Midas Anıtı, Eskişehir

Midas Anıtı, Eskişehir çevresinde bulunan en önemli tarihi eserler arasında yer almaktadır. Anıt, Firigya tarihinin aydınlatılması açısından çok önemli bir yerde durmaktadır. Midas Anıtı tarih için önemli bir yerde de dursa, eser 19. yüzyıla kadar pek ilgi görmemiştir. Bu yüzyılda bir İngiliz subayının dikkatini çeken tarihi eserle ilgili ilk büyük bilgi yaklaşık yarım yüzyıl sonra elde edilmiştir.

Midas Anıtı’nın üzerindeki yazıların incelenmesiyle M.Ö 550 yılına dayanan bir geçmişi olduğu anlaşılmıştır. Araştırmalar bölgedeki ilk yerleşimin M.Ö 3000’li yıllara dayandığını gösteriyor. Bölge ilk yerleşim yapıldığı dönemden başlayarak çok uzun süre kutsal bir alan olarak kabul ediliyor. Bölgeye hakim olan Frigler en ünlü kralı Midas döneminde sanatlarının zirvesine ulaşmışmış ve kendilerine has bir sanat anlayışıyla eserler vermişlerdir.

Midas Anıtı da Friglerin en önemli sanat eserleri verdiği bu dönemde, ana tanrıça olarak gördükleri Kibele için yapılmıştır. Bu yapıt 400 m2’lik bir alanda 17 metre yüksekliğindedir. Uygarlığın kendi sanat anlayışını yansıtan bu abide tüf üstüne oyulmuştur. Şu an üzerindeki bir çatlaktan başka kusuru bulunmayan yapıtın üzerinde hala çözümlenemeyen üç tane yazıt bulunmaktadır. Bu yazıtların birincisinde tanrıları olan “Ateş” ve “Kral” Midas’ın koruyucusu olarak bilinen “Midai” sözcükleri okunabilmektedir. Üçüncü yazıtta ise “baba” sözcüğü çözümlenebilmiştir. Bu bilgiler haricinde yazıtlar hala gizemini korumaktadır.

Midas Anıtı, Yazılıkaya ismiyle de bilinmektedir. Yapıtın 210 metre güneybatısında Küçük Yazılıkaya olarak bilinen bir anıt daha yer almaktadır. Bu iki anıtın birbiriyle pek çok ortak noktası vardır. Her ikisi de geometrik motiflerle süslenmiştir. Ancak Küçük Yazılıkaya tamamlanamamıştır. Frigler bu anıtı yukarıdan işlemeye başlamışlar ancak alt tarafında bu işlemelerden hiç biri bulunmamaktadır. Yine de benzerliklerden yola çıkılarak bu eserin de dinsel törenlerde kullanılmak amacıyla yapılmak istendiği tahmin ediliyor.

Midas Anıtı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Midas Anıtı/Eskişehir Türkiye
  • Ulaşım: Midas Anıtı, Eskişehir merkeze yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunmaktadır. Han ilçesinin Yazılıkaya Köyü’nde bulunan abideyi görmek isteyenler, otogardan kalkan minibüsleri kullanarak bölgeye ulaşabilirler.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın