Münih Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Münih, çoğu Alman kenti gibi II. Dünya Savaşı esnasında adeta yerle bir edilmiş. Ancak kentin göz alıcı hikâyesi, bu yıkımın ardından yazılmaya başlanmış. Çünkü kent, savaşa sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nin etkisiyle halkın özgürce hareket edebildiği, kültürel ve teknolojik açıdan ülkesine liderlik eden, çağdaş ve yaşam standardı oldukça yüksek bir yerleşime dönüşmüş.

Münih gezi rehberi dâhilinde derlediğim bilgiler ışığında Bavyera’nın kendine has güzelliğini cömertçe konuklarına sergileyen şehrin tüm bu yönlerini kolayca tanıma fırsatına erişebilirsiniz.

Münih Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Münih gezi rehberi tarihi, genel bilgileri

Münih Tarihi

Münih hakkında bilgi içeren en eski yazılı kaynak 1158 yılında yazılmış. Dolayısıyla kentin bu yılda kurulduğu kabul ediliyor.

Ancak 2012 yılında S-Bahn’ın genişletme çalışmaları sırasında gün yüzüne çıkartılan arkeolojik kalıntılar, kentin kökenlerinin 12. yüzyıldan eskiye dayandığı konusundaki görüşleri doğrulamış. Kuruluş tarihi muğlâk olsa da şehrin kurucularının Benediktin keşişleri olduğu biliniyor.

Uzun yıllar boyunca tuz ticareti için oluşturulmuş ticaret yolunda önemli bir durak vazifesi gören Münih, 1506 yılında yeniden birleşen Bavyera’nın başkenti haline gelmiş. 1632 yılında ise önce İsveç işgali, ardından veba salgını şehrin gelişimini oldukça kötü etkilemiş.

Münih, işgalin ve salgının olumsuz etkilerini üzerinden ancak 19. yüzyılın başında yeniden başkent ilan edildiğinde atabilmiş. Şehir, bu dönemde neredeyse baştan aşağı yeniden inşa edilerek mimari açıdan göz kamaştıran bir görünüme kavuşmuş.

Dünya savaşları esnasında sık sık çatışmalara ve politik çekişmelere sahne olduğundan Münih halkı zorlu süreçlere katlanmak zorunda kalmış. Savaş sonrası dönemde ise Amerika Birleşik Devletleri önderliğinde ikinci kez neredeyse baştan yaratılmış. Bu süreç sonrasında Münih, kalıcı olarak Almanya’nın yaşam standartları en yüksek şehri konumuna yükselmiş.

Nüfus & Toplum

2020 verilerine göre Münih’in nüfusu 1,5 milyona yaklaşmış durumda. Nüfus yapısını incelerseniz, gayet renkli bir profil ile karşılaşabilirsiniz.

Zira kent nüfusunun üçte birini yabancı kökenli bireyler oluşturuyor. Berlin’in aksine burada en büyük göçmen topluluğunu Hırvatlar oluşturuyor. Türkler ise ikinci sırada yer alıyor.

Dil

Eğitim seviyesinin yüksekliği sayesinde Münih’in çoğu yerinde Almancaya ek olarak İngilizce konuşarak iletişim kurabilirsiniz. Tabii şehrin merkezi noktalarında dolaşırken sıklıkla Türkçe konuşanlara da denk gelebilirsiniz.

Ulaşım

Türkiye’den Münih’e haftanın her günü direkt ve aktarmalı uçak seferleri düzenleniyor. Münih Franz Josef Strauss Havalimanı’na yönelik doğrudan seferler, yaklaşık üç saatte tamamlanıyor. Genelde hafta içi gün ortasında gerçekleştirilen uçuşlar fiyat açısından daha avantajlı oluyor.

Münih’e Ne Zaman Gidilir?

Münih gezi notları Münih seyahati için en uygun aylar

Kent hakkındaki genel bilgilerin ardından Münih gezi rehberinde sıra her zaman olduğu gibi seyahat edilebilecek ideal dönemleri anlatmaya geldi.

Dört mevsim seyahat edilebilen destinasyonlarda tatil yapmaktan zevk alıyorsanız, Almanya’nın güneyindeki Münih’e de bir şans tanıyabilirsiniz. Yalnız kente yönelik gezi programı oluştururken kentin okyanus ve kara iklimleri arasında geçiş özelliği gösterdiğini aklınızın bir köşesinde bulundurmanız gerekiyor.

Sıcaklıkların zaman zaman 30 °C’nin üzerine çıktığı yaz mevsimi, Münih tatili için gezginlerin en çok tercih ettikleri dönem olarak öne çıkıyor. İlkbahar ayları, kentin Alpler’e yakın olmasının etkisiyle bol yağışlı geçtiğinden etrafı dolaşmak biraz zorlaşıyor.

Kış mevsiminde ise yoğun kar örtüsü oluşmamasına rağmen hissedilen sıcaklıkların 0 °C civarında seyretmesi, şehre yönelik ilgiyi bir nebze de olsa azaltıyor. Hava şartlarından bağımsız olarak dilerseniz seyahat tarihinizi kentte gerçekleştirilen festivallere denk getirebilirsiniz.

Eğer Münih tatiline mart ayında çıkmaya karar verirseniz, içeriğinin benzerliği nedeniyle “Küçük Oktoberfest” yakıştırmasına layık görülen Starkbierfest’te ziyaretçi olarak yerinizi alabilirsiniz. Yalnız festivalde konuklara sunulan biraların tadına bakarken alkol oranlarının gayet yüksek olduğu bilgisini sakın aklınızdan çıkarmayın.

Bavyera kültürünü detaylıca tanımaya niyetliyseniz, nisan ayında ilkbaharın gelişini kutlamak amacıyla düzenlenen Frühlingsfest boyunca birbirinden değerli fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

Yaz mevsiminde kentin dört bir yanında eğlence tutkunlarını kendilerine çeken müzik temalı etkinlikler düzenleniyor. Ancak özgün deneyimler yaşamanın peşindeki gezginler için temmuzda gerçekleştirilen Kaltenberg Şövalyeler Turnuvası, Tollwood Festivali ve Kocherlball farklı anlamlar ifade ediyor.

Eylül ortasına gelindiğinde Oktoberfest’in başlamasıyla beraber kentin havası neredeyse tamamen değişiyor. Kasım ayında kurulmaya başlanan Noel pazarları ise atmosferi çok daha renkli hale getiriyor.

Münih’te Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Münih gezi notları, Münih'te nerede kalınır

Birçok Avrupa kenti ile kıyaslandığında Münih’teki otel sayısının oldukça fazla olduğunu söyleyebilirim. Çeşitlilik sayesinde fiyat avantajı yakalamak kolaylaşsa da ulaşım kolaylığı ve güvenlik gibi sebeplerden dolayı Münih kent merkezi otelleri arasından seçim yapmanızı öneririm.

Konaklama yapılabilecek ideal bölgeler hakkında daha spesifik tavsiyelere ihtiyaç duyuyorsanız, araştırmanız esnasında önceliği kent merkezinin tarihi kısmını oluşturan Altstadt-Lehel’e verebilirsiniz.

Bölgede otel fiyatları ortalamanın bir tık üzerinde. Ancak hizmet kalitelerinin yüksekliği ve gezilecek yerlere yakınlık avantajı sunmaları, işleri dengeliyor.

Konaklayacakları bölgenin hem uygun fiyatlı hem de kültürel açıdan zengin içeriğe sahip olmasını isteyen gezginlerdenseniz, bu durumda Münih Üniversitesi’nin bulunduğu Maxvorstadt sınırları içerisindeki otel seçeneklerine yoğunlaşabilirsiniz.

Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt ile Au-Haidhausen, kentin çok kültürlü yapısını tüm cömertliği ile sergiliyor. Üstelik eğlence olanakları ve sanatsal aktiviteler bakımından Maxvorstadt ile benzer profile sahipler.

Büyüleyici güzelliği ile sanatçıları ve düşünürleri kendisine çeken Schwabing-West, kentin bohem yönünü temsil ediyor. Bölge ayrıca aktivite arayışı içerisindeki gezginlere gayet keyifli seçenekler sunmaktan da geri kalmıyor.

Kentin konaklama açısından en fazla tercih edilen beş bölgesinin ardından biraz da tercih edebileceğiniz otel seçeneklerinden bahsetmek istiyorum.

Son Münih seyahatimde 4 yıldızlı Tryp München City Center’da konaklamayı tercih etmiştim. Otel, Merkez Tren İstasyonu ve Oktoberfest alanına beş dakikalık yürüme mesafesinde faaliyet gösteriyor. Fiyatı ise kalitesine oranla gayet makul seviyede.

Eğer hizmet kalitesi ve ulaşım açısından benzer özelliklere sahip tesislere odaklanmak isterseniz, 4★ Platzl Hotel – Superior ve Hotel Concorde’u listenizin ilk iki sırasına yazabilirsiniz.

Ekonomik fiyatlı seçeneklerin başında ise 3★ Vi Vadi Hotel Downtown Munich ile Arthotel Munich geliyor.

Tabii konaklamaya geniş bütçe ayırdıysanız, 5★ Vier Jahreszeiten Kempinski München ve Rocco Forte The Charles Hotel arasından seçim yapabilirsiniz.

Otel Rezervasyonu

Münih’te istediğiniz fiyata tam da beklentilerinizi karşılayacak oteli bulmanın en kolay yolu, pek çok destinasyonda olduğu gibi erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirmekten geçiyor. Bu durumu göz önüne alarak otel araştırmanızı doğrudan Booking.com üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Otel rezervasyonu konusunda güvenilirliği ile ön plana çıkan site, kullanıcılarına en iyi fiyat garantisini sunuyor. Arayüzünün kullanıcı dostu olması, birkaç tıklamayla en ideal sonuçlara ulaştırmayı kolaylaştırıyor.

Çıkan sonuçlar arasından otel detay sayfalarını inceleyerek dakikalar içerisinde seçim yapabilir, otelde ödeme ve ücretsiz iptal avantajlarıyla rezervasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Münih gezi rehberini bu bölümünde adlarını andığım konaklama bölgeleri ve oteller hakkında geniş bilgiyi “Münih’te Nerede Kalınır?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Münih’te Gezilecek Yerler

Münih gezi rehberi, Münih'te gezip görülmesi gereken yerler

Daha önce de değindiğim gibi Münih, gerek mimarisiyle gerekse de hareketli gündelik yaşamıyla ön plana çıkan bir kent.

Şehre özgün bir yapı kazandıran bu yönleri tüm doğallığı ile keşfetmek adına gezilecek yerler listenizin ilk sırasına Marienplatz’ı yazabilirsiniz. Böylece eski ve yeni belediye sarayları ile St. Peter Kilisesi’ni de ziyaret etme imkânına kavuşabilirsiniz.

Neues Rathaus ya da dilimizdeki adıyla Yeni Belediye Sarayı, 85 metrelik saat kulesi vasıtasıyla gezginlere harika manzaralar sunuyor. St. Peter Kilisesi ise 15. yüzyıldan kalma Münih Katedrali ile birlikte kentteki en önemli dini yapıların başında geliyor.

Manzara demişken, sık sık sportif ve eğlence amaçlı etkinliklere ev sahipliği yapan Olimpiyat Parkı içerisindeki 290 metrelik kuleyi de unutmamak gerekiyor. Park, aynı zamanda Sea Life gibi ailelere hitap eden cazibe merkezlerini bünyesinde barındırıyor.

Asamkirche, Theatinerkirche, Munich Residenz ve Bayerische Staatsoper kentteki diğer mimari harikası yapılar olarak adlarından çokça söz ettiriyor. Hatta bu listeye teknolojinin yaratıcılıkla harmanlandığı Allianz Arena’yı da ekleyebilirsiniz. Tabii konu teknoloji olunca, Deutsches Museum ile BMW Müzesi bayrağı hemen devralıyor.

Münih gezi rehberi dâhilinde kentin öne çıkan tarihi yapıları ve cazibe merkezleri hakkında anlatacaklarım şimdilik bu kadar. Ancak bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz birkaç dakikanızı “Münih Gezilecek Yerler” başlıklı içeriğimize ayırabilirsiniz.

Münih’te Ne Yapılır?

Münih gezi rehberi, Münih'te ne yapılır

Münih’in en sevdiğim yanı, yapılabilecek aktiviteler açısından konuklarına sunduğu çeşitlilik. Özellikle aktivitelerin kişiselleştirilebiliyor olması, diğer Alman şehirleriyle arasındaki en önemli farkı oluşturuyor.

Ancak sizlere farklı deneyimler yaşatacak seçeneklere geçmeden önce bir klasikle, yani Marienplatz’daki saat gösterisi ile başlayacağım.

Yeni Belediye Binası’nı ilgi odağı haline getiren bu gösteri, her gün 11.00, 12.00 ve 17.00’da gerçekleştiriliyor. Tabii meydana yönelik ziyaretinizi kasım ayına denk getirirseniz, şehrin en iyi Noel Pazarı’nda zaman geçirme ayrıcalığına da kavuşabilirsiniz.

Tematik yürüyüş turları, Münih’in gerek tarihini gerekse de kültürünü tanımak adına gerçekleştirebileceğiniz aktivitelerin başında geliyor.

Tatil sürenize bağlı olarak II. Dünya Savaşı, Yahudi Soykırımı, bira tadımı tarzı temalara bağlı kalarak belirlediğiniz bir rotayı arşınlayabilirsiniz. İlk defa seyahat ettiğiniz bir şehirde böyle bir gezinti yapacak motivasyonu bulamazsanız da asla üzülmeyin. Dilerseniz Mistik Münih: Eski Şehrin Efsaneleri Turu ya da İkinci Dünya Savaşı Turu gibi rehber eşliğinde düzenlenen gezintilere katılabilirsiniz.

Pek belli etmese de Münih’in bir müzeler kenti olduğunu asla unutmayın. Bavyera Ulusal, Lenbachhaus ve Pinakothek der Moderne müzeleri enfes koleksiyonları ile dikkat çekiyor.

BMW Müzesi ile Deutsches Museum ise teknoloji tutkunlarından yoğun ilgi görüyor. Alte Pinakothek ve Neue Pinakothek, birbirinden değerli eserleri sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Hareketli geçen bir günün ardından birkaç saatinizi dinlenerek geçirmeye niyetlenirseniz, rotanızı gönül rahatlığıyla İngiliz Bahçesi’ne çevirebilirsiniz. Yeşil alan aynı zamanda pubları ile ünlü.

Bavyera’nın kalbinde tatil yaparken zamanınızın bir kısmını zengin mutfak kültürünü ve taşrada sizleri bekleyen güzellikleri keşfetmeye ayırabilirsiniz.

Gastronomiye meraklıysanız, Münih’in Bira İmalathaneleri Turu’na katılabilir ya da doğrudan Hofbrauhaus gidip bölgeye özgü lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Bavyera’nın bünyesinde saklı doğal güzellikleri yakından tanımak içinse Münih’ten Neuschwanstein ve Linderhof Şatoları Turu oldukça ideal.

Konu aktiviteler olunca Oktoberfest’i es geçmemek gerektiğini düşünüyorum. Zira festival, yerel kültür hakkında derinlemesine bilgi edinmek isteyenler için adeta biçilmiş kaftan. Festival kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere katılma fırsatını kaçırmak istemiyorsanız Rezervasyonlu Oktoberfest Turu’na kaydolabilirsiniz.

Tur Rezervasyonları

Münih tatili sırasında yapılabilecek aktivitelerin çok oluşu, gezginlere zaman yönetimi konusunda tatlı bir telaş yaşatabiliyor. Bunu aşmak için Getyourgudie aracılığıyla turlara katılarak zaman yönetimini kafaya takmadan kenti özgün kılan yönlere odaklanma fırsatı bulabilirsiniz.

Münih gezi rehberi dâhilinde anlattığım aktivite seçeneklerine yönelik ipuçlarını merak ediyorsanız “Münih’te Ne Yapılır” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Münih’te Ulaşım

Münih gezisi boyunca ulaşım konusunda gerekli bilgi ve tavsiyeler

Münih gezi rehberi bünyesinde sizlere anlatacağım ulaşım konusunda ilk günden itibaren büyük rahatlık yaşayacağınızı söyleyebilirim. Çünkü gerek metro yani U-Bahn gerekse de S-Bahn adıyla anılan demir yolu ağı, havalimanını kapsayacak şekilde kentin dört bir yanına hızlı ulaşım imkanı sağlıyor.

Münih Franz Josef Strauss Havalimanı’ndan kent merkezine ulaşım için toplu taşıma dışında hız ve konfor avantajlarından dolayı özel transfer hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Eğer ailenizle veya arkadaş grubunuzla Münih seyahatine çıktıysanız, özel grup transferi seçeneğini düşünebilirsiniz. Alternatif olarak shuttle bus seferlerine yönelebilirsiniz.

Tıpkı tur rezervasyonlarında olduğu gibi her iki seçenek için de bilet ihtiyacınızı Getyourguide aracılığıyla giderebilirsiniz.

Başta da belirttiğim gibi eğer merkezi bir yerde konaklıyorsanız, kentin birçok noktasına S-Bahn ve U-Bahn vasıtasıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hatta kent merkezindeki iki nokta arasında ulaşımı biraz daha ağırdan alıp çevreyi tanımak istediğinizde tramvaya binmeyi tercih edebilirsiniz.

Münih şehir içi toplu taşıma ağı dâhilinde hizmet veren tüm araçlarda tek bilet sistemi uygulanıyor. Yalnız bölge ayrımına dikkat etmek gerekiyor.

Kentteki gezilecek yerlerin neredeyse tamamı “Beyaz” bölgenin sınırları içerisinde yer alıyor. Benim şehirde bulunduğum dönemde, bu bölge için geçerli tek kullanımlık biletler 2,80 Euro fiyatla satışa sunuluyordu. Günlük biletler içinse 6,60 Euro talep ediliyordu.

Eğer tatil sürenizin tamamında aktif olmayı amaçlıyorsanız, toplu taşıma araçlarına ücretsiz binmek için Munich CityTourCard edinebilirsiniz. Kart sayesinde cazibe merkezilerine ve müzelere girişte indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Hatta indi bindi otobüs turları başta olmak üzere kentin farklı yerlerine odaklı rehberli gezintilerde avantajlı fiyatlarla yerinizi alabilirsiniz.

Münih’te Alışveriş

Münih gezi rehberi, Münih'te nerede alışveriş yapılır

Seyahat ettiğiniz şehirlerde alışveriş yapmaktan keyif alıyorsanız, Münih tatilinizde karşınıza çıkacak birbirinden güzel fırsatlarla kendinizden geçeceğinizi garanti edebilirim.

Daha önce kente hiç gitmemiş birine bu cümle çok iddialı gelebilir. Ancak Münih’teki ünlü moda markalarının mağazalarında, renkli sokak pazarlarında ve farklı mimarileriyle ilgi çeken AVM’lerde alışveriş yapmış deneyimli gezginler ne demek istediğimi kolayca anlayacaktır.

Bavyera’nın başkenti gastronomik açıdan adeta bir cenneti andırıyor. Dolayısıyla çikolata ve bira çeşitleri farklı lezzetlerin tadına bakmanın peşindeki gezginlerden yoğun ilgi görüyor. Hatta bu listeye hardalı da dâhil edebilirim.

Yalnız sevdikleriniz ve kendinizi şımartmak için bu tarz ürünlere yönelecekseniz, seçim hakkınızı çikolata çeşitlerinden yana kullanmanızı öneririm. Zira hardal ve bira havalimanında sorun çıkartabiliyor. Tabii bu açığı bira bardağı, Bavyera porselenleri, şapkalar ve Oktoberfest kostümleri ile rahatça kapatabilirsiniz.

Bahsettiğim tüm ürünleri, kentin çoğu alışveriş bölgesinde kolayca bulabilirsiniz. Gerçi yöresel lezzetler bakımından Viktualienmarkt, Elisabethmarkt ve Auer Dult bir adım öne çıkıyor. Giyim konusunda ise Maximilianstrasse, Fraunenstrasse ve Sendlingerstrasse üzerinde sıralanan mağazaları tercih edebilirsiniz.

Luitpoldbloc’daki el sanatlarına odaklı dükkânlar, alışveriş tutkunlarına birbirinden güzel seçenekler sunuyor. Cam çatısı ve süslemeleri ile ünlü Kaufingertor, marka çeşitliliği açısından gayet tatmin edici profile sahip. Stachus Passagen ise kentin popüler butiklerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Münih gezi rehberinde haklarında kısa bilgiler verdiğim tüm mekânlar ile ilgili detaylar ve işinize yarayabilecek önemli püf noktaları “Münih Alışveriş Rehberi” başlığı altında sizleri bekliyor.

Münih’te Yeme İçme

Münih gezi rehberi, yöresel yemekler

Bir kentin halkı keyfine bu kadar düşkün olur da mutfağı hiç geri kalır mı? Tabii ki kalmamış ve ortaya tüm coğrafi zorluğa rağmen belirli ürünlere odaklı harika bir yeme-içme kültürü çıkmış.

Ayaküstü tüketilebilecek lezzetler söz konusu olduğunda şarküteri ürünleri ilk akla gelen seçenekler oluyor. Ancak çeşit çeşit sandviçlerin ve hatta ana yemeklerin tadını artıran bu lezzetleri denemeden önce hangi etten yapıldıklarını teyit etmenizde yarar var.

Eğer helal gıda tüketmeye özen gösteriyor ve daha garanti seçeneklere yönelmek istiyorsanız, pretzel ya da kartoffelknödel arasında seçim yapabilirsiniz.

Yerel mutfakta çorbaların ağırlıkta olduğu hemen göze çarpıyor. Bezelye, bal kabağı, kuşkonmaz ve patates çorbaları, Münih halkının severek tükettikleri tarifler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Jägerschnitzel, käsespätzle, krautwickerl ve sauerkraut ise denenebilecek diğer lezzetler olarak sıralanıyor.

Münih mutfağını tanımaya odaklandığınızda yemeklere ve atıştırmalıklara ağırlık verip sakın bira ile tatlıları es geçmeyi düşünmeyin. Çünkü Apfelstrudel, schwarzwälder kirschtorte gibi tatlılar önce göze sonra da mideye hitap ediyor. Farklı alkol oranlarına sahip biralarsa şehirdeki mekânlarda genelde litrelik bardaklarda servis ediliyor.

Yazımın bu bölümünde bahsettiğim lezzetler ve şehirdeki yeme-içme mekânları hakkındaki tüyoları “Münih’te Ne Yenir?” adlı içeriğimiz aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Münih Gece Hayatı

Münih gezi rehberi en popüler gece kulüpleri

Gastronomi tutkunlarının birçoğu, Münih’in Alman bira kültürünü en iyi şekilde sembolize eden şehir olduğu görüşünde hemfikir.

Üstelik Münih gezi rehberi dâhilinde anlatacağım son konu olan eğlence hayatının da bu kültür etrafında şekillenmesi, bu görüşü fazlasıyla destekliyor.

Tabii klasik seçimlerle yetinmek istemezseniz, modern tarzdaki gece hayatı olanaklarını değerlendirebileceğinizi de unutmayın.

Münih’te altı büyük bira fabrikası bulunuyor. Butik imalathanelerin sayısı ise oldukça fazla. Hatta bunlardan biri, havalimanı bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Bu fabrika ve imalathanelerde üretilen helles, dunkles, weissbier, weissbier dunkel başta olmak üzere birçok çeşidin tadına kentin dört bir yanında bulunan kafeler ile bira bahçelerinde bakabilirsiniz.

Saydığım çeşitlere göre alkol oranları ve aromaları çok daha güçlü olan Starkbier ve Oktoberfest-Marzen içinse festivalleri beklemeniz gerekiyor.

Sakin bir mekânda oturup biranızı yudumlamakla yetinmek istemezseniz, gece kulüpleri ve diskoların yolunu tutabilirsiniz.

MMA Club, Harry Kein gibi mekânlar, konuklarına sabahın ilk ışıklarına kadar çılgınlar gibi eğlenme fırsatı veriyor. P1 ve Pacha Münih ise kentin en lüks kulüpleri olarak anılıyor.

Münih gezi rehberi boyunca Almanya’nın en güzel ve turistik şehirlerinden Münih hakkında birçok konuda bilgiler paylaşmaya çalışmaya özen gösterdim. Eğer sizin de şu konuları da Münih gezi rehberi yazısına eklemelisiniz dediğiniz şey varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

Yorum yapın