Booking.com
Marcellus Tiyatrosu (Teatro di Marcello)

Marcellus Tiyatrosu, Antik Roma’nın en önemli yapıları arasında yer alır. Jül Sezar tarafından M.Ö 50 yılında yapımına başlanan tiyatro, Sezar’ın suikastından sonra M.Ö 13 yılında İmparator Augustus tarafından tamamlanmıştır. Tiyatro, adını M.Ö 23 yılında 19 yaşında ölen Augustus’un yeğeni ve damadı olan Marcellus’a adanmıştır. Mercullus Tiyatrosu şehrin ünlü yapısı olan Kolezyum dahil tüm tiyatro ve amfi tiyatroları için bir model olmuştur.

5. yüzyıla kadar birçok tiyatro, drama ve komedi oyunun sergilendiği tiyatro, 13. yüzyılda Savelli Ailesi tarafından kale olarak kullanılmıştır. 16. yüzyılda Baldassarre Peruzzi burayı Orsini Ailesi için saray olarak tasarlamıştır. Sarayın alçak kemerleri daha sonra mütevazı evler ve atölyelerle dolmuştur. Dairelere bölünmüş olan üst kısımlar halen yaşanılabilir durumdadır.

Marcellus Tiyatrosu Roma
Marcellus Tiyatrosu, Roma

Marcellus Tiyatrosu’nun sağında üç sütun ve M.Ö 1. yüzyıldan kalan Apollon Tapınağı’na ait bir friz fragmanı dikkat çeker. Günümüzde yaz aylarında Marcellus Tiyatrosu’nun zemininde klasik müzik konserleri düzenlenmektedir.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Via del Teatro di Marcello, Roma
  • Otobüs: 44, 81, 95, 271 ve 628 numaralı otobüsler ile yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Her gün 09.00-18.00 (yazları 19.00) Resmi tatillerde kapalıdır.
PAYLAŞ
Önceki makaleOstia Antica
Sonraki makaleTraianus Pazarları (Mercati di Traiano)
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın