Milano Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Tarihinin ve mimarisinin göz alıcı güzelliği ile konuklarına uzun süre unutamayacakları eşsiz bir tatil deneyimi yaşatan Milano, İtalya denildiğinde akla gelen ilk yerleşimlerden biri oluyor.

Modanın olduğu kadar sanatın ve tasarımın da dünya üzerindeki en önemli merkezleri arasında başı çeken kentin her bölgesinde farklı bir kültürü yansıtan izler bulabilir, alışveriş keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Tüm bunları yapabilmek için ihtiyacınız olan bilgiyi ise sizler için hazırladığım Milano gezi rehberi aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Milano Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Milano gezi rehberi gezi notları
Milano gezi rehberi blog

Milano Tarihi

İtalya’nın nüfus açısından ikinci büyük kenti Milano, M.Ö. 600 yılında Kelt kökenli bir kabile tarafından kurulmuş. M.Ö. 222’de Roma İmparatorluğu’nun hâkimiyetine geçen kent, önemli bir yönetim merkezi haline getirilmiş ve Mediolanum adını almış.

M.S. 286 yılında Diocletianus’un yönetimi Maximian’a devretmesinin ardından kentin tamamını çevreleyen savunma duvarları da dâhil olmak üzere çok sayıda görkemli yapı inşa edilmiş.

5. yüzyılın başından itibaren Kavimler Göçü ile Avrupa’ya yerleşen kabileler birbiri ardına Milano’ya akınlar gerçekleştirmiş. Bizans’ın tüm kontrolünü yitirdiği şehir önce Lombardiyalılar’ın ardından Cermenler’in eline geçmiş.

11. yüzyılda Cermen hâkimiyetine karşı gerçekleştirilen özgürleşme çabalarının sonuç vermesi ile Milano bir şehir devleti olarak bağımsızlığını ilan etmiş. Sonraki yıllarda Milano, Orta Çağ’da gittikçe yaygınlaşan saldırgan politikayı benimseyip komşuları Lodi, Pavia, Cremona’yı ele geçirmiş. Como üzerinde hâkimiyet kurma girişimleri ise Cermen İmparatoru Barbarossa’nın yardıma gelmesi ile felakete dönüşmüş.

İtalyan Rönesansı’nın merkezinde yer alan kentlerden biri sayılan Milano, Modern Çağ’ın ilk dönemlerini Fransa, İsviçre, İspanya’nın ve Avusturya’nın güdümünde geçirmiş.

1848’de gerçekleşen 5 Gün Ayaklanması esnasında Sardunya’nın yardıma gelmesi İtalyan Birliği’nin kuruluşunun ilk adımları olarak görülüyor.

Bu oluşumla birlikte Kuzey İtalya’daki gücü artan kent, dünya savaşlarının ardından meydana gelen göç dalgasından da yararlanarak tüm yaralarını sarmış ve günümüzde popüler hale gelmesini sağlayan tekstil, mimari, endüstri gibi alanlarda gelişim kaydetmiş.

Nüfus & Toplum

3 milyonun üzerinde nüfusa sahip Milano’da anadil İtalyanca. Ancak ticari ve turistik bölgelerde yerel halkla İngilizce konuşarak da kolayca anlaşabilirsiniz.

Nüfusunu büyük oranda Katolik bireylerin oluşturduğu kentte Doğu Avrupa, Afrika, Latin Amerika ve Çin kökenli toplulukların bulunması, kültürel yapıyı bir hayli zenginleştiriyor.

Ulaşım

Lombardiya Bölgesi’nde yer alan Milano’ya ülkemizden düzenlenen direkt uçak seferleri sayesinde 3 saatten kısa bir sürede rahatça ulaşabilirsiniz. Bu seferler için Pegasus, daha çok ekonomik fiyatlı hava yolu şirketlerinin kullandığı Orio al Serio (Bergamo) Havalimanı’nı varış noktası olarak belirlemiş durumda.

Türk Hava Yolları ise kentin ana havalimanı konumundaki Malpensa’yı tercih ediyor. Barselona, Paris, Viyana ve Zürih gibi destinasyonlar ile İtalya içerisinden Milano’ya yüksek hızlı tren seferleriyle de ulaşabileceğiniz gibi ekonomik fiyatlı seyahat seçenekleri için otobüs firmalarını araştırabilirsiniz.

Milano’ya Ne Zaman Gidilir?

Milano gezi notları Milano iklimi

Nüfus özellikleri, tarihi ve nasıl ulaşılabileceği gibi temel konularda bilgiler verdikten sonra Milano gezi rehberi dâhilinde şimdi sizlere kente seyahat kararlarınızı etkileyecek iklimsel özelliklerini anlatacağım.

Ancak mevsimsel detaylara girmeden önce belirtmeliyim ki turistik cazibe merkezleri de başta olmak üzere kentteki çoğu mekân pazartesi günleri kapalı oluyor.

Kuzey İtalya’nın gözde tatil destinasyonlarından Milano, kış aylarının büyük kısmını 0 ila 10 °C arası sıcaklıkla geçiriyor.

Kente özellikle Noel öncesinde giderseniz, pek çok yerin göz alıcı şekilde süslendiğini görebilir ve kurulan pazarlardan ilgi çekici objeler satın alma fırsatı yakalayabilirsiniz. Yalnız bu atmosferden ötürü kent merkezindeki meydanların ve popüler alışveriş caddelerinin yazı aratmayacak yoğunlukta olabildiğini sakın unutmayın.

Noel dışında kış mevsiminde kente yönelik tatil planları yapmanızı sağlayacak bir diğer etkinlikse Şubat’ta başlayıp Mart’ta biten görkemli Milano Karnavalı.

Deneyimli gezginlerin seyahat için ilkbaharı tercih etmesindeki en önemli nokta, kentin tenha oluşu. Doğanın da canlanmaya başladığı bu mevsimde müzelere sıra bekleme sıkıntısı yaşamadan girebilir, karşınıza çıkan manzaraları rahatça fotoğraflayabilirsiniz. Aynı nedenlerden dolayı sonbahar aylarını da tercih edebilirsiniz.

Mart ayında gezi programınıza, karnaval dışında yol bisikleti takviminin ve bahar klasiklerinin en prestijlilerinden tek günlük Milan-San Remo yarışını izlemeyi de ekleyebilirsiniz.

Milano’nun neden tasarım konusunda dünyanın önde gelen şehirlerinden olduğunu, Nisan ayında düzenlenen açık hava festivalini ziyaret ederek anlayabilirsiniz. Mayıs’ta ise kent ve çevresi 3 haftalık zorlu İtalya Bisiklet Turu etaplarına ev sahipliği yapabiliyor.

Yazın, Milano aşırı sıcak ve nemli hava koşullarının etkisinde olmasına rağmen cazibesinden hiçbir şey kaybetmiyor. Hatta Ağustos ayında çoğu yerel işletmenin kapalı olması bile bu durumu değiştiremiyor. İlginin yüksek olmasında Haziran’daki La Notte Bianca’nın payı büyük. Etkinlik kapsamında çok sayıda müze, restoran ve eğlence mekânı sabahın ilk ışıklarına kadar açık kalıyor.

Ayrıca kentin farklı noktalarında çeşitli tipte organizasyonlar düzenleniyor. Aynı ay içerisinde gezginlere keyifli anlar yaşatan bir diğer kültürel etkinlik ise Brianza Açık Hava Caz Festivali.

Milano’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

milano gezi rehberi otel tavsiyeleri
Navigli Bölgesi, Milano

Her ne kadar Roma İtalya’nın başkenti olsa da Milano pek çok alanda ülkenin bayrak gemisi olma özelliği taşıyor. Bu nedenden dolayı da yıl içerisinde pek çok birey başta gezme ve eğlenme olmak üzere farklı amaçlar doğrultusunda kenti ziyaret ediyor.

Özellikle yaz döneminde artan bu yoğun talebi karşılamak için büyük çoğunluğu; Duomo di Milano, Brera, Navigli ve Bergamo sınırları içerisinde olmak üzere 2 bine yakın konaklama tesisi faaliyet gösteriyor.

Gezilecek tarihi ve kültürel yerlere, eğlence mekânlarına yakın olmak isteyenler için Duomo, kentteki en ideal bölge konumunda. Ayrıca Duomo’nun çevresinde yerel lezzetlerin tadına bakma fırsatı bulabileceğiniz çeşitli restoranlar ile ürün yelpazesi geniş alışveriş olanakları da bulunuyor.

Duomo’nun kuzeyinde yer alan Brera ise tatilinin büyük çoğunluğunu alışverişe ayırmak isteyenler için cazip fırsatlar barındırıyor. Müşterilerine pek çok markanın yeni sezon ürünlerine sahip olma fırsatını sunan mağazalar ile dolu caddeleri sayesinde ilgi çekici bir yer haline gelen bölgenin gece gündüz güvenli olması da önemli bir artı özellik.

Daha sakin ve ekonomik fiyatlı konaklama bölgesi arayanlar için önerebileceğim Navigli, konuklarına kanalları vasıtasıyla göz alıcı manzaralar sunuyor. Kalabalıktan uzak gönlünüzce yürüyüp, yılın getirdiği stresi üzerinizden atabileceğiniz bölgenin kent merkezine göre uzak sayılabilecek konumu, taksi gibi seçenekleri kullanmayı zorunlu hale getiriyor.

Sakin bir bölgede konaklamak ve Alpler’in etkileyici atmosferine yakın olma amacı taşıyan gezginlerdenseniz, araştırmanızın merkezine Bergamo’yu da alabilirsiniz.

Kentin hemen hemen her bölgesinde bütçenize uygun bir otel bulabilirsiniz. Detaylı araştırmaya zamanınız yoksa ve bütçe sizin için sorun değilse 5 yıldızlı Armani Hotel Milano veya Hotel Principe di Savoia arasında seçim yapabilirsiniz.

4 yıldızlı The Square Milano Duomo, merkezi konumu ile kentin gezginlere sunduğu her olanaktan yararlanabilme imkânı tanıyor. Ekonomik fiyatlı; ancak hizmet kalitesi ortalamanın üzerinde tesisler sizlere cazip geliyorsa 3 yıldızlı Hotel Canada ya da 2 yıldızlı Hotel Palladio‘ya göz atabilirsiniz.

Otel Rezervasyonu

Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan Milano otellerini incelemek için tıklayın.

Milano gezi rehberi dâhilinde sizlere anlattığım konaklama seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, “Milano’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Milano’da Gezilecek Yerler

Milano turu Milano'da gezip görülecek yerler

Hem konumundan kaynağını alan hareketli tarihi hem de İtalyan Rönesansı gibi olayların geçmişte merkezinde yer alması Milano’nun günümüzde gezilecek yerler bakımından zengin bir şehir olarak anılmasını sağlıyor. Ayrıca kentte üniversite sayısının fazla oluşunun da etkisiyle bazı bölgelerde sosyal hayat zamanla bir hayli zenginleşmiş.

Kentin pek çok uygarlıktan izler taşıyan tarihi ve Rönesans’ın geride bıraktıkları hakkında fikir sahibi olmak için gezintinize, kentin tarihi kısmının kalbi sayılan Duomo di Milano’dan başlayabilirsiniz.

Bir kısmı Antik Çağ Sanatları Müzesi, Müzik Aletleri Müzesi ve Resim Galerisi adıyla ziyarete açılmış Sforzesco Şatosu da en az katedral kadar görülmeyi hak ediyor.

Ayrıca Galleria Vittorio Emanuele II, Basilica di Sant’ Ambrogio ile Poldi Pezzoli ve Novecento müzelerine de aynı nedenlerden dolayı gezi listenizin ilk sıralarında yer verebilirsiniz.

Kentin, sosyal olanakları ile cazibe noktası haline gelen bölgeleri ise Navigli ve Brera. Bu iki bölgenin caddeleri, çeşitli sanat dallarına düşkün gezginler için ilgi çekici fırsatlar barındırıyor.

Spor tutkunları için Stadio Giuseppe Meazza, adeta bir mabet niteliğinde. Doğayı ve romantik manzaraları sevenlerdenseniz, dünyaca ünlü Como Gölü’nü ziyarete zaman ayırabilirsiniz.

Milano gezi rehberi içerisinde bahsetmiş olduğum mekânları tanımanızı kolaylaştıracak temel bilgileri ve görselleri “Milano Gezilecek Yerler” isimli liste içeriğimizde bulabilirsiniz.

Milano’da Ne Yapılır?

Milano gezi notları yapılacak şeyler

Milano’ya sanattan modaya, tasarımdan ticari hayata hatta gösteri dünyasına kadar birçok konuda İtalya’nın merkezi gözüyle bakılıyor. Kente sadece tarihi yapılarını ve müzelerini ziyaret etmek için gitseniz bile en az 2-3 günü gözden çıkarmanız gerekiyor.

Lombardiya Bölgesi’nin başkentine ilk defa gittiğinizde planladığınız aktiviteler arasından zamanınızın yetişmediği ya da unuttuğunuz mutlaka olacaktır. Ben de bu durumu göz önünde bulundurup Milano gezi rehberi bünyesinde aşağıdaki yapılabilecekler listesini hazırladım.

Milano tatili sırasında gezi programınızın ilk sırasını müzeleri ziyarete ayırabilirsiniz. Pinacoteca di Brera, Pinacoteca Ambrosiana, Bagatti Valsecchi gibi kültürel tesisler Rönesans döneminden kalma eserlerin bulunduğu geniş koleksiyonları ile dikkat çekiyor. Ayrıca kentte Gallerie d’Italia Piazza Scala gibi yakın geçmişte üretilmiş çalışmalara ev sahipliği yapan saraylar da bulunuyor.

Müzelerin ardından kente görkem katan ve çeşitli mimari üsluplara bağlı kalınarak inşa edilmiş dini yapılara odaklanabilirsiniz. Göz alıcı mimarisini bir kenara bırakacak olursak, Basilica di Sant’ Ambrogio kentin koruyucu azizine adandığı için yerel halk tarafından epey saygı görüyor.

Duomo ise ihtişamlı ayrıntıları ile kente gelen gezginlere kendisine çekerken, meraklılarına Milano’nun enfes kent manzarasını izleyebilme fırsatı veriyor. (Katedral giriş biletinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Milano Katedrali ve Çatı Katı: Giriş Bileti)

Müze ve dini yapıların ardından; Galleria Vittorio Emanuele, La Scala, Cimitero Monumentale, Palazzo Marino gibi özgün mimariye sahip tarihi mekanları da gezmeyi sakın unutmayın.

Tutkulu bir futbolseverseniz, Giuseppe Mezza’yı gezebilir ve fırsat bulursanız maç izleyebilirsiniz.

Tasarım ve moda konularında öncü konumu nedeniyle Milano’da yıl içerisinde çok sayıda fuar organizasyonu gerçekleştiriliyor. Bu fuarlara katılıp çeşitli alanlarda faaliyet gösteren üreticilerin en yeni çalışmalarını inceleyebilirsiniz.

Kent merkezindeki popüler caddelere gidip, ünlü markaların yeni sezon kreasyonlarından beğendiklerinize sahip olabilirsiniz. İkinci el veya eşine az rastlanır ürünleri bulmak içinse sokak pazarlarını ziyaret edebilirsiniz.

Biraz sakinlik aradığınızda kentin kalbinde yer alan Sempione Park’a gidebilirsiniz. Huzur dolu atmosfere sahip Giardini pubblici ve Giardini della Guastalia da konuklarına hem sanatla iç içe olma hem de dinlenme fırsatı veren diğer mekânlar.

Hazır Kuzey İtalya’da iken, Alpler’in muhteşem manzarası eşliğinde doğa ile baş başa birkaç saat geçirmek için Como Gölü’ne veya Bergamo’ya gidebilirsiniz. Motorsporları açısından önemli bir merkez sayılan Monza, günübirlik kaçamaklar için ideal bir başka seçenek.

Detaylı bilgileri Milano’da ne yapılır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Not 1: Dilerseniz Como Gölü’ne şehirden düzenlenen turlara katılarak da gidebilirsiniz, tıklayın: Como Gölü, Bellagio ve Varenna: Milano’dan Tam Gün Turu

Not 2: Son olarak, Leonardo Da Vinci’nin muhteşem eseri olan Son Akşam Yemeği’ni yerinde görmeyi unutmayın. Tıklayın: Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği Rehberli Turu

Milano’da Ulaşım

Milano gezi rehberi havaalnı şehir merkezi arası ulaşım

Milano gezi rehberi bünyesinde yer verdiğim başlıklar içerisinde en fazla seçeneğe sahip konuların başında ulaşım geliyor. Kent, bu konuda kullanımı son derece basit; ancak kapsamı geniş bir ağa sahip.

Milano’da sivil hava taşımacılığı için kullanılan iki havalimanı bulunuyor. Kent merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Malpensa, en büyük havalimanı konumunda.

Türk Hava Yolları da dâhil olmak üzere birçok büyük şirket bu tesisi kullanmayı tercih ediyor. Linate ile kent merkezi arasında sadece 7 kilometrelik mesafe bulunuyor.

Milano’nun 45 kilometre kadar doğusunda faaliyet gösteren Bergamo ise tenha sayılabilecek bir tesis. Pegasus, seferlerinde varış noktası olarak resmi adı Orio al Serio olan bu havalimanını kullanıyor.

Tüm havalimanlarından kent merkezine gitmek isteyenler için tren, otobüs ve özel servis hizmetleri veriliyor. Malpensa ile Linate’nin tren hatlarına direkt bağlantısı bulunuyor. Orio al Serio’dan transfer için demir yolunu tercih edenlerin kısa süren bir aktarma yapmaları gerekiyor.

Şehirdeki tüm bu havaalanlarından merkeze ulaşım konusundaki detaylı bilgileri Milano havaalanı ulaşım rehberi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Kent içerisinde ise toplu taşıma hizmeti, Azienda Trasporti Milanesi kontrolünde sağlanıyor. Şehir içi ulaşım ağının merkezinde metro yer alıyor. Mevcut 5 metro hattından 4’ü kullanılabilir durumda. Servis dışı olan M4 numaralı hatta çalışmaların 2022 yılına kadar süreceği öngörülüyor.

Tabii metroyu kullanmayıp, zamanınız varsa, yürümeyi de tercih edebilirsiniz. Zira Corso Vittorio Emanuele ve Via Dante gibi turistik açıdan popüler çoğu nokta sadece yaya trafiğine açık.

Tramvaylar, çevreyi tanımanıza yardımcı olacak ulaşım seçeneklerinin başında geliyor. Bazı hatlarda sarı renkli modern araçlarla yolcu taşınırken, bir kısmında klasik görünümlü olanlardan yararlanılıyor.

Aynı şartları sağladığı için otobüsleri de ulaşım ihtiyacınıza çözüm yolu olarak değerlendirebilirsiniz. Üstelik yönetici firma, çoğu şehirdekinden farklı bir uygulamayı hayata geçirerek 20.00-02.00 saatleri arasında özel servis hizmeti Radiobus’ı kullanıma sunmuş.

Kent içerisinde standart toplu taşıma araçlarına ek olarak hem bütçenizi rahatlatmak hem de fazla zahmete girmeden önemli mekânları görmek için hop on hop off turlara da katılabilirsiniz. Hatta tatil süreniz yeterince genişse hızlı tren seferlerinden yararlanıp Roma, Floransa, Venedik gibi kentlere günübirlik seyahatler gerçekleştirebilirsiniz.

Dilerseniz hop on hop off otobüs biletinizi internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Milano İndi-Bindi Otobüs Turu: 48 Saatlik veya Günlük Bilet (Başlangıç fiyatı 22 Euro)

Milano Şehir İçi İndirim Kartı: Milano Card

Milano gezi rehberi toplu taşıma bilet fiyatları

Tarihin her döneminde ilgiyi üzerine toplamayı başarabilmiş bir kent Milano. Bunu sonucu olarak da etkileşime girdiği her uygarlıktan aldığı farklı özellikleri zamanla kendi özgün yapısında harmanlamış.

Kentin her yönden zenginleşmesine sebep olan bu durum, günümüzde gezginlerin karşısına bütçe planlama gibi tatlı bir zorluğu çıkartıyor. Neyse ki Milano Card, gezginlere sağladığı haklarla çoğu harcamayı minimalize ediyor.

Milano Card, bünyesinde hem çeşitli oranlarda indirimleri hem de ulaşım kolaylıklarını barındırıyor. 24, 48 ve 72 saatlik geçerliliğe sahip seçenekler halinde gezginlere sunulan kart sayesinde kentte bulunan 20’den fazla müzeye ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Hatta 200’ün üzerindeki cazibe noktasında verilen hizmetlerden cazip indirimlerden faydalanarak yararlanabilirsiniz.

Şehir içi tüm ulaşım ağlarında ücret ödemeden seyahat edebilmenize olanak veren indirim kartının kapsamında ayrıca Malpensa, Linate ve Bergamo Orio’ya giden otobüsler de bulunuyor. Üstelik şehir içerisinde seçeceğiniz bir noktaya herhangi bir meblağ cebinizden çıkmadan özel araçla ulaşımınızı mümkün kılıyor.

Milano’nun dışında tüm Lombardiya’da, Roma’da ve Venedik’te de bir ay boyunca çeşitli imkânlardan yararlanabilmenize olanak veren kartın standart paketleri 8 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışı sunuluyor.

48 saatlik hop on hop off tur katılımı gibi özellikleri barındıran özel paketlerin başlangıç fiyatı ise 36,50 Euro olarak belirlenmiş.

Milano’da Alışveriş

Milano seyahati Milano'da nerede kalıır

Alışveriş başlığı olmadan sanırım herhangi bir Milano gezi rehberi yazılamaz. Zira sırf bu aktivite için kente özel turlar düzenleniyor.

Gerçi kentte alışverişin keyfine outlet’ler ya da AVM’ler yerine caddelerde faaliyet gösteren mağaza ve butikler sayesinde yeterince varılabiliyor. Çünkü çoğu önemli marka, sezon ürünlerini bu mekânlar aracılığıyla hedef kitlesi ile buluşturmayı tercih ediyor.

Tabii bu dediğim kesin bir kural değil ve fırsatınız varsa sunduğu cazip fırsatlardan yararlanmak için Il Salvagente gibi popüler outlet’lere uğramayı ihmal etmeyin.

Quadrilatero d’ Oro sınırları içerisindeki Montenap ve Spiga sokakları ile Via Torino, Corso Buenos Aires üzerinde hem yerel butikleri hem de uluslararası zincir markaların mağazalarını yan yana görebilirsiniz.

Pazarlık yaparak alışveriş yapmaktan, yerel halkla iç içe olmaktan hoşlanıyorsanız, Viale Papiniano adlı sokak pazarını gezi rotanıza dâhil edebilirsiniz.

Milano dendiğinde çoğu kişinin aklına öncelikli olarak giyim eşyaları ve tasarım ürünler geliyor. Bu iki kategorinin dışında; kahve, balsamik sirke, parmesan, mozarella gibi adları İtalya’nın çeşitli kentleri ile özdeşleşmiş ürünleri de bulabilirsiniz.

Milano’da Yeme İçme

Milano gezisi yöresel yemekler

Milano, ticaret ve endüstri alanında öne çıkmış bir şehir. Ancak çevresindeki yerleşimlerle yüzyıllar öncesine dayanan ilişkileri sayesinde zengin sayılabilecek bir mutfak kültürü edinmeyi başarmış. Bu yüzden pizza ve makarna çeşitleri başta olmak üzere risotto, lazanya, tiramisu gibi geleneksel İtalyan lezzetlerini, kentin dört bir yanında faaliyet gösteren restoranlarda bulabilirsiniz.

Yukarıda saydığım yemeklerin dışında İtalyanlar için önemli diğer tariflerin değişilmez malzemesini ise kırmızı et, sakatatlar ve deniz ürünleri oluşturuyor.

Sabah otelinizde sunulan kahvaltı veya dışarıdan alacağınız atıştırmalıklarla karnınızı doyurduktan sonra günün ilerleyen saatlerinde osso buco (kızarmış dana incik), risotto alla milanese (safranlı ve tavuk sulu risotto) gibi yerel mutfakta popüler yemekleri tüketebilirsiniz.

Milano’ya ilk defa gidecekseniz ve girmeyi planladığınız mekânın içeriğinden emin değilseniz, ismine bakmanızı tavsiye ederim. Şehirde faaliyetlerini sürdüren pizzacıların adının başında “Pizzeria” kelimesi geçiyor.

“Ristorante” biraz daha kalburüstü restoranları tanımlamak için kullanılırken, “trattoria” kelimesi ülkemizdeki lokantalara denk gelen mekânları tanımlıyor. İtalyanlar için güne başlamanın en iyi yollarından biri olan kahveleri içeceğiniz yerlere ise yerel dilde “bar” deniyor.

Milano’da Gece Hayatı

Milano gezi rehberi kulüpler

Milano gezi rehberi adlı yazımızın son konusunu, kentteki gece hayatı oluşturuyor. Kent eğlenmek isteyen gezginlere farklı tarzlara sahip pek çok mekân sunuyor.

Milano’da sabahlara kadar süren eğlencenin merkez notasında yer alan işletmeler, Como Bulvarı üzerinde faaliyet gösteriyor. Bölgedeki seçenekler göz alıcı gece kulüplerinden oluşuyor.

Navigli’deki Porta Ticinese Bulvarı ile XXIV Maggio Meydanı çevresinde ise küçük publar, kafeler ve restoranlar eğlenmek isteyen bireyleri kendilerine çekiyor.

Kanal kıyısına sıralanmış mekânlar arasında en popüleri Zero2. Monte Nero, Piazzale Susa, Corso Sempione ve Latin kökenli nüfusun yaşadığı Brera sınırları içerisinde de tarzınıza uygun eğlence yerlerini bulabilirsiniz.

Milano’da gece hayatı sadece kapalı alanlarla sınırlı değil. Kentte düzenlendikleri yer sürekli değişmekle birlikte ayda bir, son derece ucuz, tekno müzik ağırlıklı sokak partileri gerçekleştiriliyor.

Milano gezi rehberi yazısı boyunca alışverişten ulaşıma, konaklama yapılacak bölgelerden gezilecek yerler konusuna kadar elimden geldiğince birçok detaylı bilgi paylaşmaya çalıştım.

Eğer sizin de şu bilgileri de Milano gezi rehberi yazısına eklemelisiniz dediğiniz şey varsa mutlaka yorum olarak bizimle paylaşım.

“Milano Gezi Rehberi & Tavsiyeler” üzerine 2 yorum

 1. Milano Card denen saçmalığa asla bulaşmayın. öncelikle bu kart belediye vs gibi kurumsal bir yere ait değil. Acente tarzı bir firmanın sağladığı indirimler! bütünü. Zaten ortada bir kart da yok.
  Ben 3 gün free ulaşım + bergamo transfer olanı aldım fiyatı 33 euroydu ve bu paketin bana sağladıkları;
  1-Bergamo Havaalanına gidiş veya dönüş yönüne tek bir bilet (normalde fiyatı 10 euro)
  2-Üç günlük ulaşım kartı 13 euro (gişelerden aldığınız kartın aynısı ancak milano card ayrıcalığı! ile alabilmek için oldukça uzak bir istasyona gidip oradaki bir büfeden almanız gerekiyor)
  3- wetaxi app üzerinden ilk taksi kullanımına 5 euro indirim diyordu ama böyle bir uygulama yok, uygulamayı bilen de yok.
  4- iki adet kapanmış restoranda ücretsiz bir kadeh içki vardı ama restoran komple yok.

  Zaten milano card diye bir şeyi milano’da bilen de yok. Siz nasıl buldunuz buna hayret ettim.

  Yani özetle toplamda bergamo transfer ve şehir içi ulaşım kartımı 23 euro yerine milano card ayrıcalığı ile 33 euroya almış oldum:)

  Yanıtla
 2. Merhabalar, her yurt dışına çıkma kararımda ilk işim sizin sayfanıza bakmak oluyor. Martın başında Milanoya gitmeyi planlıyorum fakat kaç gün kalacağım konusunda çok kararsızım. Como gölünüde görmeyi çok istiyorum sizce 2 gece 3 gün yeterli olur mu ?

  Yanıtla

Yorum yapın