Moskova Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)

14. yüzyılda kendi halinde bir beylik olarak tarih sahnesine çıkan Moskova gezilecek yerler açısından her tarzda gezgine hitap eden, son derece zengin bir şehir.

Kentin bu zenginliğe sahip olmasında 1480’den itibaren Rusya‘nın başkenti haline gelmesinin büyük payı bulunuyor. Bu sayede kent sadece ekonomik ve mimari açıdan gelişmekle kalmayıp kültürel birikimini de kayda değer oranda artırmış. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Tverskoy, Arbat, Kitay-Gorod, Basmanny ve Yakimanka, şehirde konaklama için en uygun yerlerden. Detaylı bilgileri Moskova’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Moskova’da konaklama yapabileceğiniz en popüler otellerden bazıları: 3★ Arbat Inn, 4★ Marriott Tverskaya Hotel, 5★ Four Seasons Hotel.

Yapılacak şeyler: Şehrin dünyaca ünlü metrosunu rehber eşliğinde gezmek için Moskova Metrosu 2 Saatlik Tur‘a, en önemli tarihi yapılardan Kremlin Sarayını gezmek içinse Moskova: Kremlin Bilet ve 2 Saatlik Grup Turu adlı tura katılabilirsiniz.

Moskova Gezilecek Yerler Listesi

moskova haritası, moskova'da gezilecek yerler haritası
Moskova gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Moskova’da gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Kızıl Meydan
 2. Kremlin Sarayı
 3. Aziz Vasil Katedrali
 4. Bolşoy Tiyatrosu
 5. Gorky Park
 6. Lenin’in Mozolesi
 7. Arbat Caddesi
 8. GUM Alışveriş Merkezi
 9. Puşkin Müzesi
 10. Tretyakov Devlet Galerisi
 11. Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı
 12. Moskova Metrosu
 13. Cathedral of Christ the Saviour
 14. Devlet Tarih Müzesi
 15. Tverskaya Caddesi
 16. Serçe Tepeleri
 17. Büyük Ivan Çan Kulesi
 18. Hayvanat Bahçesi
 19. Kozmonotluk Anıt Müzesi
 20. Ostankino TV Kulesi

1. Kızıl Meydan

Kızıl Meydan moskova gezilecek yerler

Moskova gezilecek yerler listenizin ilk sırasına siz de birçok gezgin gibi ikonik Kızıl Meydan‘ı yazabilirsiniz.

400 metre uzunluğunda ve 150 metre enindeki kesme taş kaplı meydan, 15. yüzyıldan itibaren idam cezalarının gerçekleştirilmesine, gösterilere, geçit törenlerine ve mitinglere sahne olmuş.

Kremlin’in kuzeydoğusundaki duvarların bitişiğindeki alan, 17. yüzyıldan beri günümüzdeki adıyla anılıyor. Yalnız meydanın orijinal adı olan “Krasnaya” Eski Rusça’da “kızıl”dan ziyade “güzel” anlamında kullanılıyormuş.

Kremlin’in ardından Kızıl Meydan’ın görünümüne görkem katan yapıların başında Aziz Vasil Katedrali ile Lenin’in Mozolesi geliyor. Katedralin hemen yanında ise yüzyıllar boyunca kararnamelerin ve bildirilerin okunduğu “Kafataslarının Yeri” isimli platform bulunuyor.

Meydana ulaştığınızda ayrıca Minin & Pozharsky Anıtı’nı görebilir, bir şeyler almak istediğinizde GUM Alışveriş Merkezi’ne yönelebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  5 yıldızlı Four Seasons Hotel Moscow, bölgede konaklama yapabileceğiniz en güzel ve lüks otellerden bir tanesi.

 Tur Tavsiyesi:  Dilerseniz Kremlin ve Kızıl Meydan Hotel Pickup ile 2 Saatlik Tur‘a katılarak bölgeyi rehber eşliğinde keşfedebilirsiniz.

2. Kremlin Sarayı

moskova gezi rehberi kremlin sarayı

Moskova Nehri’nin kuzey yakasında bulunan Borovitsky Tepesi’ni kaplayan Kremlin Sarayı, ilk olarak 12. yüzyılda ahşap malzeme kullanılarak inşa edilmiş. Ancak bu yapı Moğol saldırıları sonucu yıkılınca 1482-1495 yılları arasında şimdiki yapı kompleksinin inşasına girişilmiş.

Toplam uzunluğu 2 kilometreyi aşan savunma duvarı ile çevrili saraya ihtişam katan Büyük Ivan Çan Kulesi’nin yapımı ise 17. yüzyılın başında tamamlanmış.

Kremlin Sarayı, III. Ivan döneminden bu yana devletin yönetildiği yer olarak anılıyor. Rusya devlet başkanının resmi ikametgâhı dışında yapı kompleksinin içerisinde günümüzde müze olarak kullanılan 5 adet katedral ile silahlık gibi bölümler bulunuyor.

Bir zamanlar Ortodoks kilisesinin merkezi konumunda olan sarayda yalnızca müzeler ve çan kulesi ziyaret edilebiliyor. Kutafya Kulesi’nden giriş yapılan sarayda sergilenen kalıcı koleksiyonlar arasında en yoğun ilgiyi Rusya ulusal hazinesi çekiyor.

 Tur Tavsiyesi:  Moskova: Kremlin Bilet ve 2 Saatlik Grup Turu‘na katılarak bu muhteşem sarayı rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 09.30-18.00
 • Giriş Ücreti: 500 RUB
 • Web Sitesi: kreml.ru

3. Aziz Vasil Katedrali (Saint Basil’s Cathedral)

moskova gezisi Aziz Vasil Katedrali

Kızıl Meydan’ın güney tarafında yer alan Aziz Vasil Katedrali, Kazan Kalesi’ni ele geçirerek Tatarlar’a karşı üstünlük kazanan “Korkunç” lakaplı IV. Ivan’ın emri doğrultusunda 1555-1561 yılları arasında inşa edilmiş.

Tıpkı Kremlin Sarayı’nın yapımında olduğu gibi inşası sırasında İtalyan mimarlardan yardım alınan katedral, aslında birbirine bitişik 10 şapelden oluşuyor.

Büyük kubbeli 4 ana şapelin her biri farklı adlarla anılıyor. Daha küçük boyutlu kubbelerle çatısı örtülen diğer dörtlü ise Kazan ile girilen mücadeleleri ve zaferleri onurlandırma görevini üstleniyor. Geriye kalan iki şapelse yapıya sonradan ilave edilmiş.

Mimari özellikleri sayesinde dünya çapında üne kavuşan Aziz Vasil Katedrali, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Koleksiyonu dışında iç süslemeleriyle de konuklarının hayranlığını kazanan dini yapının giriş katında, adını aldığı azizin mezarını görebilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 1000 RUB
 • Web Sitesi: en.shm.ru

4. Bolşoy Tiyatrosu

moskova gezilecek yerler Bolşoy Tiyatrosu

Neoklasik tarzdaki ikonik binası Joseph Bové tarafından tasarlanan Bolşoy Tiyatrosu, II. Katerina’nın Prens Pyotr Urusov’a 1776’da tiyatro gösterileri, balo gibi organizasyonları gerçekleştirme izni vermesi sayesinde kurulmuş.

Bolşoy, Ekim Devrimi’ne kadar imparatorluk tiyatrosuna bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmüş. Günümüzde Bolşoy Bale Topluluğu’nun etkileyici performanslarına ev sahipliği yapan binası ise başta yangın olmak üzere çeşitli felaketlerden dolayı birçok kez yeniden inşa edilmiş.

1918 yılından beri Bolşoy Tiyatrosu’nun bir bölümü müze olarak faaliyet gösteriyor. Bu müzede sahne gösterilerinde kullanılan ve arşiv değerine sahip materyaller sergileniyor.

Müzeyi gezerken çeşitli yıllarda sahnelenen performanslara ait posterleri ve program kitapçıklarını inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Tiyatro binasının tarihi sahnesinin bulunduğu bölümü salı, çarşamba ve cuma günleri saat 11.30’da düzenlenen rehberli turlara katılarak ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Theatre Square, 1, Moskva
 • Tur Ücreti: 1500 RUB
 • Web Sitesi: bolshoi.ru/en/

5. Gorky Park

Gorky Park moskova gezilecek yerler

Seyahatiniz sırasında kentin karmaşasından uzaklaşabileceğiniz ve çocukluk anılarınızı canlandıracak bir kaçış noktasına ihtiyaç duyarsanız, 1928 yılında ziyarete açılan Gorky Park‘ı Moskova gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

Konstantin Melkinov tarafından tasarlanan yeşil alan, iki kısımdan oluşuyor. Parkın farklı yaş gruplarına hitap eden bu bölümleri arasındaki sınırı Moskova Nehri çiziyor.

Parkın ilk kısmı, hem çocuklara ve gençlere hem de yetişkinlere keyifli saatler yaşama fırsatı veriyor. Dilerseniz bu bölümdeki lunaparkta veya spor kulübünde zaman geçirebilirsiniz. Alternatif olarak bungee jumping yapabilir, tekneye ya da ata binip gezintiye çıkabilirsiniz.

Kışın parkın bu bölümünde buz pisti kuruluyor. Yaz aylarında ise ziyaretçilerin tüm ilgisi plaja doğru kayıyor. Aynı tarihlerde Gorky Park’ın diğer bölümü de sık sık kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Bitki örtüsünün daha gösterişli olduğu bu bölümdeki yürüyüş yollarında gezintiye çıktığınızda birçok tarihi binayı yakından görme fırsatı bulabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00

6. Lenin’in Mozolesi

Lenin'in Mozolesi moskova gezilecek yerler

Mimar Aleksey Şçusev’in imzasını taşıyan Lenin’in Mozolesi, 1924-1930 yılları arasında inşa edilmiş. Resmi belgelere göre böyle bir yapının inşasını, Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir İlyiç Lenin’in ölümünün ardından halkın yoğun isteklerine kayıtsız kalamayan Stalin emretmiş.

Zira Lenin vasiyetnamesinde naaşının Leningrad’daki aile mezarlığına defnedilmesini istemiş.

Kızıl Meydan’ın batı tarafında, Senato Kulesi’ne yakın bir konumda yer alan küp şeklindeki yapıdaki kırmızı granit komünizmi, siyah ay taşı ise yası simgeliyor.

Mozolenin 100 metrekarelik iç bölümü lobi ve yas salonu olarak ikiye ayrılmış. Lenin’in tahnit edilen naaşı, yas salonundaki cam lahitte korunuyor.

Lahitin hemen arkasındaki bölümde ise diğer önemli Sovyet devlet adamlarının mezarları bulunuyor.

 • Ziyaret Saatleri: 10.00-01.00
 • Web Sitesi: lenin.ru

7. Arbat Caddesi

moskova gezisi Arbat Caddesi

1,2 kilometre uzunluğundaki Arbat Caddesi‘nin geçmişi 15. yüzyılın ortalarına kadar uzanıyor. Yolun Rusya’nın en popüler yaya caddesi haline gelmesi süreci ise 1986’daki yeniden yapım çalışmaları sonrasına rastlıyor.

Araç trafiğinin 1994’te Yeni Arbat’a yönlendirilmesi sonucunda tarihi cadde, çok daha güvenli ve renkli bir kimliğe bürünmüş. Gündüz saatlerinde oldukça hareketli olan Eski Arbat üzerinde çok sayıda hediyelik eşya dükkânı ve restoran faaliyet gösteriyor.

Yeme-içme ve alışveriş mekânları dışında Eski Arbat Caddesi üzerinde görülmeye değer birçok tarihi yapı bulunuyor. Bunların başında savaş kahramanı Denis Davydov’un yaşadığı konut geliyor.

Şövalyeler Evi, Puşkin Müzesi ve dış işleri bakanlığı tarafından kullanılan bina da cadde boyunca gezginlere hem mimari hem de kültürel açıdan adeta şölen yaşatıyor. Tabii bu arada Viktor Tsoi Anı Duvarı’nı ve Bulat Okudzhava Anıtı’nı atlamamak gerekiyor.

 Otel Tavsiyesi:  4 yıldızlı Mercure Arbat Moscow, bölgedeki en güzel ve popüler tesislerden bir tanesi.

8. GUM Alışveriş Merkezi

moskova gezi rehberi gum alışveriş merkezi

Kızıl Meydanı’nın doğu tarafında, Lenin’in Mozolesi’nin tam karşında yer alan GUM Alışveriş Merkezi‘nin binası, 1893’te hizmete alınmış.

1928-1953 yılları arasında ise alışveriş merkezi Stalin’in emri doğrultusunda faaliyetlerine ara vermek durumunda kalmış. Bu dönemde bina, ilk beş yıllık plan dâhilinde çalışmalarını sürdüren devlet görevlilerine tahsis edilmiş.

Sovyetler Birliği zamanında komünist sistemin gözetiminde “devlet mağazası” unvanı ile faaliyetlerini sürdüren GUM, günümüzde alışveriş tutkunları için adeta bir mabedi andırıyor.

Özellikle eskiden yalnızca komünist partinin en yüksek kademesindeki kişilere hizmet veren gizli giyim mağazasının bulunduğu üst kattaki Bölüm 100, sistemin çöküşü ile birlikte yerini üst düzey markalara ait mağazalara bırakmış.

Seyahat ettiğiniz şehirlerde alışveriş yapmaktan hoşlanıyorsanız buraya mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.

 • Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00
 • Web Sitesi: gumrussia.com

9. Puşkin Müzesi

moskova seyahati Pushkin Museum

Anadolu’dan götürülen Troya Hazineleri’nin sergilendiği Puşkin Müzesi, 1912 yılında Moskova Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuş.

O dönemki adı Güzel Sanatlar ve Antika Kabinesi olan kültürel tesis, 1937’den itibaren şimdiki ismiyle anılmaya başlanmış. Açıldığı ilk yıllarda içeriği sadece antik dönem heykellerinin kopyalarından ibaret olan müzenin koleksiyonu, Moskova’nın başkent haline getirilmesi sonrasında zenginleşmiş.

Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi’nde Antik Mısır buluntularından çağdaş Avrupa sanatçılarının çalışmalarına kadar birçok farklı döneme ait eseri inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Bu arada hazır adı geçmişken belirteyim. Eğer modern Rus edebiyatının kurucusu sayılan Puşkin’in çalışmalarına ve hayatına ilgi duyuyorsanız bu müzeyi ziyaretinizi tamamladıktan sonra rotanızı Eski Arbat Caddesi üzerindeki eve doğru çevirebilirsiniz.

 • Adres: Ulitsa Volkhonka, 12, Moskva
 • Ziyaret Saatleri: 11.00-20.00
 • Giriş Ücreti: 400 RUB
 • Web Sitesi: pushkinmuseum.art

10. Tretyakov Devlet Galerisi

moskova gezilecek yerler Tretyakov Gallery

Güzel sanatlara ilgi duyuyorsanız Tretyakov Devlet Galerisi‘ni Moskova gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Müze, 1856 yılında sanayici Pavel Tretyakov tarafından kurulmuş.

Tasarımını Viktor Vasnetsov’un yaptığı oldukça ilgi çekici bir yapıda faaliyet gösteren kültürel tesiste, ilk yıllarda yalnızca Tretyakov ve kardeşinin özel koleksiyonları sergilenmiş.

1892’de ünlü sanayicinin müzeyi Moskova kentine bağışlaması sonrasında bünyesinde sergilenen eserlerin sayısında hızla artış olmuş.

Tretyakov Devlet Galerisi’nde günümüzde 11. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk yıllarına kadarki uzun süreçte yaratılmış 1300’den fazla eser sergileniyor.

Müzeyi ziyaretiniz sırasında dünyanın en iyisi olarak nitelendirilen Rus simgeleri koleksiyonunu inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Eğer şanslıysanız tesisin hemen yanındaki binada gerçekleştirilen özel etkinliklerden birine denk gelebilirsiniz.

 • Adres: Lavrushinsky Ln, 10, Moskva
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 500 RUB
 • Web Sitesi: tretyakovgallery.ru

11. Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı

moskova gezilecek yerler Novodevichy Manastırı ve Mezarlığı

Devlet galerisinde koleksiyonları inceledikten sonra göz alıcı mimarisi nedeniyle gezginlerin yoğun ilgi gösterdiği Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı‘nı ziyaret edebilirsiniz.

“Yeni Bakireler” adıyla da anılan manastır, 1524 yılında Smolensk kentinin Litvanya’dan alınmasını kutlamak için kurulmuş.

Bu katedralin en eski ve göze çarpan bölümünü oluşturduğu manastırda aralarında Irına Godunova ve Sofia Alekseyevna’nın bulunduğu birçok asilzade eğitim görmüş.

Manastırdan çıkmadan önce hemen yanındaki mezarlığa da zaman ayırmanızı öneririm. Çünkü dini yapı kompleksinin bu bölümü, Rusya tarihi için önemli birçok şahsiyetin ebedi istirahatgahı konumunda.

Bulgakov, Çehov, Gogol, Khrushchev gibi isimlerin mezarlarının bulunduğu alana son olarak Boris Yeltsin defnedilmiş.

Yine Nazım Hikmet’in mezarı da bu mezarlıkta görebileceğiniz en önemli ve popüler noktalardan bir tanesi.

 • Adres: Novodevichy Passage, 1, Moskva
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00 (Müze)
 • Giriş Ücreti: 500 RUB
 • Web Sitesi: novodev.msk.ru

12. Moskova Metrosu

moskova gezilecek yerler moskova metrosu sanatsal duraklar

Dünyanın en yoğun kullanılan yeraltı toplu ulaşım ağlarından biri olan Moskova Metrosu, Stalin’in “Halkın Sarayı” vizyonu doğrultusunda 1935 yılında hizmet vermeye başlamış.

Metro, ilk açıldığında araçlar 11 kilometrelik tek bir hat üzerinde sefer yapıyormuş. Üstelik duraklama yapabilecekleri sadece 13 istasyon bulunuyormuş. 2018 yılı itibariyle ise metro sisteminin uzunluğu 379 kilometreye ulaşmış durumda.

Moskova Metrosu bünyesinde günümüzde 223 durak bulunuyor. Sovyetler Birliği döneminin en önemli mimari ve mühendislik başarıları arasında gösterilen ulaşım ağındaki her bir durak II. Dünya Savaşı ve soğuk savaş dönemlerinde sığınak olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanmış.

Eğer bu durakların en güzellerini ziyaret etmek isterseniz önceliği Mayakovskaya, Teatralnaya, Ploshchad Revolyutsii ve Elektrozavodskaya’ya verebilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Şehrin bu dünyaca ünlü metro hattını rehber eşliğinde keşfetmek isterseniz Moskova Metro 2 Saatlik Tur‘una kaydolabilirsiniz.

13. Cathedral of Christ the Saviour

moskova gezi rehberi Cathedral of Christ the Saviour

Dünyanın en uzun Ortodoks kilisesi unvanına sahip olan Cathedral of Christ Saviour, Moskova’nın 850. yaş gününe denk gelen 1997 yılında tamamlanmış.

Zengin ve görkemli bir mimariye sahip katedralin bu kadar yüksek inşa edilmesinde Stalin’in bölge hakkındaki fikirlerinin payı yadsınamayacak boyutlardaymış. Çünkü ünlü lider katedralin yükseldiği alana 100 metrelik Lenin heykelinin bahçesini süslediği kudretli bir Sovyet sarayı yaptırmak istiyormuş.

Kurtarıcı İsa Katedrali, hem dış hem de iç mimarisiyle dikkatleri üzerine topluyor. Dini yapı, bakırdan üretilen üç kubbesi ve geleneksel Rus mimarisi ile kent silüetine zenginlik katıyor.

Katedralin iç kısmında ise ziyaretçileri 1812 savaşını betimleyen freskler ve yine üç adet sunak karşılıyor. Bu sunaklardan merkezde yer alanı doğuşa, diğer ikisi ise St. Nicholas ile Alexander Nevsky’ye adanmış.

 • Adres: Ulitsa Volkhonka, 15, Moskva
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Web Sitesi: new.xxc.ru

14. Devlet Tarih Müzesi (State Historical Museum)

State Historical Museum moskova turu

1883 yılında kapılarını ziyarete açan Devlet Tarih Müzesi, Kızıl Meydan’ın kuzey tarafında yer alıyor. Taş Devri’nden itibaren Rus tarihine odaklanan müzenin bir asırlık zaman dilimi içerisinde oluşturulan koleksiyonu 4,5 milyondan fazla eseri bünyesinde barındırıyor.

İçerisinde bulunduğu yapının mimari stili bile en az ihtişamlı koleksiyonu kadar müzeye değer katıyor. İç kısmı eski Rus kiliselerini anımsatan yapının her bir odası farklı dönem ve bölgeye özgü özellikleri yansıtacak şekilde tasarlanmış.

Müzenin en çok ilgi toplayan bölümü olarak Orta Çağ Rus sergisi öne çıkıyor. Bu sergiyi inceleyerek Moğol istilası ve Rus beyliklerinin birleşmesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Yapının ikinci katında ise sizi imparatorluk dönemine odaklı koleksiyonlar bekliyor.

 • Ziyaret Saatleri: 10.00-21.00
 • Giriş Ücreti: 700 RUB
 • Web Sitesi: en.shm.ru/museum/gim/

15. Tverskaya Caddesi

moskova gezisi Tverskaya Caddesi

Kentin ana arteri olması nedeniyle 1935-1990 yılları arasında “Gorky” adıyla anılan Tverskaya Caddesi’nde hareketli bir an bile azalmıyor.

19. ve 20. yüzyıllarda inşa edilmiş binalarla çevrili cadde, kentin kalbi konumundaki Manege Meydanı’ndan başlayıp Leningrad’a ulaşımı sağlayan otoyol ağına kadar uzanıyor.

Tabii bu esnada Moskova’nın önemli cazibe noktaları arasında sayılan Tverskaya, Puşkin ve Triumphalnaya meydanlarını birbirine bağlıyor.

Gezginler, 1930’da neredeyse baştan aşağı yenilenen caddeyi üzerindeki binaların mimari cazibesinden çok alışveriş ve eğlence olanakları nedeniyle Moskova gezilecek yerler listelerine alıyor.

Cadde çevresinde ve ara sokaklarda yüzlerce mağaza ve çok sayıda eğlence mekânı yer alıyor.

 Otel Tavsiyesi:  5 yıldızlı InterContinental Moscow Tverskaya, bölgenin en kaliteli otellerinden biri.

16. Serçe Tepeleri (Sparrow Hills)

moskova gezilecek yerler Sparrow Hills

Kentin enfes manzarasını izlemek ve bol miktarda fotoğraf çekmek istediğinizde hiç düşünmeden Serçe Tepeleri‘ne gidebilirsiniz.

Moskova Nehri’nin sağ yakasında yükselen tepeler, 1935’ten 1999’a kadar “Lenin” adıyla anılıyormuş. Ancak 2000’li yıllarla birlikte nehirden yükseklikleri 60-70 metre arasında değişen yeryüzü oluşumları yakındaki bir köyün ismiyle anılır olmuş.

Rus yazar ve şairlerin eserlerinde sık sık adını andıkları tepeler, Moskova Devlet Üniversitesi ile Trinity Kilisesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Eğer buradaki gözlem platformuna çıkarsanız aynı yakadaki Lujnizki Stadyumu ile hemen yakınındaki Novodevichy Manastırı’nı kuş bakışı görebilirsiniz.

I. İskender’in Kurtarıcı İsa Katedrali’nin inşası için düşündüğü tepelerden ayrıca havanın açık olduğu günlerde ırmağın karşı yakasındaki yüksek yapılar da rahatça gözlemlenebiliyor.

17. Büyük Ivan Çan Kulesi (Ivan the Great Bell Tower)

moskova gezilecek yerler Ivan the Great Bell Tower

Sobornaya pl’in doğu tarafında yer alan 81 metre yüksekliğindeki Büyük Ivan Çan Kulesi, 1505-1508 yılları arasında Mimar Bon Fryazin’in planlarına sadık kalınarak inşa edilmiş.

Kule, ilk inşa edildiği dönemde yalnızca 60 metre yüksekliğindeymiş. 1600 yılında Çar Boris Godunov’un emri doğrultusunda kuleye eklemeler yapılmış ve boyu günümüzdeki seviyesine ulaşmış.

Kremlin’in en yüksek yapısı olma özelliği taşıyan kulenin içerisinde 21 adet çan bulunuyor. 19. yüzyılda Zavyalov ve Rusinov isimli ustalar tarafından imal edilen 65,5 tonluk Büyük Yükseliş Çanı, bunlar içerisinde en haşmetlisi olarak öne çıkıyor.

İki altın kubbesi sayesinde havanın açık olduğu günlerde 30 kilometre uzaklıktan kolaylıkla fark edilebilen çan kulesinin 137 basamaklı merdiveninden en üst katına çıkarsanız Kremlin ve çevresinin enfes manzarasını izleme imkânına kavuşabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 10.15-16.00
 • Giriş Ücreti: 500 RUB
 • Web Sitesi: belltower.kreml.ru

18. Moskova Hayvanat Bahçesi ve Planetaryum

moskova seyahati moskova hayvanat bahçesi

Ailecek seyahat etmekten hoşlanıyorsanız gezi programınıza Moskova Hayvanat Bahçesi‘ni ve planetaryumu dâhil edebilirsiniz.

Doğal yaşama ve uzayı keşfetmeye ilgi duyan her yaştan bireye hitap eden bu iki tesisten hayvanat bahçesi, 1964 yılında ziyarete açılmış. 21,5 hektarlık alanı kaplayan tesiste bin farklı türden 7500 hayvan yaşamlarını sürdürüyor.

Moskova Planetaryumu ise 1929 yılında faaliyet göstermeye başlamış. Açıldıktan kısa süre sonra Moskova müzeler bölgesinin en yoğun ilgi gören parçalarından biri haline gelen tesiste dilerseniz gözlem yapabilir ya da interaktif gösterimlere katılıp uzay, yıldızlar ve gezegenler hakkındaki bilgi dağarcığınızı genişletebilirsiniz.

 • Adres: Bolshaya Gruzinskaya Street, 1, Moskva
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
 • Giriş Ücreti: 500 RUB
 • Web Sitesi: moscowzoo.su

19. Kozmonotluk Anıt Müzesi

moskova gezi rehberi Kozmonotluk Anıt Müzesi

Şehir merkezinin kuzeydoğusunda yer alan Kozmonotluk Anıtı Müzesi, Rusya’nın uzay keşifleri ile ilgili faaliyetlerini halka tanıtmayı amaçlıyor.

Sovyet hükümeti tarafından müzenin kurulmasına 1967 yılında karar verilmiş. Tesisin açılışı ise dış uzaya gerçekleştirilen ilk insanlı uçuşun 20. yıl dönümü anısına 1981’de gerçekleştirilmiş.

100 metrelik “Uzay Fatihleri” anıtının hemen önünde faaliyet gösteren müzeye girdiğinizde Sovyet üretimi ilk roket motorunu, ayda kullanılması için tasarlanan Lunokhod isimli aracı inceleme şansına sahip olabilirsiniz.

Tesiste ilgi çeken bir başka koleksiyon ise Amerika Birleşik Devletleri ile rekabetin doruk noktasına çıktığı uzay yarışı sırasında halkı etkilemek için basılan propaganda afişlerinden oluşuyor.

 • Adres: Prospekt Mira, 111, Moskva
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
 • Giriş Ücreti: 250 RUB
 • Web Sitesi: kosmo-museum.ru

20. Ostankino TV Kulesi

moskova turu Ostankino TV Kulesi

Moskova gezilecek yerler listesinin son sırasında ise hem eğlenebileceğiniz hem de enfes kent manzarasını seyredebileceğiniz Ostankino TV Kulesi bulunuyor.

540 metre uzunluğundaki yapı, televizyon ve radyo yayınlarının geniş kitlelere ulaştırılabilmesi için 1967 yılında inşa edilmiş. Kule o dönem için Empire State’i geride bırakarak dünyanın en yüksek serbest yapısı unvanının sahibi olmuş. Günümüzde ise kule aynı listede dördüncü sırada yer alıyor.

Ostankino Televizyon Kulesi’nin gözlem güvertesi, yerden 337 metre yükseklikte ziyaretçilerini bekliyor. Eğer siz de 360°’lik manzaranın tadını çıkartmak isterseniz asansöre binip bir dakikadan kısa sürede güverteye ulaşabilirsiniz.

Bu deneyiminizi biraz daha keyifli hale getirmek için dilerseniz restoranda akşam yemeği yiyebilir ve sonrasında konser salonunda düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz.

 • Adres: Akademika Koroleva St, 15, Moskva
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00
 • Giriş Ücreti: 1000 RUB
 • Web Sitesi: tvtower.ru

Moskova’da Nerede Kalınır?

moskova gezilecek yerler konaklama
4 yıldızlı Holiday Inn Moscow Lesnaya, Moskova’da konaklama yapabileceğiniz en popüler tesislerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Moskova’da nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Tverskoy, Arbat, Kitay-Gorod, Basmanny ve Yakimanka şehirde konaklama yapabileceğiniz en önemli bölgelerden bazıları.

Moskova’nın tam merkezinde, Lesnaya Caddesi’ndeki restoranlarla çevrili bir konumda yer alan 4 yıldızlı Holiday Inn Moscow Lesnaya, şehirde konaklama yapabileceğiniz en popüler otellerden bir tanesi.

Booking.com’da yaklaşık 5000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,5 puan alan tesis Belorusskaya Metro İstasyonu’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Otel ayrıca şehrin en popüler noktası olan Kızıl Meydan’a 3 km uzaklıkta yer alıyor.

Moskova şehrindeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip oranına sahip bu otelde konaklamak isterseniz tıklayın.

Moskova’da konaklama hakkında detaylı bilgileri otel tavsiyelerimizi Moskova’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Moskova gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Moskova seyahatiniz boyunca konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları hatta her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi Moskova’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

“Moskova Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)” üzerine 9 yorum

 1. insanlar sadece gündüz gezmeleriyle değil gece hayatı ve masaj salonlarıyla da ilgileniyor. Bunlar hakkında da bilgi verebilirsiniz

  Yanıtla
 2. Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı için Nazım Hikmet mezarı bilgilerini yazmamanız garip geldi. Kasıtlı olarak mı yazmadınız yoksa bilgisizlikten kaynaklanan bi durum mu?

  Yanıtla
  • Kamil Bey merhabalar, bahsettiğiniz gezi noktalarının yazılmaması kasti değildir. Yazı boyunca en popüler yerler hakkında bilgiler mevcut, yazı genişletildiğinde bu noktalar da eklenebilir.

   Yanıtla
  • kamil bey yazınız cok anlamlı saygılar.samı bey 1996 senesınden bu yana moskova da yasıyorum biz turkler ıcın nazım hıkmetın mezarının hatta var olan su ankı evinide de hatırlatayım müze olarak kulllanıldığına değineyım belkı bılgınız dısındadır saygılar

   Yanıtla
   • Ali Bey merhabalar,

    Bilgilendirme için çok teşekkürler, ilgili maddeye gerekli eklemeler yapıldı. İlginiz için teşekkürler, saygılarımla…

    Yanıtla
   • 1996 senesinden bu yana moskova da yaşadığınızı yazmışsınız.
    Bende ilerde moskova da yaşamayı düşünüyorum.
    Moskova ile ilgili sizinle konuşmak istiyorum.
    Instagram hesabınız varsa konuşalım.eğer sizde isterseniz
    Kullanıcı adım “erdemturyay33″bekliyorum

    Yanıtla

Yorum yapın