istanbul Miniatürk gezilecek yerler

Her karışı tarihle dolu olan İstanbul, 2003 yılından beri tarih ve mimari meraklılarının yoğun ilgisini çeken Miniatürk’e ev sahipliği yapıyor.

Kültürel içeriğini, eğlence olanakları ile zenginleştirmesi parkı hem hafta sonu gezintisine çıkan aileler hem de tatil amaçlı kente gelen gezginler için uygun bir mekân haline getiriyor. Siz de Anadolu’nun ve yakın coğrafyanın en önemli yapılarını bir arada görmek isterseniz, gezi rotanıza Miniatürk Minyatür Parkı’nı ekleyebilirsiniz.

Miniatürk Hakkında Bilgiler

Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli” sloganı ile 2001 yılında temelleri atılan tema parkı, 2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanarak 02 Mayıs 2003 tarihinde ziyarete açılmış.

60.000 metrekarelik alan üzerine kurulu parkın yapımını, İstanbul’a 1453 Panorama Müzesi, Vialand gibi prestijli projeler kazandırmış olan Gürsoy Grup üstlenmiş.

Miniatürk gezi notları

Zengin içeriği sayesinde açılışından itibaren gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinde kendisine kalıcı yer edinen parkın geniş arazisinin 15.000 metrekaresi, 3000 yıllık bir süreç içerisinde Anadolu’da ve Osmanlı’nın geçmişte hükmettiği topraklarda inşa edilmiş 134 eserin 1/25 oranında küçültülmüş minyatür kopyalarına ayrılmış durumda.

Tamamı aslına uygun olarak inşa edilmiş olan minyatürlerin dışında tesis içerisinde gösteri ve çocuk alanlarına, eğlence olanaklarına, alışveriş bölümlerine de yer verilmiş.

Miniatürk istanbul hakkında bilgiler

Minyatürler hakkında bilgilendirme, eserlerin yanında bulunan sesli rehberlik hizmeti vasıtasıyla yapılıyor. 9 farklı dilde sunulan bu sistem, ülkemiz sınırları içerisinde ilk defa bu parkta uygulanmış.

Miniatürk nerede ve nasıl gidilir?

Miniatürk nerede ve nasıl gidilir

Zengin içeriği, binlerce yılık süreç içerisinde Anadolu ve Osmanlı coğrafyasında inşa edilmiş birbirinden değerli yapılardan oluşan gezi parkı, Beyoğlu İlçesi’ndeki Sütlüce Semti sınırları içerisinde yer alıyor.

Haliç kıyısındaki eğlence tesisine otobüs ile gitmeyi tercih ederseniz Taksim’den 54HT, Topkapı’dan 41ST, Mecidiyeköy’den 54HŞ, Eminönü’nden 47, 47E ve 47Ç numaralı seferleri kullanabilirsiniz.

Metrobüs kullanarak bölgeye gitmek için Halıcıoğlu Durağı’nda inip, Topkapı’dan gelen 41ST’ye veya Seyrantepe minibüslerine binmeniz gerekiyor.

Miniatürk bilet fiyatları

Parka gelmenin bana göre en keyifli yolu ise “Boğaz Turu” başlıklı yazımda da değindiğim Dentur’un Uğramalı Haliç Seferleri’ni kullanmak. Üstelik bu seferler sayesinde tema parkının yanı sıra Dolmabahçe Sarayı, Galata Kulesi ve Ayasofya başta olmak üzere İstanbul’un pek çok simge yapısını yakından görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Mardin Midyat Miniatürk fotoğrafları
Mardin Midyat, Miniatürk İstanbul

Şahsi aracı ile Miniatürk’e geleceklerinse tek yapmaları gereken, Kâğıthane Tüneli’nden Haliç çıkışına ulaştıklarında yol kenarında belirecek yön tabelalarını takip etmek.

Yılın 365 günü ziyarete açık olan tesisin 500 araçlık otoparkı bulunuyor.
Miniatürk’e ulaşım konusunda güncel bilgileri miniaturk.com.tr adresindeki “İletişim Bilgileri” bölümünden edinebilirsiniz.

Miniatürk’te Yer Alan Bölümler

Miniatürk hakkında bilgiler

Express treni vasıtasıyla boydan boya gezebileceğiniz minyatür parkının içerisinde toplam 5 bölüm bulunuyor. Bu bölümler arasında en önemlisi ve ilgi çekeni, tesisin kuruluş nedeni olan Maket Eserler.

Çocuklu ailelerin ağırlıklı olarak hafta sonları, yerli ve yabancı gezginlerinse yıl boyunca akın ettikleri minyatür bölümü kendi içerisinde Anadolu, İstanbul ve Yurt Dışı adı verilmiş 3 tema alanına ayrılmış.

Ayasfoya Müzesi Miniatürk
Ayasfoya Müzesi, Miniatürk

Anadolu Eserleri bölümünde Siirt’teki Veysel Karani Türbesi’nden Trabzon Sümela Manastırı’na, dünyanın antik çağdaki 7 harikasından biri sayılan Halikarnas Mozolesi’nden Denizli’deki doğa harikası Pamukkale travertenlerine kadar sayısız doğal ve insan yapımı şaheserin aslına uygun kopyalarını görebilirsiniz.

Sultanahmet Camii Miniatürk İstanbul
Sultanahmet Camii, Miniatürk

İstanbul Eserleri’ne ayrılmış alan, Bizans’a ve Osmanlı’ya başkentlik yapmış kentin Sultanahmet Camii, Çırağan Sarayı, Vefa Lisesi gibi simge yapılarını bir araya getiriyor.

Geçmişte Osmanlı sınırları içerisinde yer alan topraklarda yükselen yapıların küçültülmüş kopyalarının bulunduğu Yurt Dışı Eserleri bölümündeyse Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev, Mimar Hayrettin’in arkasında bıraktığı en önemli yapıtlardan birisi olan Mostar Köprüsü, Türk-Japon dostluğunun simgesi Ertuğrul Fırkateyni ve çok daha fazlası sizleri bekliyor.

Mostar Köprüsü Miniatürk gezilecek yerler
Mostar Köprüsü, Miniatürk

Minyatür Türkiye Parkı” adıyla da anılan tesisin içerisinde dolaşırken görebilecekleriniz arasında ayrıca Milli Mücadele temalı Panorama Zafer ve içerisine lazer yardımıyla üç boyutlu resimlerin işlendiği camların sergilendiği Kristal İstanbul müzeleri bulunuyor.

Kapadokya Miniatürk ziyareti
Kapadokya, Miniatürk ziyareti

Bünyesinde 500 kişi kapasiteli bir restoranı da barındıran gezi parkında alanları dolaştıktan sonra vaktiniz kalırsa, tatil anılarınızı ölümsüz kılmanıza olanak tanıyacak objeleri bulabileceğiniz hediyelik eşya dükkânına yönelebilirsiniz.

Miniatürk Süleymaniye Camii Hakkına bilgiler
Süleymaniye Camii, Miniatürk

Parkın “Maket Eserler” bölümü başta olmak üzere tüm kısımları hakkında detaylı bilgi miniaturk.com.tr adresinde paylaşılmış durumda. Hatta dilerseniz, site üzerinden 360° Müze Turu’na da çıkabilirsiniz.

Miniatürk Giriş Ücreti 2017

Miniatürk'ta neler var

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren tesis, yaz sezonunda 09.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık tutuluyor. Minyatür parkına giriş ücreti olarak yetişkin birey başına 7,5 TL’lik bir bedel belirlenmiş.

Öğrenciler, öğretmenler ve askeri personel parka 3 TL ödeyerek giriş yapabiliyor. Yabancı uyruklu ziyaretçilerden ise kişi başı 15 Türk Lirası isteniyor. Tesisin gişelerinde ödemeler sadece kredi kartı veya nakit Türk Lirası olarak yapılabiliyor.

Safranbolu Evleri Miniatürk gezilecek yerler
Safranbolu Evleri, Miniatürk

Miniatürk giriş ücretleri ve kampanyaları hakkında detaylı bilgiye http://miniaturk.com.tr/İletİşİm/İletişim-bilgileri.aspx linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Son olarak eğer İstanbul’da konaklama ve otel tavsiyesi konusunda bilgiye ihtiyacınız varsa konu ile ilgili tüm detayları İstanbul’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kidzania

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın