Mostar gezisi

Mostar, Balkanların en güzel şehirlerinden biri. Yakın tarihte çok fazla acıya sahne olan Bosna Hersek‘in en ünlü şehirlerinden olan Mostar’a dilerseniz Türkiye’den düzenlenen Balkan turlarına katılarak ya da bireysel olarak da gidebilirsiniz. Genel olarak ufak olan Mostar’da 1 gece konaklama yapabileceğiniz gibi günübirlik olarak Saraybosna’dan da gelip gidebilirsiniz. Mostar gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri ise Mostar Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Mostar Hakkında Bilgiler

Bir zamanlar ülkedeki en farklı şehir olarak bilinen Mostar günümüzde etnik grupların neden olduğu coğrafi ayrım sorunlarını yaşamaktadır. Mostar, tarihi boyunca çeşitli mücadele ve bombalama eylemlerine maruz kalmıştır. Özellikle Bosna Hersek Savaşı ve Bosna Hersek’in Yugoslavya’dan ayrıldığı dönemde zor günler geçirmiştir. Savaşın başlangıcında hava atakları nedeniyle birçok önemli binasını kaybetmiştir. Mostar mimarisi bu dönemde oldukça zarar görmüştür.

Mostar’a vardığınızda dikkatinizi çeken ilk şey şehrin sakinliği olacaktır. Özellikle son yıllarda popüler bir kent haline gelse de Mostar sakin ve dinlendirici havasını muhafaza etmektedir. Old Town olarak bilinen Mostar’ın eski merkezi Neretva Nehri’nin iki yanında yer almaktadır ve şehirde görülmesi gereken önemli yerlerin birçoğu burada bulunmaktadır.

Mostar’ın nüfusu yaklaşık 115.000’dir. Bosna Hersek’deki en önemli kentlerdendir. Ülkenin kültür ve mimari merkezi olarak kabul edilmektedir. Ülkedeki 5. büyük şehir olan Mostar mimarisi, kültür çeşitliliği, dini hoşgörüsü ile dikkat çeken bir yerdir. İslam ve Osmanlı mimarisinin en başarılı örnekleri şehrin birçok yerinde görülebilir.

Mostar’daki en ünlü yapı Osmanlı mimarisi olan Mostar Köprüsü’dür. Bosna Hersek Savaşı zamanında zarar gören Mostar Köprüsü 2004 yılında yenilenmiştir. Şehrin büyük bir kısmı da bu dönemde yenilenmiştir. Mostar sonrasında gün be gün daha fazla ziyaretçi çeken bir yer haline gelmiştir.

Mostar gezisi
Şehrin simge yapısı olan Mostar Köprüsü

Mostar Hava Durumu & Gezi İçin En Uygun Zaman

Akdeniz ikliminin tipik özelliklerinin yaşandığı Mostar’da kış ayları ılıman ve soğuk, yaz dönemi ise sıcak geçmektedir. Bu özellikleri ile açıkta yapılan sporları seven kişiler için cennet sayılan Mostar’da bu ve benzeri organizasyonları artırma ve hava koşullarından maksimum oranda yararlanılmaya çalışılmaktadır. Mostar’da en soğuk ay Ocak ayıdır ve hava sıcaklığı ortalam 5 derecedir. En sıcak ay ise ortalama 26 derece sıcaklık ile Temmuz’dur. Haziran – Eylül arasında nispeten kurak günler yaşanmaktadır. Mostar üzerinde okyanus etkisi de görülmektedir.

Dağlık ve tepelik alanlarla çevrili olan Mostar bunun dışında Sava ve Drina nehirlerinin de etkisindedir. Soğuk kışlar ve sıcak günlerin söz konusu yaz mevsimi dışında Mostar’ı ziyaret etmek için en uygun zamanın ilkbahar ve sonbahar olduğu düşünülmektedir. Kış döneminde gelirseniz yanınızda oldukça kalın kıyafetler getirmeniz, yazın ise kıyafetlerin yanı sıra bir yağmurluk taşımanız tavsiye edilir.

Bosna Hersek Para Birimi & Döviz Bozdurma

Bosna Hersek’de kullanılan para birimi sembolü KM olan Değiştirilebilir Bosna Markı’dır. Banknotlar 0.5, 1, 10, 20, 50, 100 ve 200 şeklinde, madeni paralar ise 1, 10, 20, 50 şeklindedir. Euro banknotların çoğu kabul edilirken bozuk para olarak kabul edilmemektedir.

Mostar’da döviz bozdurma işlemini döviz bürolarından, bankalardan ya da postanelerden yapabilirsiniz. Bozdurma işleminde Euro ve Dolar tercih edilirken İngiliz Sterlini de kullanılabilmektedir. Bazı mağaza ve dükkanlar alışveriş yaptığınızda farklı para birimlerini kabul edebilmektedir. Fakat kendilerine göre döviz kuru uyguladıkları için arada para kaybı olabilir. Bu nedenle en sağlıklısı döviz bozdurma işleminden sonra KM ile alışveriş yapmaktır.

Mostar Tarihi

Mostar tarihi köklü bir geçmişin yanı sıra günümüze yakın dönemde de önemli olayların yaşandığı bir süreci yansıtır. Neretva Nehri kıyısında başlayan yerleşim ile şekillenen Mostar, bir dönem Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olarak kullanılmıştır. Şehirdeki Osmanlı izleri hala görülebilir durumdadır. Neretva Nehri kenarındaki bu şehir düzlük bir alan olsa da dağlar ile çevrilidir. Çok kültürlü ve etnik bir şehir olması ile dikkat çekmektedir. Bu durum Mostar tarihi boyunca da böyle olmuştur.

Mostar” adı “köprü koruyan” anlamından gelmektedir. Mostar Köprüsü de bunun en önemli göstergesidir. Mostar tarihi boyunca köprü ve diğer birçok yapı zarar görse de ilk fırsatta yenilenmiş ve şehrin sembollerinden biri haline getirilmiştir. Stari Most adı verilen “Eski Köprü” 16. yüzyılda inşa edilen önemli yapıdır. Osmanlı izleri taşıyan bu yapı yapıldığı günden itibaren birkaç kez zarar görmüştür. Fakat sonrasında restore edilerek ilk haline kavuşturulmuştur. Günümüzde de görülebilecek yapılar arasında yer almaktadır.

II. Dünya Savaşı sonrasında Mostar, Bosna Hersek’in ve yeni sosyalist Yugoslavya’nın bir parçasıdır. Bu dönemde şehirde endüstri gelişmiştir. Metal, pamuk, tekstil ve alüminyum sanayinde ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu dönemde kadın, erkek herkesin iş gücüne katkıda bulunması ile Mostar’da sosyalist rejim gelişmiş ve yerleşmiştir. 1945 – 1980 yılları arasında Mostar’ın nüfusu 18.000’den 100.000’e kadar yükselmiştir. Bunda göçün büyük etkisi bulunmaktadır. 1970 – 1980 yılları arasında yabancı yatırımların da katkısı ile ekonomi daha da canlandırılmıştır. Böylece kültür ve benzer alanlarda da gelişmeler yaşanmıştır. 1980 lerde uygulanmaya başlanan 10 yıllık ekonomik kalkınma planı Mostar’ı olumlu yönde etkilemiştir.

Mostar tarihinin önemli süreçlerinden birini Avusturya – Macaristan hakimiyeti altında yaşamıştır. Bu dönemde şehirleşme daha planlı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. 1980 li yıllarda Mostar turistik bir şehir olmaya başlamıştır. Bunda Mostar Köprüsü ve diğer Osmanlı yapılarının etkisi vardır. Bu yıllarda Mostar ve civarı özellikle Yugoslavlar tarafından sık sık ziyaret edilen bir yer haline gelmiştir. Avusturya – Macaristan yönetimi sırasında birçok gazete ve dergi kurulmuş ve yayına başlamıştır. Okul inşaları hızlanmıştır. Hrıstiyanlar, özellikle Katolikler daha fazla hak ve özgürlüğe kavuşmuşlardır. Avusturya – Macaristan hükümdarlığı Prens Ferdinand’ın Saraybosna’da suikaste uğraması ile sona ermiştir. Bunu seyreden dönemlerde Mostar ekonomik ve kültürel açıdan zor günler yaşamıştır. II. Dünya Savaşı’nın bitmesi ve Tito destekçilerinin zaferi ile mücadele günleri yaşansa da nispeten daha huzurlu bir döneme girilmiştir. Yugoslavya’dan ayrılması ardından Mostar her anlamda daha ferah ve zengin günler yaşamaya başlamıştır.

Mostar 1992 – 1995 yılları arasında Yugoslavya’nın çökmesi ile zor günler yaşamıştır. Öncelikle Sırpların şehre girmesi ve binlerce kişiyi öldürmesi kötü günlerin yaşanmasına neden olmuştur. Hırvatlar ve Müslümanlara eziyet edilen günler bu dönemde yaşanmıştır. Dayton Anlaşması ile ateşkes sağlanmıştır.

Mostar gezisi
Mostar, Bosna Hersek

Mostar Kuşatması

Mostar kuşatması Bosna Hersek tarihinin önemli olaylarından biridir. 1992 – 1993 yılları arasında yaşanmıştır. İlk olarak Hırvat Savunma Birliği ve 4. ARBİH Birliği’nin Yugoslavya Ordusu’na karşı mücadelesi ile başlar. Bu olay da Bosna Hersek’in Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan etmesi ile alevlenmiştir. Zaman içerisinde çatışma daha şiddetli hale gelirken Bosna Hırvatları ile Müslümanlar da mücadele etmeye başlamış, Bosna Savaşı Hırvat – Bosna Mücadelesine dönüşmüştür.

Bosna Hersek Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan edince Mostar 18 ay boyunca kuşatma altında kalmıştır. Yugoslav ordusu Mostar’ı ilk olarak 3 Nisan 1992 tarihinde bombalamıştır. Sonrasındaki hafta kentin kontrolü adım adım ele geçirilmiştir. 12 Haziran 1992 tarihi itibariyle Mostar’a yapılan saldırılar daha da şiddetli hale gelmiştir. Bu dönemde zarar gören yapılar arasında bir manastır, bir Katolik katedrali, bir saray, 50.000den fazla kitabın bulunduğu bir kütüphane, yaklaşık 14 tane camii bulunmaktadır. Zarar gören yapılar arasında en önemlilerinden biri Sırp Ortodoks Katedrali’dir. 19. yüzyıla ait olan bu yapı Hırvatlar tarafından zarar görmüştür.

Mostar kuşatma döneminde doğu – batı olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Batı kısmı HVO güçleri, doğu tarafı ise Bosna Ordusu tarafından idare edilmekteydi. 1993 yılı başlarında HVO güçleri daha da güç kazanarak uluslar arası yardımın kente ulaşmasını engellemiştir. Bu dönemde ayrıca radyo yayını ve basın yoluyla bilgilendirmede de kısıtlamalara gidilmiştir. Ayrıca binlerce Bosnalı Müslüman ve Hırvat olmayan kişinin doğu tarafına gitmeye zorlanmıştır. Bu süreç binlerce ölüm ve yaralanma vakası ile sonuçlanmıştır.

Mostar kuşatması sırasında meydana gelen önemli olaylardan biri 427 yaşındaki Mostar Köprüsü’ne zarar verilmesidir. 9 Kasım 1993 tarihinde gerçekleşen bu vahim durumdan sonra köprüyü yenileme çalışmaları için çeşitli girişimlerde bulunulmuş ve 2004 yılında köprü tekrar açılmıştır. Köprüye zarar verilmesinin ardından yapılan resmi açıklamada bunun kasten yapıldığı ve stratejik önemi nedeniyle böyle bir şeye başvurulduğu söylenmiştir.

Bosna Savaşı’nın bitmesinin ardından Mostar Köprüsü’nün yeniden inşası için çalışmalara başlanmıştır. Orijinaline yakın bir köprü yapılmasına karar verilmiştir ve köprünün yeniden inşasında yerel malzemeler kullanılmıştır. 2001 yılında başlayan inşa çalışmaları 2004 yılında bitmiştir ve Mostar Köprüsü yeniden hizmete açılmıştır. Mostar Kuşatması sonrasında yaşananlar ile ilgili bulunan HVO liderleri ve Hırvat ordusunda görevli olan bazı kişiler yargılanmıştır. Fakat bu kişiler tüm yaşananlara rağmen Savaş Yasalarına göre suçlu bulunmamıştır.

Mostar’da Gezilecek Yerler

Mostar denilince akıllara ilk olarak şehrin en ünlü yapısı olan Mostar Köprüsü geliyor. Karagöz Bey Camii, Müslüm Bey Konağı, Koski Mehmet Paşa Camii, Biscevica Evi, Saat Kulesi ve Bakırcılar Çarşısı ise şehirde gezip görebileceğiniz diğer ünlü gezi noktaları. Mostar gezisi boyunca gezip görebileceğiniz tüm önemli noktalar hakkında bilgileri Mostar Gezilecek Yerler sayfasında bulabilirsiniz.

Mostar gezilecek yerler
Mostar Bakırcılar Çarşısı
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın