Mihrimah Sultan Camii Üsküdar istanbul tarihi
Üsküdar Mihrimah Sultan Camii

Kanuni “Bir yanağın güneş, bir yanağın da ay gibi parlak olsun” demiş ve kızına Mihrimah adını koymuş. Mihrimah Sultan’a âşık olan; ama duygularına asla karşılık bulamayan Mimar Sinan ise sevdiği kadının adına yaraşır eserler yaratmak istemiş ve İstanbul’un iki ilçesine birbirinden güzel iki Mihrimah Sultan Camii yapmış. Tarihi bir aşkın kanıtı olan bu eserler, eşsiz özellikleri ile günümüzde gezginleri büyülüyor.

Mihrimah Sultan Camii nerede ve nasıl gidilir?

Mihrimah Sultan Camii istanbul nerede ve nasıl gidilir
Mihrimah Sultan Camii’nin Üsküdar ve Edirnekapapı’daki konumları…

İki camiden daha popüler olanı Üsküdar merkezde, rıhtımın tam karşısında yer alıyor. Bu nedenle Avrupa Yakası’ndan yapıya en kolay ve keyifli ulaşım yöntemi olarak vapur, deniz otobüsü seferleri öne çıkıyor. Karşı yakadan bölgeye gidecekseniz, Marmaray’ı da tercih edebilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan gelecekseniz, camiye ulaşmak için Üsküdar istikametine giden pek çok otobüs veya minibüs seferinden yararlanabilirsiniz. Rıhtımın önünde taşıtlardan indikten sonra sadece 1- 2 dakikanızı alacak yürüyüşle tarihi mekâna ulaşabilirsiniz.

Diğer cami ise Edirnekapı’da, tıpkı diğeri gibi merkezde bulunuyor. Bu camiye ulaşım için ilkine göre biraz daha fazla seçeneğiniz bulunuyor. Metrobüs, otobüs ve tramvaya ek olarak hafif raylı sistemi kullanarak Edirnekapı’nın en güzel yapısına rahatlıkla gidebilirsiniz.

Mihrimah Sultan Camii Hakkında Bilgiler

Mihrimah Sultan Camii Üsküdar istanbul tarihi
Üsküdar Mihrimah Sultan Camii

Mimar Sinan’ın erken dönem eserleri arasında sayılan camilerden Üsküdar’da olanı 15401548, Edirnekapı’daki ise ilkinde 14 yıl sonra 15621565 arasında Mihrimah Sultan’ın isteğiyle inşa edilmiş. Her iki yapı da o dönemin adetlerine uygun olarak külliye ile çevrelenmiş.

Yaygın rivayete göre Mihrimah Sultan’a âşık olan Mimar Sinan, iki görkemli yapı aracılığyla duygularını anlatmak istemiş. Hatta ünlü mimar, duygularını anlatırken sadece mimari detaylardan yararlanmamış. İşin içine matematik zekâsını da katarak, minareleri arasından güneşle ayın doğuşunun ve batışının izlenebileceği şekilde camileri planlamış.

Eğer ilkbaharda Üsküdar’daki caminin minareleri arasından bakarsanız güneşin doğuşunu, Edirnekapı’daki yapındansa ayın batışını izleyebilirsiniz. Akşamları ise bu manzaranın tersine şahit olabilirsiniz.

Mihrimah Sultan Camii’nin Bölümleri

Anadolu Yakası’nın önde gelen tarihi eserlerinden birisi sayılan Üsküdar Mihrimah Sultan Camii, içerisinde 20 köşeli mermer bir şadırvanın bulunduğu; önden küçük, sağ yandan geniş bir avluya sahip.

İskele tarafından bakıldığında konmuş bir kartala benzetilen yapının üzeri, 10 metre çapında bir kubbe ile kapatılmış. Tek şerefeli iki minaresi bulunan yapının iç kısmında ise mukarnaslı mihrabı ve mermer minberi yer alıyor.

Yapının külliyesinden günümüze sadece 16 odalı medresesi ve tek dersliği olan mektebi ulaşabilmiş. Tabhane, imarethane ve kervansaray bölümleri ise zamanın yıkıcı etkilerine karşı koyamamış.

Ayrıca bahçede Osmanlı hanedan mensuplarına ve devlet görevlilerine ait türbeler bulunuyor. Mimrimah Sultan’ın iki oğluyla birlikte Rüstem Paşa’nın oğlu Osman Ağa ve Kaptan-ı Derya Sinan Paşa burada türbesi olan önemli tarihi şahsiyetler.

Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Camii ise çoğu türdeşine göre daha sade görünüme sahip. İnşa edileceği 1.100 metrekarelik alanını Mimar Sinan’ın bizzat seçtiği cami, 1719 yılında yaşanan deprem felaketinde büyük hasar almış. Bu nedenle caminin orijinal halinden uzaklaştığına inanılıyor.

Mihrimah Sultan Camii Edirnekapı
Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii

20 metre çapında, 35 metre yüksekliğinde kubbe ile üzeri kapatılmış olan dini yapının en çok ilgi çeken bölümlerini, güneş ışığından azami ölçülerde yararlanması için yerleştirilen vitraylı camları ile mermer minberi oluşturuyor. Avlusunda ise ziyaretçileri yine mermerden yapılma bir şadırvan bekliyor.

Bu yapının külliyesi ise büyük oranda kendisini korumayı başarmış. Külliyeden sadece medrese ve çarşısı günümüze ulaşamamış. Mektebi ve 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar kullanılan hamamı ise halen daha bütünlüğünü koruyor. Ayrıca mektebin hemen yanında Güzel Ahmet Paşa’ya ait türbe yer alıyor.

Mihrimah Sultan Camii Ziyareti

Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii içi
Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii iç görünüm

Rüstem Paşa, Fatih, Süleymaniye gibi pek çok camide olduğu gibi bu yapılarda da giriş için ziyaretçilerden ücret alınmıyor. Ancak her ne kadar tarihi mekân olsalar da asli görevleri ibadet olduğu için ziyaretçilerden bazı hususlarda dikkatli olmaları rica ediliyor.

Bu hususların ilki, her camide olduğu gibi ibadet saatlerinde cemaate saygı gösterilmesi ve gürültü yapılmaması yönünde. İkincisi ise Mihrimah Sultan Camii içerisine gireceklerin dini kurallara uygun giyinmeleri.

İstanbul’un bu önemli ve güzel iki camisini İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın