Mostar Köprüsü hakkında bilgiler

Bosna Hersek‘in Hersek Bölgesi’nin en büyük ve önemli kenti Mostar ülkedeki en önemli turistik noktaya da ev sahipliği yapıyor: Mostar Köprüsü.

Tarihi boyunca çok güzel günler gördüğü kadar çok da trajik bir yıkıma uğrayan köprü 2005 yılından beri çevresindeki Eski Mostar Sokakları ile birlikte UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alıyor.

Peki herhangi bir Bosna Hersek veya Balkanlar Turu’nun olmazsa olmaz duraklarından Tarihi Mostar Kenti ve Mostar Köprüsü hakkında neler biliyoruz?

Eğer yakınlarda bu mütevazi ancak büyüleyici güzellikteki köprüyü görmeye gidecekseniz, hakkında biraz bilgi edinmekte fayda var, ne dersiniz? Gelin o zaman köprünün tarihçesi ile başlayalım.

Mostar Köprüsü Tarihçesi

Mostar Köprüsü ne zaman yapıldı

Osmanlı İmparatorluğu’nun damgasını vurduğu tarihi Mostar kenti aslında bir sınır kasabası olarak doğmuş. 15. ve 16. yüzyıllarda kent Batı kültürüne sahip Katolik Hırvatlar, Osmanlı kültürünü yaşayan Müslüman Boşnaklar, Ortodoks Sırplar ve Yahudilerden oluşan bir nüfusa sahipmiş.

Hatta ülkenin Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Dönemi’nde geçirdiği süre boyunca da bu etnik çeşitlilik hep devam etmiş. Ama bir dakika, daha o kadar yakın tarihe gelmedik.

Orijinal Mostar Köprüsü (Stari Most adıyla biliniyor) 1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle büyük Mimar Sinan’ın da öğrencisi olan Mimar Hayreddin tarafından tasarlanarak yapılmış.

Rivayete göre Mimar Hayreddin’in, köprüsünün ahşap destekleri sökülürken kendi mezarını da kazmaya başladığı söylenir. Çünkü daha önce burada inşa edilen köprüler bir şekilde hep çökmüş ve Mimar Hayreddin de eserinden pek ümitli değilmiş ki boynunun kesileceğinden korkmuş.

Gel gelelim, köprü 427 yıl boyunca depremlere, doğal afetlere, savaşlara ve hatta iki dünya savaşına direnmiş.

Köprünün mimari ve tarihi değerinin yanında kültürel bir anlamı ve önemi de var. Köprü yapıldıktan sonra Mostar kentinin doğu ve batısı arasındaki ticaret artmış ve şehir bu sebeple büyümüş.

Hatta köprü şehrin Müslüman ve Hıristiyan taraflarını da birbirine bağladığı için tüm dünyada etnik çeşitliliğin, çok kültürlülüğün, hoşgörü ve saygının simgesi olmuş.

Osmanlı ve İslam mimarisinin en güzel eserlerinden olan köprünün hazin sonu ise 1993 yılında gerçekleşmiş. Ki yaşı 35’ten büyük olanlar belki televizyon haberlerinden de hatırlar, o dönemde, Balkan Savaşları sırasında, köprünün Hırvat güçlerince tanklarla harap edilip, top atışlarıyla yıkılması tüm dünyanın dikkatini çekmişti.

Mostar Köprüsü Yıkılışı & Tekrar Yapılışı

Merak edenler için 8 Kasım 1993 tarihindeki orijinal köprünün yıkılışını şuradan seyredebilirler:

Mostar Köprüsü UNESCO, TIKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Vakfı) ve Dünya Bankası desteğiyle 1997 yılında yeniden inşa edilmeye başlanmış ve açılışı Prens Charles tarafından 2004 yılında gerçekleştirilmiş.

Orijinaline uygun olarak yapılan yeni köprü için Neretva Nehri‘nde bulunan köprünün eski taşları kullanılmış. Nemden aşırı derecede zarar gören taşların yerine de, tarihi köprünün ilk yapımında kullanılan taşların çıkarıldığı taş ocağı tekrardan açılmış ve gereken taşlar buradan temin edilmiş.

Köprü bugün dünyanın her yerinden milyonlarca turistin ziyaretine uğruyor. Köprüye çıkan Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşırken turistlere bir kulak verin, hoşgörünün ve etnik çeşitliliğin farklı dillerdeki seslerini duyacaksınız.

Mostar Köprüsü’nü Oluşturan Bölümler

Mostar Köprüsü Bosna Hersek

Neretva Nehri’nin iki yakasının birbirine en yakın olduğu kısmında bulunan Mostar Köprüsü aslında çok büyü bir yapı sayılmaz. Yazının başında da belirttiğim gibi köprünün değeri tarihi ve kültürel açıdan öneminden ve mimari üslubundan geliyor.

Ana köprüye her iki yakada iki kule eşlik ediyor. Kısaca bunlardan da bahsetmem gerekirse…

Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü yapılış tarihi

4 metre genişliğindeki tek kemerli köprü 30 metre uzunluğunda. Neretva Nehri’nden ise 24 metre yükseklikte yer alıyor. Kemerin bu kadar yüksek olmasının sebebi ise nehir suyunun yükselmesi. Hem gittiğinize fark edebileceğiniz hem de fotoğraflarda göreceğiniz üzere Mostar Köprüsü kemeri kıyıdaki sokaklardan bile biraz daha yüksekte.

Tara Kulesi

tara kulesi Mostar Köprüsü hakkında bilgiler

Mostar Köprüsü’nün güneybatı ucunda bulunan yarı dairesel şekildeki Tara Kulesi mühimmat deposu olarak tasarlanmış ve uzun bir süre boyunca da bu amaçla kullanılmış.

Kule bugün köprünün tarihi ile ilgili görsellerini objelerin ve dökümanların, orijinal taş köprüden de önce burada yer alan ahşap köprülerle ilgili kalıntıların ve son köprünün yeniden yapılışı sırasında bölgede keşfedilen arkeolojik eserlerin sergilendiği Eski Köprü Müzesi‘ne ev sahipliği yapıyor.

Tara Kulesi’nin terasından ayrıca 360 derece Mostar manzarası da seyredilebiliyor.

Halebija Kulesi

Mostar Köprüsü bölümleri Halebija Kulesi

Köprünün kuzeydoğu ucunda yer alan Halebija Kulesi ise zamanında hapishane olarak yapılmış. Daha doğrusu alt katları. Üst katlar ise (Mostar bir sınır kenti olduğundan) gözetleme amacıyla kullanılmış.

Mostar Köprüsü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Mostar Köprüsü konum bilgi

Mostar şehrinin tarihi merkezinde bulunan Mostar Köprüsü ulaşım olarak son derece kolay bir konumda. Bosna Hersek’e karayolu veya uçak, her ne şekilde giderseniz gidin Mostar’a muhtemelen otobüs, tren veya araba ile geçeceksiniz. Ki tren garı ve otobüs istasyonu zaten yan yana.

İşte bu istasyon veya gardan çıkıp Marsala Tita Caddesi‘nden güneye doğru yaklaşık 10 dakika yürümeniz yeterli. Ya da daha iyisi, Mostar Bridge tabelalarını takip edin siz. Kendinizi köprüde bulacaksınız.

Mostar Köprüsü içeriği boyunca Balkanlar’ın en önemli simge yapılarından biri olan bu güzel köprü hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım.

Mostar seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu yazılarımızda okuyabilirsiniz:

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın