Monestir de Pedralbes Barselona

Monestir de Pedralbes, Barselona’da yer alan ünlü tarihi manastırdır. 1326’da Katalan Kralı II. Jaume ve Kraliçe Elisenda de Montcada tarafından Asisi tarikatı rahibeleri için kurdurulan manastırın ismi Latince petrae albae’den (beyaz taşlardan) geliyor. Manastırın yapımının ardından, 2 yıl sonra kral ölmüş ve kraliçe ömrünün kalan 36 yılını burada geçirmiştir. Kraliçenin mezarı, kilise ve üç katlı etkileyici Gotik revakları arasındadır.

Manastırda yer alan, her biri iyi şekilde korunmuş olan mobilyalı mutfaklar, kilerler, revir ve yemekhaneler Ortaçağ yaşamından ilgi çekici görüntüler sunar. Manastırın en önemli bölümlerinden biri de Capella de Sant Miquel, Aziz Micheal Odası’dır. Monestir de Pedralbes’in sakin iç mekânında görkemli bir Gotik arkadlı avlu ve Katalan sanatçı Ferrer Bassa’nın etkileyici duvar resimleriyle dekore edilmiş (1346) olan bu şapeli kaçırmayın.

Manastır günümüzde halen Clarista rahibelerinin küçük bir cemaati tarafından kullanılmaktadır.

Monestir de Pedralbes 2
Monestir de Pedralbes, Barselona

Monestir de Pedralbes Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Baixada de Monastir 9, Barselona
  • Ulaşım: “Palau Reial” metrosunda indikten sonra 20 dakikalık yürüyüş ile manastıra ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Salı-Cumartesi 10.00-14.00 (Nisan-Eylül 17.00), Pazar 10.00-20.00.
  • Giriş Ücretleri: 7€
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın