Magere Brug Amsterdam
Magere Brug

Magere Brug (Zayıf Köprü), Amsterdam’da yer alan ve sayısı 1400’ü bulan köprüler içinde en ünlü olanıdır. Sade fakat sevimli olan bu köprü şehrin görüntüsünü adeta özetler, bu görünümüyle de köprü yerli yabancı birçok gezgin tarafından büyük ilgi görür. Açılır-kapanır orijinal köprü, yaklaşık olarak 1670 yılından kalmadır ve hakkında çeşitli rivayetler bulunur.

Rivayete göre Magere Brug, bir zamanlar nehrin iki yakasında oturan ve birbirlerini görmek için kat etmeleri gereken uzun yoldan bıkan iki kız kardeş tarafından çok daha eski ve daha ince bir köprünün yerine yaptırdıkları söylenir. Kız kardeşlerin soyadlarının “Magere” yani “zayıf” olduğu öne sürülür.

Magere Brug Amsterdam 3

Köprü 1871 yılında genişletilmiş, 1969 yılında da yenilenmiştir; fakat köprünün geleneksel iki kanatlı çalışma mekanizması korunmuştur. 2003 yılından bu yana köprü trafiği yalnızca bisikletliler ve yayaları kapsayacak şekilde kısıtlanmıştır.

Magere Brug Ulaşım Bilgileri

Tramvay ile ulaşım: Prinsengracht (Utrechtsestraat): 4; Weesperlein (7, 10)

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın