Misi Köyü

Misi Köyü, Bursa gezilecek yerler listesindeki en güzel yerlerden biridir. Köy, çok eski bir yerleşim yeri olup yaklaşık 2000 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. Milattan sonra 183 yılında Alex adında bir keşiş, çevresindekilerle beraber İnkaya ve Misi Köyü’ne yerleşmişlerdir. Tarihi kayıtlarda; Hıristiyanların öncüleri olarak kabul edilen bu grubun, bölgede İncil tartışmaları yaptığı belirtilmektedir. İlk adının Mysia olduğu tahmin edilen köyün; günümüzde kalıntılarına rastlanan bir manastırının civarında, gömülü bir İncil nüshası olduğuna inanılır.

Köyün en önemli gelir kaynaklarından biri Misi Şarabı’dır. Şarapçılık Misi Köyü’nde tarihi bir geçmişe sahip olup Misi Şarapları, sadece bu yörede yetişen özel aromalı misket üzümünden yapılır. Köyün ayrıca asma yaprağı ve yine misket üzümünden yapılan pekmezi de oldukça meşhurdur. Köyün bir diğer gelir kaynağı ise yakın bir zamana kadar ipek böcekçiliği olmuştur. Bu durum yerleşim alanlarını da etkilemiş olup köy evlerinin geniş sundurmaları, ipek böcekçiliği düşünülerek inşa edilmiştir.

Bursa Misi Köyü
Misi Köyü, Bursa

Köyde 2011 yılında, halk kültürü ve folklor araştırmacısı ve Karagöz Gölge Oyunu’nu günümüzde yaşatan sanatçı olan Şinasi Çelikkol tarafından açılan Etnografya Evi bulunmaktadır. Bu Etnografya Evi’nin içinde dokuma tezgahları, Bursa’nın yöresel el işlemeleri, yöresel kıyafetler, eşyalar ve küçük bir Karagöz perdesi yer almaktadır. Köyü ziyarete gelenler temsili bir ücret karşılığında bu evi de gezebilmektedirler. Köyde ayrıca zamanında bu köyde yaşamış olan Kavacık Sultan Yatırı bulunmaktadır. Kavacık Sultanı’nın kabrinin köyün dağında, bir kayanın içinde olduğu rivayet edilir. Günümüzde o bölgede bulunan bir çeşmeden akan suyun ise Kavacık Sultanı’nın gözyaşları olduğuna inanılır. Müslümanlar tarafından önemi olan yatırı ziyarete gelenler, burada dilekler dilemektedirler.

Bursa gezilecek yerler Misi Köyü
Misi Köyü, Bursa

Osmanlı mimarisinin günümüze bir yansıması olan Misi Köyü, 1989 yılında kentsel sit alanı ilan edilip koruma altına alınmıştır.  Yapılan restorasyon çalışmalarıyla yapıların doğallığı korunmuştur ve restore edilen bu yapıların sosyal tesislere dönüştürülmesi planlanmaktadır. Köy; köyün içinden geçen nilüfer çayı, meyve ağaçları, çınar ağaçları ve kavak ağaçlarıyla mükemmel bir doğaya sahip olup günümüzde insanların dinlenmek ve piknik yapmak için sıklıkla tercih ettiği bir mekandır.

Misi Köyü Ulaşım Bilgileri

Köy, Bursa’nın Nilüfer ilçesinin Gümüştepe semtinde yer almaktadır. Misi Köyü’ne; 2/B numaralı Heykel-Timurtaş Paşa-Misi Köyü güzergahını kullanan ve B/20 numaralı, her saat başı Acemler BursaRay durağından hareket eden belediye otobüsüyle ulaşım sağlanabilmektedir.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın