Resim, heykel gibi kimi zaman binalar da sanat eseri olabilmektedir. Kullanılan malzemeler, inşa edildiği yer, ne tarz ya da akımın öncülüğünü yaptığı, varsa neyi sembolize ettiği gibi unsurlar bir yapının güzel olup olmaması kriterlerinden sayılabilir. Mimarlar ise bir yapının güzelliği ile ilgili yorum yapabilecek en etkin kişilerdendir. Yapılan araştırmalar sonucunda mimarlara göre dünyadaki en güzel 10 yapı ve özellikleri şunlar:

1. Partenon, Atina Yunanistan

Parthenon Athens

MÖ. 5. yüzyılda yapılan Athena Tapınağı olan Partenon, Antik Yunan’dan günümüze ulaşan en değerli ve en bilinen eseri. Dor üslubu ile yapılan Partenon, Yunan mimarisinin en iyi örneği olarak kabul ediliyor. Atina demokrasisinin sembolü olarak da görülen Partenon, yapıldığı dönemde hazine olarak kullanılmış. Zaman içerisinde yağmalama, bombalama gibi istenmeyen olaylara maruz kalsa da günümüze kadar en görkemli haliyle ulaşmıştır. Mimarlara göre sütunların nizami şekilde dizilişi Partenon’u bu kadar harika kılmaktadır ve modern mimariye örnek olacak nitelikte.

2. Yasak Şehir Tapınağı, Pekin Çin

Forbidden City Temple Beijing

Yasak Şehir Tapınağı, 15. yüzyılda dev bir alan üzerine inşa edilmiştir. Çok uzun bir süre Çin Hanedan Sarayı olarak kullanılan ve 8707 odası bulunan yapı, UNESCO Dünya Tarih Mirası listesinde yer alıyor. Bu yapıyı mimari açıdan değerli kılan şey kullanılan malzemeler ve gösterişidir. Yasak Şehir Tapınağı, mimarlar tarafından bir zamana kapsülüne benzetilir. Bir uygarlığın tarihi nadide parça, malzeme ve işlemelerle ama en sade şekilde sunulmaktadır. Bu tapınağı güzel ve değerli kılan da bu kombinasyondur.

3. Empire State Binası, New York Amerika

Empire State Building New York

Empire State Binası 102 katlı olup inşası 1932 yılında bitirilmiştir. Dünyaca ünlü olan Empire State Binası’nda bir dönem ekonomik kriz nedeniyle bürolar boş kalsa da o dönemde seyir noktası olarak kullanılarak para getirmeye devam etmiştir. İkiz Kuleler’in inşası ile şehrin en yüksek binası olma unvanını kaybetse de 11 Eylül ardından bu unvanı daha yükseği inşa edilene kadar bir süre geri kazanmıştır. Yaklaşık 55.000 ton çelik kullanılarak yapılan Empire State Binası, modern mimari harikalarından. Modern mimarinin en temel örneklerinden olan bu yapının güzelliği nedeniyle bile mimar olmak istediğini söyleyen kişiler vardır.

4. Casa Mila, Barselona İspanya

Casa Mila Barcelona

Casa Mila, 1906 – 1910 yılları arasında ünlü mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanıp yapılmıştır. Casa Mila, ev ve ofislerden oluşan bir kompleks şeklinde. Ön cephesindeki deniz ve dalgalar yapıyı görsel açıdan oldukça güzel kılıyor. Mimarlar tarafından dünyadaki en güzel yapılar kategorisine konulmasının nedeni özellikle kendine has bir tarzı olması.

5. Hubertus House, Amsterdam Hollanda

Hubertus House Amsterdam

Hubertus House, 1959 yılında bekar anneler ve çocukları için inşa edilmiştir. 6 katlı yapı modern Hollanda mimarisinin en temel örneklerinde. Yapılış amacı ise oldukça kutsaldır. Babasız çocuk yetiştiren anneler ve çocukları için bir ev ortamı oluşturmak adına yapılmıştır. Hubertus House, mimarlar tarafından çelik, cam ve beton kullanılarak yapılan modern ama geleneksel görünümlü bir yapı olarak değerlendirilir. Renkli mimarisi ile Amsterdam ortamını çok güzel temsil eder.

6. Casa Malaparte, Capri İtalya

Casa Malaparte Capri

Casa Malaparte, İtalya‘nın Capri Adası‘nda yazar Curzio Malaparte için inşa edilmiş, tepe üzerine kurulan görkemli bir malikanedir. 1938 – 1940 arasında yapılan bu yapı, ulaşımın zor olduğu bir noktada bulunan mimari harikası olarak değerlendirilir. Casa Malaparte, mimarlar tarafında doğa ile mimarinin mükemmeliyeti oluşturması olarak tanımlanır.

7.  Işık Kilisesi, Osaka Japonya

Church of Light Osaka

Işık Kilisesi 1998 yılında inşa edilmişti olup mimar Tadao Ando‘nun en ünlü eseridir. Mimar, ışık ve yapı arasında sıkı bir bağ kurarak bu muhteşem binayı ortaya çıkarmıştır. Işık, yapıya mihrabın arkasındaki haç şeklindeki boşluktan girmektedir. Işık Kilisesi, içerisine giren gün ışığını neredeyse dans eder gibi gösterdiği için mimarlar tarafından mimari bir harika olarak kategorize edilir. Yolunuz bir gün Japonya’ya düşerse bu kilisedeki ışık olayını izlemeye mutlaka gitmelisiniz.

8. Kimbell Sanat Müzesi, Forth Worth Teksas

Kimbell Art Museum Texas

Kimbell sanat fonu 1936 yılında kurulmuştur. Bu fon yüzlerce değerli resim ve eseri zaman içerisinde bünyesine kazandırmıştır. Zamanla müzeye dönüştürülen bu yapıda günümüzde 350 kadar eser sergilenmekte. Eserlerin yanı sıra müzenin kendisi de mimari açıdan oldukça değerlidir. Bu sanat müzesi, mimarlar için gün ışığını son noktasına kadar kullanan  bir modern mimari eseridir.

9. TWA Uçuş Merkezi, JFK Havalimanı, New York

TWA Flight Center New York

John F. Kennedy Havalimanında bulunan TWA Uçuş Merkezi 1962 yılında açılmıştır. İç ve dış tasarımı 1994 yılında New York görülmesi gereken yerler kategorisine eklenmiştir. Uçuş merkezi, mimar Robert A. M. Stern tarafından “jet çağının büyük merkezi” olarak nitelendirilmektedir. Açıldıktan 50 yıl sonra bile hala geleceğin yapısı olarak gözüken bu uçuş merkezi, bilgisayar teknolojisi çok yaygın olmamışken inşa edilmesine rağmen oldukça planlı, modern ve teknolojik olarak yetkin bir görünüme sahip.

10. Sheats Goldstein Rezidansı, Los Angeles, Kaliforniya

Sheats Goldstein Residence Los-Angeles

Sheats Goldstein Rezidansı, 1963 yılında doğal mimari ile inşa edilmiştir. Mimar John Lautler’ın eseri olan rezidans, Sheats çifti ve üç çocukları için yapılmıştır. “Big Lebowski Evi” olarak bilinen Sheats Gokdstein Rezidansı oturup her bir köşesini hayranlıkla izlemek isteyeceğiniz kusursuzlukta yapılmıştır. “Charlie’nin Melekleri” filminde set olarak kullanılan yapı Rihanna‘nın 27. doğum günü kutlamasına da ev sahipliği yapmıştır.

KaynakBusinessinsider

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın