Meknes gezilecek yerler listesi

Etrafı dönümlerce uzanan zeytin ağaçları ve üzüm bağları ile çevrelenmiş Meknes gezilecek yerler açısından zenginliğinin kaynağını ülkenin ilk başkenti olmasından alıyor.

Fas’ın tam kalbinde yer alan kent, ülkeyi etkisi altına alan İspanyol-Mağribi mimari tarzından nasibini fazlasıyla almış. Özellikle merkezinde yer alan Medine’yi gezerken hem yerel halkın geleneklerini öğrenebilir hem de bol bol alışveriş yapma olanağı bulabilirsiniz.

Meknes Gezilecek Yerler Listesi

Meknes’te şehir içi ulaşım küçük ve büyük taksilerle sağlanıyor. Küçük boyutlu olanlar bizdeki taksilerle birebir aynıyken büyük olanlar minibüsleri andırıyor.

Özellikle küçükleri kullanırsanız, ödeme yaparken pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Ayrıca ulaşımda ve alışverişte fiyat konusunda daima dikkatli olmanızı öneririm.

1. Mansur Kapısı (Bab El Mansour)

Meknes Fas Bab Mansour Gate

Kentin simgesi sayılan Mansur Kapısı’nı Meknes gezilecek yerler listesinin ilk sırasında sizlere anlatma nedenim, yapının ülke genelindeki türdeşleri arasında en büyüğü ve görkemlisi olması.

Yapımına Molla İsmail döneminde başlanılan ve oğlu Molla Abdullah’ın tahtta olduğu 1732 yılında tamamlanan kapı, aynı zamanda oldukça hoş bir mimariye sahip.

Duvarları çini mozaikleri ve kaligrafik desenlerle süslü yapının her iki yanında bulunan Korint tarzı sütunlar, Marakeş’teki bir saraydan talan edilerek buraya getirilmiş.

2. Ebu İnaniye Medresesi (Bou Inania Madrasa)

Bou Inania Madrasa Meknes Fas

Büyük Camii’nin hemen karşısında yer alan Ebu İnaniye Medresesi’nin inşa süreci 1341’de Muvahhid hükümdarı Ebu al-Hasan Ali ibn Othman tarafından başlatılmış.

İslam mimarisinin en güzel örneklerinden birisi olarak gösterilen dini eğitim merkezinin tamamlandığı yıl ise 1358. Adını o dönemde tahtta olan Ebu İnan’dan alan medresenin iç kısmı çini, duvar ve kapı süslemeleri ve ahşap oyma gibi klasik Fas stili öğelerle zenginleştirilmiş. Yapının çatısına çıkarsanız, oldukça hoş kent manzarası ile karşılaşabilirsiniz.

3. Dar Jamai Müzesi

Meknes gezilecek yerler Dar Jamai Museum

Pl el-Hedim Meydanı’na bakan Dar Jamai Müzesi, 1920 yılında kurulmuş. Sultan I. Hasan’ın veziri Muhammed Ben Al-arbi L-jamaai tarafından 1882 yılında inşa ettirilen sarayda faaliyet gösteren kültürel tesisin koleksiyonu 14, yüzyıldan kalma geleneksel seramik, mücevher, tekstil ve ahşap oyması eşyalardan oluşuyor.

Koleksiyonunda ilgi çekici Fas halılarını ve iğne işi ile süslü kaftanları barındıran müzenin binasının dışındaki Endülüs bahçeleri huzur bulmak için oldukça ideal.

4. Molla İsmail’in Anıt Mezarı (Mausoleum of Moulay İsmail)

fes gezilecek yerler Zaouia of Moulay Idriss II

Meknes’i 17. yüzyılda başkent haline getiren ve kente altın çağını yaşatan savaşçı kralın ebedi istirahatgahı konumundaki Molla İsmail’in Anıt Mezarı, 18. yüzyılda inşa edilmiş.

Fas’ta ziyarete açık tek anıt mezar konumundaki yapı, tasarımındaki zenginlik ve ustalık nedeniyle İslam mimarisinin en iyi örnekleri arasında gösteriliyor. Özellikle duvarlarda ve zeminde kullanılan çiniler, oldukça hoş bir atmosfer yaratıyor.

Anıt mezar UNESCO’nun restorasyon için baskı yapması nedeniyle 2016’da ziyarete kapatılmış. Tarihi yapının, çalışmaların tamamlanmasının ardından 2018 yılı içerisinde tekrar açılması planlanıyor.

5. Dar El Makhzen

Meknes gezilecek yerler Dar El Makhzen

İhtişamıyla Meknes gezilecek yerler listesinde yer almayı hak eden Dar El Makhzen, kente yakın konumdaki El Mechouar Stinia Kasabası’nda bulunuyor. Bu yapı da dâhil olmak üzere Molla İsmail, tahta olduğu dönemde çok sayıda saray yaptırmış. Ancak içlerinden sadece burası günümüze kadar ulaşmayı başarmış.

Saray, tamamlandığı günden beri kraliyet tarafından kullanılıyor. Bu nedenle ziyarete kapalı tutulan yapının ihtişamını, savunma duvarlarını gezerek ve sanat harikası gibi gözüken kapılarındaki ince işçiliği inceleyerek kolayca anlayabilirsiniz.

6. Kara Yeraltı Hapishanesi (Prison de Kara)

Meknes Prison de Kara

Şehir duvarlarının hemen dışında olan Kara Yeraltı Hapishaneleri, 17. yüzyılda Molla İsmail’in ülkeye hükmettiği dönemde kullanılmaya başlanmış.

Büyük çoğunluğu İspanya’dan ve Portekiz’den getirilen Hıristiyanlar’dan oluşan 50 binden fazla esirlin kilit altında tutulması için kullanılan hapishane, yer altında oldukça geniş bir alanı kaplıyor.

Ürkütücü bir atmosfere sahip yapının koridorlarında yürürken mahkûmlara ayrılmış hücreler başta olmak üzere pek çok kısmını inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

7. Volubilis

Meknes Fas Volublis

Kuzey Afrika’nın en iyi korunmuş antik yerleşimlerinden birisi olan Volubilis, M.Ö. 3. yüzyıldan itibaren Berberiler ve Romalılar tarafından kullanılmış. Moritanya Krallığı’na başkentlik yaptığı düşünülen antik kent, kalıntılarında yapılan kazı çalışmaları sonucunda gün ışığına çıkartılan mozaikleri ile ün kazanmış.

Depremler sonrasında zarar gören yapıları, 18. yüzyılın ortalarından itibaren Meknes’in inşası için yağmalatılan tarihi yerleşime gittiğinizde mozikler dışında tapınakları, Hıristiyanlık sonrası dini yapıları ve zafer takını görebilirsiniz.

8. Bab El Khemis Kapısı (Bab El Khemis Gate)

Meknes'te gezilecek yerler Bab El Khemis Gate

Kentin tarihi yerleşimine giriş-çıkışı sağlayan 12 noktadan birisi olan Bab El Khemis Kapısı, 1673’te inşa edilmiş. Genelde gezginlerin ve yerel halkın Bit Pazarı’na ulaşım için kullandıkları kapıya ulaşmak için bahçelerle çevrelenmiş bir yolu aşmanız gerekiyor.

Tur otobüslerinin mola yerlerinden olan yapı, kemerli geçiş bölümünde yer alan işlemeler ve heybetiyle ilgi topluyor.

9. Lahdim Meydanı

Meknes gezilecek yerler Lahdim Square

İhtişamlı Mansur Kapısı ile kentin tarihi kısmına bağlanan Lahdim Meydanı’nın tasarımını Molla İsmail bizzat yapmış. Meydan uzunca bir süre başta askeri törenler olmak üzere kraliyet duyuruları ve kutlamaları için kullanılmış.

Günümüzde dini kutlamalara ve gösterilere de ev sahipliği yapan alan, günlük hayatı gözlemlemek için kentteki en uygun yer konumunda. Sokak müzisyenlerinin performanslarını sergiledikleri meydanın bir kısmı kafeler ve restoranlarla kaplı.

Yerel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz bu mekânların hemen arkasında ise kapalı çarşı bulunuyor.

10. Lahboul Hayvanat Bahçesi

Çocuklu ailelerin keyifli zaman geçirmek için Meknes gezilecek yerler listelerine ekleyebilecekleri Lahboul Hayvanat Bahçesi, adını aldığı botanik bahçelerin içerisinde yer alıyor.

Medine içerisindeki cazibe merkezlerinin başında gelen hayvanat bahçesi, ağırlıklı olarak Kuzey Afrika’ya özgü canlılara ev sahipliği yapıyor. Tesiste zaman geçirdikten sonra Volubilis’ten getirilen sütunların zenginlik kattığı bahçeleri gezmenizi tavsiye ederim.

11. Kraliyet Sarayı

Meknes gezisi Royal Palace

Mansur Kapısı’na ve Molla İsmail’in Anıt Mezarı’na birkaç adım uzaklıktaki Kraliyet Sarayı, 18. yüzyılda hanedan mensupları tarafından kullanılmış. İsmail Rauf’un dedesine duyduğu saygıdan dolayı restore ettirdiği saray, günümüzde otel olarak faaliyet gösteriyor.

Bahçeleri çeşmelerle süslü yapını her iki katında bulunan odalar, konaklama ünitesi olarak kullanılıyor. İç dekorasyonu ile son derece göz alıcı bir görünüm sergileyen yapının hemen yanında Meknes Kraliyet Golf Kulübü bulunuyor.

12. Nejjarine Camii (Nejjarine Mosque)

Meknes gezilecek yerler Nejjarine Camii

Kentin “yüz minareli şehir” adını almasına katkı sağlayan Nejjarine Camii, Meknes’in tarihi kısmında yer alıyor. Türdeşleri arasında en eskilerden birisi olan dini yapı, Murabıtlar’ın bölgeyi kontrol ettiği 11. yüzyılda inşa edilmiş.

Görkemli minaresi sayesinde Medine sokaklarında gezerken kolayca fark edebileceğiniz cami, bir süredir bakım çalışması nedeniyle ziyarete kapalı tutuluyor. Ancak yine de buraya zaman ayırırsanız, birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

13. Molla İdris Kasabası

Meknes gezilecek yerler Molla idris Kasabası

Hac mekânı olarak değer verilen Molla İdris Kasabası, Meknes’e 25 kilometre uzaklıkta kurulmuş. Zerhoun Dağı’nın eteğindeki 2 tepenin arasında yer alan kasabaya Hz. Muhammed’in soyundan gelen ve Fas tarihinde önemli bir şahsiyet olan Molla İdris’in adı verilmiş.

Zaten burada en fazla ilgiyi de Fas tarihindeki ilk hanedanlık sayılan İdrisiler’in kurulmasını sağlayan Molla İdris’in Mezarı çekiyor. Bir türbeyi andıran mezarın dışında kasabayı gezerken çarşıdaki dükkânlara zaman ayırabilir, eğer halen daha ziyaret etmediyseniz 4,5 kilometre uzaklıktaki Volubilis’e doğru yola çıkabilirsiniz.

14. Büyük Camii

Büyük Camii Meknes Fas

Ebu İnaniye Medresesi’nin karşısında yer alan Büyük Camii, Murabıtlar’ın önde gelen liderlerinden Sultan Molla İsmail’in emriyle 11. yüzyılda inşa ettirilmiş.

2.700 metrekareden fazla alan üzerinde yükselen görkemli yapının, halen daha faaliyette olan zengin içerikli kütüphanesi ise Muhavvidler tarafından kurulmuş. 11 kapıya ve 143 kemere sahip caminin işlemeli kapıları, kızıl kubbeleri ve yeşil çinilerle süslü minaresi en çok ilgi çeken kısımları olarak gösteriliyor.

15. Agdal Sarnıcı

Meknes'te görülecek yerler Agdal Sarnıcı

Meknes gezilecek yerler listesindeki son önerim, 17. yüzyılda sultanın bahçelerinin ve gölünün su ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiş Agdal Sarnıcı.

Kraliyet mülkiyetindeki ahırlara ve yiyecek ambarlarına yakın konumdaki sarnıç, sıcak günlerde yerel halka ve gezginlere serinleme fırsatı veriyor. Sakin bir yapıya sahip sarnıcın çevresi, yürümek için ideal noktalardan.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın