Montjuic Kalesi Barselona 2

Montjuic Kalesi, Barselona’nın Montjuic Tepesi’nde yer alan ve muhteşem bir manzaraya sahip olan 18. yüzyıldan kalma bir kaledir. 1640 yılında inşa edilen ilk kale 1705 yılında V. Felipe tarafından yıkılmıştır. Günümüzdeki yıldız şeklindeki kale ise Bourbon Hanedanı için yapılmıştır.

Bağımsızlık Savaşı sırasında Fransız birliklerince işgal edilen kale İç Savaş’tan sonra hapishaneye dönüştürülmüştür; Katalan Lider Lluis Companys 1940 yılında burada idam edilmiştir. İç Savaş sona erdiğinde 4000 kadar Katalan Milliyetçisi ve Cumhuriyetçi bugün kalın duvarların önünde uzanan Fossar de La Pedrera’da kurşuna dizilmiştir.

2008 yılında kale sembolik olarak şehre devredilmiştir. Yapılan yenileme çalışmalarının ardından kalenin bulunduğu alan; barış müzesi, anıt alanı ve tercüme merkezi şeklinde birleştirilmiştir. Burada bir de Barış Merkezi yer alır.

Dilerseniz Motjuic Kalesi’ne çıkarken teleferiğe binerek muhteşem manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Montjuic Kalesi Barselona
Montjuic Kalesi, Barselona

Montjuic Kalesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Carretera de Montjuic, Barselona
  • Ulaşım: “Parar-lel” metro durağında indikten sonra kablolu tren ve teleferik ile kaleye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar 09.00-19.00 (Nisan-Eylül 21.00).
  • Giriş Ücretleri: Ücretsizdir.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın