Mostar alışveriş rehberi blog

Mostar’dan ne alınır? Bosna Hersek‘in başkent Saraybosna’dan 130 kilometre uzaklıktaki en turistik ve hatta en fotojenik şehri Mostar aslında büyüleyici bir yer. Şehri ziyaret ettiğinizde göreceksiniz ki her sokağı, her köşesi, her meydanı, camisi ve binası ayrı güzel. Üstelik birkaç yüzyıl Osmanlı egemenliğinde olması sebebiyle bize fazlasıyla da yakın bir kültüre sahip.

Mostar Alışveriş Rehberi yazısında bu kente yapacağınız ziyarette alışveriş açısından ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri vermeye çalışacağım.

Aslında kültürlerimizin yakınlığından ve kaynaşmasından dolayı buradan alabilecekleriniz Türkiye’ye de özgü olan lokum, şekerleme, kahve fincanları, halı, kilim gibi ürünlerden oluşuyor.

Ancak yine de yazının sonunda ben Mostar’dan Ne Alınır başlığında biraz da hem kendinize hem de sevdiklerinize özgün hediyelik seçeneklerinden de bahsedeceğim.

Mostar Alışveriş Hakkında Bilgiler

Mostar alışveriş rehberi tavsiye

Para Birimi: Euro Bölgesi üyesi olmamasından dolayı Bosna Hersek’in para birimi BAM simgesiyle gösterilen Bosna Hersek Mark’ı. Ve 2019 Eylül itibariyle de 1 TL 0,31 BAM değerinde.

Ancak ülkede, özellikle turizmin yoğun olduğu semtlerde Euro kabul eden işletmeler de var. Yine de buna güvenerek yanınızda hiç BAM olmadan alışverişe çıkmanızı tavsiye etmem.

Döviz Bozdurma: Bosna Hersek’in en turistik şehirlerinden olması sebebiyle Mostar’da döviz büroları fazlasıyla mevcut. Aynı zamanda büyük otellerin resepsiyonları ve banka şubelerinde de döviz bozdurmanız mümkün.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler: Pazar yerleri ve çok küçük yerel dükkanlardan bazıları haricinde Mostar’da hemen her mağaza, restoran ve cafede kredi kartı geçerlidir. Bu konuda bir sıkıntı yaşamanız zor.

Kent ayrıca ATM makineleri ile de dolu. Nüfusu az olan bir mahallede bile en az 1 adet ATM makinesi bulunurken kentin tarihi ve turistik merkezinde sayıca çok fazla bankamatik mevcut.

Mostar alışveriş rehberi Bosna Hersek para birimi

KDV Muafiyeti (Tax Free Alışveriş): Mostar Alışveriş Rehberi yazısında mutlaka bahsetmek istediğim bir diğer konu da alışverişlerinizde ödediğiniz verginin iadesi.

Alkol, sigara, benzin, otel veya restoran faturası, araba kiralama gibi ürünler ve hizmetler haricinde tek bir mağazadan yapacağınız ve tutarı 100 BAM’ı geçen alışverişlerinizin vergi iadesini alabilirsiniz.

Yalnız bunun için alışveriş yaptığınız mağazanın Global Blue programı üyesi olması gerekiyor ki Global Blue üyesi mağazalar bunu mağazanın görünen bir yerine büyükçe bir etiket koyarak gösterirler.

Bir Global Blue üyesi mağazada toplam tutarı 100 BAM’ı geçen bir alışveriş yaptıysanız eğer, vergi iadesini alabilmek için yapmanız gerekenler sırasıyla;

  • Mağazada size verilen PDV-SL-2 formunu doldurmak (böyle bir form verilmediyse talep edin)
  • Bu formu alışveriş faturanızla birlikte Mostar’daki Global Blue Ofisi’ne veya ülkeden ayrılırken havaalanındaki Global Blue Ofisi’ne sunmak.
  • Ofis belgelerle birlikte aldığınız ürünleri de görmek isteyebilir, o yüzden ürünleri de yanınızda bulundurmanız iyi olur.

Mostar’daki Global Blue Ofisi adresi ise: Konzum Center, Stjepana Radica 39, (Açık: Her gün 09:00 – 21:00 arası (sadece Pazar günleri 17:00’de kapanış))

Bosna Hersek Mostar yöresel hediyelik, eşya

Mağaza Açılış Saatleri: Elbette her mağazanın kendine özgü çalışma düzeni var ancak Mostar’da mağazalar genellikle sabah 09:00–10:00 arasında açılır ve kapanış saatleri de akşam 20:00 civarındadır.

Ki bazı AVM’ler daha geç de kapanabiliyor. Hatta turistik mağazalar da öyle. Ayrıca Mostar’da tatil günleri Cumartesi, Pazar olmakla birlikte mağazaların kapalı olduğu bir gün olmadığını söyleyebilirim.

Pazarlık: Mostar Alışveriş Rehberi yazısında vermek istediğim bir bilgi de şehirdeki pazarlık kültürü hakkında.Yerel veya uluslararası zincir mağazalar, büyük süpermarketler veya alışveriş merkezlerinde pazarlık edilmiyor.

Ancak küçük turistik dükkanlar ve pazar yerlerinde (şehrin ünlü pazarı Kujundziluk gibi) pazarlık edebilirsiniz ve hatta etmelisiniz. Bunlar turistik yerler olduğu için zaten ilk verdikleri fiyatlar da çok yüksek olacaktır.

Mostar’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Bosna Hersek Mostar yöresel hediyelik, eşya

Aslında Mostar nüfusuna oranla alışveriş yapılacak yerler açısından fazlasıyla zengin bir kent. Özellikle AVM kültürünün yaygın olduğu şehirde yerel ürünlerin satıldığı pazarlar da mevcut. Mostar Alışveriş Rehberi yazısında benim sizlere önerebileceğim ideal destinasyonlar ise kısaca…

Mepas Mall, Rondo, Piramida, Biosphere, Orca, Mercator ve Interex pek çok uluslararası zincir mağazanın bulunduğu, bunun yanında cafe, restoran gibi işletmelerle tek çatı altında ihtiyaç duyulabilecek her şeyi sunan yerlerden. Hatta Mepas Mall, Rondo ve Biosphere’yi merkezi konumlarından ötürü tavsiye de ederim.

  • Mepas Mall: Ulica kardinala Stepinca bb, Mostar 88000. Her gün 09:00–21:00 arası (Pazar günleri açılış 11:00’de)
  • Rondo: Krešimira IV, Mostar 88000. Açık: 7/24 açık
  • Bisphere: Braće Fejića bb, Mostar 88000. Her gün 08:00–23:00 arası

Ancak biraz daha yerel ürünlerle ilgileniyorsanız Tarihi Şehir Merkezi’nde, Mostar Köprüsü’nün yakınında yer alan çarşı (Kujundziluk) hem ürün çeşitliliğiyle hem de çok daha uygun fiyatlarıyla ideal bir adres. Ancak turistik bir yer olmasından dolayı fiyatların ilk başta abartılı görünebileceğini söylemem lazım. O yüzden pazarlık şart.

Mostar’dan Ne Alınır?

Mostar Alışveriş Rehberi yazısının en önemli kısmı ise elbette bu şehirden neler alabileceğiniz hakkında. Mostar’dan ne alınır sorusu aslında çok da zor değil.

Ülkenin yakın tarihindeki savaş, Türklerle olan yakın ilişkiler hatta Osmanlı egemenliğinde geçirdikleri dönemler buradan alabileceğiniz yerel ürünleri şekillendiren etkenlerin başında geliyor. Fazla uzatmadan kentten eli boş dönmemeniz için ne gibi alternatifleriniz olduğuna bakalım artık isterseniz.

Kurşundan Yapılan Aksesuarlar

Mostar alışveriş rehberi kurşun asker

Balkan Savaşı’nın bitmesinden sonra bu savaşta kullanılan silah, mermi veya aklınıza gelebilecek her türlü obje ve atık ülkenin dört bir yanına dağılmış durumdaymış.

Bazı uyanık girişimciler tarafından toplanan bu savaş artıkları, ki genelde kurşundan yapılanlar, yetenekli zanaatkarların ellerinde takı, toka gibi aksesuarlara dönüştürülmüş ve şehri gezmeye gelen turistlere satılmaya başlanmış. Her ne kadar hatırası acı verse de özgün ve sıra dışı olmadığını kimse iddia edemez sanırım.

Bakır Ürünler

Bosna Hersek Mostar yöresel hediyelik, eşya bakır eşya, cezve

Osmanlı tarafından Bosna Hersek’e tanıştırılan bakır işçiliği burada kendine çok yaygın bir kullanım alanı bulmuş ve haliyle Bosnalılar da bu işçiliği benimseyerek sürdürmüşler. Doğal olarak yüzyıllar boyunca bakırdan üretilen tabak, çanak, tencere gibi ürünler günümüze kadar varlığını sürdürmüş.

Hatta Mostar Köprüsü’nden başlayarak şehrin parke taşlı dar sokaklarını dolaştığınızda bakır zanaatkarlarının tokmakla çıkardıkları sesi dinleyerek nostaljik bir keyif de yapabilirsiniz.

Bugünün modern mutfaklarında kullanım alanı çok geniş olmasa da etnik değeri sebebiyle bakır mutfak ürünleri Mostar’dan ne alınır sorusuna gayet yerinde bir geleneksel hediyelik olarak cevap verebilir.

Bu konuda tek bir uyarım var, Mostar’da bulacağınız her bakır ürün el yapımı olmayabilir. O yüzden bu ürünleri tezgahın arkasında atölyelerini de görebildiğiniz satıcılardan almanızı tavsiye ederim.

Halı & Kilim

Bosna Hersek Mostar yöresel hediyelik, eşya halı kilim

Yine Osmanlı’nın tanıştırdığı bir zanaat halı ve kilimcilik. Üstelik pek bilinmez ama el işi Bosna Hersek halıları Türk veya İran halıları ile yarışabilecek kalitede.

Elbette bugün fabrikasyon üretimi yapılan halılardan dolayı bu işle uğraşan zanaatkarların sayısı hayli azaldı. Ancak özel ilgi duyan ve Türkiye’ye getirirken kaplayacağı yer sorunu çözebilen herkese el emeği halı veya kilim almalarını öneririm.

Tabii ki satın almadan önce halının tersine bakmalısınız. Ne kadar çok düğüm, o kadar kaliteli bir halı demek.

Yerel Ressamların Eserleri

Bosna Hersek Mostar yöresel hediyelik, eşya resim

Mostar’dan Ne Alınır yazısında yeri gelmişken belirteyim. 4-5 yıl önce başladığım bir hobim var ve gittiğim her ülkeden, oranın yerel bir ressamının yaptığı bir tablo alıyorum. Çok ünlü bir ressam olmayabilir, tablo da bir sanat şaheseri olmayabilir. Hatta olmasın mümkünse çünkü bütçem belli.

Önemli olan ziyaret edilen ülkenin yerel bir sanatçısına hem destek olmak hem de o kültürü eve taşımak. Mostar’da da şehrin turistik bölgelerinde böyle çok yerel sanatçı göreceksiniz. Şöyle tarihi Mostar Köprüsü’nün kentin ressamlarından biri tarafından yapılan resmi duvarınızda çok güzel durmaz mı?

Hersek Şarabı

Yine Bosna Hersek hakkında çok bilinmeyen bir gerçek ama Hersek şarapları hakikaten çok başarılı. Şarap yapımının Trakya’nın antik dönemlerine kadar uzandığı coğrafyanın üzümlerinden yapılan şaraplar –özellikle de şarap sever bir turistseniz- hem Mostar’da tatmanız, hem de gelirken bir şişe kendinize veya sevdiklerinize getirmeniz gereken yerel ürünlerden.

Ufak Tefek Hediyelik Eşyalar

Mostar alışveriş rehberi hediyelik eşya

Mostar’dan Ne Alınır yazısında son önerim de elbette magnet, küçük biblolar, minyatür halılar gibi ufak tefek hediyelikler hem bütçe dostu, hem de az yer kaplayan yani taşıması kolay, hem de bol bol alabileceğiniz hediyeliklerden. Tarihi Mostar Köprüsü’ne atıfta bulunanlar sanırım en özgün olanlarından.

Mostar seyahatiniz öncesinde Mostar gezilecek yerler ve Mostar’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımıza da mutlaka göz atın.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

4 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın