Mısır Çarşısı istanbul gezisi

Osmanlı’dan beri İstanbul’da geleneksel Türk lezzetlerini arayanların baktıkları ilk adres olarak biliniyor Mısır Çarşısı. Asya’dan ve Afrika’dan gelen binbir çeşit baharatı, her derde deva şifalı otları satan dükkânları sayesinde ününe ün katan çarşı, mistik atmosferi ile ziyaretçilerine bir şark masalı yaşatıyor.

Mısır Çarşısı Hakkında Bilgiler

Tarihi çarşı, Sultan IV. Mehmed’in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından 1661 yılında Mimar Kazım Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapımına 1597’de II. Murad’ın eşi Safiye Sultan’ın emriyle başlanan; ancak Hatice Turhan Sultan’ın desteği ile tamamlanan Yeni Camii Külliyesi’nin içerisindeki arasta, 1663 tarihinde faaliyete geçmiş.

Mısır Çarşısı tarihi ve bilgiler

Çarşının inşası için seçilen alanın, Bizans İmparatorluğu zamanında da aynı amaçla kullanıldığına inanılıyor. Rivayete göre bu alanda önceden “Makro Envalos” isimli bir çarşı bulunuyormuş.

Mısır’dan gelen baharatlardan alınan vergiler sayesinde inşa edilmesinden ötürü adının Mısır Çarşısı olduğuna inanılan arasta, tarihi boyunca farklı isimlerle anılmış. İçerisinde bulunduğu külliyeye ve inşa edilmesini sağlayan kişiye atıfta bulunularak çarşıya “Yeni” ve “Valide” isimleri de verilmiş.

Çarşı, ilk dönemlerinde aktar ve pamukçu esnafına tahsis edilmiş. Çarşıda bulunan 100 dükkânı kendi aralarında paylaşan bu iki topluluktan aktarlar Balık Pazarı, Hasırcılar ve Kefenciler kapılarını kullanmış. Pamukçulara ise Yeni Camii, Haseki ve Çiçek Pazarı kapıları verilmiş.

Günümüzde ise çarşının içerisindeki dükkânlarda baharattan şekerlemelere, tekstil ürünlerinden havyar esansları ve karışımlarına kadar onlarca farklı kategoriye ait ürünü bulabilirsiniz.

Mısır Çarşısı istanbul gezilecek yerler

Tarihi mekân, geçmişte üç büyük yangın felaketi yaşamış. 1688 yılında Balık Pazarı Kapısı’nın hemen dışındaki bir meyhanede başlayan ilk yangın çarşıya fazla bir zarar verememiş. Ancak 1691 yılında çıkan yangında çarşının demir kapılı birkaç dükkânı hariç tüm bölümleri yanmış. 1940’ta gerçekleşen olaydan sonraysa çarşı İstanbul Belediyesi tarafından restore edilmiş.

Mısır Çarşısı nerede ve nasıl gidilir?

Mısır Çarşısı nerede ve nasıl gidilir

Eminönü sınırları içerisindeki tarihi çarşı, Yeni Camii’nin hemen arkasında yer alıyor.

Çiçek pazarı ile yan yana olan çarşıya ulaşım konusunda en fazla alternatifi İETT otobüsleri sunuyor. Çünkü İstanbul’un neredeyse her merkezi noktasından çarşının bulunduğu Eminönü’ne seferler düzenleniyor. Ayrıca Üsküdar, Bostancı ve Kadıköy gibi semtlerden deniz otobüsleri veya vapur seferlerini kullanarak bölgeye rahatça ulaşabilirsiniz.

Mısır Çarşısı baharat alışverişi

Ulaşımda nostaljik seçenekler kullanmak size daha fazla keyif veriyorsa, Bağcılar-Kabataş arasında çalışan tramvayı veya Şişhane’den Karaköy’e inen füniküleri tercih edebilirsiniz. Yalnız Karaköy’e indikten sonra çarşıya gitmek için kısa bir yürüyüş yapmanız gerekiyor.

Mısır Çarşısı’nın Bölümleri

Mısır Çarşısı hediyelik eşya alışverişi

İki çarşının birleşiminden oluşan Mısır Çarşısı, “L” planlı olarak inşa edilmiş. Doğu-batı doğrultusunda uzanan kolunun diğerine göre daha uzun olduğu mekânda iki çarşının birleşim noktasında Dua Meydanı yer alıyor.

Çarşıda dördü büyük, ikisi küçük toplam altı kapı bulunuyor. Tarih boyunca değişik isimlerle anılan bu kapılardan “L” plan şemasına göre uçlarda yer alanlar, yapıya mimari zenginlik katmaları için iki katlı olarak inşa edilmişler.

Ana giriş-çıkış kapısı olarak kullanılan bu bölümlerin üst katları, Osmanlı döneminde ticari anlaşmaları çözen mahkemeler ev sahipliği yapmış. Katlardan birinde esnaflar arası, diğerinde ise halk ile esnaf arasındaki anlaşmazlıklara bakan kadılar görev yapmış.

Mısır Çarşısı eminönü lokum ve tatlılar

Çarşı, bodrum da dâhil olmak üzere üç katlı olarak tasarlanmış. Bodrum kattaki bölümler günümüzde çoğunlukla depo olarak kullanıyor.

Ziyaretiniz boyunca zaman geçireceğiniz asıl bölüm olan zemin katta, alışveriş mekânı olarak kullanılan dükkânlar bulunuyor. Uzun kolda 46, kısa kolda ise 36 dükkâna yer verilmiş. Tarihi çarşının en üst katındaki kare şekilli odalardansa ofis olarak yararlanılıyor.

Mısır Çarşısı Ziyaret Gün ve Saatleri

Mısır Çarşısı eminönü istanbul gezilecek yerler

Çarşıyı cumartesi de dâhil olmak üzere haftanın her günü 08.0019.30 arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Tarihi mekân, pazar günleri ise 09.30-19.00 saatleri arasında faaliyet gösteriyor. 29 Ekim ve dini bayramlar boyunca çarşı kapalı tutuluyor.

Yukarıda belirttiğim saat ve günler dışında Mısır Çarşısı, sadece rezervasyon yaptıran grupların ziyaretine açık tutuluyor. misircarsisi.org.tr adresindeki “Turistik Hizmetler ve Etkinlikler” bölümünde yer alan online rezervasyon formunu doldurarak veya “İletişim” sayfasında belirtilen telefon numarasını arayarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Tarihi yapıları gezmekten ve alışverişten hoşlanıyorsanız burayı İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın