minsk gezilecek yerler

Eski adı Menja olan Minsk, Belarus’un başkenti ve nüfus açısından en büyük şehri. 2. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından yıkıma uğratılan kent, tarihi yapılarının tamamına yakınını kaybetmiş. Ancak yeniden yapılandırma çalışmalarının başarıyla sonuçlandırılması sayesinde Minsk gezilecek yerler olarak ziyaretçilerini büyük ve görkemli parklar, mimari açıdan yaratıcı binalarla karşılıyor.

Minsk Gezilecek Yerler Listesi

Minsk’te toplu ulaşım Rus etkisiyle oldukça gelişmiş. Metro, otobüs, tramvay, troleybüs ve metro hatlarından oluşan bu ağda yolculuk etmek isteyenlere 3 farklı bilet opsiyonu sunuluyor. Tek kullanımlık biletin dışında 10 günlük ve 1 aylık seçenekler sayesinde zaten ucuz olan toplu taşımada daha da ekonomik fiyatlarla yolculuk yapabilirsiniz. Bu arada şehirde konaklama yapılacak bölgelerle ilgili genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Minsk’te nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Aziz Simon ve Helena Kilisesi

minsk gezilecek yerler Aziz Simon ve Helena Kilisesi

Yapımında kullanılan malzemenin renginden dolayı “Kırmızı Tuğla Kilisesi” adıyla da anılan Aziz Simon ve Helena Kilisesi‘ni (Church of Saints Simon and Helena) hem mimari güzelliği hem de manevi anlamı nedeniyle Minsk gezilecek yerler listesinin ilk sırasında öneriyorum. 1905-1910 yılları arasında Edward Woynillowicz’in finansal desteğiyle inşa edilen dini yapıya iş adamının ölen 2 çocuğunun adları verilmiş. Savaş döneminde kültürel faaliyetler için kullanılan kiliseyi ziyarete gelenleri, ön kısmındaki Başmelek Mikail Heykeli ve atom bombası atılmadan önce Nagazaki’deki Urakami Katedrali’nin çanının bire bir kopyası olan bir anıt karşılıyor.

2. Gözyaşı Adası

minsk gezilecek yerler Gözyaşı Adası

Bir yaya köprüsü ile Minsk’in tarihi Trinity Bölgesi’ne bağlı olan Gözyaşı Adası (Island of Tears), Svislac Nehri üzerinde bulunuyor. 1988’de kurulan yapay adanın merkezinde, heykellerle çevrili bir şapel yer alıyor. Bu şapel 1979-1988 yılları arasındaki dönemde Afganistan’daki savaşta şehit düşen 700’den fazla askerin anısına inşa edilmiş. Askerlerin isimlerinin yazılı olduğu şapelin çevresindeki heykellerse yas tutan eşleri, anneleri ve kız kardeşleri simgeliyor. Ayrıca yapının önüne, dünyada yaşanan şiddet olaylarında hayatlarını kaybedenler için gözlerinden yaşlar akan genç bir gardiyan melek anıtı dikilmiş.

3. Zafer Meydanı

minsk'te gezilecek yerler Zafer Meydanı

Bağımsızlık Bulvarı ile Zakharau Caddesi’nin kesiştiği noktada yer alan Zafer Meydanı (Victory Square), yapısal açıdan Moskova’daki Kızıl Meydan ile benzerlikler gösteriyor. Ortasında Sovyet döneminde orduda verilen en yüksek ödül olan Zafer Nişanı’nın bir kopyasının bulunduğu meydanda bulunan alt geçitte 1985 yılında açılan Anıt Salonu, kenti Naziler’den kurtaran askerlere adanmış. 1961’de Sonsuz Ateş’in yakıldığı alanın yakınında ziyaret edebileceğiniz bir müze ve park bulunuyor.

4. Belarus Ulusal Sanat Müzesi

minsk Belarus Ulusal Sanat Müzesi

Lenin Caddesi üzerindeki Belarus Ulusal Sanat Müzesi (National Art Museum of the Republic of Belarus), kurulduğu 1939 yılından 1957’ye kadar devlet Sanat Galerisi adıyla anılmış. 1957’den itibaren müze statüsüne alınan kültürel tesisin ana binasında ve şubelerinde toplamda 30 binden fazla eser, 6 farklı koleksiyon dâhilinde sergileniyor. Sanal sergilerin, akşam etkinliklerinin düzenlendiği; eğitimlerin verildiği müzede yerel sanatçıların yanı sıra Avrupalı ve Rus ressamların Orta Çağ’dan 20. yüzyılın sonlarına kadar yarattıkları eserleri inceleyebilirsiniz.

5. Kutsal Ruh Katedrali

minsk gezilecek yerler Kutsal Ruh Katedrali

Mimari güzelliği nedeniyle gezginlerin Minsk gezilecek yerler listelerine aldıkları Kutsal Ruh Katedrali (Holy Spirit Cathedral), Bernadine rahipleri için Barok stille 1633-1642 yılları arasında inşa edilmiş. Mucize yarattığına inanılan Theotokos ikonunun bulunduğu katedral, tamamlanmasının ardından sadece 1741’deki yangın felaketi sonrasında ve Bolşevik döneminde kapalı kalmış. Ekim Devrimi ile birlikte Ortodokslar’ın hizmetine açılan dini yapının içerisindeki diğer önemli eserse Aziz Sofya’ya ait ikon.

6. Aleksandrovsky Meydanı

minsk Aleksandrovsky Meydanı

1836 yılında kurulan Aleksandrovsky Meydanı (Aleksandrovsky Square), günümüzde resmi olarak Merkez Meydanı adıyla anılıyor. Kentin o dönemdeki belediye başkanının dağınık ve hijyen açısından kötü koşullardaki semt pazarlarını tek bir noktada toplamak istemesi nedeniyle inşa edilen meydan, adını Ortodokslar için önemli bir şahsiyet olan Aleksandr Nevski’den almış. Bölgede gezerken Ulusal Tiyatro’yu ve Kuğulu Çocuk Çeşmesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

7. Belarus Modern Milli Kütüphanesi

minsk Belarus Modern Milli Kütüphanesi

Rehberli turlara katılarak detaylı bir şekilde gezebileceğiniz modern binasının inşa süreci 2006 yılında tamamlanan Belarus Modern Milli Kütüphanesi (Belarus National Library), 1922 yılında kurulmuş. Şehir merkezine yakın bir park içerisindeki kültürel tesis içerik açısından ülkenin en büyük, Rusça kaynak bakımındansa dünyanın 3. büyük kütüphanesi olarak anılıyor. Akşam saatlerinde dış cephesindeki 4600’den fazla LED ampul aracılığıyla ışık şovlarının düzenlendiği yapının 24. katı yeme-içme alanı olarak düzenlenmiş.

8. Botanik Bahçeleri

minsk Botanik Bahçeleri

53 hektarlık alana sahip Merkez Botanik Bahçeleri (Botanic Gardens), 1932 yılında kurulmuş. Ortasında küçük bir göletin bulunduğu bahçe kompleksinde bulunan 9 binden fazla tür, Kuzey Amerika, Orta Asya, Avrupa, Kafkaslar gibi farklı alanlarda yetiştiriliyor. Ayrıca alanı içerisinde egzotik türlerin tutulduğu bir piramit bulunuyor. Kentin merkezinde olmasına rağmen kaosundan sizleri uzak tutacak tesiste yürüyüş yaparak, kitap okuyarak veya piknik yaparak bütün bir günü geçirebilirsiniz. Bahçeleri gezdikten sonra hemen yanındaki Chelyuskintsev Parkı’na geçiş yapabilirsiniz.

9. Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi

minsk Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi

1943 yılında Belarus Komünist Partisi Merkez Komitesi tarafından verilen kararla kurulan Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi (Belarusian Great Patriotric War Museum), Pobeditelev Bulvarı’nda bulunuyor. 2012’de yapılan sayıma göre 142 binin üzerinde parçanın sergilendiği müze, savaş sırasında Nazizm’e karşı mücadele eden bölge halkının yaptıklarının hatırlanmasında büyük pay sahibi olmuş. 24 sergi alanının bulunduğu kültürel tesisin geniş koleksiyonu kronolojik olarak 8 parçaya ayrılmış.

10. Trinity Banliyösu

Trinity Banliyösu minsk gezilecek yerler

Kentin tarihi kısmını görmek isteyenlerin Minsk gezilecek yerler listelerine eklemeleri gereken Trinity Banliyösu (Trinity Suburb), modern yerleşimin güneydoğusunda yer alıyor. Kimilerine göre Litvanya Dükü Jahajla tarafından kurulan eski Katolik kilisesinden adını alan yerleşim, bir dönem şehrin ticari hayatının merkezindeymiş. 2009 yılında eski pazar alanına bir park inşa edilen banliyöyü içerisindeki tarihi yapılar ve kalıntılar bir açık hava müzesine dönüştürüyor. Svislac Nehri kıyısına kurulu yerleşim bölgesinde ayrıca restoranlar, antikacılar, sanat galerileri ve hediyelik eşya dükkânları faaliyet gösteriyor.

11. Chelyuskintsev Parkı

minsk görülecek yerler Chelyuskintsev Parkı

Kent merkezine yakın konumdaki Chelyuskintsev Parkı (Chelyuskintsev Park), 1928-1931 yılları arasında oluşturulmuş. 22 bin ağaçtan oluşan kent ormanının 59 hektarlık alanı içerisinde bir eğlence parkı yer alıyor. Eğlence tesisi dışında bir sinemanın ve gençler tarafından işletilen bir trenin bulunduğu ormanlık alan, bitki örtüsündeki çeşitlilik sayesinde doğa fotoğrafı çekmekten hoşlananlara her mevsim ayrı manzaralar sunuyor. Parkı fotoğraf çekmek veya eğlenmek dışında spor yapmak için de ziyaret edebilirsiniz.

12. Özgürlük Meydanı

minsk gezilecek yerler Özgürlük Meydanı

Aynı adlı bulvarın üzerinde yer alan Özgürlük Meydanı (Independence Square), Sovyet döneminde Iosif Langbard’ın tasarımına bağlı kalınarak kentin ana tören alanı olarak inşa edilmiş. Kutlama mitinglerine sahne olan meydanda ülkenin Sovyetler Birliği’ne bağlı olduğu dönemdeki 1 Mayıs, Zafer Günü ve Ekim Devrimi yıl dönümlerinde geçit törenleri düzenlenmiş. Üzerindeki yapıların bir kısmı Naziler tarafından yıkılsa da Hükümet Konağı, Aziz Simon ve Helena Kilisesi gibi binalar günümüze ulaşmayı başarmış.

13. Oktyabrskaya Meydanı 

minsk Oktyabrskaya Meydanı

19. yüzyılın ilk yarısına kadar pazar alanı olarak kullanılan Oktyabrskaya Meydanı (Oktyabrskaya Square), metro hattı için gerçekleştirilen kazı çalışmaları sırasında birkaç mamut kemiği bulunmasıyla bir dönem dünya çapında üne kavuşmuş. Ortasında küçük boyutlu, granit bir piramidin yer aldığı açık alan, günümüzde kutlamalar ve toplumsal etkinlikler için kullanılıyor. Eğer meydanı kışın ziyaret ederseniz, kurulan paten pistinde kayma fırsatı yakalayabilirsiniz.

14. Taş Müzesi

minsk Taş Müzesi

Oldukça yaratıcı bir temaya sahip olan Taş Müzesi (Museum of Stones, Boulders Museum), Shugaeva ile Akademica Kuprevicha caddelerinin kesiştiği noktada yer alıyor. 6,5 hektarlık alanı kaplayan müzede ilk başta ziyaretçilere anlamsız gelen 2,134 kaya parçasıyla Belarus’un haritası çizilmiş. Ayrıca açık hava müzesinde yaşanan son buz çağında buzulların sürüklediği 500 dev kaya kütlesini de görebilirsiniz. Müzede gezerken görebileceğiniz aşınmış kaya parçalarının bir kısmı, yerel halkın üzerlerindeki izlere anlam yüklemesi sayesinde çeşitli efsanelere konu olmuş.

15. Pishchalauski Kalesi

minsk Pishchalauski Kalesi

Minsk gezilecek yerler listesiniz için önereceğim son mekân olan Pishchalauski Kalesi (Pishchalauski Castle), adını aldığı mimar Pischchala’nın tasarımıyla 1825’te inşa edilmiş. Bir dönem hapishane olarak kullanılan yapıda 1908’den 1911’e kadar Belaruslu yazar Yakub Kolas hapis yatmış. 19. yüzyılda içerisinde kilise, hastane, okul, eczane gibi bölümleri olan yapının kulelerinden bazılarında 2008 yılında çöküntüler olmuş.

Bunlar dışında eğer vaktiniz varsa Minsk gezilecek yerler listenize şu yerleri de eklemeyi düşünebilirsiniz; Svislach Nehir Kenarı, Francyska Skaryny Caddesi, GUM, Palac Mastactva, Gorki Parkı, Belarus Devlet Sirki, Kastrychickaya Caddesi, Askeri Mezarlık, Minsk Hayvanat Bahçesi ve  Minsk Arena Kompleksi.

Minsk’te nerede kalınır?

minsk gezilecek yerler
4 yıldızlı Victoria Hotel Minsk, konaklama için güzel bir alternatif.

Minsk seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 4 yıldızlı Victoria Hotel Minsk adlı tesise göz atabilirsiniz. Bunun dışında şehirde konaklama konusunda genel bilgileri ve tüm otel tavsiyelerimizi Minsk’te nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Şehirde yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Mins gezilecek yerler yazısı boyunca Belarus’un dünyaca ünlü başkenti hakkında bilgiler verip şehirde gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında fotoğraflar paylaştım. Bu yazı umarım Misnk seyahatiniz öncesinde sizin için güzel bir kaynak olmuştur.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın