Melbourne gezilecek yerler listesi

Melbourne’de nereler gezilir? Melbourne gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Avustralya’nın ikinci büyük kenti ve dünyanın en önemli metropollerinden biri olan Melbourne 1850 ortalarındaki Altına Hücum Dönemi’nde “Marvellous MelbourneHarika Melbourne” olarak anılıyordu. Bugün de bundan hiçbir şey kaybetmemiş bir şehir.

Müzeleri, parkları, tarihi yapıları ile gezginlere son derece zengin seçenekler sunan kentteki görülecek yerleri Melbourne gezilecek yerler listesinde toparlamaya çalıştım. Kenti gezerken de, okurken de herkesin keyif almasını dilerim.

Melbourne Gezilecek Yerler Listesi

Melbourne’de gezip görülmesi gereken en önemli yerler;

 1. Tramvay Turu
 2. Parlemento Binası
 3. Old Treasury Binası
 4. Princess Theatre (Princess Tiyatrosu)
 5. Federasyon Meydanı (Federation Square)
 6. Kraliyet Botanik Bahçeleri (Royal Botanic Gardens)
 7. Kriket Stadyumu (Melbourne Circket Ground)
 8. Victoria Ulusal Galerisi (National Gallery of Victoria)
 9. Eureka Kulesi
 10. Çarşı ve Pasajlar (Arcades & Laneways)

1. Tramvay Turu

Tramvay Turu Melbourne

Melbourne toplu taşımasının da önemli bir parçası olan tramvaylar ve hatta ücretsiz “Circle Tram” ziyaretçilere son derece ilginç bir şehir turu vaat ediyor.

Kentin merkezinde yer alan 35 numaralı tramvay dairesel bir rota çizerek Flinders Caddesi, Harbour, Docklands Drive, La Trıbe Caddesi, Victoria Caddesi, Nicholsan Caddesi ve Spring Caddesi’nden geçerek Parlemento Binası, Old Treasury Binası, Princess Tiyatrosu ve Windsor Oteli gibi mimari şaheserleri görmenize de olanak sağlıyor.

İstediğiniz durakta inip, istediğiniz durakta tekrar binebileceğiniz tramvay Pazar–Çarşamba arası sabah 10 akşam 6 saatleri arasında, diğer günler de sabah 10 akşam 9 arasında her 20 dakikada bir kalkıyor.

Şehrin sembolü olmaya aday bordo–yeşil renklerdeki nostaljik tramvay aynı zamanda diğer tramvay hatlarıyla da bazı istasyonlarda bağlanıyor. Melbourne gezilecek yerler listesinin bu ilk maddesindeki tramvay turuna en az yarım gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim.

2. Parlemento Binası

Parlemento Binası Melbourne

Avustralya’daki 19. YY’dan kalma en büyük yapı olan Parlemento Binası aynı zamanda Victoria Eyaleti’nin de resmi yönetim yeri.

Mimar Charles Pasley tarafından tasarlanan bina İngiltere’deki Leeds Town Hall’dan esinlenerek yapılmış ancak sonrasında Mimar Peter Kerr tarafından da bazı değişiklikler yapılarak bugünkü halini almış.

Gün içerisinde parlamentonun toplanmadığı zamanlarda 8 defa ücretsiz Parlamento Binası turu yapılabiliyor. 6 kişiden küçük gruplar için randevu almanın gerekmediği tur sırasında bir oturuma denk gelirseniz izleyici olarak da katılabilirsiniz.

3. Old Treasury Binası

Old Treasury Binası Melbourne

1862 yılında yapımı tamamlanan Old Treasury Binası sadece Melbourne gezilecek yerler listesindeki değil, Avustralya’daki en etkileyici yapılardan biri olarak kabul ediliyor.

19. YY’dan bu yana Melbourne Şehri yerel yönetim binası olarak kullanılan yapı 19 (evet 19!) yaşındaki mimar John James Clark tarafından tasarlanmış ve Rönesans stilinin son derece zarif bir örneği.

Bugün bir müze olan yapı içerisinde “Built On Gold”, “Victorian Archival Treasures” ve “Growing Up” isimli üç adet kalıcı sergi yer alıyor ve bu sergilerde şehrin tarihi, mimarisi, sanat ve modern hayata dair her türlü doküman, obje ve görseller yer alıyor.

Cumartesi günleri kapalı olan müze Mac Arthur Caddesi’nde yer alıyor ve eğer rehberli tur satın almazsanız bir giriş ücreti ödenmesi gerekmiyor.

4. Princess Theatre (Princess Tiyatrosu)

Princess Theatre Melbourne

Yapımı 1886 yılına dayanan Princess Theatre Melbourne gezilecek yerler listesindeki nefes kesici tarihi yapılara da bir başka örnek. Günümüzde hala şehrin en önemli oyunlarının, opera ve müzikallerinin sergilendiği tiyatro 1500 kişiye kadar seyirci alabiliyor.

İçerisindeki Melba ve Marriner isimli restoranlarda temsil öncesinde küçük bir yemek de yiyebileceğiniz tiyatro mermer süslemeleri, kubbe şeklindeki çatısı orijinal avizeleri ve tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini bekliyor.

Spring Street’de yer alan Princess Theatre’da eğer bir temsil de izlemek isterseniz sezonluk programa şu linkten ulaşabilirsiniz.

5. Federasyon Meydanı (Federation Square)

Federation Square Melbourne

Her yıl 2.000’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapan Federasyon Meydanı aslında çok da eski sayılmaz. 2002’de açılan meydan Victoria stili yapılarla ultra modern binaların yan yana sıralandığı, hem turistik bir yer hem de yerel halkın buluşma noktası. Swanston ve Flinders Caddeleri’nin kesişim noktasında yer alan meydan bu şehirdeki turunuzun da başlangıç noktası olabilir.

6. Kraliyet Botanik Bahçeleri (Royal Botanic Gardens)

Yarra Nehri’nin güneyinde yer alan ve şehirdeki en turistik yerlerden biri de Botanik Bahçeleri. 1846 yılında açılan bahçe tüm dünyadaki botanik bahçeleri arasında en iyilerden biri olarak gösteriliyor. 400 dönümlük bir alana yayılmış olan Botanik Bahçeleri’nde bir kısmı nadir bulunan olmak üzere 50 binden fazla bitki yer alıyor.

Melbourne gezilecek yerler listesinin bu yemyeşil durağını eğer yaz mevsiminde ziyaret etmek isterseniz yıldızlar altındaki açıkhava sinemasında bir film de izleyebilir veya tiyatro oyunu görebilirsiniz. Birdwood Caddesi’nde yer alan Botanik Bahçeleri sabah 7:30’dan gün batımına kadar açık ve giriş ücreti alınmıyor.

7. Kriket Stadyumu (Melbourne Circket Ground)

Melbourne gezi yerleri Melbourne Circket Ground

1853 yılında yapılan ve 100 bin kişilik kapasitesi ile dünyadaki en büyük stadyumlardan biri olan MCG 1956 Olimpiyat Oyunları’nın da ana stadyumuymuş.

Eğer yaz mevsiminde (bize göre kış) giderseniz bir kriket veya futbol karşılaşmasını izleme şansınızın da olduğu stadyumda başka dönemlerde 1-1,5 saatlik bir ziyaret turu da yapabilirsiniz.

Stadyum içindeki müzede yapabileceğiniz bu turda spor tarihine ait son derece önemli görseller, objeler ve dokümanlar sergileniyor. Giriş ücreti 24 USD olan müze Doğu Melbourne’da Brunton Caddesi’nde yer alıyor.

8. Victoria Ulusal Galerisi (National Gallery of Victoria)

Melbourne gezilecek yerler Victoria Ulusal Galerisi

Avustralya’daki en eski halka açık sanat galerisi olan Victoria Galerisi aslında iki farklı lokasyonda 68 binin üzerinde sanat eserini sergiliyor.

1968 yılında açılan ve The Great Hall olarak bilinen, St. Kilda Caddesi’nde yer alan galeride uluslararası sanat eserlerinden örnekler sergilenirken yerel Avustralya sanat eserleri (Aborjinlerden günümüze) ise Federasyon Meydanı’nda yer alan Ian Potter Galeri’de sergileniyor. Normalde giriş ücreti alınmayan galerilerde zaman zaman özel sergiler için ücret uygulanabiliyor.

9. Eureka Kulesi

Melbourne gezilecek yerler Eureka Kulesi

Melbourne gezilecek yerler listesinin ilginç duraklarından biri, adını 1854 yılında yaşanan ve altın madencileri ile devletin güvenlik görevlilerinin çatışmasına kadar giden, ardından yöneticilerin demokrasi ve halkın haklı talepleri adına önemli dersler çıkardığı Eureka İsyanı’ndan alan 91 katlı gökdelen aynı zamanda da bir anıt sayılabilir. Gökdelenin altın rengindeki pencereleri ve tepesi de altına hücum dönemine bir gönderme.

88. kattaki Skydeck’den nefes kesici bir Melbourne manzarası izleyebileceğiniz gibi, The Edge isimli binadan 3 metre kadar dışarı çıkan camdan bir küp içerisinde de boşlukta durma hissini yaşayabilirsiniz. Riverside Quay Caddesi’nde yer alan gökdelenin Skydeck’ine çıkmak için bilet ücreti 20 USD ancak grup veya aile indirimleri de var.

10. Çarşı ve Pasajlar (Arcades & Laneways)

Arcades and Laneways Melbourne

Flinders, Collins ve Bourke Caddeleri’nde yer alan şık, yerel, ilginç ve kalabalık caddeleri ve pasajları dolaşmak, belki biraz alış veriş yapmak ya da sadece ilginç dükkanları ziyaret etmek Melbourne gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından.

19. YY’dan kalma çarşı ve pasajlar ilginç mozaikleri, sıra dışı tarihi mağazaları ile birkaç saatinizi ayırdığınızda size son derece keyifli bir zaman geçirtecek.

Çarşı’nın en eski dükkanı ise 1892’de açılan Hopetoun Çay evi bugün kapısında sıra bekleyebileceğiniz kadar işlek bir dükkan. Royal Arcade ise tüm bu çarşılar içerisinde en eskisi. Bu çarşı ve pasajlar labirentinde kaybolmak istemezseniz rehberli bir tur da satın alabilirsiniz.

11. Melbourne Müzesi ve Kraliyet Sergi Binası

Melbourne gezilecek yerler listesi Melbourne Müzesi

Melbourne için bir müzeler şehri de diyebiliriz aslında. Melbourne gezilecek yerler listesindeki bir başka ilginç müze ise yemyeşil park ve bahçeler arasında yer alan şehir müzesi.

Aboriginal Centre, Bunjilaka, çocuk müzesi ve The Blue Box gibi farklı koleksiyonların sergilendiği müzede çocuklar için ayrıca aktivite alanları da var. 1880 yılında yapılan zarif Royal Exhibition Building (Kraliyet Sergi Sarayı) da müzenin bir parçası.

Nicholson Caddesi’ndeki müzeye giriş ücreti alınmıyor ancak farklı etkinlikler veya sergiler için farklı ücretler uygulanıyor. Güncel etkinlik ve fiyatlar için şu linke tıklayabilirsiniz.

12. Kaptan Cook’un Evi

Melbourne gezilecek yerler Kaptan Cook un Evi

İngiltere’nin meşhur deniz adamı ve kaşifi Kaptan Cook’un memleketi Yorkshire’den Melbourne’e taşınarak Fitzroy Bahçeleri’nde turistlerin ziyaretine açılan, Kaptan’ın ebeveynleri tarafında  yaptırılan ev son derece küçük, sevimli ve ilgi çekici.

Kaptan’ın denizlerdeki hayatı, maceraları ve keşiflerine dair pek çok nesnenin sergilendiği ve bir çeşit müze olan ev Melbourne gezilecek yerler listesindeki ilginç duraklardan da biri. Wellington Yolu, Fitzroy Bahçeleri’nde yer alan Captan Cook’un evine giriş ücreti 6,50 USD.

13. Tekne ile Yarra Nehri Turu

Melbourne'de gezilecek yerler Tekne turu

Şehri ikiye ayıran Yarra Nehri’nde yapılacak bir tekne turu Melbourne gezilecek yerler listesini tamamlayıcı aktivitelerden. Southbank Bölgesi’nde yer alan herhangi bir tekne turu şirketinden satın alabileceğiniz tur ile şehri bir kez de nehirden seyredebilirsiniz.

14. Shrine of Remembrance

Shrine of Remembrance Melbourne

I. Dünya Savaşı sonrasında savaşta şehit düşen ANZAC askerlerini anmak için yapılan anıt bugün önemli bir ziyaret noktası.

Özellikle 24 Nisan ANZAC günü ve 11 Kasım Anma Günü’nde pek çok etkinliğe sahne olan anıtı gece ziyaret ederseniz etkileyici bir ışıklandırma da görebilirsiniz.

15. Queen Victoria Pazarı (Queen Victoria Market)

Melbourne'de görülecek yerler Queen Victoria Market

Hem turistler hem de Melbourne’lular için son derec popüler bir yer olan Queen Victoria Pazarı Melbourne gezilecek yerler listesindeki de tek pazar. Tarihi 1878 yılına dek uzanan bu pazar taze sebze ve meyveden, giyim, el sanatları ürünleri, takı ve oyuncaklara kadar geniş bir yelpazede alışveriş yapabileceğiniz haftanın 5 günü açık bir pazar.

Sadece alışveriş değil, Queen Victoria Pazarı’nda aynı zamanda konserler ve benzeri aktiviteler de düzenleniyor. Queen ve Victoria Caddeleri’nin kesişim noktasında bulunan pazar hafta içi her gün açık.

Melbourne’de Gezilecek Diğer Yerler

Melbourne gezilecek yerler listesi bu kadarla sınırlı değil. Yazıda uzun uzun bahsedememiş olsam da bu kente yapacağınız ziyarette;

 • Docklands
 • Melbourne Hayvanat Bahçesi
 • Southbank Sanat Merkezi
 • St.Paul Katedrali
 • St.Patrick’s Katedrali
 • St.Kilda Plajı
 • Dandenong’u da ziyaret edebilirsiniz.

Melbourbe’de Nerede Kalınır?

Southbank, Doğu Melbourne, Carlton ve Fitzroy, Güney Melbourne ile St. Kilda Plajı Çevresi, şehirde konaklama için ideal bölgeler.

3 yıldızlı Lily Sands Inn, Birches Apart Otel ve 4 yıldızlı Imagine Marco, Quest St Kilda Bayside konaklama için güzel tesislerden bazıları.

Melbourne otel önerisi Southbank Apartments Wrap
Oaks WRAP, konaklama için güzel bir tesis.
Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın