Mostar'a nasıl gidilir ulaşım rehberi

Mostar Ulaşım Rehberi | Mostar’da Ulaşım FULL Rehber

Her mevsim zümrüt renginde akan, adını da buradan alan Neretva Nehri üzerine kurulmuş olan Mostar, yine aynı nehir tarafından ikiye ayrılmış durumda.

Bu fiziki ayrılığın aynı şekilde, bir de toplumsal bir boyutu var. Zira şehrin bir yakasında Boşnaklar diğer yakasında ise Hırvatlar yaşamaktadır. 90’larda yaşananlar ise şehrin her bir taşında size kendini hatırlatıyor.

Mostar, Saraybosna ile birlikte Bosna Hersek’in en çok turist alan şehridir. Gerek tarihi, gerek doğası, gerekse çekilen acılar sebebiyle farklı pek çok ulustan insanı ağırlamaktadır. Hem Mostar‘a, Hem de Mostar içinde ulaşım için pek çok alternatif bulunmaktadır. Ayrıntıları yazımızda..

Mostar Ulaşım Rehberi: Genel Bilgiler

Bosna Hersek Mostar'da ulaşım

Mostar‘a ulaşım konusunda izleyebileceğiniz iki yol, kara ve havayoludur. İsterseniz otobüsle, isterseniz trenle isterseniz de uçakla ya da kombine bir biçimde Mostar’a ulaşmanız mümkün.

Burada önemli bir hususu belirtmeden geçemeyeceğim. Tercihinizi yaparken, çevreyi görerek ulaşım keyfi, konfor ve harcanan zaman kadar vize durumunuz önemli bir rol oynuyor.

Mostar Havaalanı

mostar'da ulaşım havaalanı
Mostar Havaalanı

Mostar‘da, Zagreb ve İstanbul’dan direk uçuşların yapıldığı küçük bir havalimanı mevcut. Çeşitli charter uçuşlarda yapılabiliyor. Havalimanı şehre 7 kilometre kadar uzaklıkta.

Havaalanından merkeze direkt toplu taşıma yok lakin 28 ve 29 numaralı otobüsler havaalanının 2,5 km uzağındaki Ortijes‘e sefer düzenliyor. Bunun dışında taksiler ile merkeze rahatça ulaşabilirsiniz lakin binmeden önce mutlaka pazarlık edin.

Mostar’da havaalanı olsa da İstanbul’dan yapılan seferler, büyük şehirlere yapılanlar gibi düzenli olmayabiliyor aklınızda bulunsun. Bu yüzden şu an Mostar’a havayolu ile ancak Avrupa içinde belirli noktalardan ulaşmanız mümkün.

En kolay seçenek Saraybosna’dan ulaşım. Bosna Hersek, Türk Vatandaşlarından vize istemiyor. Eğer Schengen vizeniz (ya da Hırvatistan vizeniz) yoksa ya da seyahat süreniz kısıtlıysa, daha sık ve düzenli uçuşun olduğu Saraybosna’ya gidip, oradan karayolu ile devam edebilirsiniz.

Saraybosna Havaalanı‘na İstanbul’un her iki havalimanından da, Türk Hava Yolları, Atlas Jet ve Pegasus’un doğrudan uçuşları bulunuyor.

Mostar Otobüs Ulaşımı

mostar ulaşım rehberi saraybosna otobüsleri

Saraybosna’ya ulaştıktan sonra, otogardan kalkan otobüslerle yaklaşık iki buçuk saat süren bir yolculuk sonunda Mostar‘a ulaşabilirsiniz.

Mostar’a Autoprevoz Mostar firması ile 10 Euro‘ya, Croatia Bus, Globtour, Salinea, Jadran Ekspres ya da Prevoz Putnika Zavidovići firmaları ile 8 Euro karşılığında gidebilirsiniz. Bu firmaların biletleri internet üzerinden de satılmakta.

 • autoprevoz.ba (Boşnakça)
 • www.buscroatia.com
 • www.globtour.com

NOT: Bunlar dışında Balkanlar’da otobüs biletlerinizi getbybus.com‘dan satın alabilirsiniz.

Sefer saatleri zaman zaman değişiklik gösterse de gün içerisinde ortalama 10 kadar karşılıklı sefer yapılıyor ve bu seferlerin büyük çoğunluğu gün ortasında gerçekleşiyor.

Eğer gittiğiniz zaman karar verecekseniz, otobüs terminalinde Euroline firmasının otobüslerine de bilet alabilirsiniz. Bu firmanın biletleri 20 KM yani 9-10 Euro kadar. Bu firma bagaja koyduğunuz her parça eşya için ayrıca 1 KM ücret daha alıyor. Ve koltukları numaralı değil, aklınızda bulunsun.

Bir diğer seçenek, yine vize istemeyen Sırbistan‘ın Belgrad şehrine uçup oradan yine otobüsle Mostar‘a geçmek. Croatia Bus, Globtour, Salinea, Jadran Ekspres otobüsleri hizmet veriyor, ücreti 29 Euro ve yolculuk 11 saat kadar sürüyor.

Bu seçenek Belgrad ziyareti de yapılacaksa daha mantıklı bence. Aslında iki ülke arasında yol o kadar harika manzaralar barındırıyor ki, nefesiniz kesilebilir. Ancak sürenin uzunluğu sebebiyle yolculuğun bir kısmının geceye denk geleceğini de unutmamak gerek.

Üçüncü seçeneğiniz bir Karadağ seyahati sonrasında popüler şehri Kotor‘dan Mostar‘a geçmek olabilir. Burada karşınıza iki seçenek çıkacak dokuz saatlik ve beş buçuk saatlik iki farklı rota izleyenler.

Yaklaşık dokuz saat süren rota (tabi bu süre sınırda oluşabilecek terslikler hariç) Podgoridsa ve Trebinje üzerinden Mostar’a ulaşmakta, yani vizenizin olup olmamasının dert olmayacağı bir rota ve fiyatı 23 Euro. Elbette sınır geçeceksiniz ama iki ülke de Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Beş buçuk saatlik rota ise Herceg Novi üzerinden Hırvatistan‘a geçip Dubrovnik ve diğer küçük Hırvat şehirlerinden geçmekte. Bu yolculuk için ya Schengen ya da en azından Hırvat vizeniz bulunmalı. Fiyatı 33 Euro.

Dördüncü seçenek ise Hırvatistan‘ın Split, Dubrovnik ya da Zagreb şehirlerinden, yine, Croatia bus, Globtour, Salinea, Jadran Ekspres firmaları ile ulaşım. Split’ten yaklaşık 4 saat, Dubrovnik’ten ise yaklaşık 3 saat süren yolculuk 15-16 Euro’ya mal oluyor. Zagreb’den Mostar‘a ulaşım ise 8 saat sürmekte ve 25 Euro.

Mostar ulaşım rehber konumları
Mostar haritasında da görebileceğiniz gibi şehirde doğu ve batı bölümlerinde ayrı ayrı terminaller var.

Mostar yapısı itibarıyla hem fiziksel olarak hem de yaşam alanı olarak ikiye ayrılmış durumda. Bu nedenle hem Boşnakların ikamet ettiği bölge de hem de Hırvat tarafında iki adet otobüs terminali bulunmakta.

Otobüs firmalarının bazı seferleri Mostar‘da bulunan her iki otobüs terminaline de uğrarken, bazı seferler yalnızca birine uğruyor, aklınızda bulunsun.

Yukarıdaki harita görselinde de görebileceğiniz üzere nehrin iki tarafında da otobüs terminali var. Bunlar dışında sol tarafta bir de “Cathedral Bus Stop” adında durak var.

Nehrin sağ tarafında kalan ana tren istasyonu ve otobüs terminalinden yürüyerek merkeze ulaşmak son derece kolay. (Yaklaşık 1,5 km yürüyerek 10-15 dakika) Mostar seyahat planınızı yaparken kullanacağınız ulaşım araçlarının hangi terminale gideceği konusunda mutlaka araştırın.

Mostar Tren Ulaşımı

Mostar ulaşım rehber tren istasyonu
Mostar Tren İstasyonu…

Bir diğer ulaşım tercihi tren olabilir. Mostar Tren İstasyonu, şehrin Boşnak tarafında bulunan otobüs terminalinin yanında, Ivana Krndelja Meydanı‘nda (Trg Ivana Krndelya) bulunmakta olup, şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

Balkan ülkesi olması sizi yanıltmasın tren ulaşımı da oldukça başarılı. Saraybosna’dan ulaşım otobüsle aynı süre alsa da fiyatları yarı yarıya. Bosna Hersek Federasyonu Demiryolları (ZFBH) tarafından düzenlenen seferler mevsimsel olarak farklılık gösteriyor.

ZFBH’nin internet sitesi üzerinden takip edilebilir. (İnternet sitesi gerçekten çok kötü. Eğer tren ulaşımı düşünüyorsanız biletinizi Bosna Hersek’e varında tren istasyonlarından satın alabilirsiniz.) Bilet fiyatları ise tek yön 9,90 KM, gidiş dönüş ise 15,90 KM.

Tren yolculuğu sırasında üzerinden geçeceğiniz eşsiz köprüler, zümrüt nehirler de cabası. Ayrıca Zagreb, Bükreş, Budapeşte gibi orta Avrupa şehirlerinden de Mostar’a trenle gelmeniz mümkün.

Mostar’de Şehir İçi Ulaşım

Mostar ulaşım rehberi şehir içi
Mostar merkezinde yürümek en kolay ulaşım seçeneği…

Mostar şehrine ulaştıktan sonra, tüm görmeniz gereken yerlere, yani eski şehre ulaşmak için birkaç seçeneğiniz var. Eğer trenle ya da otobüsle (Doğu terminali) geldiyseniz, iner inmez karşınıza çıkacak yer Ivana Krndelja Meydanı.

Buradan 5-6 dakikalık bir yürüyüşle (temponuza ve elinizdeki yüke bağlı elbette) eski şehre ulaşmanız mümkün.

Eğer yürümek istemiyorsanız, buradan taksiye binebilirsiniz. Kilometre başına 1KM aldıkları için, merkeze taksi ile gitmek pahalı bir seçenek değil. Unutmamanız gereken, yoldan geçen taksilere değil, duraktan kalkanlara binmeniz. Diğer seçeneğiniz ise yine buradan otobüse binmek.

Daha bağımsız davranmak isteyenlere, konaklayacak ve birazda civara bakarız belki diyenlere ise tavsiyem araç kiralamaları. Hemen indiğiniz noktada, Ivana Krndelja Meydanı’nda Autoprevoz firmasının ve Hyundai‘nin kiralık araç ofisleri var. Yine civarda Budget ve Artic firmalarının ofisleri de bulunmakta.

Gönlünüze ve bütçenize göre bir araç bulabilirsiniz. Günlük araç kiraları, ortalama bir araç için 100 KM civarı, yani yaklaşık 50€. Ancak eski şehre araç ile girilmediğini, mutlaka park yeri bulmak gerektiğini de eklemek isterim.

Mostar ulaşım rehberi mostar köprüsü
Mostar şehir merkezinde neredeyse çoğu önemli yer Mostar Köprüsü‘nün çevresinde yer alıyor…

Eski şehre ulaştıktan sonra zaten sadece ayaklarınız size yetecek. Eski şehirde yalnızca yürüyerek veyahut bisikletle gezebileceksiniz. Bu nedenle uygun, rahat, lastik tabanlı ayakkabılar giymenizi tavsiye ederim.

Yolların döşendiği taşlar oldukça eski olduğundan, bazıları kaygan. Eğer yağmur da yağmışsa aralarına su dolmuş ve daha da kayganlaşmış olabilir. Temkinli ve tedbirli olmanızı öneririm.

Böyle uzun uzun yazdım, çünkü Mostar mutlaka görmenizi tavsiye edeceğim bir destinasyon. Gezmesi uzun zaman almayacağından bir hafta sonu size çok rahat yetecektir.

Ancak naçizane fikrim, Mostar seyahatinizi başka bir balkan şehrine yapacağınız seyahatle birleştirirseniz hem daha ekonomik olacaktır hem de yolda harcanan zamana değecektir. Yine de size kalmış 🙂

Şehirde gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları Mostar gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

5 Yorum

 1. Merhaba Mostar’dan kotora Nasıl gidebiliriz? Otobüs ya da trenle.. Vizemiz yok dubrovnik üzerinden gidemeyiz.. Epey baktım internetten ancak net bir bilgiye ulaşamadım.. Çok teşekkürler..

  1. Bende aynı sorunun cevabını arıyorum ama çok net bilgi bulamıyorum internette.2016 da yazmışsınız yorumu eğer cevabı bulabildiyseniz bize de yardımcı olabilir misiniz?

   Teşekkürler

  2. MERHABA GEÇEN YAZ GİTTİK MOSTAR TREN İSTASYONUNDA BULUNAN OTOBÜS FİRMALARINA SORDUK DİREK OTOBÜS VARMIŞ VİZESİZ GEÇİŞ GÜZARGAHI OLAN OTOBUSLER VARMIŞ AKLINIZDA BULUNSUN

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top