Madrid yemek rehberi blog
Madrid Yemek Rehberi | Madrid'de Yeme İçme

İspanya‘nın başkenti ve en büyüleyici şehirlerinden biri olan Madrid gastronomik anlamda da bir cennet. Yemek kültürüne verilen önemden dolayı yemeklerin hem kalitesi, hem çeşitliliği hem de miktarı son derece yüksek.

Elbette günlük hayatın sürekli daha da zorlaşması yüzünden yeme içme alışkanlıkları Madrid’de de değişiyor ancak şehrin yerlileri bazı geleneklerini de koruma konusunda ısrarlı. Madrid Yemek Rehberi yazısında daha çok kentin yeme içme kültüründen bahsedeceğim.

Elbette şehre turist olarak gittiğinizde kendi ritüelinizle devam ederseniz ancak Madridliler’in alışkanlıklarını da öğrenmekte fayda var. Yazının son kısmı ise yemek konusunda seçici davrananlar için. O yüzden en sonda da şehirdeki Türk restoranlarından bahsetmek istiyorum.

Madrid Yemek Rehberi: Madrid’de Yeme İçme Hakkında

Madrid'de yeme içme rehberi
Mercado de San Miguel, Madrid

Bir Kuzey Avrupa şehri kadar olmasa da başkent olmasından ve çok sayıda turist çekmesinden ötürü Madrid Türk, Çin, İtalyan, Hint yemeklerini bolca bulabileceğiniz bir yer. Başka bir deyişle, yemekte seçici davrananlar rahatlıkla şehri ziyaret edebilir.

Bunun yanında Madrid mutfağı kendi özgü yerel lezzetlere de sahip ki bir kısmı gerçekten ağız sulandırıcı. Ancak bunlara geçmeden önce şehirdeki yeme içme kültürü ve bir turist olarak ihtiyaç duyabileceğiniz bilgilerden de bahsedelim kısaca.

Açılış Saatleri

Madrid hala siesta kültürünü yaşatmaya çalışan şehirlerden biri. Barlar genellikle gün boyu açık oluyor ancak restoran ve cafelerin çoğunlukla öğle saatlerinde 2-3 saat kapandığını görebilirsiniz.

Elbette turistik semtlerde durum daha farklı, bu bölgelerde tüm gün açık olan restoran ve cafeler bolca mevcut. Dolayısıyla günün herhangi bir anında Madrid’de açık restoran, cafe bulamamanız söz konusu değil. Ancak şehrin genel anlamda restoran açılış ve kapanış saatlerini belirtmekte de fayda var.

Öğle yemeği için 12:00–01:00 civarı açılan cafe ve restoranlar saat 16:00 sularında kapanıyor ve ardından akşam yemeği için 19:00–20:00 civarında tekrar açılıyor. Elbette kahvaltı da bulabileceğiniz cafe ve barların açılış saatleri daha erken.

Yeme İçme Kültürü

Madrid'de yeme içme tavsiyeler

Madrid yeme içme kültürü hem zamanlama hem de öğünlerin önemi bakımında bizlerin alıştığından oldukça farklı o yüzden Madrid Yemek Rehberi yazısında biraz da yerel yeme içme kültüründen bahsetmek istiyorum.

Öncelikle kahvaltı bizdeki kadar zengin ve doyurucu değil. Sabahın erken saatlerinde işe veya okula gitmeden önce yapılan kahvaltı tatlı bir atıştırmalık ve kahveden oluşuyor çoğunlukla ancak burada yaşayanlar saat 10:00 civarı tuzlu atıştırmalıklardan oluşan bir kahvaltı daha yapıyorlar.

Öğle yemeği ise günün en önemli saati. İş hayatının aktifliğinden olsa gerek son yıllarda hızlı öğle yemekleri de yeniyor olsa da şehrin geleneklerinde 2–3 saat süren uzun öğle yemekleri yer alıyor.

Başlangıç, ana yemek, tatlı ve çoğunlukla bunlara eşlik eden şaraptan oluşan öğle yemeği sonrasında kısa bir kestirme de bu geleneğin bir parçası. Ve elbette bize göre daha geç bir saatte öğle yemeği yeniyor, 14:00 gibi diyebilirim.

Gece 22:00 civarında yenilen akşam yemekleri ise kahvaltıdan daha ağır ancak kesinlikle öğle yemeğinden de daha hafif bir öğün. Çoğunlukla salata ve ana yemekten oluşan akşam yemeğinde zaman zaman çorba da olabiliyor.

Elbette bir turist olarak şehri ziyaret ettiğinizde ne bu saatlere, ne de bu yemeklere uymak zorunda değilsiniz ancak bir şehri gezmek çoğunlukla o kültürü yaşamak da değil midir? O yüzden en azından seyahatinizin bir gününde böyle bir uygulama yapabilirsiniz nasıl olduğunu deneyimlemek için.

Rezervasyon

Çok özel bir durum veya restoran söz konusu olmadıkça Madrid’de yemek için rezervasyon yapmanıza gerek yok. Özellikle turistik yerlerde hiç yok. En kötü ihtimalle haftasonları restoranlar kalabalık olabilir ancak şehirdeki cafe ve restoranlarda yemek kalitesi genel olarak çok iyi olduğu için arasından seçim yapabileceğiniz binlerce alternatif de mevcut.

İçecekler

Madrid'de yeme içme, kahve ve şarap

Yeme içmeye ve keyfe düşkün bir şehir, hatta ülke olmasından dolayı içecekler konusunda da zengin bir seçenek var Madrid’de. Elbette en önemli içecek şarap ancak olay sadece bundan ibaret değil.

Madrid Yemek Rehberi yazısında şehirdeki içecek kültüründen ve içecek alternatiflerinden de kısaca bahsedeyim.

Şarap: İspanyol şaraplarının en az İtalyan ve Fransız şarapları kadar iyi olduğunu bildiğinizi sanıyorum. Dolayısıyla Madrid iyi ve kaliteli bir şarap bulabileceğiniz şehirlerden de biri. Sherry, Manzanilla, Rioja veya Navarra şehirde tadabileceğiniz lezzetli şarap türlerinden.

Sangria: İspanya’nın milli içkisi Sangria da Madrid’de tadabileceğiniz lezzetli içeceklerden. Kırmızı şaraba meyveler, limon ve şeker eklenmesiyle elde edilen içeceği kenti sıcak yaz aylarında ziyaret ediyorsanız özellikle tavsiye ederim.

İspanyonllar’ın alkollü içecekleri mutlaka yanında bir veya birkaç çeşit yiyecekle aldığını belirtmem lazım. Hatta Tapas denilen mezeler de bu ihtiyadan doğmuş. Dolayısıyla ne içerseniz için yanında birkaç farklı atıştırmalıkla tadını çıkarırsanız gerçek bir Madrid deneyimi yaşamış olursunuz.

Alkolsüz içeecekler arasında ise sanırım kahve Madrid’de en çok tüketilenlerden. Herhangi bir İtalyan şehrinde bulabileceğiniz cappucino, espresso, latte gibi kahvenin her çeşidini Madrid’de de tadabilirsiniz.

Madrid Yemek Fiyatları

Madrid yemek rehberi, Madrid'de yemek ne kadar

Madrid yeme içme konusunda ucuz bir şehir sayılmaz belki ancak en pahalılardan da değil kesinlikle. Eğer kısıtlı bir bütçeyle şehre giderseniz biraz da dikkatle günlük 20–25 Euro arası bir tutarda tüm öğünleri alabilirsiniz ki imkanınız olur da bütçenizi 30–35 Euro seviyesine çıkarırsanız çok daha rahat bir şekilde kaliteli ve lezzetli yemeklerle ve üstelik keyifle karnınızı doyurabilirsiniz.

Öğün Fiyatları

Madrid Yemek Rehberi yazısında belki de öğün fiyatlarından teker teker bahsetmeliyim. Ben her zaman kahvaltıyı otelde konaklamanızı kahvaltı dahil olarak almanızı öneriyorum. Her ne kadar Madrid’de kahvaltı 4 Euro civarı bir rakama yiyebileceğiniz bir öğün olsa da içeriğinin çok zayıf olması (kahve ve tatlı bir atıştırmalık) bu fiyata değmeyeceğini gösteriyor.

Öğle yemekleri içinse minimum 7–8 Euro ayırmalısınız ki bu genellikle bir sandviç veya atıştırmalık şeklinde olacaktır. Biraz daha iyi bir yemek isterseniz 10–15 Euro arası bir rakam yeterli olur.

Akşam yemeklerini ise sade de olsa zengin de olsa bir restoranda yiyeceğinizi düşünerek 10–20 Euro arası bir bütçe ayırabilirsiniz.

Bahşiş

Madrid’de bahşiş vermek zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Ve servisinden memnun kaldığınız bir yerde bahşiş bırakmak isterseniz oran genellikle %5-10 arasıdır.

Madrid’de Ne Yenir?

Et, patates ve yumurtanın bolca kullanıldığı tipik bir İspanyol Mutfağı örneği olan Madrid’de deniz ürünleri de bolca tüketilen yiyeceklerden.

Mutfak öyle zengin ve çeşitli ki her damak tadına uygun yerel seçenekler bulmak mümkün. Bu konuda daha detaylı bilgileri Madrid’de Ne Yenir yazısında vermiştim, burada da kısaca özetleyeyim isterseniz.

Atıştırmalıklar

Madrid yemek rehberi yöresel tatlar

Tatlı bir atıştırmalık isterseniz çikolataya batırılmış hamur kızartması Churros con Chocolate, deniz ürünleri seviyorsanız kızarmış kalamarla yapılan sandviç Bocadillo de Calamares ve yumurta sevenler için patatesli omlet Tortilla Madrid’de keyifle yiyebileceğiniz atıştırmalıklardan. Yüzlerce çeşidi bulunan Tapas ise kendi içinde ayrı bir dünya.

Yemekler

Madrid yemek rehberi hakkında bilgiler

Tencere yemeklerinin Madrid’de ne kadar yaygın olduğunu biliyor musunuz? Nohut, sebze ve domuz etiyle yapılan Cocido Madrileño veya domuz eti olmayan sadece sosis bulunan Cocido, patates kızartması ve yumurtayla yapılan Huevos Rotos, bir sakatat yemeği olan Callos a la Madrileña bunlardan sadece birkaçı. Ve elbette tüm İspanya’da olduğu gibi Madrid’de de; Paella

Tatlılar

Madrid yemek rehberi Madrid'de ne yenir
Crema Catalana

Madrid’de aslında tatlıdan ziyade yemek sonrasında meyve tüketiliyor. Ancak şehirde hiç tatlı bulamazsınız anlamına da gelmiyor bu.

Binbir çeşit aroması ve farklı varyasyonu olan Flan bu tatlıların başında geliyor, şurupla tatlandırılmış beze kızartması olan Leche Frita, kızarmış ekmeğin yine şurupla veya balla tatlandırılmışı Torrijas ve bir çeşit kazandibi tatlısı olan Crema Catalana ise diğer yerel lezzetlerden.

Madrid’de Helal Yemek ve Türk Restoranları

Madrid’de yerel lezzetleri her yerde bulabilirsiniz ancak yemek konusunda seçici olanlar, alışkın olduğu tatlardan başka bir şey yiyemeyenler, dini sebeplerle helal gıda yemesi gerekenler veya hiçbir şekilde et yemek istemeyenler…

Bu grup için yiyecek bir şeyler bulmak dünyanın her yerinde zor. Ancak Madrid’de bu konuda oldukça fazla seçenek var. Ben bildiğim birkaç tanesinden burada bahsedeyim, siz şehri ziyaret ettiğinizde daha fazlasını da keşfedebilirsiniz.

New Istanbul

Sade bir dekorasyona sahip olan New Istanbul alışkın olduğunuz Türk lezzetlerini ortalama 15 Euro gibi rakamlar karşılığında yiyebileceğiniz kaliteli bir restoran.

 • Adres: Calle de las Infantas, 14 28004 Madrid
 • Açık: Her gün 12:00–01:30 arası

Omar

Omar aslında biraz bütçesi yüksek turistlere hitap ediyor diyebilirim. Menüsündeki yemeklerin fiyat ortalaması 25 Euro civarında. Ancak yemekler çok kaliteli ve menü de çok zengin.

 • Adres: Calle Prof. Waksman, 11 28036 Madrid Spain
 • Açık: Her gün 13:30–16:00 ve 20:30–23:30 arası

Mundo Kebab

Lezzetli ve doyurucu bir kebap dürüm alıp Madrid’i gezmeye devam etmek istiyorsanız 10 Euro altındaki fiyatlarıyla Mundo Kebap ideal bir adres. Yalnız buranın helal et sertifikası olup olmadığından emin değilim. O yüzden sadece alışkın olduğu bir tat arayanlara öneriyorum, helal gıda arayışında olanlar risk almasın bence.

 • Adres: Calle de Hortaleza 42, 28004 Madrid
 • Açık: Her gün 11:00–02:00

El Turkito

Bir başka dürümcü de yine 10 Euro altında fiyatlarla lezzetli bir yemek yiyebileceğiniz El Turkito.

 • Adres: Calle del Doctor Cortezo 7, 28012 Madrid
 • Açık: Her gün 13:00–01:00 arası

Bosphorus Grill

Bosphorus Grill de Madrid’i gezen, zamanı kısıtlı turistlere önerebileceğim uygun fiyatlı bir dürümcü.

 • Adres: Calle de Sor Angela de la Cruz 34, 28020 Madrid
 • Açık: Her gün 12:00–01:00 arası

Diyar

Bir başka dürümcü Diyar, güvenle et ürünleri tüketebileceğiniz Türk restoranlarından. Fiyat seviyesi de 10 Euro altında diyebilirim.

 • Adres: Glorieta de Puerta de Toledo 2, 28005 Madrid
 • Açık: Her gün 10:00–00:00 arası

Madrid gezinizde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın