Münih alışveriş

Münih Alışveriş Rehberi & Münih’ten Ne Alınır?

Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nin başkenti olan Münih, alışveriş konusunda, her zevkten insana hitap edecek kadar çeşitli imkanlar sunmakta. Ünlü markaların mağazalarından, tasarım butiklere, alışveriş merkezlerinden sokak pazarlarına kadar aradığınız her şeyi, ve hatta aklınıza gelmeyenleri bulabileceğiniz geniş bir yelpaze sunmakta. Her zevke, her keseye uygun şeyler bulmak mümkün.

Herkes elbette biliyor ama hatırlatmakta yarar var, para birimi Euro. Kredi kartı konusu biraz sorun oluşturabilir. Bazı küçük butikler nakit çalışıyor, kredi kartı konusunda tutucu olan yalnızca Amerikan Express kabul eden yerler var.

Bazı yerler de komisyon alıyor bilginiz olsun. Ayrıca sokaklardaki ATM’ler de komisyon alıyorlar, hem de yüksek miktarda, aklınızda bulunsun. En iyisi nakit taşımak. Hem bütçenizi aşmazsınız, hem de komisyon ödememiş olursunuz.

Minik bir hatırlatma yapmadan geçemeyeceğim: Münih, gelir düzeyi oldukça yüksek bir şehir olmasına karşın, ucuz yiyecek içecek ya da hediyelik de bulabileceğiniz bir yer olduğu için, yanınızda 5-10-20’lik banknot bulundurmanızda fayda var. Zengin ve pahalı bir şehir diye, pazarda 200€’luk banknot uzatırsanız sorun yaşayabilirsiniz.

Katma Değer Vergisi (Mehrwertsteur) %7 ile %19 arasında değişmekte. Ancak fatura ya da fiş aldığınızda göremezsiniz, çünkü fiyata dahil edilmiştir. Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları seyahatlerinin sonunda ödedikleri bu vergileri geri alabilirler. Vergi iadesi için en doğru adres havaalanı, nakit olarak geri alabilirsiniz.

Münih Sokak Pazarları

Viktualienmarkt

Viktualienmarkt Münih alışveriş
Viktualienmarkt

1807 yılında, Marienplazt’a sığmayınca Kral I. Maximilian tarafından günümüzdeki yerine taşınan, o günden sonra da büyümeye devam etmiş.

Toplam 22.000 metrekarelik bir alana yayılan ve içerisinde 140 stand ve dükkan bulunan bu pazardan, üreticisinden doğrudan sebze meyve alabileceğiniz gibi, kasaplarda sığır, tavuk dışında, geyik ve av hayvanlarının etlerini de bulabilirsiniz.

Peynir alabilir, nefis tatlılardan yiyebilirsiniz. Ayrıca hiçbir yerde bulamayacağınız baharat ve çiçek türlerini de bulmak mümkün. Ayak üzeri atıştırmak isteyenler içinse, Alman mutfağı yoğun olmak üzere, çeşitli ülkelerin fast food lezzetlerini bulmak mümkün.

Viktualienmarkt Münih
Viktualienmarkt

Pazartesiden Cumartesiye 10-18 arası açık, Pazar günleri ise saat 15’de kapanıyor.

S-Bahn 1-8 arası hatlarla, U3 ya da U6 ile veya 52 numaralı otobüsle Marienplatz’a gelip, oradan Kuleye doğru yürür ve St.Peter Kilisesinin yanından sağa dönerseniz kolaylıkla bulabilirsiniz.

Elisabethmarkt

Münih Elisabethmarkt
Elisabethmarkt

1900lerin başında kurulmuş. Toplam 24 tezgahı bulunan markette şaküteri, et, balık, sebze, meyve, ekmek, çiçek, şarap ve hatta ev yapımı bira satılmakta.

Tezgah açılış saatleri değişmekle birlikte, genel olarak Pazartesiden cumaya 10-18 saatleri arasında açık. Pazarları ile 15.00’e kadar hizmet vermekte. U2 ile yolculuk yapıp Josephsplatz’da inerek ya da 27 Numaralı tramvaydan Elizabethplaz’dan inerek ulaşmak mümkün.

Auer Dult

Oktoberfest Münih

Maidult, Jakobid, (St James Dult) ve Kirchweihdult (Church Anniversary Dult) olarak mayıs, ağustos ve ekim aylarında yılda 3 kez kurulur.

Mariahilf Kilisesi’nin bulunduğu meydana kurulan bu pazar Münih’in en eski pazarlarından biri. Belki de panayır demek daha doğru olur. 300 standlık bu pazarda eski kitaplardan otantik giysilere, kozmetikten incik boncuğa kadar pek çok şey bulabilir, Bavyera atıştırmalıklarının tadına bakabilirsiniz.

Ayrıca çocuklar ve çocukluğunu hiç kaybetmeyenler için, dönme dolap, atlı karınca, çarpışan arabalar, kukla gösterileri, akrobatlar da mevcut. Kurulduğu dönemlerde sabah 10 akşam 20 arası açık.

Noel Pazarı

Münih noel pazarı alışveriş

Her yıl aralık ayında, Marienplatz’da kurulan bu Pazar, daha çok küçük hediyeliklerin alınabileceği, yerel yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilebileceği bir tematik pazardır.

Son olarak eğer eski eşya seviyorsanız, daha doğrusu bit pazarı tabir ettiğimiz pazarları seviyorsanız Theresienwiese’de pazarları kurulan Flohmarkt hoşunuza gidebilir.

Flohmarkt Münih
Flohmarkt

Münih Alışveriş Caddeleri & Semtleri

Schwabing Münih
Schwabing

Bir zamanlar köy olan ve 20. Yüzyıl boyunca pek çok sanatçı ve fikir adamına ev sahipliği yapan Schwabing‘in bugün Art-nouve duvarlarının ardında çeşitli butikler, vintage mağazaları, kitapçı ve plakçılar mevcut.

Eğer bu saydıklarımdan birisine meraklı iseniz, beklide yıllardır arayıp bulamadığınız bir plak, ya da hayalinizdeki ceket burada karşınıza çıkabilir. Elisabethmarkt’da burada yer almaktadır.

Almanya’nın gelir ortalaması en yüksek şehirlerinden biri de olan Münih, Paris ve Milano ile yarışabilecek durumda olup, pek çok dünya markasının ve tasarımcının mağazalarının bulunduğu şehirdir.

Aralarında aklınıza gelebilecek lüks hatta ultra lüks markaların kozmetik,ayakkabı,çanta ve giysilerini, tasarımcıların butiklerini, elektronik eşya mağazalarını Maximilianstrasse ve Teatinerplatz bulmanız ve satın almanız mümkün.

Dolce & Gabbana, Versace, Louis Vuitton, Dior, Chanel, Escada, Hugo Boss, Gucci, Gianfranco Ferre ve Bulgari bu markalardan yalnızca bir kısmı.

Yok onlar beni aşar, daha uygun bir şeylere bakarım diyorsanız o size, bazıları ülkemizde de bulunan markların zincir mağazalarının olduğu Kaufingerstrasse bakabilirsiniz.

Fraunenstrasse, Marienplatz ve onları kesen sokakları da dolaşarak kesenize uygun alışveriş yapabilirsiniz. Zincir mağazalarda her ne kadar aynı kreasyonlar olduğunu düşünsek de, bazı markaların ülkelerin iklim koşulları ve vücut tiplerine göre üretim yaptığını burada dip not olarak eklemeden edemeyeceğim.

Marienplatz Münih
Marienplatz

Daha yerel ve küçük şeyler almayı düşünüyorsanız, genellikle aile işletmesi olan ve hediyelik eşya ve el sanatları ürünlerinin çokça satıldığı, minik kafe ve restoranların bulunduğu Sendlingerstrasse, alışveriş ve kısa molalar için ideal caddelerden biri. Nefis yün şallar, keçe ceket ve şapkalar, porselen hediyelikler bulabilirsiniz.

sendlinger street münih
Sendlinger Caddesi

Soğuk üşütür, güneş yakar,ben sokak sokak gezemem derseniz o zaman devreye alışveriş merkezleri giriyor. Brienner Strasse 11 numarada bulunan Luitpoldbloc, 1812 yılında ilk ticari bina olarak inşa edilmiş ticaret ve el sanatları merkezidir. Bugün, içerisinde şık butiklerin, Cafe Luitpold‘un ve sanat galerisinin bulunmakta.

Kaufingertor, Kaufingerst 9 numarada bulunan camdan çatısı ve bu çatıdan sarkan  yine camdan yapılmış çiçekleriyle meşhur. Yerel ve uluslar arası pek çok markanın mağazası bulunuyor ve pazartesiden cumaya saat 10’dan 20’ye kadar hizmet vermekte.

Kaufingertor Münih alışveriş
Kaufingertor

Stachus Passagen ise Karlplatz’da bulunan Avrupa’nın en büyük yer altı alışveriş merkezi. Popüler butiklerden alışveriş yapmanın dışında, egzotik çikolataları deneyebilirsiniz.

İçerisinde kuaför ,çiçekçi, fırın ve süpermarkette bulunan bu komplekste aradığınızı bulamamak pek mümkün görünmüyor. Pazartesiden cumartesiye 09:30-20:00 arası hizmet vermekte.

Sendlingerstrasse, Hackenstrasse ve Farbergraben arasında bulunan Hofstatt çok geniş alışveriş imkanları sunmak dışında iç avsusunda bulunan restoranlarıyla da ilgi görüyor.

1972 Olimpiyatları için yapılan, Hanauer Strasse 68 numarada bulunan Olympia Einkaufszentrum ise bir başka seçenek.

Olympia Münih alışveriş
Olympia

Son olarak, Theatinerstrasse 15 numarada bulunan Fünf Höfe, 5 avlu demek. Toplam 64 mağazanın yanında, restoran, cafe ve sanat galerisine ev sahipliği yapan bu yapı, sırf çatısındaki tropik atmosfer için bile gezilmeye değer.

Şehrin biraz dışına çıkmayı göze alanlar için The Riem Arcaden de bir seçenek.

Çok daha ucuza bir şey arayanlar, şehir içersinde kalmak istiyorlarsa, Zafer kapısı yakınlarında bulunan ve hemen her şeyin %70 indirimle satıldığı Classic Outlet’e göz atabilirler.

Şehir dışına çıkmayı göze alırsanız, o zaman size en uygun adres Ingolstadt Village olacaktır. Yıl boyu %70 hatta %80 indirimde olan markalar mevcut. Karayoluyla 50 Kilometre uzaklıkta. Ayrıca her Perşembe ve Cuma, 15€ karşılığında,gardan kalkan servislerlede gitmeniz mümkün.

Münih’ten Ne Alınır?

Çikolata

Münih alışveriş çikolata

Çocukluğu 80’lere denk gelenler hatırlayacaktır, o zamanlar Almanya’dan gelenler henüz Türkiye’de bulunmayan Milka ve Kinder marka çikolata getirirlerdi. Şimdi bu markalar ülkemizde satılıyor.

Seversiniz sevmezsiniz o zevk meselesi ama Münih’te her zevke uygun çikolata bulmak mümkün. Üstelik Belçika’yla boy ölçüşen, bazen bir tık geçen, Alman Çikolatalarının yanında egzotik çeşitler, değişik oranlarda ya da değişik egzotik ülke  kakaolarından yapılmış, içerisinde meyve, kuruyemiş, pirinç patlağı vs bulunan envai çeşit çikolata bulabilirsiniz.

Eğer paketli çikolata alacaksanız ve hepsini bir arada göreyim diyorsanız önerim Galleria Kaufhof.

Galleria Kaufhof Münih'ten ne alınır
Galleria Kaufhof

Eğer el yapımı, butik çikolata alacaksanız onları da MaximillianStrasse ya da Sendlingerstrasse üzerindeki mağazalardan alabilirsiniz.

Hardal

Münih alışveriş hardal

Gittiğiniz her yerde, yemekle ya da atıştırmalıklarla o kadar çok hardal gelecek ki önünüze inanamayacaksınız 🙂

Eğer seviyorsanız ya da Münih’te deneyip severseniz gelirken yanınızda getirmek isteyebilirsiniz. Bu, gidilen yeri, yani Münih’i bir süre daha akılda ve damakta tutmanın bir başka yolu diyelim.

Bira

münih alışveriş bira

Münih’te üretim yapan 7 büyük marka var ve ürünleri devlet kontörlünde üretilmekte. Eğer bira seviyorsanız, damak tadınıza göre özel olarak paketlenmiş ürünlerden alıp getirmeniz mümkün.

Ancak valizde taşıma için elbette bir sınır var, şehirsel ve dönemsel değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle gittiğinizde bilen birilerine sınırın ne olduğunu sorarsanız, çıkışta valiz açmak zorunda kalmazsınız.

Bira Bardağı

Münih'ten ne alınır bira bardağı

Bavyera’ya özgü, porselenden yapılan ve üzerinde yöresel desenler, armalar ya da semboller bulunan, metal kapaklı bu kupalardan alabilirsiniz.

Porselen

Münih alışveriş porselenleri

Dünyaca ünlü Bavyera porselenlerinin envai çeşidine ulaşabileceğiniz, yemek takımından bir kahve kupasına kadar kesenizin durumuna göre alışveriş yapabileceğiniz yer Münih.

Porselen denilince aklınıza sadece bunlar gelmesin elbette, zarif biblolar, şehir arması taşıyan çanlar, yüksükler de seçenekler arasında, üstelik daha ekonomikler 🙂

İki nokta tavsiye edebilirim, Orlandostrasse ve çevresinde sokaklardaki mağazalar, diğeri ise Münihlilerin kendilerinin de alışverişlerini yaptıkları Kustermann.

Bavyera  Şapkası

Bavyera şapkası Münih alışveriş

Bir dönem gurbetçilerin özellikle taktığı bu simge kıyafet şehrin en geleneceksel giysilerinden.

OktoberFest Kostümü

OktoberFest kıyafeti

Özellikle festival dönemimde pek çok mağazanın ayrı standı bulunmakta. Diğer zamanlarda ise Orlandostrasse ve civarındaki sokaklarda bulmanız mümkün.

Münih geziniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top