midilli gezilecek yerler

Haziran başından ekim sonuna kadar kapı vizesi uygulamasından yararlanarak seyahat edebileceğiniz Midilli gezilecek yerler bakımından zenginliğini, volkanik olayların şekillendirdiği coğrafyası ve stratejik konumun getirdiği tarihsel hareketlilik sayesinde kazanmış. Ayvalık’tan kalkan feribotlarla ulaşabileceğiniz adada tarih mekânlar ve plajlar dışında sizleri oldukça lezzetli yemekler bekliyor. (Not: Kapıda vize uygulaması Şubat 2017 tarihi ile durduruldu. Güncel durum için lütfen araştırma yapın.)

Midilli Gezilecek Yerler Listesi

Midilli’de ulaşım otobüsler ve taksiler aracılığıyla sağlanıyor. Özellikle Mitilini’de kalırsanız, bu iki seçenek sayesinde gitmek istediğiniz herhangi bir noktaya kolayca ulaşabilirsiniz. Kapsamlı bir gezi içinse araç kiralamayı düşünebilirsiniz. Bu arada Midilli’de konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Midilli’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Molivos Kalesi

midilli Molivos Kalesi

Adanın kuzey tarafında bulunan Molivos Kalesi‘ni (Molyvos Castle) Midilli gezilecek yerler listenize hem manzarası hem de tarihi önemi nedeniyle ekleyebilirsiniz. Askeri yapı, ilk olarak 13. yüzyılın ortasında antik Mithymna kalesinin kalıntıları üzerine inşa edilmiş. 1373 yılında Cenevizliler tarafından bazı bölümleri yenilenen kaleye son şeklini 1462’de Osmanlılar vermiş. Kullanıldığı dönemde Doğu Akdeniz’in en önemli savunma yapılarından biri olan kale, günümüzde kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

2. Sigri Kalesi

midilli Sigri Kalesi

Adını aldığı yerleşim merkezine hâkim bir tepe üzerinde yer alan Sigri Kalesi (Sigri Castle), 1757 yılında Osmanlılar tarafından inşa edilmiş. 1889 yılında meydana gelen büyük depremde kullanılamaz duruma gelen askeri yapıdan günümüze, sadece Anadolu mimarisinden izler taşıyan dış surları ulaşabilmiş. Sigri’nin ve körfezin eşsiz manzarasını izleyebileceğiniz kalede gezinizi bitirdikten sonra yakınındaki kiliseyi de ziyaret edebilirsiniz.

3. Midilli Arkeoloji Müzesi

midilli gezilecek yerler Midilli Arkeoloji Müzesi

Adanın tarihi hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz Midilli Arkeoloji Müzesi (Midilli Archaeological Museum), 2 farklı bina içerisinde faaliyet gösteriyor. Müzenin 1912 yılında Achilleas Vournazos tarafından ikametgâh olarak inşa ettirilmiş eski binası, Thermi’deki kazı çalışmalarında çıkarılan buluntuları barındırıyor. Modern yapıya sahip yeni binada ise Roma dönemini yansıtan mozaikler, duvar resimleri, heykeller ve eşyalar sergileniyor.

4. Sarlitza Pallas

midilli görülecek yerler Sarlitza Pallas

20. yüzyılın başlarında şık otelleriyle ünlenen Thermi’de bulunan Sarlitza Pallas, 1909 yılında Fransız mimarların tasarımıyla Hasan Efendi Molla Mustafa için inşa edilmiş. Dönemi için lüks sayılabilecek olanaklarla donatılmış otel, Yunan devletinin eline geçtikten sonra 30 yıl boyunca doğudan ve batıdan gelen ünlü şahsiyetleri ağırlamaya devam etmiş. 1933 yılından sonra kaderine terk edilerek, harabeye dönüşen otelin günümüzde sadece hamamları ve su kaynakları işlevlerini sürdürüyor.

5. Eresos Plajı

midilli gezilecek yerler Eresos Plajı

Midilli gezilecek yerler listenize denize girmek için ekleyebileceğiniz ilk mekân olan Eresos Plajı (Eressos Beach), adanın güneybatısında yer alıyor. Kayalık tepeleri ve volkanik arazisiyle ünlü olan plajda denize girdikten sonra çevresindeki restoranlarda taze deniz ürünlerinin tadına bakıp, barlarda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Eşcinsel çiftlerin yoğun ilgi gösterdiği bu bölgede ayrıca adanın antik dönemlerinden kalma yerleşim alanlarını ziyaret edebilirsiniz.

6. Taşlaşmış Ormanı Doğal Tarih Müzesi

midilli Petrified Forest Museum

Sigri Köyü’nde bulunan Midilli Taşlaşmış Ormanı Doğal Tarih Müzesi (Petrified Forest Museum), 1994 yılında açılmış. Miyosen Devri’nde, günümüzden 20 milyon yıl önce, volkanik aktivite sonucu taşlaşmış bir ormanın kalıntılarının korunması ve halkın bilinçlendirilmesi için faaliyet gösteren müzenin açık alnındaki lav patikalarını takip ederseniz; fosil alanlarındaki taşlaşmış ağaç gövdelerini, meyveleri, dalları ve yaprakları görebilirsiniz. Kültürel tesisin gri renk lavdan yapılmış, tek katlı binasında ise sergi ve fuar alanları bulunuyor.

7. Moria Roma Sarnıcı

midilli gezilecek yerler Moria Roma Sarnıcı

Yakınındaki köyün adıyla anılan Moria Roma Sarnıcı, 170 metre uzunluğundaki 17 su kemerinden oluşuyor. Milattan sonra 2. ve 3. yüzyıllarda Romalılar tarafından inşa edilmiş olan yapı, Olimpos Dağı’ndaki kaynaklardan adanın merkezindeki yerleşime su taşımakta kullanılmış. Su kanallarını ziyarete ettikten sonra köye geçip, faaliyet gösteren tavernalarında yeni yakalanmış deniz mahsullerinin tadına bakabilirsiniz.

8. Ayasos Köyü

midilli Ayasos Köyü

Adanın merkezinden 27 kilometre uzaklıkta bulunan Ayasos Köyü (Agiasos Village), adanın en görkemli yükseltisi Olimpos Dağı’nın yamacına kurulmuş. Karnavalı ile meşhur olan köy, geleneksel mimariyi tanımak ve ada halkının günlük yaşam tarzını anlamak için ideal yapıya sahip. Seramik ve ahşap oymacılığı ile uğraşan pek çok atölyenin bulunduğu yerleşime eğer ekim ayında giderseniz, çevresindeki kestane ağaçlarından toplanan ürünlerin değişik şekillerde pişirilerek sunulduğu şölene katılabilirsiniz. Doğa yürüyüşleri için de uygun olan köyden tarihi kahvehanelere ve restoranlara uğramadan ayrılmamanızı tavsiye ederim.

9. Skala Plajı

midilli Skala Plajı

Adanın diğer plajlarına göre daha tenha olan Skala Plajı (Skala Beach), sığ yapısı nedeniyle özellikle çocuklu ailelerin tercih edebileceği bir yer. Yalnız yosunlu yapısı nedeniyle suya girdiğinizde rahatsız olmamanız için deniz ayakkabısı giymenizi öneririm. Kapalı bir koyda yer aldığı için denizi çoğunlukla sakin olan plajın çevresi yeme-içme olanakları açısından yeterli seviyede. Eğer gün batarken buradaki restoranlara giderseniz, karşı kıyının etkileyici manzarası eşliğinde keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

10. Panagia Glykofilousa Kilisesi 

midilli gezilecek yerler Panagia Glykofilousa Kilisesi

Petra Köyü’nün merkezinde yükselen kayalığın üst kısmında bulunan Panagia Glykofilousa Kilisesi (Panagia Glykofilousa Church), 1747 yılında inşa edilmiş. 114 basamaklı bir merdivenden çıkarak ulaşabileceğiniz dini yapıyı, sahip olduğu eşsiz manzarasını seyretmek ve festivaline katılmak için Midilli gezilecek yerler listelerinize dâhil edebilirsiniz. Taş duvarları ile bir kaleyi anımsatan yapının ahşap oymalı piskoposluk tahtı ve kutsal su çıktığına inanılan kuyusu en çok ilgiyi çeken kısımlarını oluşturuyor. Kilise hakkında türetilen efsaneleri dinlemeden sakın aşağı inmeyin.

11. Barbayanni Uzo Müzesi

midilli Barbayanni Uzo Müzesi

Şarap tadım turlarının da düzenlendiği Barbayanni Uzo Müzesi (Barbayannis Ouzo Museum), adada 150 yıla yakın zamandır yaşayan ailenin gerçekleştirdiği uzo üretimi hakkında detaylı bilgi edinebileceğini bir tesis. 5 nesildir geleneksel damıtma yöntemlerinden vazgeçmeyen ailenin kurmuş olduğu fabrikanın içerisinde faaliyet gösteren müzede ürünün şişelenmesi ve etiketlenmesi sırasında kullanılan orijinal ekipmanları inceleyebilirsiniz. Alkol oranına göre 4 farklı ürünün üretildiği tesiste, dilerseniz alışveriş yapabilirsiniz.

12. Eski Çarşı

midilli'de gezilecek yerler Eski Çarşı

Adada alışveriş yapmak isteyeceklerin hoşuna gidecek çok sayıda dükkânın bulunduğu Ermou Caddesi’nin devamındaki Eski Çarşı; antikacıları, eski tarz mağazaları ve bakkalları sayesinde popüler hale gelmiş. Bölgeyi aydınlatan Baş Fener’i, günümüzde sergi alanı olarak kullanılan Çarşı Hamamı’nı ve Belediye Kütüphanesi’ne dönüştürülen Halim Bey Konağı’nı barındıran çarşıdaki bakkallardan adada üretilen zeytinyağlarını, peynirleri, bitki çağlarını ve uzo çeşitlerini satın alabilirsiniz.

13. Midilli Antik Tiyatro 

Midilli Antik Tiyatro

Milattan önce 62’de adaya gelen Komutan Pompeus’un ihtişamı karşısında hayranlığa kapılıp, aynısını Roma’da inşa ettirdiği Midilli Antik Tiyatro‘sunun (Midilli Ancient Theatre) geçmişi Helenistik Dönem’e kadar uzanıyor. Adanın kuzeybatısında, çam ağaçlarıyla kaplı Aya Kiriaki Tepesi üzerinde yer alan antik yapı, 1958 yılındaki kazı çalışmaları sırasında keşfedilmiş. Günümüzde seyircilerin oturduğu yerlerin ve sahnesinin bir bölümünün sergilendiği tiyatroda yapılan incelemeler, akustik özelliklerinin Epidavros’taki türdeşiyle aynı seviyede olduğunu göstermiş.

14. Pallenino Cafe

midilli Pallenino Cafe

Yüksek tavanlı yapısı, tarihi atmosferi ve dekorasyonuyla Cunda Adası’ndaki Taş Kahve’yi anımsatan Pallenino Cafe, adanın merkezinde yer alıyor. Duvarları Midilli’nin eski halini gösteren siyah beyaz fotoğraflarla kaplanmış olan kafeye gezginler genelde yorgunluk kahvesi içmek ve sahip olduğu nostaljik havayı solumak için geliyorlar. Kafeden, bir frappe içmeden sakın ayrılmayın.

15. Molivos Plajı

midilli gezilecek yerler Molivos Plajı

Mavi Bayrak ödüllü Molivos Plajı (Molyvos Beach), Midilli gezilecek yerler listesinde sizlere önereceğim son mekân. Adını aldığı kasabanın kıyısı boyunca uzanan plaj, kum ve çakıldan oluşan güzel bir yapıya sahip. Adanın en berrak denizine sahip olduğu için popüler hale gelen plajın çevresi yeme-içme ve eğlence olanakları bakımından zengin. Ayrıca eğer ilgileniyorsanız var olan su sporları imkânlarından da faydalanabilirsiniz.

Eğer Midilli seyahatinizde zaman sorununuz yoksa Midilli gezilecek yerler listenize şu noktaları da ilave edebilirsiniz; Georgios Iakovidis Dijital Müzesi, Taksiarhis Mikail Kutsal Manastırı, Limonas Manastırı, Pitari Manastırı, Museum of Industrial Olive Oil Production, Agios Therapontas Kilisesi, Ziraat Bankası Binası, Vatera Plajı, Tavari Plajı, Altın Plaj, Avlaki Plajı, Anaxos Plajı, Polichnitos Kaynakları ve Vareltzidaina’nın Evi.

Midilli’de nerede kalınır?

Midilli seyahatinizde konaklama için 4 yıldızlı Theofilos Paradise Boutique Hotel adlı tesise göz atabilirsiniz. Bunun dışında adada yer alan tüm otelleri incelmek için tıklayın. Midilli’de konaklama konusunda genel bilgileri, tüm otel tavsiyelerimizi Midilli’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

midilli gezilecek yerler
4 yıldızlı Theofilos Paradise Boutique Hotel, konaklama için güzel bir seçenek.

Midilli gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Yunanistan’ın dünyaca ünlü bu adasında keyifli vakit geçirmenizi dilerim.

Midilli Adası Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Booking.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın