Mostar Ulaşım Rehberi

Mostar ulaşım konusunda gezginlere çok fazla sıkıntı çektirmeyecek bir yapıdadır. Şehrin çok büyük olmamasından dolayı Mostar gezisi boyunca toplu taşıma araçlarına neredeyse hiç ihtiyaç duymazsınız. Şehirde ufak havaalanı yer almasına karşın genellikle gezginler şehre şehirler arası otobüsler ile ya da trenler ile ulaşmaktadır. Tabi dilerseniz araç kiralayarak da Mostar ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Havayolu ile Mostar Ulaşımı

Mostar Uluslararası Havalimanı: Küçük bir havaalanıdır. En sık sefer yapılan yerler Zagreb ve İstanbul’dur. Civarda havaalanı olarak kullanılan diğer yerler Saraybosna, Split, Dubrovnik ve Zagreb’dir. Mostar Havaalanı şehir merkezine 3 – 4 kilometre mesafededir.

Havaalanına vardıktan sonra şehir merkezine otobüs ya da tren ile ulaşım mümkündür. Şehir merkezine taksi ile de ulaşabilirsiniz. Bu hizmetin bedeli yaklaşık 10 – 15 KM’dir. Taksilerde Euro da kabul edilmektedir. Otobüs seferleri Pazartesi – Cumartesi arasında 06:45, 07:30, 14:00, 15:30; Pazar günleri 07:30, 14:00 ve 15:30 saatlerindedir. (Sefer saatleri değişebilmektedir, lütfen gezi öncesinde kontrol edin.) Charter uçuşlarının sık sık yapıldığı bir havaalanıdır. Özellikle İtalya’dan Medugorje’ye hacıları taşıma amacı ile charter uçuşları düzenlenmektedir.

Trenler ile Mostar Ulaşımı

Tren ulaşımı Mostar’da ulaşım seçeneklerinden biridir. Mostar – Saraybosna arasında günde 3 kez, Zagreb arasında günde 2 kez, Ploce’ye ise günde 2 kez sefer sıklığı bulunmaktadır. özellikle Mostar – Saraybosna arasında yoldaki manzara görmeye değerdir. Tren ulaşım bedeli otobüsle karşılaştırıldığında fiyat olarak daha uygundur. Yaklaşık 2.5 saatlik bu yolculuk için tek yön bilet 10.90 KM’dir. Zagreb için tek yön bilet 58 KM, Budapeşte 101 KM’dir. Fakat konfor açısından otobüsler daha iyi durumdadır. Mostar’daki ana tren istasyonu Trg Ivana Krndelja 1 adresindedir. Şehir merkezine 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Otobüsler ile Mostar Ulaşımı

Otobüs ulaşımı Mostar’da hem fiyat hem de konfor açısından sık sık tercih edilen ulaşım seçeneklerindendir. Mostar’da iki tane otobüs istasyonu bulunmaktadır. Ana istasyon tren istasyonun yanında şehrin Müslüman ağırlıklı bölümünde, diğeri Hırvat tarafında bulunmaktadır. Birçok otobüs bu ana istasyona uğramaktadır ve istasyon şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

Mostar – Saraybosna arası otobüs ile yaklaşık 2.5 saatte kat edilmektedir ve hemen hemen her saat sefer bulunmaktadır. Plove ve Dubrovnik seferleri günde 2 kezdir ve 3 – 4 saatlik yolculuk yaklaşık 15 Euro’ya mal olmaktadır. Split’e 4 saatte varılmaktadır, bilet fiyatı 125 KM’dir. Zagreb, Podgorica, Jajce’ye ulaşım 3,5 – 4 saat sürer ve bilet fiyatı 19 KM’dir.

Bu bölgede sefer düzenleyen otobüs firmaları:

  • Autoprevoz (Saraybosna, Zagreb)
  • Centrotrans-Eurolines (Herceg Novi Karadağ)
  • Prevoz Vučić (Belgrad)
  • Globtour(Viyana, Belgrad, Saraybosna, Herceg Novi, Dubrovnik, Split)

(Firmaların internet sitelerinden ya da bilet satış gişelerinden güncel sefer bilgisi almanızı tavsiye ederiz.)

Mostar ulaşım

Mostar Şehir İçi Ulaşım

Mostar’da şehir içi ulaşım otobüs, taksi ve tren seçenekleri ile sağlanmaktadır. Şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen seçenek otobüstür ve şehirde zengin bir otobüs ağı vardır. Tüm gün hizmet veren otobüsler ile şehir merkezi ve civarına ulaşım sağlanır. Otobüs bileti tek yön için 1 KM’dir. Mostar Otobüs adı verilen otobüs hizmeti ile Spanski Trg’den Blagaj’a 30 dakikalık bir seyahat sonucunda 3KM karşılığında ulaşım sağlanabilir. Ayrıca 51 numaralı otobüs ile havaalanına ulaşılabilir, bilet ücreti 3 KM’dir.

Taksi ücreti standarttır: taksimetre açılışı 3 KM, kilometre ücreti 1 KM’dir. Mostar nispeten küçük bir şehir olduğu için taksimetre ile herhangi bir noktasına ulaşım 10 KM’den fazla tutmamaktadır.

Şehir içi ulaşımı renkli hale getiren seçenek ise trendir. 30 dakikalık bir tur ile 09:00 – 12:00 ve 17:00 – 21:00 arasında tren ile şehri gezebilirsiniz.

Mostar gezisi ile ilgili olabilecek tüm bilgileri Mostar Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

2 Yorum

  1. Merhaba Mostar’dan kotora Nasıl gidebiliriz? Otobüs ya da trenle.. Vizemiz yok dubrovnik üzerinden gidemeyiz.. Epey baktım internetten ancak net bir bilgiye ulaşamadım.. Çok teşekkürler..

    • Bende aynı sorunun cevabını arıyorum ama çok net bilgi bulamıyorum internette.2016 da yazmışsınız yorumu eğer cevabı bulabildiyseniz bize de yardımcı olabilir misiniz?

      Teşekkürler

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın