Brüksel gezilecek yerler işeyen çocuk heykeli

Manneken Pis ya da bilinen adıyla İşeyen Çocuk Heykeli, Brüksel’in sembollerinden olan heykeldir. Şehrin dünyaca ünlü meydanı olan Grand Place’e yakın bir konumda bulunan heykelde işeyen küçük bir çocuk betimlenmektedir. 17. yüzyılın başında yapılan heykel, 61 cm uzunluğundadır.

Brüksel gezilecek yerler listemizin ilk sıralarında yer alan Manneken Pis’in kim olduğu veya yapılışı ile ilgili birçok hikaye bulunmaktadır. Bu hikayelerden bazıları bu çocuğun bir ajan olduğundan bahsederken bazıları kaybolan bir çocuğun anısına ailesi tarafından yaptırıldığını söylemektedir.

İşeyen Çocuk Heykeli’nin bir de gardırobu vardır. Dünyanın çeşitli yerlerinden hediye gelen yaklaşık 800 kıyafetle oluşturulan bu gardırobun en ilgi çekici parçası Santa Claus kıyafetidir. Özel günlerde bu koleksiyondan kıyafetler heykele giydirilir. Ayrıca kimi kutlamalarda Manneken Pis’den Belçika birası akıtılır ve insanlara dağıtılır.

Manneken Pis Brüksel
Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heyeli), Brüksel

Bu heykelin hemen yakınında Manneken Pis’e arkadaş olması için yapılan küçük bir kız heykeli vardır. Fakat bu heykel diğeri kadar ilgi görmemiştir. Konulduğu günden bugüne dek birkaç kez çalınan heykel hala ilk yerinde görülebilir. Son çalınma olayı ardından parçalanmış şekilde bulunan Manneken Pis, günümüzde o durumdan kurtarılan parçaların birleştirilmiş hali olarak görülebilir.

Manneken Pis Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Rue de l’Etuve ve Rue du Chene’nin köşesinde yer almaktadır.
  • Ulaşım: Anneessens, Central ya da Bourse metro istasyonlarından buraya ulaşabilirsiniz.
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın