Milano'da yapılması gerekenler

Milano’da Ne Yapılır? & Yapılacak Şeyler Listesi

Milano’da ne yapılır? Binlerce yıllık tarihçesiyle, bir zamanlar Batı Roma İmparatorluğu’na başkentlik bile yapmış olan Milano bugün moda, sanat ve tarihin dünyadaki önemli merkezlerinden. İtalya‘nın önemli metropollerinden 1,5 milyonluk şehir eski ve yeninin de harika bir karışımı.

Tarihi yapıların, kiliselerin, katedrallerin ve daracık sokakların yanında bol bol iyi giyinmiş İtalyan görebileceğiniz, pizza ve makarnanın her çeşidini tadabileceğiniz, biraz uzaklaşmak istediğinizde İtalyan taşrasının en romantik yerlerini keşfedebileceğiniz Milano dönmek istemeyeceğiniz şehirlerden biri.

Milano’da Ne Yapılır yazısında size şehirde yapabileceğiniz kültürel, eğlenceli ve dinlendirici aktivitelerden bahsedeceğim. Siz zamanınızı ve bütçenizi planlayın yeter.

Bunun öncesinde ise konaklama konusunda da kısaca bilgiler verelim…

Konaklama: Duomo ve çevresinin yer aldığı Centro Storico, Brera ve Navigli bölgesi Milano’da konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Milano’da nerede kalınır başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Genius Hotel Downtown, 4★ Hotel Dei Cavalieri ve 5★ NH Collection Milano President şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Milano’da Ne Yapılır?

Milano'da ne yapılır listesi, Milano'da yapılacak şeyler

Milano’da yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Piazza del Duomo ve çevresindeki tarihi yapıları görün.
 2. Milano Katedrali’nin içini gezin.
 3. “Son Yemek” Freskini yerinde görün.
 4. Brera Bölgesi’nde kaybolun.
 5. Parco Sempione’de dinlenin.
 6. Torre Branca Kulesi’nden Milano’yu seyredin.
 7. La Scala Opera’da bir gösterime katılın.
 8. Grand Galleria Vittorio Emanuele II’yi görün.
 9. Alışveriş yapın.
 10. Lezzetli yiyecek ve içecekleri tadın.
 11. Gece hayatını keşfedin.
 12. Yakın yerlere günübirlik geziler yapın.

1. Piazza del Duomo ve çevresindeki tarihi yapıları görün.

Piazza del Duomo Milano'da yapılması gerekenler

Milano’da Ne Yapılır yazısında sizlere ilk önerim, kiliseleri, galerileri ziyaret etmeden, her şeyden önce şehrin tarihi sokaklarında, meydanlarında küçük bir yürüyüş yapmanız, öncelikle kentin atmosferini solumanız.

Duomo Meydanı çevresinde şekillenen Milano’nun tarihi merkezinde yapacağınız yürüyüşte Castello Sforzesco Sarayı, Santa Maria della Grazie Kilisesi, Sant Ambrogio Bazilikası, Milano’nun Ortaçağ’daki merkezi Piazza dei Mercanti Meydanı, San Lorenzo Bazilikası, Milano Kraliyet Sarayı ve San Bernardino alle Ossa Kilisesi gibi pek çok tarihi yapıyı da göreceksiniz.

Bu turu bir grupla ve rehberle yaparsanız kendisinden şehre dair detaylı bilgiler de alabilirsiniz. Ayrıca, Milano’nun tarihi bölgelerindeki yürüyüşü yazının devamında bahsedeceğim Duomo Katedrali ziyareti ve Son Yemek Freski turuyla birleştiren yürüyüş paketleri de var ve fiyat olarak hepsini tek tek yapmaktan daha avantajlı olabiliyor. Bunun için tavsiyem:

Milano Yürüyüş Turu, Duoma Katedrali ve Son Yemek Freski Ziyaretleri: Kişi başı 59 Euro ücreti olan turu daha önceden yapmış olan binin üzerinde kullanıcı 4,5 puan vermiş. 3 saat süren tur kapsamında Milano Katedrali girişi (teras hariç), Son Yemek Freski’ni görmek için sırada beklemeden önceden giriş hakkı ve rehberlik hizmetleri dahil. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

2. Milano Katedrali’nin içini gezin.

milano katedrali Milano'da yapılacak şeyler listesi

Duomo Meydanı’na adını da veren Milano Katedrali (Duomo) kentteki en önemli tarihi eser. Tabii mümkün olduğunca çok kilise, saray ve tarihi yapı görmenizi öneririm ancak eğer zamanınız kısıtlıysa en azından Milano Katedrali’ni görün mutlaka.

Yapımına 1386 yılında başlanan, ibadete açılsa ve büyük kısmı tamamlansa da inşaatı resmi olarak 1965 yılında sonlanan katedral şehrin simge yapısı sayılıyor ve etkileyici iç dekorasyonu, benzersiz sanat eserleriyle Milano’yu ziyaret eden her turisti davet ediyor.

Milano Katedrali giriş ücreti normalde 3 Euro ancak katedral önündeki uzun kuyruklarda beklemeyi göze alırsanız. Katedral, Duomo Müzesi, San Gottardo Kilisesi, Arkeolojik Kalıntıları kapsayan bilet 8 Euro (bunda da öncelikli giriş hakkı yok). Tüm bunlara ek olarak sırada beklemeden, öncelikli giriş hakkı da almak isterseniz ücret 25 Euro.

Katedrali rehber eşliğinde bir turla gezmek isterseniz size önerim ise;

Milano Katedrali Öncelikli Giriş Hakkı ve Rehberli Tur: Ücreti kişi başı 16 Euro’dan başlayan turun çeşitli seçenekleri var. Sadece katedrale giriş ve merdivenlerle çatı katına çıkış tercih ederseniz 16 Euro, çatı katına asansörle çıkış tercih ederseniz 20 Euro, ayrıca audioguide da isterseniz 24 Euro şeklinde.

5000’in üzerinde kullanıcının 4,5 puan verdiği turun bir avantajı da Türkçe web sitesi sayesinde tüm alternatiflerinizi görüp anlayarak, kişisel tercihinize uygun bileti satın alabilme avantajı. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

3. Da Vinci’nin ünlü “Son Yemek” Freskini yerinde görün.

da vinci son yemek

Şehrin tarihi bölgelerinde yer alan Santa Maria della Grazie Kilisesi dünyanın en önemli sanat eserlerinden birine de ev sahipliği yapıyor. Haliyle Milano’da Ne Yapılır yazısında buna özel yer vermeden geçemiyorum.

Hristiyan Alemi’nin önemli değerlerinden Hz. İsa’nın havarileriyle yediği son yemeği betimleyen “Son Yemek” isimli eseri bilmeyen yoktur sanırım. Ancak bu bir tablo değil , Santa Maria della Grazie Kilisesi’nin fresklerinden biri.

İncil’de betimlenen bir sahneden yola çıkılarak yapılan, sanat tarihçileri ve sembol bilimcilerinin yüzyıllardır defalarca analiz ettiği, yorumladığı Son Yemek Fresk’ini 15. YY’dan kalma bu etkiletici Gotik stili kilisede mutlaka görmelisiniz.

4. Brera Bölgesi’nde kaybolun.

brera Milano'da ne yapılır

Duomo Meydanı’nın kuzeyinde yer alan Brera Bölgesi Milano turunuzda ayrı bir önem vermeniz gereken yerlerden. Sanat okulları, galeriler, sanat temalı cafe ve restoranlarla dolu olan bu bohem bölge turistik ve yerel kültürün de nefis bir karışımı.

Dolayısıyla Milano’da Ne Yapılır yazısında Brera Bölgesi’ne mutlaka birkaç saat ayırmanızı, mümkünse sanat galerilerinden ilginizi çekenleri gezmenizi, bunu yapamasanız bile bu bölgedeki resrtoranlardan birinde keyifli bir yemek yemenizi tavsiye ederim.

Buraya kadar gitmişken bir müze görmek isteyenler için önerimse Brera Sarayı içerisinde yer alan, Raphael, Bellini ve Rubens gibi ustaların eserlerini görebileceğiniz Pinacoteca.

Brera Bölgesi’ni rehber eşliğinde gezerek sanat ve tarihçesi hakkında bilgi de edinmek isterseniz size önerebileceğim tur ise;

5. Parco Sempione’de dinlenin.

Parco Sempione Milano'da ne yapılır

Sforzesco Şatosu‘nun arkasında yer alan, şehrin en büyük yeşil alanı Sempione Parkı Milano turu sırasında yorulup dinlenmek isteyenler için harika bir durak. Ancak Milano’da Ne Yapılır yazısında yer vermemin tek sebebi de bu değil.

1888 yılında açılan park yürüyüş yolları, bisiklet patikaları ve ağaçlık alanlarının yanı sıra onlarca heykel ve tarihi çeşmeye de ev sahipliği yapıyor.

6. Torre Branca Kulesi’nden Milano’yu seyredin.

Torre Branca Kulesi Milano'da ne yapılır

Hazır Sempione Parkı’na kadar gitmişken Torre Branca Kulesi‘ne de çıkmayı unutmayın. 108 metre yüksekliğinde kule Milano’yu gökyüzünden seyretmek için gidebileceğiniz en doğru adreslerden biri.

1933 yılında yapılan Torre Branca Kulesi’ne eğer havanın açık olduğu günlerden birinde çıkarsanız tarihi yapılar, kiliseler ve kubbelerle süslü Milano silüetini arka planda nefes kesici Alp Dağları eşliğinde seyredebilirsiniz.

7. La Scala Opera’da bir gösterime katılın.

la scala opera Milano'da ne yapılır

Çok bilgili olduğumdan değil ama klasik müziğe ilgi duyarım, haliyle yazılarımda da eğer şehrin bu konuda bir ünü, başarısı varsa gezginleri bir klasik müzik konserine gitmeleri için teşvik etmeye de çalışırım. Ki Milano da bu şehirlerden biri.

Sforzesco Şatosu’nun doğusunda yer alan La Scala Operası dünyanın en önemli opera salonlarından birisi, öncelikle bunu belirteyim. Ve bugüne kadar dünyanın en yetenekli, en başarılı sanatçılarının da sahne aldığı bir yer.

Bu tarihi yapıyı rehberli turlarla da gezebilirsiniz ancak imkanınız varsa bir akşamınızı ayırmanızı ve burada bir opera veya bale gösterimi izlemenizi öneririm. Temsili beğenip beğenmemenizden ayrı olarak, tarihi bir ana tanıklık etmiş olacaksınız, daha ne olsun.

La Scala Operası’ndaki temsillerin listesi ve biletlerine resmi sitesinden (teatroallascala.org/en/index.html) ulaşabilirsiniz.

8. Grand Galleria Vittorio Emanuele II’ye gidip AVM nasıl olurmuş görün.

Grand Galleria Vittorio Emanuele II

Tamam çok iddialı bir laf oldu ama gerçekten de böyle bir AVM görmemişsinizdir.

Guiseppe Mengoni tarafından tasarlanan ve 1877 yılında açılan Grand Galleria Vittorio Emanuele II hem dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden, hem de içerisi bir AVM’den çok tarihi bir saray veya opera binasına benziyor. Milano’da Ne Yapılır yazısında yer vermemin sebebi de bu zaten.

Daha çok lüks markaların mağazalarının yer aldığı alışveriş merkezini alışveriş yapma niyetiniz olmasa da, değişik bir yer görme amacıyla ziyaret edin, pişman olmazsınız.

9. Alışveriş yapın.

alışveriş Milano yapılacak şeyler

Özellikle hazır giyim konusunda dünyanın önde gelen şehirlerinden, hatta dünya modasını yönlendiren şehirlerden biri Milano. Eski bir hazır giyim profesyoneli olarak da ekleyebilirim ki, özellikle erkek giyimi konusunda dünyadaki en önemli şehir.

Tabii siz erkek, kadın, çocuk giyimi diye ayırmayın, küçük de olsa bir bütçe belirleyip bu dünya modasını yönlendiren şehirde biraz da alışveriş yapın.

Milano’da Ne Yapılır yazısında bunun için tek bir adres vermem gerekirse, o da; lüks ve high-end markaların seri sonu ürünlerini –görece- uygun fiyatlarla bulabileceğiniz Serravalle Designer Outlet AVM.

Alışveriş merkezi şehir merkezinden yaklaşık 1 saatlik mesafede ama Milano’ya kadar gitmişten uğramadan dönmezsiniz sanıyorum. Buraya ulaşım için de Lampugnano’dan kalkan FlixBus otobüslerine binebilirsiniz. Ya da şu linki kullanarak 20 Euro değerindeki gidiş-dönüş biletinizi önceden alabilirsiniz.

10. Lezzetli pizzaları, makarnaları, şarapları ve kahvelerini tadın.

Milano'da ne yapılır yeme içme

Milano’ya kadar gidip de ünü dünyaya yayılmış pizza, risotto, makarna, İtalyan şarapları veya kahvelerini yerinde tatmadan dönmeyi düşünmüyorsunuz herhalde? Vejeteryan, vegan veya et içeren… Şehirde her damak tadına uygun makarna ve pizza çeşitlerini bulabilirsiniz.

Turunuz sırasında verdiğiniz molalarda da bol bol cappuccino, cafe latte, macchiato gibi kahveleri veya alkol kullanıyorsanız lezzetli İtalyan şaraplarını tadabilirsiniz.

11. Navigli’de gece hayatını keşfedin.

navigli gece hayatı Milano'da yapılacak şeyler

Milano’da Ne Yapılır yazısında gece hayatı diye belirttim ama siz en iyisi Navigli‘ye güneş batmadan hemen önce gidin, günün son ışıklarında, kanalların ve çevresindeki tarihi binaların en fotojenik olduğu anlarda bol bol Instagramlık fotoğraf çekin, çektirin.

12. YY’da Po Nehri‘ni çevredeki göllere bağlamak, bu sırada Milano’nun ticaret hayatında taşımacılık amacıyla kullanmak için yapılmış olan kanallar çok uzun süre boyunca kaderine terk edilmiş. Ancak şimdilerde şehrin gece hayatının aktığı bir bölgeye dönüşmüş durumda.

Bu bölgede geçireceğiniz bir akşamın programı ise; kanal kenarında yürüyüş yapıp bol bol fotoğraf çekmek, şık bir restoranda lezzetli İtalyan yemekleri yemek ve sonrasında da isterseniz eğlenceli bir cluba geçmek sırasıyla olursa tadından yenmez.

12. Milano’ya yakın yerlere günübirlik geziler yapın.

como gölü turu Milano'da yapılacak şeyler

Milano’da Ne Yapılır yazısında son tavsiyem bu şehre ayırdığı zaman biraz daha fazla olanlara aslında. Şehri zaten 1,5-2 günde doya doya gezersiniz. Üstüne bir gününüzü de Milano’ya yakın, trenle veya otobüsle ulaşabileceğiniz İtalyan kasabaları ve şehirlerine günü birlik gezi de düzenlerseniz seyahatinizi son derece verimli geçirmiş olursunuz.

Lugano, ünlü Como Gölü, Bellagio, ve Rome & Juliet hikayesine ev sahipliği yapan romantik Verona şehri böyle bir gezi için ideal destinasyonlardan.

İtalya’da tren ağı çok yaygın, dolayısıyla bu şehirlere trenle ulaşımınız kolay olacaktır ancak organizasyonla uğraşmak istemeyenler için birkaç popüler tur da önerebilirim:

Milano’dan Como Gölü, Bellagio ve Varenna Turu: Kişi başı 85 Euro ücreti olan turun kapsamı çok geniş aslında. Tüm gün süren tura rehberlik hizmetleri de dahil ve daha önceden katılmış olanlar da 5 üzerinden 4,6 puan vermişler. Tüm ulaşımın sağlandığı tur kapsamında ayrıca Milano’dan 1 saat mesafedeki Como Gölü’nde rehberli yürüyüş, Villa Olmo’da rehberli tur, Bellagio ve Varenna Kasabaları ile tekne turu da yer alıyor. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Özetle Milano’da Ne Yapılır?

Milano'da yapılacak şeyler

İş veya tatil, seyahat amacınız ne olursa olsun Milano size unutamayacağınız deneyimler ve görsel bir şölen sunacak. Hem biraz gerçek İtalya, Milano havası solumak hem de önemli turistik aktiviteleri yapmak için Milano’da Ne Yapılır listenizin olmazsa olmazları ise;

Duomo Meydanı ve çevresinde yürüyüş yapmak, Milano Katedrali’ni görmek, Brera Bölgesi‘nde yürümek, en azından bir sanat galerisi veya müze gezmek, Son Yemek Fresk‘ini yerinde görmek ve Navigli‘de bir akşam geçirmek diyebilirim.

Bir de yazının içinde bahsetmemiştim ama hayatınızda bir kez olsun Ferrari otomobil sürmek istiyorsanız Milano’da bunu da deneyimleyebilirsiniz. Şu şekilde:

Ferrari Test Sürüşü: Sigorta, co-pilot ve 16 kilometrelik parkurda bir Ferrari otomobili test sürüşünün yer aldığı aktivitenin kişi başı ücreti 97,50 Euro. Ve daha önceden bu sürüşe katılmış olanlar da 5 üzerinden 5 puan vermişler. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Şehirdeki en popüler ve önemli turistik yerleri ve atraksiyonları Milano’da Ne Yapılır yazısında paylaşmaya çalıştım. Önümüzdeki günlerde bir Milano geziniz olacaksa aşağıdaki yazılarımızı da okumanızda fayda var:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 thought on “Milano’da Ne Yapılır? & Yapılacak Şeyler Listesi”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top