Miami gezilecek yerler

Florida Eyaleti’nin ikinci büyük yerleşimi olan Miami, Atlantik kıyısına kurulmuş bir turizm cenneti. Latin kültürünün etkili olduğu kent plajları ve renkli gece hayatı ile ün kazanmış. Bu yüzden Miami gezilecek yerler listesi dendiğinde akla gelen yerler eğlence ağırlıklı olsa da şehrin göçmenler sayesinde edindiği kültürel birikim sosyal etkinliklerde ve müzelerde kendisini fazlasıyla hissettiriyor.

Miami Gezilecek Yerler Listesi

Şehre ilk defa geleceklerin zaman kaybetmemesi için hazırladığım Miami gezilecek yerler listesindeki çoğu mekân ya kent merkezinde ya da Miami Beach, South Beach gibi deniz kıyısı yerlerde bulunuyor. Bu nedenle kalınacak yerlerden ulaşımı son derece kolay. Yine de şehirde gezerken rahat etmeniz için online harita hizmetlerini kullanmanızı ve bütçeniz varsa araç kiralamanızı öneriyorum. Son olarak Miami’de konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi incelemek isterseniz Miami’de nerede kalınır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

1. Miami Beach

Miami Beach

Atlantik Okyanusu ile Biscane Körfezi arasında yer alan doğal ve insan yapımı birçok adacık üzerine inşa edilen sayfiye yerleşimi alışveriş imkânları, kültürel olanakları, plajları ile ailecek tatil yapabileceğiniz güvenli bir bölge. Geçtiğimiz yüzyılın başlarında yerleşime açılan kent ayrıca son derece renkli gece hayatı sayesinde tatilcilere keyifli anlar yaşatıyor. Üstelik Miami Beach’te konaklama yapabileceğiniz pek çok uygun fiyatlı tesis bulunuyor.

2. South Beach

Miami gezilecek yerler South Beach

Miami gezilecek yerler listesinde sıradaki yerleşim bölgesinde gece hayatı ön planda. Miami Beach’e komşu olan, dolayısıyla benzer coğrafi özelliklere sahip South Beach, daha çok genç yaştaki yerel halkın ve gezginlerin tercih ettiği bir bölge. Sosyal ve kültürel açıdan çok sayıda organizasyonun düzenlendiği bölgenin özgün tasarıma sahip binaları yerel kültürü tanımak, simge haline gelmiş uzun kumsalı güneşin tadını çıkarmak için ideal.

3. Little Havana

Miami gezilecek yerler Little Havana

Orta ve Güney Amerika’dan gelen yerleşimcilerin yanı sıra Küba’dan gelen göçmen nüfusun yoğunluğu nedeniyle Küçük Havana olarak adlandırılmış olan yerleşim bölgesi, Miami’deki sosyal, kültürel ve politik aktivitelerin merkezi konumunda. Latin Amerika’nın izlerinin her an hissedildiği bölgede düzenlenen festivallere ve panayırlara katılarak etnik yerleşimcilerin yaşam tarzları hakkında detaylı bilgiyi edinebilir, restoranlarda Latin mutfağının eşsiz örneklerini tadabilirsiniz.

4. Everglades Ulusal Parkı

Everglades Ulusal Parkı Miami

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Everglades Ulusal Parkı (Everglades National Park), South Beach’e 48 km uzaklıkta. 610 bin metrekareden fazla alanı kapladığı için Amerika’nın en büyük 3. ulusal parkı unvanını taşıyor. 1947 yılında kurulan parkın en önemli özelliği gezegenimizdeki tüm ağaç türlerini barındıran üç yerden birisi olması. Okeechobee Gölü’nden ve Kissimee, Myakka, Peace, Caloosahatchee nehirlerinden beslenen eşsiz manzaraya sahip sulak alan ayrıca pek çok su kuşuna, sürüngene ve kara memelisine ev sahipliği yapıyor.

5. Ocean Drive

Miami Ocean Drive

Butik otellerin altındaki barları, kafeleri, restoranları ile Miami denildiğinde akılda canlanan görüntünün kaynağı olan Ocean Drive, lüksün ve renkli eğlence hayatının 7/24 yaşandığı bir cadde. South Beach sınırları içerisindeki, Art Deco tarzı otelleri ile ünlü bölge 1915 yılında açılmış. Cadde, South Pointe’den başlayıp Miami Beach’in ana bariyer adasına kadar uzanıyor.

6. Art Deco District

Miami Art Deco District

Miami gezilecek yerler listesi için önereceğim sıradaki bölge tarihi yapılara ilgi duyan gezginlerin hoşuna gidecek türde. Miami Beach Architectural District veya Old Miami Beach Historic District olarak da adlandırılan ve 1979 yılında Amerika Tarihi Bölgeleri’nden biri olarak belirlenen alan Albert Anis, Murray Dixon, Charles Greco gibi önemli mimarların tasarladığı 960 tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.

7. Miami Deniz Akvaryumu

Miami Deniz Akvaryumu

Yerel saatle 9.30-18.00 saatleri arasında gezebileceğiniz Miami Deniz Akvaryumu (Miami Seaquarium), özel girişimcilerin desteğiyle 1955 yılında açılmış. Çocuklu aileler veya deniz yaşamına meraklı gezginler için ideal bir gezinti yeri olan deniz akvaryumu, yüzlerce balık türünü ve deniz memelisini barındırıyor. Deniz yaşamı ile ilgili eğitimlerin ve gösterilerin düzenlendiği tesis ayrıca Hollywood filmlerine konuk olmuş deniz canlılarının da yaşam alanını oluşturuyor.

8. Miami Hayvanat Bahçesi

Miami Hayvanat Bahçesi

1948 yılında açılmış olan tesis, eski adı Crandon Hayvanat Bahçesi, Florida Eyaleti’nin en büyük ve en eski hayvanat bahçesi unvanını taşıyor.750 dönüm arazi üzerine kurulu hayvanat bahçesinde 500 farklı türden 3.000 hayvanı görmek mümkün. Gündüz ve gece aktivitelerinin düzenlendiği tesiste piknik yapabilir veya eğitimlere katılabilirsiniz. Hayvanat bahçesi haftanın her günü 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediyor.

9. American Airlines Arena

Miami American Airlines Arena

Basketbolu seven ve NBA’i takip eden spor tutkunlarının aşina olduğu salon ev sahipliği yaptığı maçlar, farklı branşlardan spor organizasyonları ve konserler nedeniyle gezginlerin Miami gezilecek yerler listelerinde kendisine yer buluyor. 1999 yılında açılan 19.600 kapasiteli American Airlines Arena, kısaca AAA, içerisindeki yeme-içme alanları organizasyondan alınan keyfi yükseltmeyi, mağazalarsa zengin içerikleriyle alışveriş tutkunlarını memnun etmeyi amaçlıyor.

10. Vizcaya Müzesi ve Bahçeleri

Miami gezilecek yerler Vizcaya Müzesi ve Bahçeleri

Önceki adıyla Villa Vizcaya İtalyan Rönesans bahçeleri, yerel kabilelere ait tarihi kalıntıları ve doğa manzarası ile özellikle fotoğrafçıların ilgisini çeken bir mekân. Geçmişte iş adamı James Deering’e ait olan erken 20. yüzyıl yapısı ve bahçeleri günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Salı hariç haftanın her günü gezebileceğiniz Vizcaya Villa’sında Roma dönemine ait heykeller, Rönesans halıları, Çin porselenleri gibi koleksiyonlar sergileniyor.

11. Bayside Marketplace

Miami gezilecek yerler Bayside Marketplace

Marina olarak kullanılan tesisin yerine 1987 yılında kurulan Bayside Marketplace, Miami kent merkezinde alışveriş yapabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz veya eğlencelere katılabileceğiniz gözde mekânlardan bir tanesi. Zengin içeriğiyle her yaşa ve zevke hitap eden tesisin en büyük özelliği her gün farklı bir etkinliğe ev sahipliği yapması. Hollywood ünlülerini görebileceğiniz mekâna 10.00-22.00 saatleri arasında giriş yapabilirsiniz.

12. Çocuk Müzesi

Miami Çocuk Müzesi

1983 yılında kâr amacı gütmeyen bir eğitim enstitüsü olarak kurulan topluluk, Miami Çocuk Müzesi (Miami Children’s Museum) adıyla 2003’ten bu yana Watson Island’daki binasından ziyaretçilerini ağırlıyor. 5,250 m²’lik alana sahip tesis Amerika’nın en büyük 10 çocuk müzesi arasında sayılıyor. Maskotu MiChiMu eşliğinde doğum günü partilerinin yapıldığı müzede sanat, kültür ve iletişim ağırlıklı interaktif gösteriler, eğitimler ve sergiler düzenleniyor.

13. Bilim Müzesi

Miami Bilim Müzesi

Şu an kapalı olan müze ilk olarak 1949 yılında açılmış. Eski adı Miami Bilim Müzesi (Patricia and Phillip Frost Museum of Science) olan tesisin kent merkezindeki yeni yeri olan Museum Park’ta 2017 yılının başlarında yeniden açılması planlanıyor. 4 farklı yapıdan oluşan yeni müze binasının içerisinde farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak bir akvaryum ve gökevi bulunuyor. Müze tekrar açıldığında ilk olarak havacılık, deniz yaşamı ve uzay alanlarında etkinlikler düzenlenmesi planlanıyor.

14. Jungle Island

Miami Jungle Island

Evcilleştirilmiş tek Cassowary kuşunu barındıran Watson Island’daki hayvanat bahçesi, Parrot Jungle adıyla ilk olarak 1936 yılında kurulmuş. 2003 yılında şu anki yerine taşınan tema parkı, ziyaretçilerine orman yaşamını tanıtmayı ve başta kuşlar olmak üzere tropik orman canlılarını doğal yaşamlarına yakın ortamda gözlemleme fırsatı vermeyi amaçlıyor. Haftanın her günü ziyaretçi kabul eden parkta izci kampları ve etkinlikler düzenleniyor.

15. Lincoln Road

Miami gezilecek yerler Lincoln Road

1912 yılında şu anki alanını kaplayan mangrov ormanının kesilmesiyle açılan cadde plaja ve dünyaca ünlü Ocean Drive’a birkaç blok uzaklıkta. Miami Beach sınırları içerisindeki yaya yolu üzerinde açılmış lüks mağazaları, restoranları ve galerileri sayesinde gezginlerin Miami gezilecek yerler listelerine giriyor. Zara, H&M, GAP gibi markaları barındıran cadde şehir hayatını gözlemlemek, fotoğraf çekmek ve atıştırmak için ideal.

Miami’de gezilecek diğer yerler

Yukarıda adı geçen yerler bana göre Miami gezilecek yerler listenize ilk önce eklemeniz gereken noktalar. Bunlar dışında eğer Miami’de yeterli zamanınız varsa şu noktalara da göz atabilirsiniz:

Downtown, Bayfront Park, Charles Deering Estate, Freedom Tower, Key Biscayne, Key West, Venetian Pool, Aventura, Bass Müzesi, Coral Gables, Gold Coast Railroad Museum, Holocaust Memorial, İspanyol Manastırı, Lowe Art Museum, Miami River, Palm Beach ve Star Island.

Miami’de nerede kalınır?

Eğer Miami seyahatinizde otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 3 yıldızlı Hotel La Flora ve Room Mate Waldorf Towers, 4 yıldızlı Grand Beach Hotel ve Grand Beach Hotel Surfside ile lüks tesis arayanlar için 5 yıldızlı Fontainebleau Miami Beach, şehirde konaklama yapabileceğiniz en güzel tesislerden bazıları.

Grand Beach Hotel Miami'de nerede kalınır
4 yıldızlı Grand Beach Hotel, Miami’de konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden bir tanesi.

Bunlar dışında Miami’de konaklama konusundaki genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Miami’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Miami gezilecek yerler konusu bu şekilde. Umarım bu yazı Miami seyahatiniz öncesinde sizin için faydalı olur. Şimdiden iyi tatiller!

Miami Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Dilerseniz destinasyon ve tarih bilgilerini girerek fiyatları inceleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın