Booking.com
Moskova gezilecek yerler

12 milyonu aşkın nüfusu ile Rusya‘nın en görkemli şehirleri arasında öne çıkan başkent Moskova gezilecek yerler bakımından da oldukça zengin alternatifler sunuyor. Ziyaretçilerini zengin kültürel mirası, tarihi dokusu ve mimari ihtişamıyla heyecanlandırmayı başaran şehir, hiç uyumayan gece hayatı sayesinde sınırsız eğlence vadediyor.

Moskova Gezilecek Yerler Listesi

Genel olarak Moskova’da İngilizce çok aktif bir şekilde konuşulmuyor. Ayrıca cadde ve sokaklarda, metro ve otobüs gibi ulaşım ağları üzerinde de yeteri kadar İngilizce açıklama bulunmuyor. Bu nedenle, Moskova’ya adım atmadan önce iyi bir gezi listesi hazırlamak gerekiyor.

Siz de özel olarak derlediğimiz önemli turistik yerleri gezi planınıza ekleyerek, daha kolay ve hızlı bir şekilde Moskova’yı keşfetmeye başlayabilirsiniz. Bu arada Moskova’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Moskova’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Kızıl Meydan

Moskova gezilecek yerler Kızıl Meydan

Moskova‘nın tam kalbinde, Kremlin Sarayı’nın ise kuzeydoğu duvarının hemen dışında bulunan ünlü Kızıl Meydan (Red Square), dünyanın en önemli şehir meydanları arasında yer alıyor. Güney ucundaki Aziz Vasil Katedrali ile panoramik bir görüntü sağlayan devasa meydan, pastel renklere sahip tarihi binalar ile çevreleniyor. Her adımda Rusya’nın derin tarihini hissedebileceğiniz Red Square, ziyaretçilerine farklı mevsimlerde farklı güzellikler sunuyor.

2. Kremlin Sarayı

Moskova görülecek yerler Kremlin Sarayı

Bir zamanlar Rus siyasi gücünün zirvesini temsil eden ve Ortodoks Kilisesinin merkezi olan Kremlin, sadece Moskova’nın değil, tüm ülkenin simgesi olma özelliği taşıyor. Moskova Nehri’nin kuzey kıyısında yer alan Borovitsky Tepesi‘ni örten Kremlin, 2.25 km uzunluğundaki doğu duvarı ile Kızıl Meydanı da çevreliyor. Nehrin karşısındaki Sofiyskaya‘dan görkemli sarayı doyasıya izlemek ve harika fotoğraflar çekebilmek de mümkün oluyor.

3. Aziz Vasil Katedrali

Moskova gezilecek yerler Aziz Vasil Katedrali

Kazan ve Astrahan Hanlıkları‘na karşı verilen mücadelelerin ardından galibiyetle ayrılan Korkunç İvan, zaferini taçlandırmak için Aziz Vasil Katedrali’ni (Saint Basil’s Cathedral) inşa ettiriliyor. 1561 yılında tamamlanan sekiz kubbeli Aziz Vasil Katedrali, Rus mimarisine özgü bir tarzın doruk noktası olarak gösteriliyor. Renklerin, desenlerin ve şekillerin kusursuz bir biçimde harmanlandığı kubbeleri ile öne çıkan tarihi yapı, ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor.

4. Bolşoy Tiyatrosu

Moskova Bolşoy Tiyatrosu

Ünlü mimar Joseph Bove tarafından tasarlanan Bolşoy Tiyatrosu (Bolshoi Theatre), Moskova gezilecek yerler listenizde bulundurmak isteyeceğiniz yapılar arasında yer alıyor. 240 yılı aşkın bir süredir çok sayıda uluslararası sanatçıya da ev sahipliği yapan bina, görkemli salonu ve altı katlı loca tipi balkonları ile etkileyici bir görüntü sunuyor. Şehirde romantik ve eğlenceli bir akşam geçirmek istiyorsanız, dünyaca ünlü bale ve opera etkinliklerinin sahne aldığı Bolşoy Tiyatrosu’nu gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

5. Cathedral of Christ the Saviour

Moskova Cathedral of Christ the Saviour

Moskova Nehrinin kuzey yanında yer alan katedral, 1931 yılında Stalin tarafından tamamen yıkıldıktan sonra, 2000’li yılların başında aslına uygun olarak tekrar inşa edilip ziyaretçilere açılıyor. Dünyanın en uzun Ortodoks Hristiyan kilisesi olma özelliği taşıyan Cathedral of Christ the Saviour (Kurtarıcı İsa Katedrali), tamamen bakırdan üretilen 3 kubbeli yapısı ve geleneksel Rus mimari hatlarıyla şehrin siluetini zenginleştiriyor.

6. Lenin’in Mozolesi

Moskova gezilecek yerler Lenin'in Mozolesi

Meydanın batı köşesinde (Alexander Garden girişinin yakınında) bulunan Lenin’in Mozolesi (Lenin’s Mausoleum), SSCB’nin kurucuları arasında yer alan Vladimir Lenin’i ziyarete gelenleri karşılıyor. Mimar Şçusev tarafından tasarlanan mozole, ölümsüzlüğü simgeleyen küp şekli ile biliniyor. Lenin’in mumyalanmış bir şekilde saklanan naaşı, alt katta cam bir mezar içinde saklanıyor.

7. Arbat Caddesi

Moskova Arbat Caddesi

Moskova gezilecek yerler listenizde olmasını isteyeceğiniz Arbat Caddesi, şehrin en hareketli sokaklarını ve eğlenceli mekanlarını bir araya getiriyor. Araç trafiğine tamamen kapalı olan cadde, hem yapısı itibariyle hem de canlılığı ile İstiklal Caddesi’ni andırıyor. Geçmişte Anton Çehov, Puşkin, Meyerhold ve Çaykovski gibi ünlü isimlerin de yaşadığı bilinen sokakta; butik dükkanlar, kafeler, şık lokantalar, sinema ve tiyatro salonları da yer alıyor.

8. Gorky Park

Moskova Gorky Park

Avangart mimar Konstantin Melnikov‘un 1920’lerde tasarladığı park, şehrin yakın geçmişte geçirdiği dönüşümü net bir şekilde gözler önüne seriyor. Mayıs ve Ekim ayları arasında daha çok rağbet edilen doğal park içinde kültür, spor ve eğlence adına yapılabilecek çok farklı alternatif yer alıyor. Halk arasında “Park Gorkavo” olarak da telaffuz edilen açık hava parkında lokantalar, kafeler, bisiklet yolları, rollerblading, masa tenisi alanları, plaj voleybolu sahası ve paten kiralama yerleri de bulunuyor.

9. GUM Alışveriş Merkezi

Moskova GUM Alışveriş Merkezi

Kızıl Meydan’ın kuzeydoğu cephesini çevreleyen GUM Alışveriş Merkezi, dünyaca ünlü markaların lüks mağazalarına ve şık restoranlara ev sahipliği yapıyor. Yapı, bir uçtan bir uca uzanan cam tavanı, metal-cam-beton konstrüksiyon dokusu, özenli mimarisi ve asma katları ile, alışılagelmiş alışveriş merkezlerinden ziyade, tarihi bir müze hissi uyandırıyor.

10. Puşkin Müzesi

Moskova Puşkin Müzesi

İtalyan Rönesans’ı ve Hollanda Altın Çağı da dahil olmak üzere Avrupa sanatını geniş bir perspektif ile sunan Puşkin Müzesi’nde (Pushkin Museum) empresyonist ve post-Empresyonist tabloların en özel koleksiyonlarını görebilmek mümkün oluyor. Üç bölüme ayrılmış olan müze, Antik Mısır dönemine ait silah, mücevher, kalem ve mezar taşı gibi eserlere de ev sahipliği yapıyor.

11. Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı

Moskova Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı

Moskova gezilecek yerler planınıza dahil edebileceğiniz Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı (Novodevichy Convent and Cemetery), doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla akılda kalıcı bir intiba bırakıyor. 1525‘te Büyük Prens Basil III tarafından kurulan manastırın yanında eski şehir mezarlığı da bulunuyor. Nadezhda Alliluyeve-Stalin (Joseph Stalin’in karısı), Nikita Khrushchev (eski parti sekreteri), Sergei Prokofiev (besteci) ve Sergei Eisenstein (yönetmen) gibi ünlü kişilere ait mezarlar da tarihi alan içinde ziyaret edilebiliyor.

12. Tverskaya Caddesi

Moskova gezilecek yerler Tverskaya Caddesi

Dünyanın en ünlü caddeleri arasında gösterilen Tverskaya, St. Petersburg’a kadar uzanan bir rotanın başlangıç noktası olma özelliği taşıyor. 1930’lu yıllarda büyük ölçekli olarak yeniden yapılandırılan caddede yüzlerce mağaza ve çok sayıda eğlence merkezi yer alıyor. Ünlü kişileri onurlandırmak için yeniden adlandırılan sokaklarda, müze haline getirilmiş evlerle karşılaşmak da mümkün oluyor.

13. Tretyakov Devlet Galerisi

Moskova Tretyakov Devlet Galerisi

Viktor Vasnetsov tarafından tasarlanan ve 1900-1905 yılları arasında inşası tamamlanan Tretyakov Devlet Galerisi (Tretyakov Gallery), devrim öncesi Rus sanatının olağanüstü koleksiyonlarını barındırıyor. Galeri, 19. yüzyıl iş adamları arasında öne çıkan Pavel ve Sergei Tretyakov‘un özel koleksiyonları ile göz dolduruyor.

14. Devlet Tarih Müzesi

Moskova Devlet Tarih Müzesi

1894 yılında çeşitli arkeolojik ve antropolojik koleksiyonları tek bir alanda toplamak için tasarlanan State Historical Museum (Devlet Tarih Müzesi), kızıl rengi ve Neo-Gotik mimari hatları ile hem dışarıdan hem de içeriden oldukça etkileyici gözüküyor. Müze, Rus topraklarının Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar geçen tarihini anlatan son derece zengin bir koleksiyon sunuyor. İskitler dönemine ait altın figürler, Altay tören maskeleri, Rus hükümdarların kostümleri ve Helen mimarisinin benzersiz bir karışımı olan Turmanskiy lahiti gibi önemli eserler, farklı bölümlerde özenle temsil ediliyor.

15. Büyük Ivan Çan Kulesi

Moskova gezilecek yerler Büyük Ivan Çan Kulesi

Moskova gezilecek yerler listenizde bulunmasını isteyeceğiniz Büyük Ivan Çan Kulesi (Ivan the Great Bell Tower), 81 metre yüksekliği ile Kızıl Meydan‘ın en yüksek yapıları arasında dikkat çekiyor. Altın kubbeli devasa kule, bir yangın esnasında ciddi zarar görse de tekrar inşa edilerek günümüze kadar varlığını korumayı başarıyor. Yangın esnasında kırılan 64 tonluk çan ise, meydan da kırık parçası ile beraber sergileniyor.

Moskova’da gezilecek diğer yerler

Moskova gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken en önemli gezi noktaları kısaca bunlar. Eğer Moskova seyahatinizde yeterli vaktiniz varsa gezi listenize şu yerleri de ilave edebilirsiniz:

Kremlin Armoury, Alexander Bahçesi (Alexander Garden) The Cold War Museum (Bunker 42), Museum of Soviet Arcade Machines, Diamond Fund, Dormition Katedrali (Dormition Cathedral), Dostoyevski’nin Evi (Dostoevsky Museum), KGB Museum, Moscow Contemporary Art, Tsar Bell ve Victory Square.

Moskova’da nerede kalınır?

Eğer Moskova seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 3 yıldızlı Hotel Slavyanka ve Ibis Moscow Dynamo, 4 yıldızlı Novotel Moscow City ve Holiday Inn Moscow Lesnaya otellerine göz atabilirsiniz. Moskova’da 5 yıldızlı, daha kaliteli bir tesiste kalmak isterseniz de National Hotel güzel bir seçenek.

Hotel Slavyanka Moskova otel tavsiyesi
3 yıldızlı Hotel Slavyanka, şehirde konaklama yapabileceğiniz merkezi, uygun fiyatlı ve kaliteli otellerden bir tanesi.

Moskova gezilecek yerler yazısı boyunca Rusya’nın en büyük ve en turistik şehri Moskova’da gezip görebileceğiniz önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Şehirde konaklama konusu hakkında bilgileri Moskova’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı için Nazım Hikmet mezarı bilgilerini yazmamanız garip geldi. Kasıtlı olarak mı yazmadınız yoksa bilgisizlikten kaynaklanan bi durum mu?

    • Kamil Bey merhabalar, bahsettiğiniz gezi noktalarının yazılmaması kasti değildir. Yazı boyunca en popüler yerler hakkında bilgiler mevcut, yazı genişletildiğinde bu noktalar da eklenebilir.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın