Brüksel İşeyen Çocuk Heykeli

Brüksel‘in simgelerinden çişini yapan çocuk heykeli Manneken Pis hakkında pek çok yorum yapılabilir ama bence gerçeğe en yakını Belçikalıların ilginç mizah anlayışını birebir yansıtıyor olduğu.

Heykelin adı Türkçeye çevrildiğinde tam olarak “Çişini yapan çocuk” demek oluyor ve aslında turistlerin karşısında neredeyse kuyruk oluşturduğu bronz heykelin önünde bir de havuz var.

Saint-VerhaegenMeyboom  gibi çeşitli festivallerde ise heykelden havuza akan su bira ile değiştirilerek Brüksel yönetimi tarafından yerlilere ve turistlere bir jest yapılmış oluyor.

Tabii Manneken Pis’in kimisi Fransa Karlı, Bavyera Kralı gibi soylular tarafından hediye edilmiş pahalı giysiler de içeren zengin bir gardrobu olduğunu belirtmem lazım.

Sayısı 1000’i bulan bu kıyafetler bazı özel günlerde, kutlamalarda Manneken Pis’e giydirilse de tamamı Grand Place’daki Müzede sergileniyor.

Eğer siz de yakınlarda Brüksel’e gidecekseniz ve Manneken Pis’i göreceksiniz, biraz tarihçesinden biraz da hakkındaki efsanelerden haberdar olmalısınız. Böylece gördüklerinizden daha çok keyif alabilirsiniz.

Manneken Pis Tarihçesi

İşeyen Çocuk Heykeli Brüksel

Denis Van Alsloot ve Jacobus Harrewijn gibi ressamların 17. YY tarihli resimlerinde Mannekin Pis’in görülmesi ve şehir arşivlerinin de desteklemesi ile Manneken Pis heykelinin 15.YY’dan beri var olduğu biliniyor ancak ilk yapanın kim olduğu belli değil.

Bu heykel 1619 yılında Belçikalı heykeltraş Hieronimus Duguesnoy tarafından yapılan yenisi ile değiştirilmiş ve bugünkü yeri olan l’Étuve ile Grands Carmes caddelerinin köşesindeki yerini almış.

Heykel tarihi boyunca hem çeşitli savaşlara, bombardımanlara direnmiş hem de birkaç kez çalınmış ve bulunarak eski yerine koyulmuş.

Hatta Fransız askerleri tarafından gerçekleştirilen bu hırsızlıkların birinde heykel bulunduktan sonra Fransa Kralı özür olarak Manneken Pis’e son derece pahalı kıyafetler hediye etmiş, ki çişini yapan çocuk heykelinin bugünkü gardrobunda mevcut bu hediyeler.

Hırsızlıklardan sonuncusu ise 1966 yılında gerçekleştirilmiş ve heykel bulunduğunda sadece ayakları ve bilekleri sağlammış.

Orjinaline uygun olarak restore edilen heykel bu olaydan sonra Grand Place’deki Şehir Müzesi’ne kaldırılarak orada sergilenmeye başlanmış ve l’Étuve ile Grands Carmes Caddeleri’nin köşesindeki eski yerine de birebir aynısı yapılarak konulmuş. Ki turistlerin akın akın görmeye gittiği de aslında bu kopya olan Manneken Pis.

Tabii heykel bu kadar popüler olunca hem taklitleri hem de benzer sevimliliklere sahip arkadaşları türemiş zamanla. Taklitler ayrı bir konu, onu geçelim ama arkadaşlarından kısaca bahsedeyim.

Manneken Pis’a çok da uzak olmayan, Impasse de la Fidélité isimli çıkmaz sokakta çişini yapan küçük bir kız çocuğu heykeli Jeanneke Pis bu arkadaşlardan ilki.

1987 yılında yapılan bu kız çocuğundan sonra da Saint Christophe Caddesi’ne çişini yapan köpek heykeli Zinneke Pis konulmuş.

Manneken Pis Hakkındaki Efsaneler

Manneken Pis Brüksel gezisi

Manneken Pis’in tarihçesine dair bazı gerçekler biliniyor olsa da, bu sevimli heykelin geçmişi çok da net sayılmaz. Bu konudaki efsaneler sayısız. En sık tekrarlananları burada sizlere de özetleyelim:

İlk hikaye deri tabaklayanlarla ilgili. Ortaçağ’da l’Etuve Caddesi şehrin deri tabakhaneleri ile doluymuş ve söylentiye göre idrardaki amonyak derinin daha esnek olmasını sağladığı için o dönemde çocukların deriler üzerine çiş yapmalarına izin verilirmiş. İşte Manneken Pis heykeli de bu dericileri onurlandırmak için yapılan bir heykelmiş efsaneye göre.

Bir başka efsane ise Brüksel’in sanki orada dinlenmek amacıyla bulunuyorlarmış gibi duran askerler tarafından kuşatılması, küçük bir çocuğun askerlerin sakladıkları silahları görerek üzerine çişini yapması ve bu sayede de şehrin yerlilerinin tehlikeyi fark ederek Brüksel’i savunması üzerine. Doğal olarak çocuğun onuruna çişini yapan çocuk heykelini dikmiş Brükselliler.

Hazır savaşlardan ve askerlerden bahsetmişken benzer bir başka efsaneyi de anlatayım. En popüler efsaneye göre 2 yaşında genç bir Dük olan Godfrey’in babası öldüğünde düşmanları Berthoutlar savaş ilan ederler. Daha zayıf bir ordu olan Godfrey’in askerleri de bu savaşta Flanders Kontu’ndan destek ister.

Kont destek vermeyi kabul etse de askerleri ne için olduğu belli olmayan bu savaşa girmeye gönülsüzdür ve biraz cesaretlendirilmeleri gerekmektedir.

Askerleri cesaretlendirmek için de küçük Godfrey bir sepet içine konularak savaş alanında bir meşe ağacına asılır. Yalnız çocuk bu ya, askerlere cesaret vermek adına becerebildiği tek şey ikide bir sepetten düşman Berthout askerlerinin başına çişini yapmak olur.

Ama işe yarar. Savaşı kazanan Godfrey ve Kont’un askerleri tüm şehre meşe ağacı dikerler ve Godfrey’in sepetinin asılı olduğu ağacın yanına da bu heykeli yaptırıp koyarlar. Hatta bu efsane heykelin yakınındaki Rue du Chéne (Meşe) Caddesi’nin adını da açıklar.

Tabii Manneken Pis hakkındaki efsaneler bunlardan ibaret değil. Yazıyı uzatıp tadını kaçırmamak için hepsini uzun uzun anlatmayacağım ama;

  • Bir cadının çişini yaparken gördüğü çocuğu sonsuza kadar çiş yapma ile lanetlemesi,
  • Kaybolan bir çocuğun uzun süre arandıktan sonra çişini yaparken bulunmuş olması,
  • Küçük bir çocuğun çıkan bir yangını çiş yaparak söndürmesi ve hatta kralın sarayının da bu sayede yangından kurtulmuş olması gibi daha çeşit çeşit Manneken Pis efsanesi mevcut, artık hangisine inanmak isterseniz.

Manneken Pis Nerede ve Nasıl Gidilir?

İşeyen Çocuk Heykeli nerede
Manneken Pis harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Brüksel’in ünlü meydanı Grand Place’e çok yakın olması sebebiyle Manneken Pis’e de ulaşım kolay.

Öncelikle Grand Palace meydanının zaten toplu taşımanın kesişim noktası olduğunu belirteyim, haliyle otobüsler, metro hemen her şey buradan geçiyor.

Konforlu ve hızlı bir ulaşım istiyorsanız metroya binerek Centrale, Bourse veya De Broukere İstasyonları’ndan birinde inebilir, kısa bir yürüyüş sonrası çişin yapan çocuk heykelini bulabilirsiniz. Tabii sokaktaki Manneken Pis heykelinden bahsediyorum, herkesin görmeye çalıştığı o diye.

Müzede sergilenen orijinalini görmek isterseniz o da zaten Grand Place’deki Şehir Müzesi’nde sergileniyor.

Manneken Pis Güncel Giriş Ücretleri

l’Étuve ile Grands Carmes Caddeleri’nin köşesinde sergilenen Manneken Pis heykeli için ziyaret ücreti alınmıyor, zaten sokağın ortasında.

Müzedeki orijinali içinse giriş ücreti 8 Euro.

Manneken Pis Ziyaret Gün ve Saatleri

Sokakta olmasından dolayı çişini yapan çocuk heykeli için belirli ziyaret saatleri yok. İstediğiniz zaman gidip görebilirsiniz.

Brüksel gezisi boyuna ihtiyacınız olabilecek en önemli bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın