Mostar gezi rehberi

Bosna Hersek‘in güzel şehirlerinden Mostar son yıllarda özellikle Türklerin en çok rağbet gösterdiği şehirlerden biri. Ülkemizden düzenlenen Balkan turlarının birçoğunda Mostar’a günübirlik ya da 1 gece konaklama yapacak şekilde gidiliyor. Bunun yanında şehre bireysel olarak gidenlerin sayısı da bir hayli fazla. Dilerseniz ülkenin başkenti Saraybosna‘ya kısa bir gezi düzenleyebilir, buradan da kısa bir otobüs yolculuğu ile Mostar’a ulaşabilirsiniz.

Mostar Gezi Rehberi

Şehre ister tur ile isterseniz de bireysel olarak gidiyor olun gezi öncesinde yapacağınız ufak bir araştırma ile gezinizin çok daha keyifli ve bilgi dolu geçmesini sağlayabilirsiniz. Mostar gezisi ile ilgili olabilecek tüm bilgileri Mostar gezi rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Mostar Gezisi Hakkında Bilgiler

Mostar, Bosna Hersek’in en ünlü şehirlerinden biri. Özellikle son yıllarda dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olmasını büyük ölçüde mimari, sanat, kültür ve tarihine borçludur. Tarihi boyunca farklı milletlerin aynı yerde yaşayabildiği Mostar dönem dönem farklı topluluklar tarafından yönetilmiştir. Mostar’da her alanda etkisini hissettiren devlet ise Osmanlı İmparatorluğu’dur. Mimari, sanat ve yaşayış tarzı olarak Osmanlı etkileri hala görülebilmektedir. Akdeniz ikliminin egemen olduğu Mostar’ı ziyaret etmek için en uygun zamanın ilkbahar ve sonbahar olduğu düşünülmektedir. Hava sıcaklıkları yılın her mevsiminde normal sıcaklıklarda seyretmektedir.

Mostar tarihi, hava durumu & gezi için en uygun zaman, Mostar’da geçerli para birimi, döviz bozdurma gibi önemli bilgileri Mostar Gezisi Hakkında Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz.

Mostar Gezilecek Yerler

Mostar Gezilecek Yerler

Mostar gezi rehberimizin en önemli bölümlerinden biri gezilecek yerler. Mostar’ın ufak bir şehir olması gezilecek yerlerin birçoğunu kaçırmadan yürüyerek gezmenize olanak sağlıyor. Mostar Köprüsü akıllara ilk gelen, şehrin en önemli simge yapısı. Bunun dışında Karagöz Bey Camii, Müslüm Bey Konağı, Koskii Mehmet Paşa Camii, Biscevica Evi, Partizan Abidesi ve Saat Kulesi şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerler. Mostar’da yer alan tüm bu önemli gezi noktaları hakkında detaylı bilgileri Mostar Gezilecek Yerler sayfasında bulabilirsiniz.

Mostar Gezilecek Yerler
Koski Mehmet Paşa Camii, Mostar

Mostar Konaklama Rehberi

Mostar ufak bir şehir olmasına rağmen konaklama konusunda bir çok seçeneklere sahip bir şehirdir. Neretva Nehri’nin ikiye böldüğü şehirde bir çok otel ve konuk evi yer almaktadır. Şehirde irili ufaklı yaklaşık 100 adet tesis bulunmaktadır. Şehirde otel fiyatları ise makul seviyelerde. Her bütçeye göre tesis bulabilirsiniz. Bunun dışında dilerseniz Saraybosna’da kalıp günübirlik olarak Mostar’a da gidebilirsiniz. Eğer sakin ve daha rahat bir gezi planlıyorsanız da Mostar’a 1 gece ayırabilirsiniz. Mostar için otel rezervasyonunuzu yaptırabileceğiniz birçok site var. Benim tavsiyem ise Booking.com. Booking.com dünyanın en güvenilir rezervasyon sitelerinden biri. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site.

Mostar!'da nerede kalınır

Mostar Ulaşım Rehberi

Mostar’da en az zorlanacağınız konulardan biri ulaşım. Şehrin küçük ölçekli olmasından dolayı her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Eğer yürümek istemiyorsanız da otobüs ya da taksileri kullanabilirsiniz. Mostar’a şehir dışından ya da ülke dışından ulaşmak isterseniz tren ve havayolu seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Şehirde bulunan tek havalimanı Mostar Uluslararası Havalimanıdır. Civar illerden ve özellikle İstanbul’dan sık sık direkt uçuşların yapıldığı bir yerdir. Mostar’a tren ile ulaşım da değerlendirilmesi gereken alternatiflerdendir. Tren güzergahları manzara açısından görülmeye değecek yerlerdir.

Mostar gezisi boyunca ulaşım konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Mostar Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Mostar ulaşım

Mostar Alışveriş Rehberi

Mostar ufak bir şehir olmasına karşın alışveriş konusunda zengin seçeneklere sahip. Şehirlerde alışveriş yaparken genellikle yerel ürünleri alabilirsiniz. Zanaat dalları açısından zengin bir şehir olan Mostar’da el yapımı ürünlerin yapımını yerinde izleyebilir ve bu ürünleri satın alabilirsiniz. Eski Pazar adı verilen yerde birçok dükkan bu zanaat dalları ile uğraşmaktadır. Bakır ve altın işlemeciliği ürünlerini mutlaka görmelisiniz.

Şehirde kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz hediye çeşitleri ve alışveriş hakkında bilgileri Mostar Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Mostar Alışveriş Rehberi

Mostar Yemekleri

Mostar gezi rehberimizde bahsettiğimiz konular içinde bizim kültürümüze en yakın olan konulardan biri de yeme içme konusu. Tarihi kökenleri nedeniyle Mostar Osmanlı, Balkan, Akdeniz mutfaklarını aynı potada eriten bir yeme içme kültürüne sahiptir. Et ve hamur işi ağırlıklı yemek çeşitleri mevcuttur. Yemek fiyatları Avrupa ile karşılaştırıldığında oldukça uygundur ve porsiyonlar doyurucudur. Bölgede üretilen ürünlerle yapılan şarap, likör gibi içki çeşitleri de oldukça popülerdir.

Yeme içme hakkında detayları Mostar Yemek Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Mostar yemekleri
Bosna Hersek’in yemekleri Türk mutfağı ile neredeyse birebir.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın