Miami'de yapılacak şeyler, Miami'de ne yapılır rehberi

Miami’de Ne Yapılır? Miami’de Yapılacak Şeyler Listesi

Yakınlarda bu güneşli şehre gidecekseniz ve Miami’de ne yapılır diye araştırıyorsanız çok şanslısınız. Güney Florida’daki en ünlü tatil yöresi Miami, plajları, her daim güneşli havası, masmavi gökyüzü, kültürel hayatı, tarihi ve yanı başındaki Küba’dan etkilenen Latin bölgeleriyle yeryüzündeki cennetlerden biri.

Hazırladığım Miami’de yapılacak şeyler listesi, seyahatinizde güzel zaman geçirebilmek için program oluşturmanıza ve isterseniz bazı aktiviteler için önceden rezervasyon yapmanıza yardımcı olacaktır. Miami’de yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama South Beach, Miami Beach, Downtown, Brickell, Coral Gables ve Coconut Grove şehirde konaklama için en uygun yerlerden. Miami’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Residence Inn by Marriott South Beach, 4★ The Confidante Hotel , 5★ 1 Hotel South Beach şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Miami’de Ne Yapılır?

Miami'de ne yapılır, Miami'de ne yapmalı

Miami’de yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Miami Beach Bölgesi’ni gezin.
 2. South Beach’de denize girin.
 3. Wynwood’daki graffitileri görün.
 4. Little Havana’da kültürel değişime tanıklık edin.
 5. Vizcaya Müzesi ve Bahçeleri’ni görün.
 6. Coral Şatosu’nu görün.
 7. Miami’yi tekneden seyredin.
 8. Everglades Ulusal Parkı’nda timsahları görün.
 9. Outlet Mağazaları’ndan alışveriş yapın.
 10. Miami Science Müzesi’nde bilimle yeniden tanışın.
 11. American Airlines Arena’da bir konsere gidin.

1. Miami Beach Bölgesi’ni gezin.

Miami Beach Miami'de ne yapılır

Miami’nin Atlas Okyanusu’na açılan cephesinde bir yarım ada olarak bulunan ve ana karaya köprülerle bağlanan Miami Beach hem adında hem de içerisinde plaj olmasına rağmen devasa bir bölge, semt.

Genellikle sakin, elit mahallelerden oluşan yarımadanın en ünlü kısımları ise plajı ile ünlü South Beach ve burada yer alan Art Deco Historic District.

Miami’de ne yapılır diye düşünüyorsanız şehirde geçireceğiniz ilk saatleri Art Deco Historic District’deki 1930’lar ve 1940’lardan kalma tarihi yapıları görerek, Miami Beach’in hatta tüm Miami’nin en ünlü caddesi Ocean Drive’da dolaşarak, bölgenin şık mağazalarını keşfedip cafelerinde dinlenerek geçirmenizi öneririm.

2. South Beach’de denize girin.

South Beach Miami'de yapılacak şeyler

Miami’de Ne Yapılır yazısındaki ikinci önerim de aslında Miami Beach Bölgesi’nde yapabileceğiniz bir aktivite. Yarımadanın güneyinde yer alan şehrin en ünlü ve haliyle en kalabalık plajı South Beach’de güneşlenip denize girmek.

Eğer çok popüler ve kalabalık yerlerden uzak durmayı tercih edenlerdenseniz alternatif olarak daha kuzeydeki Mid Beach Plajı veya Surfside’a gidebilirsiniz.

3. Wynwood’daki graffitileri görün.

Wynwood graffiti Miami'de ne yapılır

Bir zamanların depolarla dolu bölgesi Wynwood, Miami’de ne yapılır diye düşünenler için artık gözlerine ziyafet çekecekleri turistik bir nokta olmuş durumda.

Rengarenk graffitiler ve resimlerle süslenmiş olan eski depoların duvarları Wynwood Walls olarak anılıyor ve bölgeye capcanlı bir hava katıyor.

2009 yılında Tony Goldman tarafından bir araya getirilen dünyanın en iyi graffiti sanatçılarının eserleriyle süslü toplamda 7500 metrekareyi bulan eski depo duvarları adeta bir açık hava müzesi ve görmeden dönmemenizi önereceğim nadir yerlerden. Bu bölgeyi bir rehber eşliğinde gezmek isterseniz önerim:

Wynwood’da Yürüyüş Turu: Kişi başı 29 USD ücreti olan rehberli yürüyüş turu 1,5 saat sürüyor. Bölgedeki graffitilerin en ilginçlerini görüp hikayelerini dinleyebileceğiniz turu almış olanların puanı ise 4,6.

Aslında kendi kendinize ve ücretsiz olarak da gezebileceğiniz bu açık hava müzesini rehberle gezmenin şöyle bir avantajı var. Rehberin kendisi de bir sanatçı. Dolayısıyla farklı sanat akımları ve bakış açıları hakkında bilgi vererek eserleri bambaşka bir gözle görmenize yardımcı oluyor. Bunun yanında gördüğünüz her graffiti ve onu yapan sanatçının tarzı hakkında da detaylı bilgi edinebiliyorsunuz. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

4. Little Havana’da kültürel değişime tanıklık edin.

Little Havana Miami'de yapılacak şeyler

Miami’de Ne Yapılır yazısında sıradaki tavsiyem ise; bir taş atımı mesafesindeki komşu Küba’nın minik versiyonu olan Little Havana’yı dolaşmanız ve bolca Latin havası almanız.

Önemli atraksiyon ve eğlencelerin Calle Ocho Caddesi’nde yer aldığı Little Havana Bölgesi, gün boyunca dükkanlardan yükselen Latin ezgilerini duyarak yürüyeceğiniz, her bütçeye hitap eden çeşitli restoran ve cafelerinde Latin lezzetlerini tadabileceğiniz ve her santimetresi ile kendinizi Latin Amerika’da zannedeceğiniz bir bölge.

Hatta seyahatiniz Mart ayında olacaksa çok şanslısınız. Küba kültürünü tanıtmak amaçlı yapılan Calle Ocho Festivali bu dönemde yapılıyor ve son derece hareketli, eğlenceli olan bu festivalde Latin Amerika atmosferini çok daha yoğun yaşayabiliyorsunuz.

5. Vizcaya Müzesi ve Bahçeleri’ni görün.

Miami'de ne yapılır Vizcaya museum

Zevkler ve renkler kişiden kişiye değişiyor haliyle Miami’de Ne Yapılır yazısında hemen her zevke uygun aktivitelere yer vermeye çalışıyorum, ki bunlardan biri de sanat severler için.

Rönesans stili 34 odalı tarihi bir villada yer alan Vizcaya Müzesi, koleksiyonunda 15 ve 19. YY’lara ait Avrupa antikaları ve sanat eserlerine yer veriyor. Müzenin çevresini kaplayan bahçesi de çeşmeleri, havuzları ve heykelleri ile bu Rönesans dekoruyla uyum içerisinde.

Eğer sanatın herhangi bir türüne ilgi duyuyorsanız  Vizcaya Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneririm.

6. Coral Şatosu’nu görün.

Coral şatosu Miami'de ne yapılır

Sıradan bir insanın kendi yaptığı araç gereçlerle 28 yıl boyunca oymacılık yöntemiyle yarattığı sanat eserlerini görmek isterseniz Coral Şatosu’nu ziyaret etmelisiniz.

Edward Leedskalnin isimli birinin 1923 ve 1951 yılları arasında yaklaşık 1000 ton kalker taşı kullanarak yaptığı heykeller, duvarlar ve kapılarla süslü olan Coral Şatosu’nun ana binası da yine aynı kişinin eseri.

Miami’de Ne Yapılır yazısında yer vermemin, ve burayı bu kadar turistin ziyaret etmesinin sebebi ise; Leedskalnin’in bu evi de, kalkerden yarattığı eserleri de nasıl yaptığını kimsenin bilmiyor olması.

Sanatçı yaptığı işin sır olarak kalması konusunda o kadar titizmiş ki, çalışırken kendisini kimsenin izlemesine izin vermemiş.

7. Miami’yi tekneden seyredin.

Miami'de yapılacak şeyler tekne turu

Miami’de Ne Yapılır yazısında sıradaki önerim de şehri denizden seyretmeniz. 1-2 saat civarında süren tekne turlarına katılarak Viczaya Körfezi’nde dolaşıp Miami’nin silüetini oluşturan önemli yapıları, Fisher Island, Miami Beach, Miami Limanı gibi bölgeleri seyredebileceğiniz tekne turlarının ücreti 25-30 USD arasında değişiyor ve turlar Bayside Marketplace Marina’dan kalkıyor.

Seyir keyfi yapacağınız ağır tekne turlarından çok, biraz da adrenalin isterseniz sürat motorlarıyla Viczaya Turu da bir başka alternatif. Her ikisi için de popüler birer öneri:

Tekne Turu: Sesli rehber eşliğinde Vizcaya Körfezi’nde dolaşıp doya doya Miami seyredebileceğiniz tur 1,5 saat sürüyor. Ücreti 28 USD olan turu yapmış olan 500’e yakın kullanıcının verdiği puan ise 4,4. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Sürat Teknesi Turu: Sürat Teknesi ile Miami açıklarında 45 dakikalık turun ücreti 38 USD. Turu yapmış olanların puanı ise 5 üzerinden 4,8. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

8. Everglades Ulusal Parkı’nda timsahları görün.

Everglades Ulusal Parkı Miami'de ne yapılır

Miami’den 1 saat mesafede yer alan Everglades Ulusal Parkı doğa ve hayvan severler için önerebileceğim Miami’de ne yapılır maddesi.

Aslında okyanusa akan sığ bir nehir ve çevresindeki bataklıklardan oluşan 60 dönüm genişliğindeki ulusal park timsahlar, yılanlar ve çeşitli kuş türlerine ev sahipliği yapıyor.

Parka bir tura katılmadan, kendiniz gitmek isterseniz içeride bir ziyaretçi danışma merkezi yer alıyor, ayrıca park içerisinde de güvenle yürüyebileceğiniz parkurlar ve kaldırımlar mevcut.

Özellikle Anhinga Yürüyüş Rotası timsah ve diğer yırtıcıları görme ihtimali yüksek olduğu için tercih edilen bir rota, aklınızda bulunsun.

Ancak isterseniz Everglades Ulusal Parkı’nı gezmek için Airboat denilen sürat tekneleri turu da yapabilirsiniz. Ki bu tekneler turistleri akıntı ve bataklıklara götürdüğü için timsah ve diğer vahşi hayvanları görme şansı daha yüksek. Bu turlara popüler bir örnek:

Everglades National Park Airboat (Sürat Teknesi) Turu: Kişi başı 24,99 USD ücreti olan tur sürat teknesiyle rehberli ulusal park gezisi ve timsah gösterisini kapsıyor. Hem vahşi hayvanları görme şansı daha yüksek olduğu, hem de tur sırasında rehberden bu hayvanlarla ilgili detaylı bilgi edinebileceğiniz için tavsiye ederim. Turu yapmış olan 1200’e yakın kullanıcının puanı ise 4,3. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

9. Outlet Mağazaları’ndan alışveriş yapın.

Outlet avm Miami'de yapılacak şeyler

Aslında sadece Miami değil, Amerika’nın herhangi bir şehrine gittiğinizde biraz daha şehir dışında yer alan outlet alışveriş merkezlerine gidebilirsiniz.

Belirli bir markanın ürünlerine düşkünseniz ve bu marka da bir Amerikan markasıyla mutlaka gitmelisiniz. Çünkü beğendiğiniz markanın seri sonu ürünlerini %50-60 gibi ciddi oranlara varan indirimlerle bulabiliyorsunuz buralarda.

Miami’de Ne Yapılır yazısında sizlere önerebileceğim bu tarz outlet alışveriş merkezleri ise Sawgrass Mills Mall veya Dolphin Mall.

10. Miami Science Müzesi’nde bilimle yeniden tanışın.

Miami'de ne yapılır Science museum

Fizik, kimya ve biyolojiye ilgi duyanlar için Miami’de Ne Yapılır yazısında önerim pozitif bilimlere adanmış bir müze olan Miami Science Müzesi.

Gerçi müzenin adı yakınlarda değişti ve Philip & Patricia Frost Museum of Science oldu, aklınızda bulunsun.

1950 yılında açılan müzede çocuklara ayrı, yetişkinlere ayrı hitap eden, örneğin optik bilimine dair objelerin ve bilgi veren örneklerin sergilendiği A Mirror Maze, endüstriyel tasarım odaklı Design Lab, yenilenebilir enerji kaynağı olarak Güneş enerjisine dair bilginizi arttırabileceğiniz The Sun Spot gibi sergiler yer alıyor ve bunlar sürekli değiştiriliyor, yenileniyor.

Bu yüzden Miami’ye her gittiğinizde bu müzeye gitseniz farklı sergiler görebilirsiniz.

11. American Airlines Arena’da bir konsere gidin.

American Airlines Arena Miami'de yapılacak şeyler

Miami’de Ne Yapılır yazısındaki son önerim de müzik severlere. Aslında NBA’in Miami Heat takımının arenası olan American Airlines Arena aynı zamanda dev konserlerin de ev sahibi.

20 bin seyirci kapasiteli salon bugüne kadar dünyanın en ünlü müzisyenlerini ağırlamış ve ağırlamaya devam ediyor. Şu linkte * yaklaşan konserlerin (veya maçların) programına bakabilir, ilginizi çekerse bilet alabilir ve müziğin tadını çıkarabilirsiniz.

 • aaarena.com/events/all

Özetle Miami’de Ne Yapılır?

Miami'de ne yapılır blog, Miami'de yapılacak şeyler

Farklı beklentilere hitap eden çeşitli aktivitelerden ve görülmesi gereken yerlerden bahsettim ancak yine de seyahat planı oluşturmakta zorlanırsanız biraz kişisel eğlence tercihlerinizi göz önüne alabilirsiniz.

Öncelikle kişisel tercihler ne olursa olsun Miami’ye giden herkesin Miami Beach Bölgesi’ni gezmesini öneririm. Zaten gitmişken South Beach’i, Art Deco Historic District’i de göreceksiniz.

Kalan zamanınızda da; eğer doyumsuz bir sanat severseniz Wynwood Wall’u ve Vizcaya Müzesi’ni ve Coral Şatosu’nu, ya da bunlardan en az birini görmelisiniz.

Everglades Ulusal Parkı ziyareti de bir Miami seyahatinin olmazsa olmazlarından.

Daha fazla zamanı olanlar ise tekne turu yapabilir, Little Havana sokaklarını dolaşabilir, şehirdeki spor veya müzik aktivitelerine katılabilir.

Miami’de Ne Yapılır yazısında şehirde güzel zaman geçirmenizi sağlayacak aktiviteler ve birkaç görülecek yerden bahsettim. Kente dair daha fazlasını; Miami gezilecek yerler ve Miami’de nerede kalınır? başlıklı yazılarında bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top