Mostar yemek rehber mostar yeme içme

Mostar Yemek Rehberi | Mostar’da Ne Yenir?

Mostar yemekleri, Balkan ve Boşnak mutfağının şahane birçok lezzetini içerisinde barındırır. Balkan coğrafyası, pek çok milletin bir arada yaşaması, tarih içerisinde etkileşimde bulunduğu devletlerle, komşularının mutfaklarında da etkilenmiş, bazı yemekleri kendince yorumlayarak bünyesine katmıştır. Bu nedenle, Avusturya, Macaristan, Türk, Yunan yemeklerinden örnekler ya da benzerlerini görmeniz mümkün.

Ayrıca, bugün belirlenmiş sınırları olmasına rağmen, yüzyıllar boyunca beraber yaşamış milletlerin mutfakları zamanla köken olarak ayrışamaz bir hale gelmiş.

Bu nedenle, Hırvatistan, Makedonya ya da Arnavutluk’un bir şehrinde yediğiniz bir yemeğin, benzerini ya da birebir aynısını da Mostar‘da bulmanız mümkün.

Mostar Yemekleri

Mostar yeme içme restoran tavsiyeleri

Boşnak Mutfağı genel olarak et ve sebzenin birlikte kullanıldığı tencere ya da güveç yemekleri, iç malzemeleri değişiklik gösteren börekler, hamur işi tatlılar ve turşu çeşitleri üzerine kuruludur. Yaygın bir baharat kullanımı yoktur. Acı biber ya da tatlı toz biber haricinde pek bir baharat kullanılmaz. Tabi bir de vegeta..

Bosna Hersek’in hayvancılık konusunda, halen geleneksel yöntemleri kullanması ve Avrupa Birliği fonları tarafından da desteklenmesi sebebiyle hayvancılık oldukça iyi durumda.

Tavuk, kuzu ve sığır etinin yaygın olarak kullanıldığı mutfaklarında, hayvanların doğal yemlerle beslenmesi sebebiyle etlerinin lezzetleri oldukça yüksek.

Boşnak mutfağında domuz eti kullanılmıyor, bu konuda hassasiyet gösterenlerin içi rahat olabilir. Ancak diğer balkan mutfakları için durum farklı, aklınızda bulunmasında fayda var.

Hayvancılığın olduğu yerde süt ve süt ürünleri olmazsa olmaz elbette. Bizim tatlının yanında tükettiğimiz kaymak, Mostar mutfağında yemeklerin ve turşuların da arkadaşı olabiliyor.

Peynir yapımı da oldukça yaygın, üstelik her yıl Mostar ‘da The Herceg Stjepan Kosaca kültür merkezinde düzenlenen Peynir Festivali düzenleniyor.

Tatlı kısmında ise yine yufka ve süt devreye giriyor. Hamur işlerinden baklava ve şekerpare ve sütlü tatlılardan da kaymaçina ve trileçe bolca tüketiliyor.

Mostar’da Ne Yenir? Yöresel Yemekler

Herkesin damak zevkine hitap etmesi açısından siz Mostar seyahati planlayanlara uzun bir yemeden dönmeyin listesi hazırladım

Begova Supa

Mostar yemek rehberi Begova Supa

Yani Bey Çorbası. Tavuk suyuna yapılan bu çorbada, didiklenmiş tavuk eti, patates, havuç ve bamya bulunur. Begovačorba yazılışıyla da karşılaşabilirsiniz.

Sarajevska Supa (čorba)

Saray Çorbası. Kuzu eti ve onun suyuyla yapılan bu çorbaya, Begova çorbasının et ile yapılan versiyonu da denilebilir.

Soka

İçi kaymakla doldurulmuş biber turşusu. Yemeklerin yanında gelebileceği gibi, ayrıca da isteyebilirsiniz.

Ajvar

Mostar yeme içme ajvar

Közlenmiş kırmızıbiber ve patlıcanla yapılan bir tür sos. Ekmeğe sürülerek yeniyor. Ancak yalnızca kahvaltı için değil. Cevapi ile de güzel gidiyor.

Praşuta

Hiçbir baharat ya da harç sürülmeden yalnızca is ile kurutulan, pastırma benzeri yiyecek. Kuru et de deniliyor.

Kobasice

Koyun ya da sığır etinden yapılan Boşnak sucuğu.

Polenta (Kačamak)

Mostar yeme içme Polenta

Mısır unundan yapılıp, kızgın tereyağı eklenerek servis edilen bir yemek. Karadeniz’in kuymağına benziyor.

Briyan

Kuzu eti önce haşlanıyor. Sonra soğan kekik ve pilav ile birlikte bir kez de fırın beraber pişiriliyor. Tam bir ziyafet.

Cevapi (Cevapcici)

Mostar yemek rehberi Cevapi

İçinde baharat bulunmayan yalnızca soğan ve tuzla yoğurulup ateşte pişirilen köfte. Küp doğranmış soğan ve özel ekmeği ile servis ediliyor.

Pleskavica

Mostar yeme içme pleskavica

Oldukça kocaman, hamburger köftesi gibi olan bir köfte. Lahana turşu ve bazen değişik soslarla özel ekmeği içerisinde servis ediliyor. Boşnakların fast foodu diye de görebilirsiniz.

Burada, diğer Balkan ülkelerinin aksine yalnızca dana etinden yapılıyor. Kaymakla birlikte tabak içerisinde servis edildiğini de görebilirsiniz. İçine peynir koyup pişirirlerse adı Mostar Köfte oluyor 🙂

Boşnak Böreği

Mostar yemek rehberi boşnak böreği

Kömür ateşinde pişen, içi peynirli, kıymalı, ıspanaklı, pırasalı ya da patatesli börek.

Pita

İçerisinde bal kabağı, peynir ya da patates olan bir başka börek türü.

Duvec

Mevsim sebzelerinden yapılan bir tür yahni. Vejetaryenler için iyi bir alternatif.

Bosanski Lonac

Mostar yemek rehberi Bosanski Lonac

Etli patates, havuç ve lahanalı bir tür yahni.

Filovana Paprika

Mostar yeme içme dolma

Alışkın olduğumuz türde biber dolması, yoğurtla ya da patates püresiyle geliyor.

Dolma Sahan

Mostar yemek rehberi Dolma Sahan

Biber ve soğan dolması ile sarmanın birlikte pişirilip servis edildiği bir yemek. Birlikte piştiklerinden lezzetleri de birbirine geçmiş oluyor.

Japrak

Mostar yeme içme mostar yaprak sarma

Asma yaprağı ya da lahananın sarması.

Trileçe

Mostar yeme içme trileçe

Bilmem bu tatlıyı duymayan kaldı mı? 🙂

Kaymaçina

Mostar yemek rehberi Kaymacina

Boşnak krem karameli.

Palacinka

Mostar yeme içme Palacinka

İçerisine değişik reçel ya da marmelat sürülerek servis edilen krep ya da akıtma.

Dudove

Mostar yemek rehberi Dudove

Boşnak şekerparesi

Mostar’da Nerede Yemek Yenir? Restoran önerileri

Mostar yemek rehberi restoranlar

Restoran Divan: Neretva Kıyısında, hatta neredeyse üzerinde, bulunan bu restoran yerel lezzetlerin denenebileceği, pahalı olmayan yerlerden biri. Yalnızca Cevapicici değil, yukarıda saydığım pek çok tencere yemeğinin de tadına bakabilirsiniz.

Yediğinize içtiğinize göre değişir ama hesap orta halli gelecektir. Ortalama 10-35 KM arası. Sabah 9 dan gece yarısına kadar hizmet veriyor.

National Restaurant Cevabdzinica Tima – Irma: Geleneksel çizgide planlanıp döşenmiş olan Tima İrma, Cevapi, Pleskavica ve diğer mangal lezzetleri için tercih edebileceğiniz restoranlardan biri.Hazır kıyma kullanmıyorlar, eti belirli oranlarda seçerek bıçakla kendileri kıyma haile getiriyor, köftelerini öyle yapıyor ve kömür ateşinde pişiyorlar.

Onescukovabb adresinde bulunan restoran, Mostar Köprüsü‘nü geçince hemen ilerde solda kalıyor. Sabah 9, gece 11 arasında hizmet veriyor. Ortalama fiyatları ise 5 ila 30 KM arasında.

Behar 2: Nezir-agina Camii’nin biraz arkasında, Radobolja üzerinde yer alan Behar‘da, servis ve fiyatlar orta seviyededir. Yani servis hızlı değil, fiyatlar makuldür. Kontinental ve geleneksel kahvaltı servisi de bulunuyor.

Šadrvan: Mostar Köprüsü’nün çok yakınında bulunan Šadrvan, geleneksel Mostar lezzetlerinin hemen hemen hepsini menüsünde bulunduruyor. Osmanlı esintileri taşıyan dekorasyonu, geleneksel usulde servis edilen yemekleri ile saat 9-17 arası hizmet vermekte. Fiyatları ortanın biraz üstü.

Restoran Hindi-Han: Jusovina’da bulunan restoranın porsiyonları kallavi, servisi hızlı. Menüsünde deniz ürünlerine de yer veren Hindi-Han, sabah 09.00’dan gece yarısına kadar hizmet sunuyor. Servisi öğle ve akşam yemeği ile sınırlı. Fiyatlar 10-65 KM arasında.

Mostar yemek rehberi Šadrvan restoran
National Plate, Šadrvan

Restoran Radobolja: Adını, kıyısında bulunduğu koldan alan bu restoranın, mütevazi bir havası var. Hava uygunsa, ağaçların altlarına yerleştirilmiş masaları tercih edin. Kendiniz bambaşka bir yerde bulabilirsiniz. Balık ve et ızgara ile, kebapları menüsünde bulunan Radobolja‘da kahvaltı servisi de mevcut. Fiyatlar 7-35 KM arasında yani makul.

Restoran Lagero: Hemen Mostar köprüsünün bitiminde yer alan bu aile işletmesinde eğer balkonda yer bulabilirseniz, Neretva’nın sesi, eşsiz Mostar Köprüsü manzarası eşliğinde zamanı unutabilirsiniz. Nefis yerel lezzetlere, evde yapılmış tadlarda eşlik ediyor. Mesela sokası ev yapımı.

Fiyatlar diğer civar restoranlara göre biraz daha yüksek. Elbette, kişi sayısı ve yenilen yemeklere göre değişmekle birlikte 20-100 KM, ama porsiyonlar çok cömert. Günübirlikçi değilseniz, buraya uğrayıp biraz uzun keyif sürebilirsiniz.

Megi: Eski şehirden bir miktar uzakta, Kralja Tomislava 29 adresinde bulunan Megi‘nin menüsü İtalyan lezzetleri ağırlıklı. Günübirlik gelmeyenler, bir süre konaklayanlar, farklı şeyler yada vejetaryen bir şeyler arayanlar için.

Mostar yemek rehberi harita
Haritadan da görebileceğiniz gibi tavsiye restoranlarımızın büyük çoğunluğu Mostar Köprüsü’nün hemen yakınında yer alıyor.

Mostar’da Yeme İçme Konusuna Notlar

Restoranlar ve servis hususunda minik hatırlatmalarda bulunmak istiyorum.

Balkanlarda hayat, alıştığımız büyük şehir temposunun oldukça altındadır. Bu nedenle servis ve hizmet size yavaş gelebilir. Bu nedenle, süreniz kısıtlıysa planlamanızı masaya oturur oturmaz yapıp, tek seferde servis verip hesabı da isteyebilirsiniz.

Sizin onları süre konusunda sıkıştırmanız, aceleniz olduğunu söylemeniz pek sonuç vermeyecektir, boşuna gerilmeyin, tadınız kaçmasın.

Çok turist ağırlayan bir bölge olduğu için yoğunluk da fazla olacaktır. Bunu da mutlaka göz önünde bulundurun.

Mostar yeme içme restoran Šadrvan
Šadrvan Restaurant, Mostar

Hesabı nakit ve KM cinsinden ödemenizde fayda var. Zira Euro ile arasındaki kur değerini her yer farklı farklı hesaplıyor, bu kafanızı karıştırabilir. Kuru kaçtan aldığını kestiremiyorsunuz. Zaten menülerde de KM olarak yazmakta. Paranızı, döviz bürolarında ya da bankalarda KM’ye çevirin ve öyle harcama yapın.

Son olarak, bazı yemeklerin yanında verilen kaymak, pilav gibi yiyeceklerin ücreti ayrı olabilir, hesabı istediğinizde şaşırmayın.

Çay istediğiniz zaman, yanında bal ve limonu ile bazen bitki özellikle nane, bazen de alışageldiğimiz siyah çay gelecek ancak genellikle başarılı olmuyor. Yani alıştığımız tat, koku ve renkte değil. Kahve ise Türk Kahvesi’ ne kardeş denilebilir. Bana sorarsanız tercihinizi kahveden yana kullanın.

Mostar’da gezip görülmesi gereken tüm önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları Mostar gezilecek yerler başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top