Kızkumu Plajı Muğla

Kızkumu Muğla’nın ilçelerinden birinde, Marmaris Orhaniye yolu üzerinde yer almaktadır. Yeşilin her rengini doğasında görebileceğiniz bu doğa harikası alan çam ağaçlarının o güzel kokusunu içinize çekebileceğiniz aynı zamanda da sakin deniziyle sizi kucaklayan yegane noktalardan birisidir.

Bu güzel ilçeyi bu kadar meşhur yapmasının nedeni 600 metrelik batık bir patika misali denizin içinde uzanan plajıdır. Yaklaşık 3 metrelik eni bulunan bu patikanın kızıl kumları Türkiye’nin en çok ziyaretçi çeken noktaları arasında yer alır. Yol boyunca tüm denizin suyu başlarda ayak bileklerinize kadar sonrasında dizlerinize kadar gelirken kumun altında yaklaşık derinlik 20 metre kadardır. Son yıllarda belediyenin bu belde ile ilgili bazı garip çalışmaları olduğu bilinse de halen anlatacağım hikayesi nedeniyle ilgi çeken bir noktadır Kızkumu.

Birçok ziyaretçi bu ilginç doğa harikası noktayı sadece fotoğraflarla ölümsüzleştirip oradan ayrılır. Ancak bazıları için buranın efsanevi bir nokta olduğu unutulmaz ve hikayesi yüzyıllardır süregeldiği gibi dillere destan olmaya devam eder. Kızkumu bu oluşumu ne zaman tamamladı bilemiyorum ancak ben de sizlere bildiğim kadarıyla bu efsaneden bahsetmek istiyorum.

Kızkumu Efsanesi

Yıllar yıllar önce bölgeyi yöneten çok güçlü bir kral varmış. Bu kralın da her hikayede olduğu gibi bir kızı da varmış. Kızı ne kadar güzel, alçakgönüllü ve kibar ise babası da bir o kadar zalim ve acımasızmış. Efsaneye göre Bybassos Kralı’nın kızı güzeller güzeli prenses ile bir balıkçı birbirlerine aşık olmuşlar.

Prenses geceleri sahile iner, ateş yakar böylece balıkçıya işaret vermiş. Her gece bu işaretleşmelerle buluşan sevgililer aşklarını gizliden gizliye yaşıyorlarmış. Ancak tüm bu aşk yaşanırken  kral da kızını bir prensle evlendirmek için başka bir diyarın kralı ile görüşüyormuş.

Prensese onu evlendireceğini söyleyen kral, kızından istediği cevabı alamayınca onu takip ettirmiş. Geceleri balıkçı ile kızının buluştuğunu öğrenince de çok sinirlenmiş. Bir sonraki gece prenses yine sahile inerken kralın askerleri kızı yakalamışlar. Oyunu bozmamak için de aynı kızın yaptığı gibi ateşi yakmış balıkçıdan gelecek işareti beklemişler. Tüm olanlardan habersiz olan balıkçı da kayığıyla kıyıya doğru yaklaşmaya başlamış. Balıkçının kıyıya yaklaştığı an öldürüleceğini anlayan prenses askerlerin elinden kurtulup suya doğru koşmaya başlamış. İşte tam bu anda prenses denize adımını atacakken bir mucize gerçekleşmiş. Kızın attığı her adımla yer kuma dönüşürken peşinden koşan askerler denize gömülmüş. Tam iki sevgili birbirine kavuştu derken kıyıdaki askerlerden biri balıkçıyı öldürmek için oku yayından bırakmış. Prensese isabet eden okla her yer kan içinde kalmış. Tüm kanı kendine çeken kum da kızıl bir hal almış. Sonrasındaysa balıkçı, yaralı sevgilisini almış kayığına ortadan kaybolmuş. Bir daha da ikisinden kimse haber alamamışlar.

Kızkumu nerede ve nasıl gidilir

Başka bir efsanede şöyle söyler. Yine bir kral ve prenses varmış tabi ancak bu sefer bir aşk hikayesi yok ortada. Prenses sahilde dolaşırken onu kaçırmaya gelen korsanlardan kaçmaya çalışır. Bu sırada prensesimiz sahildeki kumları eteğine doldurur ve denize doğru koşar. Yüzme bilmeyen prenses attığı her adımda eteğinde kumları denize saçar ve kendisine denizin üzerinde bir yol oluşturur. Ancak bu sırada hava kararır ve karşı kıyıya geçecek yolu oluşturamaz. Tam da bu sırada eteğindeki kumlar biter ve oracıkta boğulur.

Her ne kadar zaman içerisinde toprak dağılmaya başlamış olsa da aynı hikayede de yer aldığı gibi kızıl renkli çakıllı kum oldukça uzaktan bile farkedilir. Sadece kara yolu ile değil de bir çok tekne tatili yapanlarında ana duraklarından biri olan bu nokta Tripadvisor’da da oldukça iyi yorumlarla 4 puan alan yerler arasında.

