağından yararlanabilirsiniz. Üstelik EMT bünyesinde faaliyet gösteren araçlarda ücretsiz kablosuz internet bağlantısı bulunuyor.

Otobüslerin çalışma saatleri metro ile aynı olacak şekilde planlanmış. Günün ilk saatlerinde ulaşım ihtiyacı olanlar için 20 farklı hatta gece seferleri düzenleniyor.

Hafif Raylı Sistem

2007 yılında hizmete alınan hafif raylı sistem, 4 farklı hatta faaliyetlerini sürdürüyor. Bu hatlardan ML1, ML2 ve ML3 06.00-01.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

ML4 üzerinde ise 05.00-00.45 arasında yolcu taşınıyor. Yerleşim bölgeleri ile ticari alanları birbirine bağlayan ağ üzerindeki 52 durağın bir kısmından metro, tren ve otobüs hatlarına aktarma yapılabiliyor.

Tren

Kentin banliyölerini ve köylerini ziyaret edecekseniz, Madrid ulaşım ağının bir parçasını oluşturan trenleri kullanmanızı tavsiye ederim.

RENFE gözetiminde faaliyetlerini sürdüren banliyö trenleri, 3 ila 7 dakika arasında değişen aralıklarla 06.00’dan 23.00’a kadar kent merkezinin dışında kalan noktalara ulaşım imkanı yaratıyor. Tren seferlerinde ücretlendirme gidilecek yerin uzaklığına bağlı olarak değişiyor.

Taksi

Konforu bir ulaşım aracına ihtiyaç duyarsanız, taksileri tercih edebilirsiniz. Lisanslı araçlar beyaz üzerine kırmızı şeritleri ile diğerlerinden ayrılıyor.

Bu araçlarda güne ve saate göre birim ücretlerinde küçük farklılıklar olan 3 tarife geçerli durumda. Binmeyi planladığınız taksinin uygun olup olmadığını ve o an için hangi tarifenin geçerli olduğunu üst kısmında yer alan yeşil ışıklı tabeladan anlayabilirsiniz.

Bisiklet

Tarihi yapılarla dolu kent merkezini gezerken kullanabileceğiniz alternatif bir ulaşım aracına ihtiyaç duyarsanız, bisiklet kiralayabilirsiniz. Kentte bu konuda gezginlere hizmet veren firmalar arasından BiciMAD yaygın hizmet ağı, Baja Bikes ise hizmet çeşitliliği ile dikkat çekiyor.

BiciMAD, 123 farklı noktada yer alan istasyonları aracılığıyla gezginlere elektrikli bisikletler tedarik ediyor. Baja Bikes’ın bünyesinde kiralama hizmetinin dışında tur seçenekleri de sunuluyor.

Tatiliniz boyunca yararlanabileceğiniz toplu taşıma seçenekleri hakkında daha detaylı bilgiyi, “Madrid Şehir İçi Ulaşım Rehberi” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Madrid Hop On Hop Off Otobüs Turları

Madrid ulaşım rehberi Hop On Hop Off Otobüsler

Madrid ulaşım ağını öğrenmekle vakit kaybetmek istemiyorsanız, hop on hop off otobüs turları sizler için daha uygun seçenekler olabilir. Kentte bu turları düzenleyen firmaların başında Hop On Hop Off Madrid geliyor.

Firmaya ait otobüsler, biri Museo del Prado’dan, diğeri ise Plaza Neptuno’dan başlayan iki farklı rota üzerinden gezginlere kentin tarihi ve kültürel birikimini öğrenme fırsatı veriyor.

Gezinti sırasında araçlar mavi rotada 21, yeşil hatta 16 farklı noktada duraklıyor. Tur boyunca sesli rehberlik hizmetinin 14 farklı dilde verildiği otobüslerin durağa geliş sıklıkları, yıl içerisinde 7-15 dakika arasında değişiyor.

Yaz sezonunda 09.00-22.00, kışınsa 10.00-18.00 saatleri arasında düzenlenen gezintilerin fiyatları yetişkinler için 23 Euro’dan başlıyor.  Biletlerini online satış kanalı üzerinden alanlara bir miktar indirim uygulanıyor.

Madrid Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Madrid Tourist Travel Pass

Madrid ulaşım rehberi bilet fiyatları, indirim kartları

Madrid’de standart bilet fiyatlarını belirleyen tek unsur, durak sayısı. Bu kapsamda 5 istasyonluk bilet, 1,50 Euro fiyatla satışa sunuluyor.

10 durağı kapsayan biletlerin fiyatları ise 2 Euro olarak belirlenmiş. Ayrıca toplu taşımadan daha sık yararlanmayı planlayan bireyler için bu iki seçeneğin 10 kullanımlık versiyonları da bulunuyor.

Eğer dolu dolu bir Madrid gezilecek yerler listesi hazırladıysanız, toplu ulaşım araçlarını sık kullanacağınızdan standart bilet yerine Madrid Tourist Travel Pass satın almanızı öneririm. Gezginlere özel seyahat pasosu, tercihe bağlı olarak Zone A ve Zone T içerisinde faaliyet gösteren tüm toplu taşıma araçlarından 1 ila 7 gün arasında değişen geçerlilik süresi boyunca ücretsiz yararlanabilme fırsatı veriyor.

Zone” ayrımı olduğundan, fiyatı 8,40 Euro’dan başlayan kartı satın almadan önce gezi rotanıza uygun seçimi yapmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Madrid gezinizde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın