İstanbul gezilecek yerler Mısır Çarşısı
Mısır Çarşısı

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Mısır Çarşısı, İstanbul’da bulunan çok sayıda dükkandan oluşan bir çarşıdır. İstanbul gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan çarşı“L” şeklindedir ve Yeni Camii Külliyesi’nin bir parçası olarak 17. yüzyılda yapılmıştır. Gelirinin bir dönemler hayır kurumlarına aktarıldığı çarşı, “Baharat Çarşısı” adıyla da bilinmektedir. “Mısır Çarşısı” ismi çarşının Mısır kökenli ürünlerden alınan vergiler ile yapılmasından gelir. Mimar Kazım Ağa tarafından yaptırılan çarşının o dönem ki sahibi Osmanlı eşrafından Turhan Sultan’dır.

Yapı, tarihi boyunca birkaç kez çeşitli felaketleri tecrübe etmiştir. Bu felaketlerin en büyüğü 1940 yılında yaşanan yangın olayıdır. Bu yangında büyük oranda zarar gören yapı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenmiştir. Çarşının iki ana ve beş yan kapısı vardır. İstanbul’un en ünlü çarşılarından olan Mısır Çarşısı, Eminönü’nde Yeni Camii yakınında bulunmaktadır.

Asya ve Avrupa ticaret yolu üzerinde zaman içerisinde bir baharat çarşısına dönüşen bu yerde günümüzde baharat çeşitleri, hediyelikler, kuruyemiş, bal, ev eşyaları, kıyafet gibi ürünler satın alınabilir. Çarşıdaki fiyatlar genelde hem Türk Lirası hem de yabancı para birimleri ile gösterilmektedir. Bunun nedeni yapının yabancı turistler için popüler bir gezi noktası olmasıdır. Mısır Çarşısı’nda ayrıca çiçek pazarı, balık pazarı, meyve ve sebze satıcıları da bulunmaktadır. Çarşı esnafı işlerini babadan oğula aktarmaya çalışmakta ve çarşının devamlılığını maddi ve manevi açıdan gözetmektedir.

Mısır Çarşısı alışveriş
Mısır Çarşısı, İstanbul

Mısır Çarşısı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Mısır Çarşısı, Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Eminönü’ne giden araçlardan biri ile buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Mısır Çarşısı 29 Ekim ve tüm dini bayramlar dışında her gün 08:00 – 19:30 arasında açıktır. Pazar günleri çalışma saatleri 09:30 – 19:00 arasındadır.
  • Notlar: Ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın