Parc Monceau Paris

Parc Monceau, Paris’teki ünlü parklardan biridir. Bois de Vincennes ve Bois de Boulogne gibi şehrin diğer ünlü parkları kadar büyük olmasa halen başta çevrede oturan zengin kısım başta olmak üzere halkın en çok tercih ettiği noktalardan biridir. Park, Duc de Chartres tarafından 1778 yılında yaptırılmıştır. Bahçe tasarımında ressam, yazar ve amatör peyzaj tasarımcısı olan Louis Carmontelle’nin imzası bulunur. Carmontelle, parkı zamanın İngiliz ve Alman modasına uygun olarak düzenlenmiştir. 1783 yılında ise İskoç peyzaj mimarı Thomas Blaikie, bahçenin bir bölümünü İngiliz tarzına uygun olarak tekrar yenilemiştir. Sık sık el değiştiren Parc Monceau, 1852 yılında devlete geçince toprakların bir kısmı bina yapımına, kalan 9 hektarlık kısmı ise halka açık bahçeler ayrılmıştır.

Eski özelliklerini yitirse de Parc Monceau halen şehrin en güzel yeşil alanlarından biridir. Park içindeki sütunlarla çevrili ufak bir havuz, Rönesans pasajı, piramitler, nehir, Nicolas Ledoux tasarımı Parc Pavillon de Chartres yer almaktadır. Parkın güney kısmında da Asya sanat eserlerine adanmış bir galeri olan kırmızı bir pagoda yer almaktadır.

Heykelle dolu, huzur dolup olan bu park gezi boyunca biraz soluklanabileceğiniz güzel alternatiflerden biridir.

Monceau Park Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Blvd de Courcelles, 75008, Paris
  • Metro: “Monceau” metro durağında inerek parka ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Her gün 07.00-20.00 (Yazları 22.00)
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın