Barselona La Boqueria Market hakkında bilgiler

Lezzet düşkünlerinin Mekke’si de denilen Mercat de la Boqueria ‘yı ziyaret etmek için gastronomi uzmanı olmanıza gerek yok. Barselona’dasınız ve yerel lezzetlere meraklısınız. Bu ikisi fazlasıyla yeterli.

Dünyanın en iyisi ve Avrupa’nın da en büyük yiyecek içecek pazarı olan Mercat de la Boqueria tarihi demir kapısının ardında sıradışı güzellikte bir yer saklıyor.

Biraz yeme içme, biraz tezgahlar arasında kaybolma ve biraz da hediyelik yiyecekler, içecekler almak için kentteki en otantik adres olan pazarla ilgili daha detaylı bilgiler ise yazının devamında…

Mercat de la Boqueria Pazarı Hakkında Bilgiler

Mercat de la Boqueria tropik meyveler

İnsan turist olarak gezdiği bir şehirde neden gıda pazarına gider ki” dediğinizi duyar gibiyim ama hemen o düşünceyi çıkarın aklınızdan.

Tarihi 1217 yılına uzanan, günde 40.000 kişinin (kabul, büyük kısmı turist) ziyaret ettiği, zengin çeşitlilikte organik yiyecek ve içeceklerin satıldığı, hatta pazarda satış yapan tezgahların aynı ailenin dördüncü, beşinci jenerasyonu tarafından işletildiği başka bir pazar dünyada yok.

Üstelik pazar yerinin çevresine sıralanmış restoran ve barlar sayesinde burada otururken de atıştırabilir, seviyorsanız bir kadeh İspanyol şarabı veya sangria tadabilirsiniz. Bir insan Barselona’nın tadını daha nasıl çıkarabilir?

Mercat de la Boqueria Pazarı Tarihi

Mercat de la Boqueria hakkında bilgiler

Adını Katalanca’da “Boc – Keçi” kelimesinden alan Mercat de la Boqueria 1217 yılından beri kurulan bir pazar. Anlayacağınız üzere burada ilk başlarda keçi eti satılıyormuş.

O dönemde şehir surlarının hemen dışında yer alan pazar 1777 yılında ciddi şekilde zarar görünce buradaki tezgahlar bir süreliğine farklı yerlere dağılmış ancak 1827 yılında La Rambla Caddesi’ndeki bugünkü yerinde tekrar bir araya getirilmiş.

Bugün 200’den fazla standa sahip olan Mercat de la Boqueria Pazarı’nda halen daha çeşitli restorasyonlar yapılıyor, pazar genişletiliyor. Hatta bir süre önce pazarın arka kısımlarında küçük bir park da açılarak alışverişten ve kalabalıktan sıkılanların güneşlenip, dinlenmesi için alan yaratılmış.

Mercat de la Boqueria Pazarı Bölümleri

La Boqueria Pazarı Barselona gezisi

Yiyecek, içecek diye genelliyorum ancak Mercat de la Boqueria’da tam olarak neler var bilmek isterseniz sanırım. Hepsinden kısaca bahsedeceğim.

Bir de dev pazar yeri, ürün çeşitliliğine göre bölümlere ayrılmış ve bu sayede gezmesi, insanın aradığını bulması da çok kolay. Pazar yerinde yiyecek veya içecek satan tezgahların yanı sıra restoranlar ve cafeler mevcut ki, kendini yormak istemeyenler için harika bir lezzet durağı buralar. Sırasıyla hepsine değinelim.

Mercat de la Boqueria Pazarı’nda Satılan Ürünler

La Boqueria Market'te alışveriş

Pazarın en renkli kısmı sebze ve meyve satan tezgahlar. Burada sadece alışkın olduğumuz meyveler değil, tropik ve sıra dışı meyveleri de bulmak mümkün. Ancak bu kısımla ilgili benim mutlaka denemenizi önereceğim şey ise; lezzetli smoothieler.

Üstelik burada satılan meyve ve sebzeleri kilo ile almak zorunda da değilsiniz. Pazarın turistik yanı ağır bastığı için küçük paketlerde, az tüketim için hazırlanan meyveler ve sebzeler de satılıyor.

Barselona La Boqueria Pazarı'nda satılan ürünler

Barselona’dan buraya et getirmek biraz mantıksız ama seyahatinizde bir apart otelde veya günlük kiralanan evlerde kalıyorsanız lezzetli kırmızı etleri buradan alabilirsiniz. 992 numaradaki Carnisseria Soler Ferran Capella denenmiş ve onaylanmıştır.

Bizdeki tavuk ve diğer kümes hayvanlarının kalitesi malum. Endüstriyel üretim ve çoğu pek de lezzetli sayılmaz. Dolayısıyla kaliteli, organik ve lezzetli kümes hayvanları eti de Mercat de la Boqueria’da bulabileceğiniz ürünlerden.

Bir gıda pazarında, hele de Akdeniz’e kıyısı olan bir ülkede balık bölümü olmazsa olmaz, değil mi? Her türlü balık ve deniz ürünlerini bulabileceğiniz pazarın bu kısmı deniz ürünleri severler için adeta bir cennet.

La Boqueria Market'te çikolata alışverişi

Çikolata ise Mercat de la Boqueria Pazarı’nın bir başka rengarenk bölümü. Hem farklı aromalarla çeşitlendirilmiş hem de rengarenk, sıra dışı şekillerde yüzlerce çeşit çikolatayı tatmanızı, biraz da gelirken getirmek için almanızı öneririm. Hediye etmek için de harika bir seçenek burada satılan çikolatalar.

Mercat de la Boqueria Pazarı ülkenin yerel lezzetlerinde bolca yeri olduğu için domuz eti de bulunabilecek bir yer. Bizim damak tadımıza pek uymuyor ama sevenleri varsa diye burada onu da eklemek istedim.

Genel olarak pazarda fiyatlar biraz yüksek. Ancak hem ürünlerin kalitesi hem de fazlasıyla turistik bir mekan olmasından dolayı bu durum garipsenmiyor. Yalnız yine de buradan bir şeyler almak ama çok da ödememek istiyorsanız kapanış saatine doğru gidebilirsiniz. Genelde satıcılar ellerinde ürün kalmaması için son saatlerde indirim yapıyor.

Mercat de la Boqueria Pazarı’nda Restoran ve Cafeler

Mercat de la Boqueria Barselona'nın ünlü pazarı

Lezzetli İspanyol ve Katalan yemeklerini kendinizi yormadan tatmak istiyorsanız pazardaki cafe ve restoranlar bunun için birebir. Hatta pazara erken saatlerde giderseniz kahvaltı da bu keyfe dahil.

El Quim de la Bouqeria nefis kalamarlı yumurtası, Kiosko Universal deniz ürünleri, Pinotxo ise kırmızı et yemekleri ile ünlü.

Bu restoranların çoğu Pazar günleri çalışmıyor, dolayısıyla yemek de yemek istiyorsanız Mercat de la Boqueria’ya Pazar günü dışında bir zamanda gitmenizi öneririm.

Mercat de la Boqueria Pazarı Nerede? Nasıl Gidilir?

Mercat de la Boqueria pazarı nerede ve nasıl gidilir
Mercat de la Boqueria’nın harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Rambla, 91 08001 Barselona adresine sahip olan Pazar aslında ünlü La Rambla Caddesi üzerinde, caddenin ortalarına denk geliyor.

Plaça de Catalunya Meydanı’ndan 10 dakikalık yürüme mesafesinde ve yolun sağında kalıyor. Tersi yönde yürürseniz de solda.

Metro ile gidecekseniz L3 hattına binip Liceu Durağı’nda inmelisiniz.

Bunun dışında 59, 91 veya V13 numaralı otobüslerle de Mercat de la Boqueria Pazarı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Mercat de la Boqueria Pazarı Güncel Giriş Ücretleri

Halka açık bir pazar olmasında dolayı Mercat de la Boqueria Pazarı’na giriş ücretsiz.

Mercat de la Boqueria Pazarı Ziyaret Gün ve Saatleri

Mercat de la Boqueria Pazarı Pazar günleri hariç her gün 08:00 – 20:30 arasında açık.

Barselona seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın