Münih’te Nerede Alışveriş Yapılır?

Münih’te nerede alışveriş yapılır sorusu önemli belki ama yine o kadar önemli bir başka soru da Münih’ten ne alınır olmalı. Çünkü Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nin başkenti hem alışveriş noktaları hem de ürün seçenekleri açısından fazlasıyla zengin.

Çikolata, hardal, yerel biralar buradan alınabilecek en organik ve lezzetli ürünlerden. Hem kendinize hatıra olarak, hem de sevdiklerinize hediye etmek için alabilirsiniz. Üstelik çeşit çeşit peynirler ve tatlı Bavyera atıştırmalıkları da bu gruba girer. Çikolata almak isterseniz bölgenin en eski markalarından Heilemann ürünlerini almanızı öneririm. Çünkü hem yerel bir marka hem de son derece kaliteli.

Bunun dışında cıvıl cıvıl Bavyera şapkaları, bira bardakları, porselen ürünler, “tracht” adı verilen Bavyera giysileri de yine bu bölgeye özgü, daha kalıcı hediye ve hatıra ürün seçeneklerinden.

Münih uluslararası zincir markaların neredense hiçbirinin eksik olmadığı bir şehir ancak aynı zamanda yerel tasarımcılar da son derece yetenekli. Dolayısıyla hazır giyim ve aksesuar arayışı içinde olanlar da Münih’te mutlaka zevklerine göre bir şeyler bulurlar.

Kentte mağazalar genelde Pazar hariç her gün 09:00 – 20:00 arası açıktır. Ancak çok büyük mağazalar ve AVMler Pazar günleri de açık oluyor.

Gelelim kente özgü bu ürünleri nerelerden alabileceğinize… Seçenekler alışveriş caddeleri, sokak pazarları ve alışveriş merkezleri şeklinde. Gelin hepsine Münih’te nerede alışveriş yapılır yazımız boyunca kısaca bir bakalım isterseniz.

1. Neuhauserstrasse Caddesi

Neuhauserstrasse Münih alışveriş caddesi
Kaynak: wikipedia

Münih’te nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere bahsetmek istediğim ilk nokta kentin tarihi şehir merkezinde yer alan yaya caddesi Neuhauserstrasse.

Çok katlı mağazalar ve uluslararası markaların yer aldığı caddede aralıklarla hediyelik eşya mağazaları da görmek mümkün. Şehirde fazla zamanınız yoksa, tarihi, turistik yerleri görmenin yanında hızlıca alışveriş de yapmak istiyorsanız ideal bir adres. Zaten turistik amaçla Münih’te bulunuyorsanız buradan mutlaka geçeceksinizdir.

2. Kaufingerstrasse Caddesi

Kaufingerstrasse Münih'te alışveriş

Münih’te alışveriş odaklı en eski cadde diyebilirim Kaufingerstrasse Caddesi için. Marienplatz ve Karlsplatz Meydanları arasında yer alan yaya caddesi aklınıza gelebilecek tüm zincir mağazaların birer şubesine ev sahipliği yapıyor. Ancak burada özellikle ara sokakları ve pasajları da görmenizi öneririm. Sıra dışı ürünler oralarda çünkü.

Karlsplatz Meydanı civarındaki Stachus Passagen Pasajı’nı ise ayrıca anmak isterim. Avrupa’daki belki de en büyük yer altı çarşısı diyebileceğim pasajda aradığınız her şeyi bulurken, ilginç mağazalar arasında zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız bile.

3. Maximilianstrasse Caddesi

Maximilianstrasse Münih alışveriş caddesi

Eski Bavyera Kralları’nın resmi konutu Munich Residence’den başlayarak yaklaşık bir kilometre boyunca uzanan Maximilianstrasse Caddesi Münih’teki en sosyetik, en şık ve en lüks alışveriş olanaklarını sunuyor. Bu nedenle caddeye Münih gezilecek yerler listemizde de zaten yer vermiştik.

Valentino, Dolce Gabbana, Gucci gibi üst segment markaların yan yana sıralandığı cadde tahmin edeceğiniz üzere moda ve giyim odaklı ancak burada dekorasyon, kozmetik gibi farklı ürün gamlarını da bulmak mümkün. Caddedeki şık cafe ve restoranlarda dinlenme olanağı da var elbette.

4. Leopoldstrasse Caddesi

Leopoldstrasse Münih'te nerede alışveriş yapılır?

Münih’in biraz daha bohem bir bölgesi olan Schwabing’in ana caddelerinden Leopoldstrasse, içinde yer aldığı bölgeye uygun ürünler bulabileceğiniz bir adres.

Modayı çok yakından takip eden genç tasarımcıların butiklerini keyifli cafe ve restoranlar arasında bulabileceğiniz caddede uluslararası markaların mağazalarını da yer yer görmek mümkün.

5. Theatinerstrasse Caddesi

Theatinerstrasse Münih'te nerede alışveriş yapılır?

Münih’te nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere son cadde önerim ise Marienplatz ve Odeonsplatz Meydanları arasında uzanan Theatinerstrasse Caddesi.

Daha çok lüks markaların yer aldığı caddenin Maximilianstrasse Caddesi’nden en önemli farkı ise uluslararası büyük markalardan ziyade daha butik tasarımcıların yoğun olması.

6. Viktualienmarkt Pazarı

Viktualienmark Munich Münih'te alışveriş

Çiftçiler Pazarı da diyebileceğim Viktualienmarkt Pazarı Münih’in tarihi şehir merkezinde yer alan, 100’den fazla standda satış yapılan cıvıl cıvıl bir pazar yeri. Tahmin edeceğiniz üzere burada taze sebze, meyve ve et satılıyor ancak pazar bunlardan ibaret değil.

Çeşit çeşit baharat, peynir, atıştırmalık yiyecekler, tatlılar, kurutulmuş etler, şarap, çay ve kahve gibi içeceklerin de satıldığı pazar yeri gittiği şehirde bu tarz organik ve yerel ürünlerden almayı, hatta sevdiklerine de hediye etmeyi sevenler için ideal.

1807 yılından beri kurulan Viktualienmarkt Pazarı doğal olarak tarihi ve kültürel bir öneme de sahip. Çoğu Münih yerlisi buraya arkadaşlarıyla buluşup biraz takılmaya, bira içmeye de geliyor. Dolayısıyla sadece alışveriş değil, yeme içme için de doğru bir seçim.

Viktualienmarkt Pazarı Pazar günleri hariç her gün 08:00 – 18:00 arası açık.

Adres: Viktualienmarkt 3, 80331 Münih

7. Christmas Market / Noel Pazarı

Münih Noel Market Münih'te nerede alışveriş yapılır?

Marienplatz Meydanı’nda kurulan Noel Pazarı adından da anlayacağınız üzere Noel zamanı açık. Orta Çağ’dan beri kurulan ve bugün bile tezgahlar arasında dolaşırken sizlere yüzyıllar öncesine gittiğiniz hissini yaşatan tarihi pazar yerinde kupa, magnet vs gibi her türlü hediyelik eşya, kitap ve plaklar, atıştırmalık yiyecekler bulmanız mümkün.

Ancak burası daha çok tezgahlar arasında keyifle dolaşıp atıştırmak, etrafı seyretmek ve sosyalleşmek üzerine…

Noel Pazarı her yıl Kasım ayının sonunda açılıyor ve 23 Aralık’a kadar devam ediyor.

Adres: Wittelsbacherpl, 80333 Münih

8. Elisabethmarkt Pazarı

Elisabethmarkt Münih sokak pazarı

Elisabethplatz Meydanı’na çok yakın konumda, 1900’lerin başından beri kurulan Elisabethmarkt Pazarı da Münih’teki organik gıda pazarlarından bir diğeri. Viktualienmarkt’a kıyasla daha sakin ve daha az sayıda tezgah var ancak ürünlerin çeşidi, kalitesi açısından hiç de geri kalır yanı yok.

Buradan isterseniz orada tüketmek üzere çeşitli atıştırmalıklar alabilir isterseniz de peynir, şarap, baharat, bira gibi gıda ürünlerini veya çiçek ve çiçek soğanlarını hediyelik olarak paket ettirebilirsiniz.

9. Hofstatt AVM

Hofstatt Münih'te nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: hofstatt.info

Münih’te nerede alışveriş yapılır yazısında biraz da alışveriş merkezlerinden bahsedelim.

Hazır giyim, ayakkabı – çanta, kozmetik, dekorasyon, elektronik ve kırtasiye akla ilk gelenler olmak üzere hemen her tür ürünü bulabileceğiniz Hofstatt AVM orta üstü ve lüks segmente hitap eden markalara ev sahipliği yapıyor.

Gant, Hollister, Abercrombie & Fitch gibi markaların yer aldığı alışveriş merkezi şehir merkezinde yer aldığı için ulaşım açısından da avantajlı.

Yorulduğunuzda dinlenmek ve atıştırmak üzere bol bol cafe ve restoran alternatifi de mevcut.

Adres: Hofstatt, Sendlinger Str. 10, Munich, Germany

10. Riem Arcaden

Riem Arcaden Münih alışveriş merkezi

Münih’te yer alan bir başka orta üstü ve lüks segment alışveriş merkezi de Riem Arcaden. Yine hazır giyim başta olmak üzere aksesuar, dekorasyon, elektronik ve kitap, kırtasiye ürünlerinin sunulduğu onlarca farklı markaya yer veren Riem Arcaden AVM aynı zamanda sinema, oyun alanları ve restoranlar da içeriyor.

Alışveriş AVM’de yapılır diyenler için ideal bir adres.

Adres: Willy-Brandt-Platz 5, Munich, Germany

11. Olympia Einkaufszentrum AVM

Olympia Einkaufszentrum Münih'te nerede alışveriş yapılır?

Çok katlı mağazalar, uluslararası zincir markaların mağazaları ve kaliteli restoranlar olmak üzere 150’ye yakın mağaza ve işletmeye ev sahipliği yapan Olympia Einkaufszentrum AVM, Münih’te ne ararsanız bulabileceğiniz yerlerden bir başkası.

Adres: Hanauer Str. 68, 80993 München, Almanya

12. Einkaufs-Centrum Neuperlach AVM

Einkaufs Centrum Neuperlach Münih'te nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: wikipedia

Münih yerlilerinin PEP dediği Einkauf-entrum Neuperlach AVM aslında bir outlet alışveriş merkezi ve şehir merkezinin de birazcık dışında.

H&M, C&A, Esprit, Calzedonia, Mango, Intimissimi gibi orta ve orta üstü segmente hitap eden markaların sezon sonu ürünlerinin satıldığı AVM’de cafe, restoran gibi seçenekler de doğal olarak mevcut. 

Adres: pep Einkaufscenter Neuperlach, Thomas-Dehler-Straße 10, 81737, Münih München

Münih’te nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere kısa kısa şehirdeki alışveriş caddelerinden, ünlü sokak pazarlarından ve popüler alışveriş merkezlerinden bahsetmeye çalıştım.

Kente dair çok daha fazlasını; Münih gezi rehberi, Münih’te nerede kalınır?, Münih Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi, Münih’te ne yapılır? ve Münih’te ne yenir? başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Yorum yapın