Kızkumu Plajı Marmaris Muğla

Kızkumu herhangi bir işletme tarafından çevrelenmeyen bir doğa harikası. Böylesi iyi mi kötü mü pek bilemedim ama en azından araç park etmek için para ödemiyor, kimseye 1 saate çıkarım hesabını vermenize gerek kalmıyor. Ancak düzgün birileri tarafından iyi bir işletme ile çok daha dikkat çekici bir yer haline gelebileceğini bilmek de beni üzmedi değil hani.

Gündüzleri oldukça kalabalık olduğu için gün batımında tercih ederseniz daha güzel fotoğraflar ile ayrılabilirsiniz Kızkumu’ndan. Yanınızda kesinlikle plaj ayakkabılarından bulundurmalısınız. Çıplak ayakla yürüyemeyeceğiniz kadar çakıllı olan kızıl kum sizi yaralayabilir.

Kız kumu muğla marmaris

Çevrede doğru düzgün bir cafe olmadığı için yanınıza içeceğinizi ya da uzak bir yerlerden geliyorsanız atıştıracak birkaç şey almadan buraya gelmeyin.

Denizi öyle çok güzel değil maalesef. Yani gelmeden Selimiye’ye gidiyoruz izlenimini yaratmayın kendinizde. Ama ilginç bir doğa olayı göreceğiniz için de heyecanlı olun derim. Bu şu demek de değil tabi… Marmaris’e sadece Kızkumu için gelinmez. Eğer bu çevrede tatile geldiyseniz bu noktayı görmeden buradan ayrılmayın diyorum sadece.

Kızkumu’nda hareketle Hisarönü’ne tekne turları yapılıyor. Buraya geldiyseniz bir de o tekne turuna katılın. Her şey dahil mantığı ile yapılan tekne turları da oldukça eğlenceli oluyor, bilginize. Şimdi gelelim ulaşım bilgilerine.

muğla marmaris kızkumu plajı nerede

Büyük şehirlerden yapılacak en iyi ulaşım şekli havaalanının uzaklığı sebebiyle araçlarımız oluyor. Havaalanından yapılacak ulaşım ile Marmaris’e transferiniz minimum 2 saat sürecektir. Bu nedenle zaten bolca çevre gezisi yapacağınızı da düşünürsek araç kiralamak ya da mevcutta var olan bir aracınız var ise onunla bu tatile çıkmak çok daha iyi bir seçenek gibi görünüyor. Eğer otobüs yolculuğu ile Marmaris tatilinizi planladıysanız da, Kızkumu için Marmaris merkezinden Orhaniye’ye hareket eden dolmuşlarla oldukça uygun fiyata gelip, aynı şekilde de dönüş sağlayabilirsiniz. Aracınızı kullanmak istiyorsanız da Marmaris – Datça kara yolu üzerinde tabelaları takip ederek HisarönüSelimiye sapağından saptıktan sonra yaklaşık 4 km sonra varmış olacaksınız.

Eğer tatiliniz için bir rota oluşturmak ve bu rotada da Kızkumu’nu da görmek isterseniz en azından 2 günlüğüne Orhaniye’de konaklayın derim ben. Bu noktada değişik konaklama seçenekleri ile karşınıza çıkacak ilginç yerler de yok değil hani. Mesela Oneiro Beach Resort, Tripadvisor’da 8 puan ile oldukça iyi bir noktada. Olabildiğince şirin bungolowları, tertemiz denizi ve Red Kit temasıyla ilgi çekiyor.

Mavi Yengeç Otel de öyle büyük otel binalarını sevmeyen tatilcileri ağırlamaya hazır. Sezon dışında işletmeye kapalı olduğunu bildiğim telde fiyatlarda uygun. Herhangi bir tema içermese de size sessiz sakin bir bahçe evi hizmeti veriyor.

Bir de Pınar Bungolows var. Tam Kızkumu’nun karşısında sarmaşıkların begonyaların içerisine gizlenmiş bir tesis. Konumu, manzarası harika. Oda kahvaltı hizmeti ile çalışan işletme yaz kış açık.

Martı Doğan Otel de kalınabilecek en iyi seçeneklerden biri. Otelin konumu kız kumuna yürüme mesafesinde olmasa da kendine has küçük koyu, yeşillikler içindeki havuzu, kendi villanızdasınız gibi hissedeceğiniz odaları ile oldukça iyi bir tatil seçeneği.

En sona en sevdiğim ancak mevkii bakımından en uzak oteli ayırdım. Burası maalesef Selimiye’de yer alıyor. Mesafe 17 km. Kendinizi biraz Alaçatı’da, biraz Bodrum’da eee biraz da Marmaris’te hissedeceğiniz  Luna Begonvil Taş Evler hep yorumlarıyla ön plana çıkmış, sakin ve huzur dolu bir tatili size işaret eden harika bir tesis.

Siz de iyi bir araştırma ile kamp yapabilir, apart ya da motelleri tercih ederek de bu tatilden keyif alabilirsiniz. Ama dediğim gibi Marmaris’e gelip de Kızkumu’na gitmemek olmaz.

Marmaris’te gezip görülecek yerlerle ilgili bilgileri Marmaris gezilecek yerler, konaklama hakkında genel bilgi ve otel tavsiyelerimizi ise Marmaris’te nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın