Midilli Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)

Midilli gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Zümrüt Ada veya Lesvos olarak da bilinen Midilli, Ege’de güneşin ve ayın en güzel battığı yer olarak tarif ediliyor. Kuzeydoğu Ege’nin eşsiz adalarından biri olan Midilli, uzun tarihi ve zengin geleneği sayesinde huzurlu bir tatil arayanları kendine çekiyor. 

Tarihi dönemlerden ilginç manzaralar sunan ve yeşil ile mavinin bin bir tonunu bir araya getiren Molivos, Petra, Sigri, Kalloni ve Agiasos gibi birbirinden güzel kasabaların sıra sıra dizildiği Midilli Adası gezginlere hem kültür turizmi hem de deniz ve güneş turizmini bir arada sunabilen nadir destinasyonlardan da biri. 

Üstelik Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Midilli’ye deniz otobüsü veya feribot ile kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. Siz de Ayvalık’tan kalkan feribotlarla 1-1,5 saat süren bir yolculukla Midilli’ye ulaşabilirsiniz.

Ben de bu yazıda, kendi yaptığım geziyi referans alıp, üzerine daha da araştırma yaparak sizlere Midilli Adası’ndaki görmeye değer kasabalardan, tarihi yapı ve eserlerden, plajlardan ve adanın en güzel yanlarından bahsedeceğim.

Midilli’ye Gitmeden Önce…

Otelinizi Ada Merkezinden Seçin!

Midilli’de konaklama yapabileceğiniz bölgeler konusunda bilginiz yoksa Midilli’de nerede kalınır? başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Hızlıca otel tavsiyesi arayanlar 4 yıldızlı Heliotrope Hotels isimli tesisi incelemeliler. Adanın merkezi olan Mytilene Kasabası’nda yer alan otel tam olarak Vigla Plajı’nda bulunuyor. Bu açıdan hem kültür turizmi noktalarına çok yakın, hem de güneşlenip, denize girme açısından ideal.

Midilli Kasabası’nın tam merkezinde yer alan 3 yıldızlı Lesvion Hotel de bir başka güzel otel seçeneği. Kentteki turistik noktalara çok yakın olan otel özellikle kültür turizmi amacıyla Midilli Adası’nı ziyaret edenlere hitap ediyor.

Adada Gezmek İçin Araba/Bisiklet Kiralayabilirsiniz.

Midilli Adası’nda kasabalar arasında seyahat etmenin iki temel yolu var; otobüsler veya araba kiralama. Eğer zamanınız bolsa, veya adada sadece birkaç köy ve kasabayı ziyaret etmeyi planlıyorsanız otobüsle seyahat etmeyi tercih edebilirsiniz. Ki otobüs güzergah ve saatleri Midilli Limanı’nda yayımlanıyor.

Ancak seyahat süreniz kısaysa, ya da adada pek çok köyü, kasabayı görmek istiyorsanız araba kiralamanızı öneririm. Zira otobüsle seyahat hem biraz uzun sürüyor hem de otobüs sefer saatlerine bağımlı kalıyorsunuz.

Midilli Gezilecek Yerler Listesi

Midilli gezilecek yerler rehberi boyunca Ege’nin en güzel adalarından Midilli’de görülmesi gereken en önemli 20 yer ve Midilli plajları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağım. Adı geçen tüm bu yerlerin harita konumlarını Midilli Gezilecek Yerler Haritası bölümünde topluca bulabilirsiniz.

Midilli’de girişi ücretli çok fazla yer yok. Ancak yine de adı geçen bazı yerlerin (müzeler, kiliseler gibi) ziyaret saatleri ve ücretleri sürekli olarak değişebiliyor. Bu konudaki en sağlıklı bilgileri gezi noktalarının resmi web sitelerinden edinebilirsiniz.

1. Midilli (Mytilene)

Midilli Mytilene Midilli'de görülecek yerler

Midilli gezilecek yerler listemizin ilk sırasında ada ile aynı adı taşıyan Midilli, bir diğer ismi ile Mytilene var. Geniş limanları, el değmemiş tarihi dokusu, canlı şehir hayatı ve uzun sahilleri ile göz dolduran Mytilene, adayı ziyaret edenlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor.

Etkileyici kubbesiyle Agios Therapon Kilisesi ve Gataluzi Kalesi, Midilli’ye adımınızı atar atmaz dikkatinizi cezbedecek yapılar arasında başı çekiyor.

Adanın ikonik değerlerinden biri olan tarihi kale, yaz aylarında tiyatro, opera, müzik, sanat etkinlikleri ve festivaller için sıklıkla kullanılıyor.

Çevresindeki şık kafeleriyle dikkat çeken cadde ve sokaklar, yerel halk için klasik bir buluşma noktası olan Sappho Meydanı’ndan başlayarak adanın içlerine doğru uzanıyor.

Midilli’nin ana alışveriş caddesi olarak bilinen Ermou Caddesi üzerinde hediyelik eşya ve zeytinyağı gibi ürünleri alabileceğiniz çok sayıda yöresel dükkân da göze çarpıyor.

Helenistik dönemden kalma bir yapı olan Mytilini Antik Tiyatrosu, yapı özelliklerini ve ihtişamını günümüzde de koruyor. Yerel mimar Argyris Adalis tarafından yaptırılan ve 1935 yılında hizmete açılan Agios Therapon Kilisesi de adanın sembolik yapıları arasında yer alıyor.

Ünlü yerel halk sanatçısı Theophilos’un resimlerinin sergilendiği Theophilos Müzesi, kütüphane ve müze olarak kullanılan Eleftheriadis Teriade Modern Sanatlar Müzesi ve şehrin kuzeyinde yer alan ünlü Çarşı Hamamı da Midilli’de gezilip görülebilecek başlıca yerler arasında bulunuyor.

Kısacası Mytilene şehri, Midilli gezilecek yerler listemizdeki en önemli duraklardan bir tanesi.

Midilli Adası’nın Ana Kasabasında Konaklayın

Daha çok kültür turizmi odaklı bir seyahat planlıyor ve biraz da hareketli zaman geçirmek istiyorsanız Mytilene Kasabası’nda konaklamak en ideali. Burada 3 yıldızlı Lesvion Hotel ile 4 yıldızlı Heliotrophe Hotels adlı tesisleri inceleyebilirsiniz.

2. Castle of Mytilene

Castle of Mytilene Midilli gezi notları

Mytilene’de yer alan tarihi şato, Castle of Mytilene, adanın en dikkat çekici yapılarından. Dolayısıyla burayı, ayrıca bir maddede yazmak faydalı olacaktır.

Akdeniz’in en büyük kalelerinden biri olan Castle of Mytilene antik bir Yunan akropolünün üzerine inşa edilmiş. Kendi tarihinin 6. YY’a kadar uzandığı iddia ediliyor.

Şato aslında harabeye dönmüş sayılır ancak yine de armalarla süslenmiş Kraliçe Kulesi, Bizans sarnıcı,  Osmanlı İmparatorluğu’nun fethinden sonra  buraya eklenen İslami tekke ve hamam gibi sağlam bir şekilde günümüze kadar gelebilmiş kısımları görmeye değer.

3. New Archaeological Museum Mytilene

Gezip gördüğü yerlerin tarihine de meraklı biriyseniz eğer New Archeological Museum’u da ziyaret edebilirsiniz.

Mytilene’de yer alan müze adanın özellikle Antik Çağ Dönemi’ne ışık tutuyor. Burada sergilenen, Helenistik Dönem’e tarihlenmiş objeler, freskler ve tüm diğer eserler arasında en ilginci ise 4. YY’da yapıldığı düşünülen, Ölülerin Yemeği isimli kabartma.

4. Molivos (Mithymna)

Molivos Mithymna Midilli gezilecek yerler

Uçsuz bucaksız Ege Denizi ve nefes kesen manzarası ile tatilinize eşsiz bir renk katacak olan Molivos (Methymna), Midilli gezilecek yerler listemizde 2. sırada yer alıyor.

Adanın en güzel ve en popüler beldeleri arasında yer alan, Orta Çağ’da Mithymna veya Molyvos olarak da bilinen Molivos, mitolojiye göre adını efsanevi Kral Makara’nın beş kızından biri olan Mithymna’dan alıyor.

1965 yılında koruma altına alınan ve kasaba olarak ilan edilen Mithymna, tarihi yapısını ve doğal görünümünü günümüzde de başarıyla koruyor. Şehrin geleneksel mimarisi ise geçmişin modus vivendi ve sosyal yaşam tarzlarını kusursuz bir şekilde yansıtıyor.

1960’lardan itibaren kapılarını yabancılara açan Molyvos, bir anda bölgenin en popüler ve en canlı gezi noktalarından biri halini alıyor. Molyvos’ta her sene yerel ve uluslararası ölçekli çok sayıda kültürel etkinlik ve konferans düzenleniyor.

Kasabada gerçekleştirilen sanat sergileri, tiyatro gösterileri, konserler ve folklor etkinlikleri hem yerel halk tarafından hem de yabancı turistler tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Yolu Molivos’a düşen herkes, beldenin doğal cazibesine kapıldığını söylemekten çekinmiyor. Siz de Molivos ziyaretinizde Bizans Kalesi’ne kadar uzanan Arnavut kaldırımlı eski Agora Caddesi boyunca yürüyebilir; belediye sanat galerisine, güzel sanatlar okuluna, köy kütüphanesine, kiliselere, restoranlara ve kafelere yakınlığı ile bilinen Pitoresk Limanı bölgesinde hoş vakit geçirebilirsiniz.

Yeme-içme sahnesi ve gece hayatı anlamında adanın en renkli bölgelerinden birinde olmanın tadını da doyasıya çıkarabilirsiniz. Kısacası burada konaklamasanız bile Midilli gezilecek yerler listenize burayı mutlaka ekleyin.

Molyvos’ta Konaklamak da Bir Seçenek

Tarihi ve doğal güzelliklerin içinde, etkinlikleri ve hareketli sosyal hayatıyla önce çıkan Molyvos’a çok yakın bir yerde, özel plajı da olan bir tesiste konaklamayı düşünürseniz 3 yıldızlı Delfinia Hotel & Bungalows’a göz atabilirsiniz.

Molyvos Kasabası’nın tam içinde konaklamak isteyenler ise The Schoolmistress with the Golden Eyes Studios & Rooms tesisini inceleyebilirler.

5. Molyvos Castle

Molyvos Castle Midilli gezilecek yerler

Molyvos Kasabası’nın siluetini süsleyen Bizans Kalesi’nden de bahsetmeden olmaz. Kasabanın yukarısında, çam ağaçlarıyla dolu bir tepede yer alan kale bölgeye hakim bir konumda. Haliyle nefes kesici bir manzarası var.

13. YY’da inşa edildiği düşünülen kale, 14.YY sonlarında bir restorasyon da geçirmiş. Hatta sonrasında, Türkler tarafından da restore edildiği söyleniyor ki mimari açıdan farklı üslupları görmek mümkün.

Akdeniz’deki en iyi korunmuş, günümüze kadar sağlıklı bir şekilde gelebilmiş nadir kalelerden biri olan Molyvos Kalesi yaz aylarında pek çok konser ve etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

6. Sigri

Sigri Midilli gezisi

Adanın en batı ucunda bulunan Sigri, yazlık evleri, sakin kasaba hayatı, küçük balıkçı limanı, korunmuş doğası ve Türk Kalesi ile dikkat çekiyor.

Midilli gezilecek yerler listemizin popüler noktalarından biri olan bu kasabanın plajı özellikle çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Oldukça sığ ve dalgasız bir yapıya sahip olan kasaba plajının hemen ardında ziyaretçilerine serinlik veren ufak ormanlık bir alan da bulunuyor.

Yöresel lokantalar, kafeler, büfeler ve tavernalar ise halk plajı çevresinde eğlenceli zaman geçirebilmek ve karnınızı doyurabilmek için çok sayıda seçenek sunuyor.

Kasabanın kuzey ve güney yakasındaki nefes kesici plajlar, derin tundra örtüsü sayesinde kayalar arasında gezinmeye ve balıklar ile yüzmeye de olanak tanıyor.

1757 yılında korsan istilalarından korunmak ve güvenli kargo taşımacılığı için Süleyman Paşa tarafından inşa ettirilen Sigri Kalesi, Midilli’nin en büyük kaleleri arasında yer alıyor.

Adanın en batı kıyısında bulunan kale, beldenin de en çok ziyaret edilen tarihi yapıları arasında başı çekiyor.

Günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunan Sigri Kalesi’nin doğusunda demir plakalarla kaplı ana giriş kapısı yer alıyor. Kalenin iç kısmında muhafızların yerleştirilmesi için kullanılmış olan taş hücreler bulunuyor.

Tüm yıl boyunca açık olan ve ücretsiz olarak girilebilen Sigri Kalesi, nefes kesen Ege Denizi manzarası, kakmalı Türk yazıtları ile Türk Kalesi olarak da biliniyor. Kalenin ince işçiliğe sahip mimarisi, ziyaretçilerin hayranlığını kazanıyor.

7. Petra

Petra Midilli gezi blog

Adanın kuzeybatısındaki en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Petra, içerisinde çok sayıda taş evin bulunduğu geleneksel köyleri, kendine özgü yapısı ve yemyeşil bitki örtüsü ile dikkat çekiyor.

Midilli gezilecek yerler listemizdeki bu popüler yer; Thrasyvoulos Stavrou, Takis Eleftheriadis ve Neoklis Kazazis gibi sanat ve edebiyat alanında ünlü şahsiyetlerin doğduğu yer olarak da biliniyor.

Ressamların, yazarların ve şairlerin uğrak noktası olan ve aktif bir kültür merkezi olma özelliğini günümüzde de koruyan Petra, yıl içinde çok sayıda kültürel organizasyona ev sahipliği yapıyor.

Uzun bir sahil şeridine sahip olan Petra kasabası, Glykfylousa Panagia Kilisesi ve dik kayalıkları ile ilgi çekiyor. Taşın içine oyulmuş 114 basamaklı merdiveni tırmanarak kayanın tepesine ulaşılabilmek mümkün oluyor.

Bu yüksek kayanın üzerine inşa edilmiş olan Panagia Kilisesi’nden tüm kasaba ve kasabayı çevreleyen eşsiz deniz ve kır manzarası mükemmel bir şekilde izlenebiliyor.

Gece ve gündüz canlı bir yer olan Petra’nın neoklasik taş evleri, renkli tavernaları, popüler barları, butik dükkânları ve ünlü lokantaları ziyaretçiler tarafından ilgi ile karşılanıyor.

Palmiyeler, meyve ağaçları ve yasemin çiçekleri ile çevrelenen plajlar, su sporları ile ilgilenenlere de çok sayıda seçenek sunuyor.

Petra’da Konaklama

Eğer Midilli geziniz boyunca Petra’da konaklamak isterseniz 3 yıldızlı Niki Studios Sea & Front adlı tesise bir göz atabilirsiniz.

8. Panagia Glykofilousa

Panagia Glykofilousa Midilli rehberi

Midilli Adası gezilecek yerler listesinde Petra Kasabası’nda yer alan Glykofilousa Panagia Kilisesi’ne, daha doğrusu bu kilisede muhafaza edilen Bakire Meryem ikonasına özel bir başlık açmak yakışır.

Fırtınalı bir havada karaya çıkmak zorunda kalan bir denizciye ait olduğu düşünülen ikonanın efsanevi bir ünü olmuş. İkona iki kez kaybolmuş ve her ikisinde de meşhur kayanın üzerinde ortaya çıkmış. Zaten Panagia Glykofilousa Kilisesi’nin de bu sebeple bu devasa kaya üzerine inşa edilmesine karar verilmiş. En azından efsane öyle söylüyor.

Bugün kilise ve Bakire Meryem ikonası özellikle sağlık sorunu yaşayan kişiler için bir hac noktası niteliğinde. Sağlığına veya sevdiği birinin sağlığına kavuşmasını isteyen insanlar Midilli Adası’ndaki dükkanlarda satılan, vücut parçası şeklindeki küçük süsleri alarak Kiliseyi ziyaret ediyor ve ikonayı bu adak süsleriyle süslüyor.

9. Plomari

Plomari Midilli gezi notları

Adanın güney kıyısında yer alan Plomari, Mytilene’den sonra adadaki en büyük ikinci kasaba olma özelliğini koruyor. Midilli’den 42 km uzaklıkta bulunan Plomari, denize yakın konumu ve kültürel dokusu ile göz dolduruyor.

Akrasi, Neohori, Ampeliko, Trigonas, Megalohori, Paleohori ve Plagia olmak üzere yedi farklı köyden oluşan otantik kasabanın deniz ticareti açısından da önemli bir geçiş noktası olduğu biliniyor.

Kayalık bir zemine sahip olan Plomari’de sarp yamaçlara kadar uzanan zeytinlikler, derbentler, dağlar, küçük kanyonlar ve güney kısmı denize uzanan yarı dağlık bölgeler bulunuyor.

Kasabanın kuzey ve doğu kısmında görülen toprak şekli ise bölgenin nispeten izole olmasına yardımcı oluyor. Zengin bitki örtüsünü, altın renkli plajları ve inanılmaz dağ manzaralarını bir arada sunan bu sahil kasabası ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

Bölgenin geleneğe uygun mimari yapıları da zaman içinde bozulmadan ayakta kalmayı başarıyor. Devasa eski konaklar, tarihi ahşap yapılar, zeytinlikler, tabakhaneler, farklı büyüklükteki ve renkteki köy evleri, kasabanın genel mimari yapısını özetliyor.

Plomari halkının ve ziyaretçilerin sıklıkla tükettiği uzo ise yörenin önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor. Plomari içindeki birkaç uzo fabrikası ve kasabaya giden yolda bulunan Barbayannis Uzo Müzesi de gezginlerin uğrak noktaları arasında bulunuyor.

Plomari’de Konaklama

Plomari’de kalarak hem tarihi kasabanın güzelliklerini keşfetmek hem de bol bol denize girmek isteyen gezginler 3 yıldızlı Sandy Bay Hotel adlı tesis inceleyebilirler.

10. Eressos

Eressos Midilli turu

Midilli gezilecek yerler listemizdeki yerler içinde doğal güzellikleri ve eşsiz mimarisi ile ilgi çekici bir yer olan küçük Eressos kasabası, Mytilene’in 85 km batısında yer alıyor.

Milattan önce 7. yüzyılda yaşayan şair Sappho’nun ve milattan önce 4. yüzyılda yaşayan filozoflar Theophrastus ve Phanias’ın doğduğu yer olarak da bilinen bu hoş kasaba, adanın en güzel kumsallarına ev sahipliği yapıyor.

Skala Eresou, Yalos ve Sigri gibi adanın başlıca turistik noktalarını içine alan Eressos dünyaca ünlü plajları ile göz dolduruyor. Bu eşsiz güzellikteki plajlardan bazıları çıplaklar plajı olarak kullanılıyor.

Sıra dışı doğası, olağanüstü tarihi eserleri, eski manastırları, güzel plajları, lezzetli mutfağı ile öne çıkan Eressos, ziyaretçilerine eğlence dolu anlar vadediyor.

Eressos sınırları içerisinde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olan Midilli Taşlaşmış Ormanı’na da kasabanın doğa parkuru üzerinden yürüyerek ulaşabilmek mümkün oluyor.

Ordimnos Dağı’nın zirvesine inşa edilmiş olan Ispilu Manastırı ve içerisinde yapay bir gölet bulunan Pitari Manastırı bölgenin en ünlü yapıları arasında bulunuyor.

Güzel bir kumsala, harika restoranlara ve hoş bir manevi topluluğa sahip bir sahil kasabası düşlüyorsanız ilk tercihlerinizin arasına Eressos’u ekleyebilirsiniz.

11. Mantamados

Mantamados Midilli turu

Adanın kuzeydoğusunda konumlanan Mantamados; geleneksel mimarisi, Arnavut kaldırımları ve otantik sokakları ile biliniyor. Gezerken dinlenebileceğiniz ve dinlenirken de yörenin lezzetlerini tadabileceğiniz geleneksel mekânlar yol boyunca karşınıza çıkıyor.

Kurutulmuş et, peynir, zeytinyağı, yoğurt ve lokma tatlısı, Mantamados’un ünlü yiyecekleri arasında başı çekiyor. Yöre halkı, leziz yemeklerin yanı sıra seramik sanatına da epey ilgi gösteriyor.

Seramik atölyelerinde ve çömlekçilerde, mutlaka ilginizi cezbedecek çok sayıda hediyelik eşya bulabilirsiniz. Midilli gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu yer kısacası alışveriş olanakları ile de zengin.

Bu ufak kasabanın en sembolik yapılarından biri olan Taksiyarhis Kilisesi’nin içindeki sıra dışı eserler, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Mantamados’da; restore edilmiş eski atölyeleri, çömlekçileri, peynir çiftliklerini ve butik dükkânları gezerek zaman geçirebilirsiniz.

Ağustos ayının başında yolunuz Mantamados’a düşerse Pallesviaki Ekthesi Keramikis isimli seramik fuarını da ziyaret edebilir, adanın en özgün eserlerinden birine sahip olma ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

12. Agiasos

Agiasos Midilli hakkında bilgiler

Ünlü Olimpos Dağı’nın çam ve zeytin kaplı yamaçlarındaki Mytilini kasabasına 26 km uzaklıkta bulunan Agiasos, Arnavut kaldırımlı geleneksel dar sokakları ve pitoresk şeritlerden oluşan süslemeleri ile göz dolduruyor.

Kestane, armut, çınar, elma ve kiraz ağaçlarına kasabanın her yerinde rastlayabilmek mümkün oluyor. Geleneksel mimaride inşa edilmiş olan evlerin kapı girişlerinde ve sachnisia olarak bilinen ahşap balkonlarında ise begonya, karanfil ve sardunya süs bitkilerine sıklıkla yer veriliyor.

Agiassos’un çalışkan kadınları, geçmişte olduğu gibi günümüzde de el işçiliği ürünler imal ediyor. El dokuma halılar ve kilimler, çanak ve çömlekler, oyma ahşap ikonalar ve mobilyalar yöre halkının ilgilendiği başlıca zanaatlar içinde yer alıyor.

Adanın turistik faaliyetlerinin çoğu plajlarda ve sahil kasabalarında gerçekleştiği için Agiassos gibi yerlerin geleneklerine daha bağlı olduğu görülüyor. Köyün alt kısmında, ziyaretçilere hitap eden çok sayıda restoran ve kafe bulunuyor.

Midilli’nin adeta resmi içeceği olan uzoyu ve ona eşlik eden leziz mezeleri ise kilisenin aşağı bölümünde konumlanan lokantalarda tadabilirsiniz. Bu güzel bölgeye de mutlaka Midilli gezilecek yerler listenizde yer verin.

13. Roman Aqueduct of Moira

Roman Aqueduct of Moira Midilli'de gezilecek yerler

Midilli gezilecek yerler yazısında bahsetmek istediğim diğer bir tarihi yapı ise bir antik su kemeri. Antik Çağlarda Olimpos Dağı’ndan Mytelene’ye uzanan ve dağdaki suyu kente taşımak için kullanılan bir su kanalı mevcutmuş. Roman Aqueduct of Moira da işte bu uzunluğu 25 kilometreyi bulan su kanalından geriye kalabilen kemerlerden biri. 

Mytilene’nin hemen dışında yer alan su kemerinin MS. 2 veya 3. yüzyıllarda inşa edildiği düşünülüyor ve yapımında adanın karakteristik gri renkli mermerleri kullanılmış. Dönemin en gelişmiş teknolojileri kullanılarak yapılan su kemerleri 1995 yılında turistik ziyaretlere de açılmış.

14. Skala Sykamineas

Skala Sykamineas Midilli'de ne yapılır?

Midilli’nin ufak ve en şirin sahil kasabalarından Skala Sykamineas, adanın sembolik noktalarından biri olarak da beğeni topluyor.

Skala Sykamineas, adada gezdikten sonra belli bir süre dinlenmek isteyenlerin ve lezzetli deniz ürünlerini deneyimlemek için gelen gezginlerin bir numaralı tercihi oluyor.

Sahildeki büyük kayaların çevresine inşa edilen Meryem Ana Kilisesi ise sade ve huzurlu bir yaşam tarzının hüküm sürdüğü liman kasabasının mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında.

Skala Sykamineas’da adanın diğer kıyılarında olduğu gibi geniş kumsallar olmasa dahi denize rahatlıkla girilecek noktalar mevcut. Kasabada 100 yılı aşkın bir zamandır ayakta olan devasa dut ağacının altında serinlemek, dinlenmek ve soğuk bir şeyler içmek için kullanabileceğiniz bir de kafe bulunuyor.

Midilli gezilecek yerler listemizdeki Türk turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Skala Sykamineas kasabasının lokantalarında, Türkçe yiyecek ve içecek menüleriyle de karşılaşabilirsiniz.

Sahil kenarına sıralanan yerel restoranlarda birbirinden leziz ahtapot, kalamar ve diğer taze deniz mahsullerinin tadına uzo eşliğinde bakabilirsiniz.

15. Kalloni

Kalloni Midilli'de görülmesi gereken yerler

Kalloni, Yera ile birlikte Midilli’nin iki iç körfezinden büyük olanı. Körfezin adını taşıyan ve Dafia, Agra, Anemotia, Kerami, Arisvi, Parakoila, Filia ve Skalohori yerleşim birimlerinden oluşan bir belde olan Kalloni’de tarihi, turistik ve doğal açıdan ilginizi çekebilecek çok sayıda yer bulunuyor.

Adanın tam ortasında yer alan Kalloni; geniş ovaları, kaynak suları ve farklı kanallardan beslenen nehirleri ile adanın en el değmemiş beldelerinden biri olma özelliğini günümüzde de koruyor.

Ana geçiş güzergâhı üzerinde yer alan Kalloni Tuz Gölü, bölgenin kuş cenneti olarak da biliniyor. Klapados Şelalesi ve Potamia Vadisi ise doğa yürüyüşü yapmaktan hoşlanan gezginler için harika bir rota sunuyor.

Midilli’nin diğer bölgelerinde olduğu gibi Kalloni çevresinde de yöresel yemekler, uzo ve en taze mezeleri müşterilerine sunan çok sayıda yerel restoran bulunuyor.

16. Agios Ignatios Monastery (Limonos)

Agios Ignatios Monastry Midilli gezilecek yerler

Midilli Adası gezilecek yerler listesinin bir önceki maddesinde bahsettiğim, Kalloni Kasabası ayrıca çok güzel bir de manastıra ev sahipliği yapıyor.

Kalloni bölgesinin en çok dikkat çeken tarihi yapılarından biri olan Moni Limonos, başka bir adıyla Agios Ignatos Manastırı, çevreden izole hali, kemerli mimari yapısı ve duvar figürleri ile dikkat çekiyor.

Manastır, kasabanın hemen yanındaki verimli bir arazide 1526 yılında inşa edilmiş ama kökleri çok daha eskilere, Bizans Dönemi’ne kadar uzanıyor.

Burası öncelikle bir kilise olması sebebiyle bir ibadet yeri ancak zamanında eğitim merkezi olarak da kullanılmış. Dini eğitim tabii ki. Zaten adı da bu yüzden manastır aslında.

Kütüphanesinde bir zamanlar, bazıları 6. YY’a tarihlenen 5000’ün üzerinde eser bulunan manastır Osmanlı İmparatorluğu’nun 15. YY’da adayı fethetmesinden sonra kapatılmış. Ancak sonrasında kapılarını yeniden ibadet ve eğitim için açmış.

17. Agios Taxiarchis Monastery

Midilli Adası’nın kuzey kısmında, Mantamados isimli Kasaba yakınlarında yer alan Agios Taxiarchis Manastırı burada bulunan en kutsal yerlerin başında geliyor.

Efsaneye göre, bir zamanlar manastırda yaşayan keşişler saldırıya uğrayarak katledilmiş. İçlerinden sadece bir acemi kurtulmuş, ki o da manastırın çatısında saklanıyormuş. Acemi çocuk kurtulduktan sonra Başmelek Mikail’in kılıcını çekerek saldırganlarla savaştığını iddia etmiş ve toprak ile öldürülen keşişlerin kanını kullanarak Başmelek Mikail ikonası yapmış.

Günümüzde Agios Taxiarchis Manastırı hem bolca turist çekiyor hem de yerel halk ikonaya adaklar adamak için burayı ziyaret ediyor.

18. Ipsilou Monastery

Ipsilou Monastery Midilli gezilecek yerler

Andissa Köyü’nü çevreleyen dağlarda bulunan Ipsilou Manastırı da Midilli Adası’nın kutsal zenginliklerinden biri.

Yüksek duvarları, kemerli kapıları ve geçitleriyle mimari açıdan bir kaleye de benzetilen manastırın MS. 800’de inşa edildiği düşünülüyor. Ki bu da manastırı adanın en eski manastırı yapıyor.

Tabii inşasından sonra da Ipsilou Manastırı çeşitli restorasyonlardan geçmiş. Manastırın kilisesinde Hz. İsa ve Meryem dışında çeşitli azizleri de resmeden pek çok fresk ve süsleme mevcut.

19. Petrified Forest

Petrified Forest of Lesbos Midilli Gezip Gördüm

Midilli Adası’nda sıra dışı doğal oluşumları da gözlemlemek mümkün. 20 milyon yıllık bir ormanın kalıntıları olan Petrified Forest, yani Taşlaşmış Orman da bunlardan biri.

Ahşabın taşa dönüştüğü bir proses gerçekleşmiş olduğundan dolayı buraya da taşlaşmış orman deniliyor. Toprak altında kalan ağaç veya ağaç köklerinin mineral suları ve tortularla uzun süre temas etmesi, bu minerallerin ağacın hücrelerine girmesine ve hücreleri değiştirerek taşlaşmasına sebep olmuş.

Burada gerçekleşen taşlaşma da, Neojen Dönem’deki yanardağ püskürtmelerinden çıkan lav ve küller tarafından oluşturulmuş. Ve bu lavlarla küller zamanla kaybolarak geride taşlaşmış, fosilleşmiş ağaç gövdelerini bırakmış.

Sigri’den 12 kilometre mesafede olan Petrified Forest Midili Adası gezilecek yerler listesinde görebileceğiniz, ve muhtemelen başka da hiçbir yerde göremeyeceğiniz nadide oluşumlardan biri.

20. Barbayannis Ouzo Factory

Türkiye’de bir rakı fabrikasını ziyaret edemeyebilirsiniz ancak Midilli Adası’nda uzo fabrikası ziyaret edilebilir.

Rus bir göçmen tarafından 1860 yılında Plomari’de kurulan uzo fabrikası adada yetişen bitkiler ve bölgenin suyunu kullanıyor uzo üretimi için. Zamanla da en bilinen, kaliteli uzo markalarından olmuş.

Eğer sizin de bu tür içeceklere ve nasıl yapıldığına ilginiz varsa, veya en azından değişik birkaç saat geçirmek isterseniz uzo fabrikası turuna katılabilirsiniz.

Midilli Plajları

Midilli gezi notları Midilli Adası'nda denize girilecek yerler

Midilli gezilecek yerler rehberi hazırlamışken adanın birbirinden güzel plajları hakkında da kısaca olsa bilgi vermek istiyorum.

Altın sarısı kumsalları ve doğa ile bütünleşmiş sahilleri ile gezginleri baştan çıkaran Midilli’nin en popüler 7 plajını bir araya getirdik.

1. Eresos Plajı: Akdeniz’deki en temiz plajlardan biri olan mavi bayraklı Eresos Plajı, 2.5 km uzunluğu ve berrak suları ile adaya gelen ziyaretçilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

2. Saint Hermogenes Plajı: Turkuaz renkli deniz ile yemyeşil çam ağaçlarının kesişme noktasında yer alan Saint Hermogenes Plajı, Midilli’nin en çok tercih edilen ve haliyle en çok rağbet gören plajları arasında ilk sıralarda.

3. Vatera Plajı: Yaklaşık 9 km uzunluğa sahip olan Vatera Plajı, adanın en büyük plajı olarak öne çıkıyor. Etkileyici Vatera Plajı’nın masmavi suları ve ince kumları ile sizi büyüleyeceğinden emin olabilirsiniz.

4. Xampelia Plajı: Sakin turkuaz suları ve tertemiz kumsalları ile dikkat çeken Xampelia Plajı, aileler ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için iyi bir alternatif sunuyor. Sahil çevresinde tüm geleneksel lezzetlerin tadını çıkarabileceğiniz yöresel lokantalar da bulunuyor.

5. Sigri Plajı: Rahatlamak ve kafa dinlemek için ideal olan bu korunaklı beldenin kristal berraklığındaki denizi ve bol kumlu sahili yazlıkçılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

6. Petra Plajı: Geniş kumsalları ile dikkat çeken Petra Plajı, ziyaretçilere sunduğu sosyal olanaklar ile de biliniyor.Midilli’nin 57 km kuzeybatısındaki Petra Plajı’nda güzel vakit geçirebilmek ve plajın tüm imkânlarından daha iyi yararlanabilmek için şemsiye ve şezlong kiralamak, sahilde yer alan duş ve soyunma kabinlerini kullanmak mümkün oluyor.

7. Molyvos Plajı: Yaz aylarının popüler turizm beldesi olan Molyvos, berrak suları ve yay gibi uzanan sahilleri ile ziyaretçilerinin beğenisini topluyor. Midilli’nin 60 km kuzeyinde yer alan Molyvos’da hem berrak derin koyların hem de sığ sulara sahip uzun plajların keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Midilli Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Midilli gezi rehberi
Midili gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Midilli gezilecek yerler haritası ile adadaki tarihi ve turistik alanları, önemli plajları ve otel tavsiyelerini inceleyebilirsiniz. Adada gezerken cep telefonunuzdan haritayı kolayca açabilirsiniz. Yapmanız gereken şeyler oldukça kolay:

  • Cep telefonundan bu linke tıklayarak haritayı açın.
  • Çevrenizde yer alan gezi noktalarını kolayca inceleyin. Dilerseniz harita üzerinden yol tarifi de alabilirsiniz.

Midilli’de Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Midilli gezi rehberi otel tavsiyeleri
4 yıldızlı Heliotrope Hotels bölgede konaklama yapabileceğiniz en güzel seçeneklerden…

Midilli’de nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Midilli’de konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Midilli (Mytilene), Molivos (Mithymna), Petra, Skala Eresou, Vatera ve Plomari.

Aslında Midilli Adası’nda tam şu noktada, şu otelde konaklama yapın demek yanlış olur çünkü adanın her köşesi ayrı güzellikte. Adada 4-5 yıldızlı lüks otel sayısı çok fazla olmasa da sahil kenarında, butik, birbirinden güzel bir çok pansiyon tarzı tesis de mevcut.

Eğer yine de ulaşımı kolay, merkezi bir yerde konaklamak isterseniz ada ile aynı sahip Midilli (Mytilini) şehrinde konaklayabilirsiniz. Bu bölgedeki en güzel ve popüler otellerden bir tanesi 4 yıldızlı Heliotrope Hotels.

Booking.com’da yaklaşık 300’e yakın ziyaretçinin yaptığı değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8,7 gibi güzel bir puan alan tesis, hem kaliteli hem temiz hem de sahil kenarında.

Midilli Adası’nda konaklama konusunda bir başka tavsiyem ise Midilli Kasabası’nın tam merkezinde yer alan 3 yıldızlı Lesvion Hotel. 500’den fazla konuğun 8,8 puan verdiği otel hem feribot limanına, hem de kasabadaki tüm turistik noktalara çok yakın bir konumda. Kültür turizmi amacıyla Midilli Adası’nı ziyaret edenler için en ideal tesis diyebilirim.

Özet Olarak Midilli’de Nereler Gezilir?

Midilli gezilecek yerler

Midilli hem her biri küçük birer cennetçik olan kasabaları, köyleri hem de tarihi yapıları ile turistleri kendine çeken bir destinasyon. Adadaki gezilecek yerlerden detaylıca bahsettim, bir de özetlemek gerekirse:

Mytilene, Molyvos, Sigri, Petra, Plomari, Eressos, Mantamados, Agiasos, Skala, Skyamineas ve Kalloni Midilli Adası’nda gezmeye, görmeye değer kasabalar.

Mytilene ve Molyvos Kaleleri, Roman Aqueduct of Moira su kemerleri, Agios Ignatos (Limonos), Ipsilou ve Agios Taxiarchis Manastırları ve Panagia Glykofilousa taşı adada görilebilecek tarihi yapılar ve eserlerden.

Petrified Forest (taşlaşmış orman) da son derece sıra dışı bir doğal oluşum. Mutlaka görülmeli. Barbayannis Ouzo Factory, New Archeological Museum’u ise müze severler ziyaret edebilirler.

Peki sizin Midilli gezilecek yerler listesinde en merak ettiğiniz yer neresi?

Midilli’de Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Midilli Adası gezilecek yerler sıkça sorulan sorular

Midilli’de gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Midilli’de mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Adadaki tüm kasabaları tek tek gezemesiniz bile Mytilene ve Molyvos Kasabaları en önemlileri olduğu için mutlaka görülmeli. Elbette bu kasabalardaki tüm tarihi ve turistik yapılar da. Bunun dışında biraz daha zamanınız ve imkanınız varsa Plomari, Sigri ve Petra Kasabaları da gezip, Petrified Forest’ı görmelisiniz.

Midilli’de ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Midilli gezilecek yerler listesindeki turistik yerlerin büyük bir kısmı köy ve kasabalar olduğu için bunları gezmek ücretsiz. Bu kasabalar; Mytilene, Molyvos, Sigri, Petra, Plomari, Eressos, Mantamados, Agiasos, Skala Skyamineas ve Kalloni. Bunun dışında Panagia Glykofilousa taşı, Roman Aqueduct of Moira su kemerleri, Agios Ignatos (Limonos), Ipsilou ve Agios Taxiarchis Manastırları da girişi ücretsiz olan yerlerden.

Midilli’deki en iyi plajlar hangileri?

Aslında plaj tercihleri kişiden kişiye değişir. Çünkü kimisi sakin plajları severken, kimisi de kalabalık ve hareketli plajları sevebilir. Yine de benim tercihim; sakin suları ve ortalama hareketlilikteki atmosferleri ile Eresos Plajı, Saint Hermogenes Plajı ve Petra Plajı.

Midilli’de kaç gün kalmalı?

Eğer Midilli’ye sadece kültür turizmi için gidecekseniz 2 veya 3 gün yeterli olacaktır. Ancak denize de girmek istiyorsanız bunun üzerine birkaç gün daha eklemelisiniz.

Midilli’ye ne zaman gitmeli?

Sadece kültür turizmi için gitmeyi planlıyorsanız Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayları ile, Eylül ve Ekim ayları Midilli gezisi için ideal. Gitmişken denize de girmek isteyenler Temmuz ve Ağustos aylarını değerlendirebilirler.

Midilli’de nerede kalmalı?

Kültür turizmi odaklı bir seyahatte Midilli Adası’nın ana kasabası Mytilene’de kalmak en iyisi. Ancak denize de girmek istiyorsanız Molyvos, Petra, Sigri veya Plomari Kasabaları ile bu kasabaların çevresindeki plajları da değerlendirebilirsiniz.

“Midilli Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)” üzerine bir yorum

Yorum yapın